אדס מפוספס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgיתוש הנמר האסייתי
Aedes Albopictus.jpg
נקבת יתוש הנמר האסייתי ניזונה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: פרוקי רגליים
מחלקה: חרקים
סדרה: זבובאים
משפחה: כולכיתיים
שבט: אאדיני
סוג: אאדס
מין: אדס מפוספס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Aedes albopictus
‏(Skuse, 1895)
תחום תפוצה
Albopictus distribution 2007.png

אדס מפוספס (שם מדעי: Aedes (Stegomyia) albopictus) או בשמו העממי יתוש הנמר האסייתי או יתוש הטיגריס האסייתי הוא יתוש שמקורו בדרום מזרח אסיה ונפוץ בארצות רבות בכל היבשות כגון: ארצות הברית (מאז 1985), אלבניה ואיטליה (מאז שנות ה-90), ניגריה (מאז 2002), ניו זילנד, קנדה, ספרד וארצות רבות אחרות, בהן ישראל. היתוש ידוע כמעביר מחלות כגון: קדחת מערב הנילוס, קדחת דנגי וצ'יקונגוניה. בניגוד לרוב היתושים, יתוש הנמר האסייתי פעיל במהלך היום, בעיקר בשחר ובשעות בין הערביים.

סביבת מחייתו של היתוש היא לרוב באזור הטרופי והסובטרופי, במי גשם החודרים לחללים של עצים. יתוש זה מתפתח גם בתוך עציצים, אגרטלים וכל מקום שבו יש מים עומדים לתקופה ארוכה.

היתוש חדר לאירופה בשנות ה-70, באלבניה. בשנות ה-90 החל היתוש לפלוש לאמריקה ולאיטליה והוא היתוש העיקרי הגורם לעקיצות בצפון איטליה. בשנת 2007 גרם להתפרצות מקומית של מחלת הצ'יקונגוניה. בשנת 2002 נמצא לראשונה היתוש בישראלמושב גנתון) ומאז מתפשט היתוש באזור. נכון לשנת 2008 הוא מצוי החל מאזור רחובות צפונה.

תפוצתו העיקרית של יתוש הנמר האסייתי היא בצמיגים משומשים המיובאים מאסיה לאירופה, לאמריקה ולאפריקה. היות שיתושים חיים בסביבת מים עומדים ומטילים ביצים שם, הם מצויים גם בתוך המים בצמיגים וכאשר צמיגים אלו מגיעים ליעדם, מגיעים דרכם גם היתושים.

הנקבה מטילה ביצים ליד פני המים, בניגוד לנקבות בסוגים אחרים אשר לרוב מטילות ביציהן על המים. הביצים הן בעלות כושר הישרדות גבוה: ביצה יכולה להיות במקום יבש לתקופה של כמה חודשים ובכל זאת לבקוע לאחר הרטבה קלה ובתנאים מתאימים.

היתוש הבוגר מתאפיין בגופו השחור ופספוס לבן על הרגליים והחזה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]