לדלג לתוכן

Help!

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Help!
אלבום אולפן מאת הביטלס
יצא לאור 6 באוגוסט 1965
הוקלט 15 בפברואר-17 ביוני 1965
מקום הקלטה אולפני EMI
סוגה רוקרוקנ'רול
שפה אנגלית
אורך 33:55
חברת תקליטים פרלופון, קפיטול, EMI
הפקה ג'ורג' מרטין
כרונולוגיית אלבומים של הביטלס
Beatles For Sale
(1964)
Help!
(1965)
Rubber Soul
(1965)

Help! (הצילו!) הוא אלבום האולפן החמישי של הביטלס, אשר יצא לאור ב-6 באוגוסט 1965. האלבום מכיל את השיר המפורסם “Yesterday” שיצר וביצע בעיקר חבר הלהקה פול מקרטני, אשר זכה במיוחד להצלחה בינלאומית. צד A של האלבום הוא גם הפסקול של סרטם השני של הלהקה הנושא את אותו השם.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האלבום, שהופק על ידי ג'ורג' מרטין, הכיל בצידו הראשון שבעה מן השירים שהופיעו בסרט (חוץ מהשיר She's a Woman). על צידו השני הופיעו שתי גרסאות כיסוי לשירים של יוצרים אחרים, וחמישה שירים מקוריים, כולל השיר Yesterday של פול מקרטני, שהפך לשיר המוקלט ביותר בהיסטוריה.

על עטיפת האלבום מופיעים חברי הלהקה כשהם פושטים את ידיהם לכיוונים שונים. הרעיון המקורי של צלם ומעצב העטיפה, רוברט פרימן, היה להעמידם כך שיאייתו בתנוחותיהם את צירוף האותיות HELP בסמפור. על סט הצילומים, סיפר פרידמן, התברר כי התנוחות אינן מוצלחות לצורכי צילום ולכן שונו התנוחות. בסופו של דבר, אייתו התנועות בסמפור את גיבוב האותיות חסר המשמעות NUJV.

אף שהאלבום נחשב בעיני חלק מהמבקרים אחד החלשים ביותר של הביטלס, במיוחד בגלל הפקה מעט חפוזה ועיסוק בניסיונות לא שלמים (כמו ניסיונותיו של ג'ורג' עם דוושת הגיטרה), הוא מכיל מספר שירים חשובים, וכמה סימנים המבשרים את תקופת השיא ביצירת הלהקה, שהחלה עם התקליט Rubber Soul.

שיר הנושא של התקליט והסרט, Help!‎ הוא קריאת מצוקה גלויה של לנון, שחש אותה תקופה לכוד וזקוק לעזרה. שירים בולטים אחרים של לנון בתקליט הם Ticket To Ride, וצמד השירים You've Got to Hide Your Love Away ו-It's Only Love, ששיקפו את ההשפעה הרבה של בוב דילן על שיריו של לנון באותה תקופה.

השיר הבולט ביותר של מקרטני היה Yesterday, כשנוספים לו שירים כמו I've Just Seen a Face, המשקף אף הוא השפעה קלה של דילן, Another Girl, המאופיין בסינקופות המזכירות במקצת את She's a Woman שלו (וגם בהופעה ראשונה, לצד Ticket to Ride, של פול כנגן גיטרה מובילה, ו-Tell Me What You See.

האלבום היה גם הראשון שכלל שני שירים של ג'ורג' האריסון, You Like Me Too Much, ו-I Need You, שהצביעו על ההתקדמות הניכרת שלו כמלחין מאז Don't Bother Me באלבום האולפן השני של הביטלס, With the Beatles.

בשני היבטים סימן האלבום כיוון חדש עבור הביטלס. הראשון היה השינוי המשמעותי במידת העמקות של התמלילים, שהחלו לחרוג, לפחות אצל לנון, מתבנית "בחור פוגש בחורה" השגורה. שינוי שני היה בכך שבשיר Yesterday לווה פול מקרטני ברביעיית מיתרים, בעוד אף אחד מחברי הלהקה האחרים אינו משתתף בנגינה. השינוי הזה אותת על מעבר לשימוש באולפן כזירת היצירה המרכזית והעצים מאוחר יותר, עד שבשלב מסוים לא ניתן היה עוד לבצע את שירי הלהקה כהלכה בהופעות חיות. בין היתר, הועמד האלבום לפרס גראמי לאלבום השנה.

בשנת 2003, האלבום דורג על ידי המגזין רולינג סטון במקום 322 ברשימת 500 האלבומים הגדולים בכל הזמנים.

רשימת הקטעים באלבום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל השירים נכתבו והולחנו על ידי לנון/מקרטני (למעט היכן שמצוין אחרת). 

צד א'
מס' שםשירה מובילה משך
1. Help! ג'ון לנון 2:18
2. The Night Before פול מקרטני 2:34
3. You've Got to Hide Your Love Away ג'ון לנון 2:09
4. I Need You (ג'ורג' האריסון) ג'ורג האריסון 2:28
5. Another Girl פול מקרטני 2:05
6. You're Going to Lose That Girl ג'ון לנון 2:18
7. Ticket to Ride ג'ון לנון 3:09
משך כולל:
17:01
צד ב'
מס' שםשירה מובילה משך
1. Act Naturally (מוריסון/ראסל) רינגו סטאר 2:30
2. It's Only Love ג'ון לנון 1:56
3. You Like Me Too Much (האריסון) ג'ורג' האריסון 2:36
4. Tell Me What You See פול מקרטני 2:37
5. I've Just Seen a Face פול מקרטני 2:05
6. Yesterday פול מקרטני 2:05
7. Dizzy Miss Lizzy (ויליאמס) ג'ון לנון 2:54
משך כולל:
16:43

שירים שנדחו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר שירים שהיו אמורים להופיע באלבום לא נכללו בגלל סיבות שונות. לנון ומקרטני כתבו את If You've Got Trouble עבור רינגו סטאר, אך זה העדיף את Act Naturally. שיר אחר, That Means A Lot של מקרטני, לא נכלל מאחר שמקרטני לא היה מרוצה מאיכות הקלטתו. לנון סלד מאותן סיבות מ-Yes It Is שלו, וזה הוצא לבסוף כצד ב' של התקליטון Ticket To Ride (אפריל 1965). שיר נוסף שנדחה היה Wait, שלבסוף מצא את מקומו באלבום Rubber Soul כדי למלא את מספר הרצועות הנדרש לאלבום זה.

גרסה אמריקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסת אלבום הפסקול של הסרט שיצאה בארצות־הברית על ידי קפיטול רקורדס הכילה את 7 שירי הסרט הנמצאים בצד הראשון של האלבום המקורי בלבד. בין השירים שוזרו קטעים אינסטרומנטליים מתוך הפסקול של הסרט (בהם יש גם נגינה של סיטאר), הקטעים הולחנו על ידי קן ת'ורן שהיה שותף בהלחנת הסרט, ובביצוע התזמורת של ג'ורג' מרטין.

משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטלס

מוזיקאים נוספים והפקה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Help! בוויקישיתוף