שמואל צבי הולצמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שמואל צבי הולצמן
המרפאה שהקים הולצמן לבנו הרופא בכפר עציון (1936)

שמואל צבי הולצמן (1883 (לערך), ירושלים - 1960, רחובות) היה איש עסקים חרדי, ראש חברת 'אל-ההר', ממקימי כפר עציון הקרוי על שמו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולצמן נולד בעיר העתיקה בירושלים ולמד בישיבת תורת חיים. כתחביב הוא טיפח גינת פרחים על גג ביתו. בגיל 15 הוא נסע לארצות הברית בה למד לרבנות. במהלך חייו נדד ברחבי העולם ועסק במלאכות שונות ומגוונות. לאחר שהותו בארצות הברית הוא נסע לאוסטרליה, בה עסק בחיפוש זהב והקים מכרה זהב, לו קרא "הר ציון". בשנת 1924 הוא נתמנה לשופט במערב אוסטרליה[1], תפקיד בו החזיק גם לאחר עוזבו את אוסטרליה, בעת הגיעו לביקור. כמו כן הוא כיהן כחבר המועצה החקלאית באוסטרליה[2]. הוא אף בילה זמן מה באמריקה ובדרום אפריקה, וכן שב לארץ ישראל ואף התגורר בה.

בארץ ישראל, הולצמן עסק בפיתוח ענפי חקלאות חדשים. בשנת 1912 הביא הולצמן לארץ ישראל 11 יענים לשם ייצור נוצות עבור נשות מצרים. אולם בעקבות פרוץ מלחמת העולם הראשונה להקת היענים הושמדה[3]. באותה תקופה הוא הביא לארץ ישראל כ-100 זנים של צמחים טרופיים מסינגפור, בהם זנים רבים של בננות, שייבואם פתח את גידול הבננות החקלאי בארץ ישראל. ברחובות הוא נטע פרדס שהכיל כ-200 זנים של פירות, בהם פומלות[4], בוטנה (פיסטוק), פקאן, טאנגלו (הכלאה בין טנג'רין לפומלה או אשכולית)[5] ועוד.

בשנת תרצ"ב (1932) ייסד חברה בשם "אל ההר" שמטרתה להקים יישובים חדשים בהר חברון. בשם החברה קנה אדמות רבות, ביניהן את אדמות מגדל עדר שננטשה במאורעות תרפ"ט. תוכניתו הייתה להקים יישובים שיתפרנסו ממשק חקלאי מעורב וקיים[6]. היישוב הראשון אמור היה להיקרא "כפר-עציון" על שמו (בגרמנית, "הולץ" פירושו עץ). בהמשך, האזור כולו כונה גוש עציון.

החברה הביאה למקום קבוצת פועלים, הקימה משתלה והתחילה להכשיר קרקעות. על הכביש הראשי ירושלים-חברון הקים הולצמן מבנה בן שני חדרים ששימש כמרפאה. כרופא שימש בנו, אשר בא לשם כך במיוחד מאנגליה. תקוותו הייתה כי עזרה רפואית שתוגש לערביי המקום, תביא לקרוב לבבות.

שמואל צבי הולצמן, נפטר ברחובות בשנת 1960.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יענים ראשונים - ראשון לציון 1907-1914 - שמואל צבי הולצמן חלוץ מגדלי היענים בארץ ישראל, הוצאת מוזיאון ראשון לציון, תשס"ב.
  • ענר, זאב. הולצמן - האיש שנתן את שמו לגוש-עציון. גוש עציון מראשיתו עד תש"ח, עידן 7 (תשמ"ו) 1986, הוצאת יד בן צבי, ירושלים, עמ' 53-6
  • אילן, צבי. השותפים של הולצמן בהקמת כפר-עציון בשנות השלושים. עידן 7 (תשמ"ו), עמ' 63-74.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]