שיחה:שם פרטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אין טעם בדף כפי שהוא כרגע - רשימת שמות - כיוון שישנה קטגוריה:שמות פרטיים שיוצרת רשימה כזו, ובויקי העברית מקובל להימנע מערכים שהם רשימות.

אולם ערך זה יכול להכיל מידע על ההיסטוריה של השמות הפרטיים, ביחוד העבריים. דוגמאות לנושאים אפשריים:

  • מדרש שמות בתנ"ך (מתן משמעות רטרואקטיבית לשם)
  • גילגולי השמות שניתנו לאורך ההיסטוריה הציונית (יש מאמר מרתק של רוביק רוזנטל בנושא)

גברת תרד 00:03, 27 אפריל 2006 (IDT)

אם כבר מדברים על שם פרטי[עריכת קוד מקור]

השם הפרטי הבודד הארוך ביותר שניסו לתת לילד הוא כנראה Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 שם שניסו זוג הורים שבדיים לתת לבנם.

Motyka 22:26, 5 מאי 2006 (IDT)

הדבר מוזכר כבר בחוק השמות השבדי. odedee שיחה‏ 22:35, 5 מאי 2006 (IDT)

חוזה[עריכת קוד מקור]

נא לשנות את "חוזה מריה" ל"חוסה מריה". הצליל "ז" אינו קיים בספרדית. בברכה, HansCastorp 13:39, 22 באוגוסט 2006 (IDT)

אז למה נפוץ לכתוב ככה את השם בעברית (חוזה קרלוס מריאטגי, סן חוסה, חוזה גספר רודריגז דה פרנסיה וכו')? ניחוש שלי: באנגלית הוגים את זה ב-Z ומשם זה התגלגל, אבל אני לא בטוח. DGtal 13:44, 22 באוגוסט 2006 (IDT)

שם פרטי - מקור[עריכת קוד מקור]

הועבר משיחת משתמש:גברת תרד/ארכיון 1#שם פרטי - מקור

יש מאמר בשם שמות בעדות אשכנז#שמות פרטיים שיכול לעזור לך כנראה. באותה הזדמנות, אם תצמצמי כפילויות אודה לך מאוד. כרגע אף אחד לא מתקרב למאמר ההוא, כנראה בגלל גודלו. DGtal 08:20, 30 אפריל 2006 (IDT)

נהדר, תודה. אעזר בו - אני מניחה שאקשר אליו כמאמר מורחב.

מכיוון שטרם קראתי אותו לא בטוחה למה התכוונת ב"צמצום כפילויות" - במאמר ההוא יש כפילויות? גברת תרד 08:36, 30 אפריל 2006 (IDT)

התכוונתי שבקריאה השטחית שלי ראיתי (אם קראתי נכון) שיש בו גם מידע כללי על שמות באופן כללי, ולא רק בהקשר המקומי של המאמר. קטעים אלו מתאימים לערך הכללי ואין צורך לכותבם פעמיים. DGtal 08:39, 30 אפריל 2006 (IDT)
או.קי. אבדוק. תודה. גברת תרד 08:48, 30 אפריל 2006 (IDT)
מכיוון שהפסקתי לעבוד על הערך, מעבירה דיון זה לדף השיחה של הערך. גברת תרד 15:46, 12 בספטמבר 2006 (IDT)

חוסם הספאמים[עריכת קוד מקור]

הקישור החיצוני www.babyhold.com גרם להפעלה של חוסם הספאמים לאחר שלחצתי על "שמור דף" (לא אני הכנסתי את הקישור) - בינתיים סימנתי אותו כהערה. ‏nevuer‏ • שיחה 00:57, 13 באוגוסט 2007 (IDT)

הסרתיו. יוסאריאןשיחה 07:11, 6 בינואר 2010 (IST)

עילי[עריכת קוד מקור]

בקשר לשם עילי שמוזכר כשם לועזי - עילי היה אחד הגיבורים של דוד המלך. לדעתי זהו שם עברי לחלוטין, ויש להבדילו מעילאי = אביו של רבי יהודה בר עילאי.

