תיכון א' לאמנויות תל אביב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תיכון א' לאמנויות תל אביב
IroniALogo150.png
סמל תיכון עירוני א' לאמנויות תל אביב
תאריך ייסוד 1931
מייסדים ד"ר אלכסנדר קולר
מגמות אמנויות: אמנות פלסטית, תיאטרון, קולנוע, מחול, מוזיקה ו־בינתחומי. מדעים: מדעי הרוח, מדעים מדויקים ו־מדעי החברה
שכבות לימוד ז'-יב'
מנהל יואב פרידן
תלמידים 1500
מיקום שפרינצק 4, מרכז תל אביב-יפו
באחריות עיריית תל אביב-יפו
קואורדינטות 32°4′17.14″N 34°47′2.45″E / 32.0714278°N 34.7840139°E / 32.0714278; 34.7840139קואורדינטות: 32°4′17.14″N 34°47′2.45″E / 32.0714278°N 34.7840139°E / 32.0714278; 34.7840139
אתר בית הספר

תיכון עירוני א' לאמנויות תל אביב הוא בית ספר תיכון בתל אביב-יפו. בית הספר נוסד בשנת 1931 כגימנסיה פרטית וב-1947 הפך לתיכון עירוני. החל משנות ה-80 של המאה ה-20 פועלות בבית הספר מגמות רבות בתחום האמנות.

תולדות בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר נוסד בשנת 1931 על ידי ד"ר אלכסנדר קולר, כגימנסיה פרטית בשם הגימנסיה הריאלית בלפור. קולר, שניהל גימנסיה ממשלתית בגליציה שבפולין, החליט לבנות גימנסיה, הדומה ברוחה וברעיונה לאלה שבאירופה, שתיתן לתלמידיה השכלה עברית לאומית ואפשרות כניסה לאוניברסיטה. הגימנסיה שכנה ברחוב מזא"ה בתל אביב, ליד מגדל המים. קולר בחר בקפידה את מורי בית הספר, רובם משכילים יוצאי מזרח אירופה שאותם הכיר עוד מימיו בפולין. בנוסף למסגרת הלימודים הכללית, ניתנה אפשרות ייחודית לתלמידים מסוימים להיות במגמה המסחרית. תלמידים שהשתתפו במגמה זו לא המשיכו את הלימודים המורחבים באנגלית, עברית ומתמטיקה.

במהרה הפכה הגימנסיה למוסד יוקרתי וסלקטיבי, המעניק לימודים ברמה גבוהה ביותר. הגימנסיה נשאה אופי תרבותי יהודי בעל ערכים לאומיים. בזכות הצלחת הגימנסיה, הקים קולר גימנסיה נוספת ברמת גן, שנקראה "גימנסיה אוהל שם", ומשום עבודתו הרבה הפקיד בשנת 1935 את תפקיד הניהול הפדגוגי בידיו של שאול ריגר. ריגר ניהל את בית הספר עד שנת 1943, והשפיע ערכית ומעשית על הגימנסיה התל אביבית. בתקופתו השתפרו שיטות ההוראה בגימנסיה, עלתה רמת הלימודים, התוצאות ניכרו והביקוש ללמידה בגימנסיה התגבר. לאחר מספר רב של שנים, עזב ריגר את בית הספר והחל לנהל את בית הספר למסחר וסמינר לוינסקי. את מקומו תפס דוד רכבי (רקוביצקי).

ביולי 1947 הפסיקה הגימנסיה לפעול כמוסד פרטי, ונמכרה לעיריית תל אביב. מאז נקראת הגימנסיה "תיכון עירוני א'". גם לאחר הפיכתו לבית ספר עירוני, המשיך בית הספר להקנות את ערכיו ולהעניק מצוינות אקדמית לתלמידיו. בתקופה הראשונה לאחר רכישתו על ידי עיריית תל אביב ובשנותיה הראשונות של המדינה, המשיך בית הספר לשכון ברחוב מזא"ה ופעל בניהולו של דוד רכבי. לאחר מכן עבר למשכנו הנוכחי ברחוב שפרינצק 4 בתל אביב. לאחר רכבי, ניהלו את בית הספר ד"ר יוסף פריד (בשנים 1963 - 1975) ואחריו המורה הוותיק דוד בן-צבי (1976 - 1980).

התיכון מסוף שנות ה-80[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם הספורט של התיכון

השינויים הדמוגרפיים בתל אביב, שכללו הזדקנות והצטמצמות של האוכלוסייה באזור בית הספר, הובילו לירידה במספר התלמידים בבית הספר, דבר שהוביל ליוזמה בשנת 1988 של אילנה מינקין, (מנהלת בית הספר בשנים 1981 - 2000) להקמת מגמות אמנות כחלק מתוכנית הלימודים. יוזמה זו התאימה למיקום בית הספר, לצד מוסדות כמו תיאטרון הבימה ומוזיאון תל אביב, והעלתה את מספר התלמידים, תוך הפחתה ניכרת בנשירת תלמידים רבים.

