אבן ירושלמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בית פרנק במושבה הגרמנית בירושלים, הבנוי באבן ירושלמית

אבן ירושלמית - (בפי בנאי ירושלים) כינוי עממי למיזית יהודית שהיא אבן גיר קשה, לעתים מעורבת בדולומיט המצויה באזור הרי ירושלים ומשמשת אבן לבנייה. צבעה נע בין צהוב כהה לאדמדם. מרבית המבנים בירושלים העתיקה נבנו מאבן זו.

שם והגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזי יהוד היא אבן גיר קשה, הנקראת כך בערבית על שם היהודים קשי העורף‏[1]. בעברית היא נקראת "אבן ירושלים".

כיום, הבונים והמתכננים באזור השפלה מכנים בשם "אבן ירושלמית" כל שימוש באבן מסותתת ביד או כל אלמנט מבני שנראה כעשוי מאבן מסותתת ביד. הכינוי "אבן ירושלמית" משמש באופן הזה לתיאור של חיפוי קירות, ריצוף, גדרות ושל קירות תומכים. גם אבנים מלאכותיות הנוצקות מחומרים צמנטיים לתבניות בצורה המחקה פני אבן מסותתת, זוכות לכינוי "אבן ירושלמית". ישנם מספר סוגים של גמר של אבן מסותתת.

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיזי היהודי (ערבית: מָ‏אזִי יאהוּ‏דִי, סלָא‏יֵיבּ‏), זכתה לשימוש ניכר, גם לאחר שהבניה באבן הפכה לפחות נפוצה בישראל, כיוון שבתחילת תקופת המנדט הבריטי חוקק מושל ירושלים הראשון מטעם הבריטים רונלד סטורס חוק עירוני המחייב כל קיר חיצוני בירושלים להיות מחופה באבן מסותתת. חוק זה חוקק כחלק מתוכנית המתאר העירונית שנערכה בשנת 1918 על ידי ויליאם מקלין, מהנדס העיר אלכסנדריה והוא נמצא בתוקף עד היום.

Cquote2.svg

קירותיהם החיצוניים ועמודיהם של בתים וחזית כל קיר הגובל דרך יהיו מצופים אבני-גזית טבעיות מרובעות

Cquote3.svg
– תיקון מס' 1 בתוכנית המתאר לירושלים, תוכנית מס' 64

בימי המנדט הבריטי המקור העיקרי למיזי יהוד היה באזור בית לחם, אך הייתה גם מחצבה למיזי יהוד באזור ליפתא. מחצבה זאת שימשה לבנייה בישראל לאחר מלחמת העצמאות עת בית לחם הייתה בשליטת ממלכת ירדן[2]. בגלל העיור הרב באזור ירושלים רבתי, הפכה המיזי היהודי לפחות מצויה וכיום ניתן להשיג אותה רק במחצבות ספורות בצפון ירושלים, בעיקר על יד היישוב אדם. את מקומה של המאזית היהודית בחיפוי מבנים וריצוף בשטחים ציבוריים, תפסו סוגים שכיחים וזולים יותר של אבן כמו אבן ביר זית והאבן החברונית שהיא רכה בהרבה ולפיכך קלה יותר לעיבוד.

כיום משמשת המיזית הירושלמית בעיקר לחיפוי ולריצוף מבנים יוקרתיים וכן בייצור רהיטי אבן ונעשה בה שימוש רב בעבודות הרחבת משכן הכנסת.

תכונות וסוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה מקצועית מבדילים בין שני סוגים של אבן ירושלמית:

  1. Jerusalem Gold - אבן מיזי יהודי בגוון זהוב - צהבהב.
  2. Jerusalem Red - אבן מיזי יהודי בגוון אדמדם.

בצפון הארץ מצויה המיזית הלבנונית הדומה לאבן הירושלמית בתכונותיה, אך בהירה ממנה בהרבה.

מבחינה פיזיקלית האבן הירושלמית נחשבת לחזקה יחסית בין אבני הגיר המצויות בישראל. חוזקה ללחיצה מגיע ל-2000 ק"ג לסמ"ר וצפיפותה נעה בין 2700 ל-2300 ק"ג למ"ק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מן החיים בירושלים, אבן ירושלים, הצופה, 14 באוגוסט 1938
  2. ^ מיזי יהוד, מעריב, 31 בינואר 1955
Emblem of Jerusalem.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ירושלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.