הוספת קטגוריה[עריכת קוד מקור]

רציתי להציע להוסיף קטגוריה של שמות פרטים ומשמעותם/מקורם. אמנם לא לכל השמות בעולם יש משמעות כי אם לא עצם השם עצמואך רבים הם השמות (בעיקר בשפה העיברית, אך לא רק) בעלי משמעות/היסטריה. אחת הדילמות בהן ניתקלים אנשים במהלך חייהם היא נתינת שם לצאצאהם, משמעותם של השמות מקורם ומשקלם מהווה לעיתים פרמטר שעוזר. וכמובן הסיקרון(הטבעי) שקיים בפגישה עם אנשים שונים בעלי שמות שונים שלפעמים נושאים שמות או בעלי משקל...או שם יוצא דופן שמעלה ? בעני הפוגשם וגם בעלי שמות שאצלינו נפוצים אך בשאר העולם הינם מוזרים ומחפשים הגדרה פשוטה בכדי להסביר או סתם להשכיל את ידעותהם. שלכם בשאיפה שהצעתי (הקצת יותר פופוליסטית ופחות נעלה) תתקבל בזרעות פתוחות --Ersi 17:16, 2 בינואר 2008 (IST)

קטגוריה יוצרים כשיש ערכים שמצדיקים זאת. העובדה שלשם יש משמעות אינה אומרת שיש מקום ליצור ערך אנציקלופדי אודותיו. מקום מתאים יותר הם ספרי השמות השונים המסייעים לזוגות צעירים במתן רעיונות לשמות תינוקות. ‏odedee שיחה 21:25, 2 בינואר 2008 (IST)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

צריך להיות "שם פרטי של אדם": על כך מדבר הערך, בעוד יש גם שמות פרטיים של מדינות, אתרים וכדומה. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 16:01, 8 ביולי 2009 (IDT)

נו, אני מת לדוגמה מאז שראיתי את ההעברה שביצעת... זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 16:02, 8 ביולי 2009 (IDT)
מיקרוסופט. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 16:06, 8 ביולי 2009 (IDT)
מה השם הפרטי שלה? זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 16:08, 8 ביולי 2009 (IDT)


בעברית "שם פרטי" הוא אך ורק שמו של אדם. בדוק במילון! (ואל תתבלבל עם "שם עצם פרטי", זה משהו אחר). גברת תרדשיחה 16:11, 8 ביולי 2009 (IDT)
לא זכיתי לרדת לעומק דעתו של האיש והאגדה. המונח "שם פרטי", הבא כניגוד ל"שם משפחה" קיים למיטב ידיעתי בהכרח רק לגבי מי שיש לו משפחה. אין מדינות עם "שם פרטי" או "שם משפחה", מקסימום אפשר לדבר על שם מלא ושם מקוצר ("הרפובליקה האסלאמית של איראן" מול "איראן"). לגבי חברות בע"מ: אומנם יש מושג של חברת בת, אך ממש לא מקובל להתייחס לשמות חברות בת כ"שם פרטי". אשמח אם יאירו את עיניי. ‏DGtal‏ 16:19, 8 ביולי 2009 (IDT)
צודקים אתם רבותיי. התבלבלתי כאן, וכפי שרמזה גברת תרד. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מדברים הרבה? - למה אני אוהב את ויקיפדיה? 18:00, 8 ביולי 2009 (IDT)

שמות פרטיים בספרד[עריכת קוד מקור]

אני מסירה תבנית "דרוש מקור" מהפיסקה המתייחסת להלחם שמות פרטיים הנהוג בספרד. אני מכירה את התופעה בספרד, מאנשים ספרדים ששמותיהם כאלו. לפירוט נוסף ראו הפיסקה María and José תחת en:Spanish naming customs#Names. גברת תרדשיחה 15:50, 30 בדצמבר 2009 (IST)

מחיקת תוספת זדונית[עריכת קוד מקור]

מחקתי את המשפט על פנחס במברגר, מדובר במורה [חבר שלי] שתלמידיו רצו לצחוק עליו, ובוודאי איננו "איש צבא מפורסם". המוסיף הוא Offirhp -לדעתי, יש להזהיר אותו Efraim oren - שיחה 11:04, 17 בדצמבר 2010 (IST) מה זאת אומרת שהחוק בישראל אוסר על שמות בעלי יותר מארבע הברות אלו שמות הם בעלי יותר מארבע הברות?