משנת 2001 עד 2011 נוהל בית הספר על ידי רם כהן. בתקופתו מנה בית הספר כ-1,300 תלמידים במגמות אמנות פלסטית[1], תיאטרון[2], קולנוע[3], מחול[4] מוזיקה[5] (ג'אז, מוזיקה קלאסית ומוזיקה אלטרנטיבית, בשנת הלימודים תש"ע [2009-2010] היה אחוז הזכאות לתעודת בגרות בבית הספר 98.45, הגבוה ביותר בישראל. בית הספר עבר בתקופה זו "מתיחת פנים", המבנה הישן שופץ, החצרות עוצבו מחדש על ידי אדריכלים, הוצבו מיצבי אמנות ובחורשה האחורית נבנו מקומות ישיבה לנוחות התלמידים. בתקופה זו נהרס המבנה הישן של אולם הספורט ובמקומו נבנה אולם ספורט חדיש שתוכנן על ידי האדריכל רוני זייברט. כמו כן, בית הספר מתמקד בעשייה אמנותית בקהילה ובמרחב הציבורי. יתרה מכך, בית הספר מטפח תרבות במובנה הרחב תוך העצמתן של מגמות מדעי הרוח, המדעים המדויקים ומדעי החברה (פסיכולוגיה וסוציולוגיה).

בשנות ניהולו של כהן ידע בית הספר מספר מחלוקות מתוקשרות; יצירתה של אסיה איזנשטיין, בה הוצג דגל ישראל בצורה פרובוקטיבית; קשירת מספר תלמידים על ידי עצמם לשער בית הספר[6] כאקט מחאה נגד הרצאת קצין צבא (יצחק כנר, בוגר בית הספר) במסגרת הלימודים; יצירתו של גיא ניסנהויז בעלת הסממנים האנטי-ציוניים וזעזוע הורה נוכח שימוש ביצירות מוזיקליות של ניצולי השואה. בתקופת כהונתו כמנהל בית ספר התבטא כהן לא אחת בגנות הכיבוש הישראלי בגדה המערבית, שלילת זכויותיהם של הפלסטינים, המחסומים וההתנחלויות. כהן ביקר לא אחת את ממשלת ישראל על התנהלותה בנושא זכויות אדם ואזרח. כהן עורר סערה כשאמר לתלמידי כיתה י"א: "תחשבו על עצמכם: הייתם מוכנים לחיות תחת כיבוש ולא ללמוד, ושלא יהיו לכם תנאים בסיסיים? אני לא מצדיק פיגועים ומעשים אלימים, אבל אני יכול להבין מה גורם להם... כשתתגייסו לכו למחסומים, הביאו את רוח ההתמתנות, ותגיעו למסקנה שאין מקום לכיבוש."[7] בעקבות דברים אלה ואחרים בגנות הכיבוש הישראלי בגדה המערבית המערכת הפוליטית קראה לפיטוריו, דבר שחזר על עצמו מספר פעמים. לאחר 10 שנות ניהול תיכון עירוני א' כהן עבר לנהל את תיכונט, בית ספר אותו תכנן והגה כבית ספר המותאם למאה ה-21.

החל בספטמבר 2011 ועד נובמבר 2015 ניהלה את בית הספר גלית שאשו והבה. עם הגיעה לעירוני א' פיתחה את תחומי האמנות במרחב הציבורי והאמנות בקהילה. כמו כן, גלית הובילה את בית הספר יחד עם צוות המורים המקצועי והמסור לראשונה להצלחות אדירות במבחני המיצ"ב הן בשנת 2013 והן בשנת 2015. בתקופת כהונתה של גלית הוקמה בבית הספר המגמה הבין-תחומית החדשנית, שבגינו זכה בית הספר בפרס החדשנות מטעם האגף לחינוך עי"ס בעיריית ת"א- יפו. בשנים האחרונות מספר התלמידים בבית הספר גדל וכך גם מספר התלמידים, שמרחיבים לימודי מדעים. בשיתוף פעולה עם ועד ההורים החל בשנת הלימודים התשע"ד לומדים בבית הספר באורח ממוכן בשילוב לוחות מחשב (טאבלטים). בבית הספר פועלות בשנים האחרונות תוכניות מיגדר ייחודיות ותוכניות למידה מבוססת פרויקטים. לאחר זכייתה של והבה שאשו במכרז לניהול מינהל תרבות במינהל התרבות והספורט מונתה לתפקיד מנהלת בית הספר, הגברת בתיה כץ- מנהלת מצטיינת ברשת אורט.

מפעל הנצחה לזכר בוגרי בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדרטה לזכר בוגרי בית הספר – ״קיר זמן זיכרון״

בבית הספר נבנתה אנדרטה לזכר בוגרי הגימנסיה ״בלפור״ וביה״ס התיכון עירוני א' לאמנויות שנפלו במערכות ישראל. הפסל הוקם על ידי דן רייזנר ורם כהן מנהל התיכון לשעבר. העבודה בנויה מ־150 יחידות מודולריות יצוקות בבטון, שצורתן אינסוף. היחידות מאוגדות ב־11 מוטות מתכת ויוצרות קיר מתעקל שמתפתח בצורת האינסוף, אך אינו מסיים אותה. לכל נופל הוקדשה חוליה נפרדת, עליה חקוק שמו ותאריך מותו. שילוב החוליות יחד יוצר יסוד איתן, המייצג חברה חזקה שזוכרת ומוקירה את בניה.

מגמת המוזיקה של בית הספר
מגמת הקולנוע של בית הספר
מגמת האמנות פלסטית של בית הספר

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטגוריה:בוגרי תיכון עירוני א' (תל אביב)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]