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 04:57, 9 ביולי 2013 (IDT)

משוב מ-22 באוגוסט 2013[עריכת קוד מקור]

משהו נחמד 84.108.29.146 13:11, 22 באוגוסט 2013 (IDT)

מדוע נמחקו התיקונים הבאים שערכתי ל"שמות בתנ"ך": "נח" הוא מלשון "הנחה":"יניח ממנו את עצבון ידינו", כפי שפירש רש"י ולא מלשון נחמה, שהרי השם שמתאים לנחמה הוא "מנחם" 2. "יצחק" הוא אכן מלשון צחוק, אבל צחוק יכול לנבוע מסיבות שונות: משמחה, או מלעג. במקרה של יצחק מתואר צחוק בקשר לשני הוריו: אברהם צחק ושרה צחקה, ובכ"ז על שרה כעס ה' ולא על אברהם. ההסבר שניתן הוא שאברהם האמין וצחק משמחה ושרה צחקה בגלל "אבסורד". אין ספק שצחוק של אבסורד לא ניתן כסיבה לקריאת השם. כמו כן הפסקה בענין משה מנוסחת בצורה מגמתית: מנין לכותב, או הכותבת שמשה נקרא כך בגלל השם המצרי? היא הייתה שם? יש להזכיר את שני השמות, אך לא לתת העדפה לשם המצרי. זוהי מגמתיות זדונית. גם בהמשך: ההסבר של "שמות רטרואקטיביים" הוא סברה של חוקרים מסוימים, לא ניתן להביאה כאמת אסבסולוטית.

כמה הערות לגבי שמות[עריכת קוד מקור]

שימוש בשני שמות פופולרי גם בעמים אחרים ובכל שאלון אמריקאי יש מקום לשם אמצעי כמו ג'ורג' דבליו בוש וכו' דבר מעניין נוסף שגיליתי אצל יהודים ממרמורש ומזרח הונגריה שהשם העיקרי הוא דווקא השם השני ועוד פרט מעניין במקרים מסוימים (וכנראה לא נדירים) נקראו ילדים באותם שמות של אחי האב או האם בחייהם 31.210.187.236 10:01, 25 בפברואר 2015 (IST)

משה - השם הנפוץ ליהודים[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:הכה את המומחה 11:44, 25 במרץ 2017 (IDT)

השם הנפוץ ביותר בישראל (ליהודים) הוא משה. הוא כמובן על שם משה רבינו, הנביא החשוב ביותר במסורת היהודית. אלא שאני לא מכיר מופע של השם הזה בקרב תנאים או אמוראים או בני תקופתם (זו תקופה ארוכה יחסית, שבה נוצר הקודקס ההלכתי היסודי של היהדות), והשם פתאום נולד מחדש בתקופת הגאונים והראשונים. מישהו יודע איך ולמה נוצר הדילוג הזה? למה השם (כנראה) לא היה קיים כמעט אלף שנה? חמויישֶה - שיחה 11:22, 6 במרץ 2017 (IST)

גם אברהם, יצחק, יעקב, אהרן, דוד, שלמה ועוד שמות מקראיים רבים לא היו נפוצים בקרב התנאים והאמוראים. יוסף ויהודה כן היו נפוצים. נרו יאירשיחה • ח' באדר ה'תשע"ז • 12:16, 6 במרץ 2017 (IST)
נראה שהשם משה לא היה חלק מאוצר השמות הפרטיים של העברים הקדומים, או של העמים השמיים בכלל; משערים שמקורו מצרי. (נרו יאיר: לגבי יעקב, ראה מה שכתבתי בזמנו ביעקב#שמו. מזכיר לי שאני צריך להוסיף לשם אסמכתה). ראובן מ. - שיחה 14:16, 6 במרץ 2017 (IST)
ושלמה? מקורו מפוקפק גם הוא (לפי סטנדרטים מאוחרים יותר). לפי משהו שקראתי איפשהו, דמותו של משה הייתה מקודשת מדי באותה תקופה (וזה גם הגורם לגימודה המלאכותי בהגדה). Tzafrir - שיחה 10:48, 7 במרץ 2017 (IST)
אציין למאמר ביומון המבשר: "ויקרא שם בנו (ב)" מאת יוסף ויכלדר (ט"ז בכסליו תשע"ג, גיליון 207, עמ' יח-כ) הנסוב על דברי החיד"א: "וראה זה חדש שלא מצינו בתנאים שבמשנה והברייתא תנא ששמו אברהם, וגם באמוראים לא מצאתי כעת בספר יוחסין, כי אם באמוראים מייתי תני אברם (גיטין נ). גם שם יצחק בתנאים שבמשנה לא יש מי ששמו יצחק, אף בברייתא ובזהר הקדוש יש. ובאמוראים הרבה יש ששמם יצחק. ובשם יעקב יש זכר במשנה ובברייתא והרבה בש"ס. ומהגאונים ואילך נשתרבבו שמות אברהם יצחק ויעקב בגאונים וברבנים ובכל המון ישראל עד היום הזה. וגם באות מ' להלן הבאתי שמצאתי בכתב יד מי שהפליא שלא הי' בתנאים ואמוראים מי שנקרא משה עד הגאונים". וכך כתב בשם הגדולים (אות מ', ערך רב משה גאון) "מצאתי כתוב בספר כתב יד לא היה שום תנא או אמורא שנקרא משה והוא פלא וסוד והיינו דאמרי אינשי ממשה ועד משה וכו' שלא היה תנא או אמורא שנקרא משה עכ"ד". המאמר כולו חוקר אודות התופעה. ניסיתי לחפש עוד במחקר אם מישהו חקר את התופעה. לעת עתה לא מצאתי משהו נוסף.
חמויישה, אם תרצה צילום של המאמר, פנה אליי בדוא"ל. (אם זה יהיה בעד הטמעת תוכן בערכים, אשמח יותר...קריצה). קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 14:36, 6 במרץ 2017 (IST)
לא הייתי ממהר במיוחד להסיק מסקנות מהתלמוד והמדרשים על נפוצות שמות. הסיבה היא שיש אלפי חכמים ואישים אחרים במקורות אבל באותה תקופה ארוכה חיו מיליונים שאין זכר להם בכתובים. אם זו בדיקה לרמת מאמר אקדמי צריך לסרוק גם מקורות חיצוניים ומקורות כמו הגניזה (בדגש על שטרות - כתובות, שטרי חוב וכו') אם רוצים אינדיקציות לתדירות שמות, ועדיין יהיה חסר לנו מידע. ‏DGtal‏ - שיחה 15:36, 6 במרץ 2017 (IST)
חמויישה, תרגיש בנוח עם השם שלך... קריצה מצאתי אזכור כפול בתלמוד לשם משה (משה בר עצרי): תלמוד בבלי, מסכת בבא בתרא, דף קע"ד, עמוד ב', וכן תלמוד בבלי, מסכת ערכין, דף כ"ג, עמוד א'.
נרו, לגבי השם יצחק, דווקא הוא די פופולרי בתלמוד. הוא מוזכר בשני התלמודים מאות על גבי מאות פעמים. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 01:59, 7 במרץ 2017 (IST)
ל DGtal: כמות השמות, הפריסה שלהם על פני מקומות שונים, כמה מאות שנים, וכמה חיבורים, מהווים מדגם די אמין בעיני. העובדה שיש מליונים רבים שלא מוזכרים לא מאוד חשובה, אלא אם כן יש לך סיבה להניח להטיה סיסטמית בשמות התנאים והאמוראים ביחס לשאר האוכלוסיה. בהחלט מדובר באינדיקציה חזקה מאוד ברמה מחקרית אקדמית. זה לא סותר את העובדה שחוקר טוב יבדוק את כל המקורות האפשריים. במידה ויימצא שהשם משה, למשל, היה נפוץ בתקופות הנ"ל ובכל זאת לא מופיע בכלל (או כמעט בכלל) במקורות הנ"ל זו תהיה הפתעה אמיתית, וזה יהיה ממצא שדורש מחקר אקדמי בפני עצמו. משה פרידמן - שיחה 04:31, 7 במרץ 2017 (IST)
תודה לכולכם. במיוחד לך, קובץ על יד. חמויישֶה - שיחה 08:58, 7 במרץ 2017 (IST)

Disambigua compass.svg בתשובה זו יש מידע שראוי להוסיף למרחב הערכים. נא לטפל בכך. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 13:01, 7 במרץ 2017 (IST)