אלפתריוס וניזלוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלפתריוס וניזלוס
(23 באוגוסט 1864; כרתים - 18 במרץ 1936; פריז) (בגיל 71)
Ελευθέριος Βενιζέλος.jpg
אלפתריוס וניזלוס
שם בשפת המקור Ελευθέριος Βενιζέλος
מדינה יוון
מפלגה המפלגה הליברלית היוונית
ראש ממשלת יוון
תקופת כהונה 2 באוקטובר 1910 - 21 בפברואר 1915 (4 שנים ו-20 שבועות)
הקודם בתפקיד סטפנוס דרגומיס
הבא בתפקיד דימיטריוס גונאריס
ראש ממשלת יוון
תקופת כהונה 10 באוגוסט 1915 - 24 בספטמבר 1915 (6 שבועות ו-4 ימים)
הקודם בתפקיד דימיטריוס גונאריס
הבא בתפקיד אלקסנדרוס זאימיס
ראש ממשלת יוון
תקופת כהונה 14 ביוני 1917 - 4 בנובמבר 1920 (3 שנים ו-20 שבועות)
הקודם בתפקיד אלקסנדרוס זאימיס
הבא בתפקיד דימיטריוס ראליס
ראש ממשלת יוון
תקופת כהונה 24 בינואר 1924 - 19 בפברואר 1924 (3 שבועות ו-6 ימים)
הקודם בתפקיד סטיליאנוס גונטס
הבא בתפקיד גאורגיוס קפנטריס
ראש ממשלת יוון
תקופת כהונה 4 ביולי 1928 - 26 במאי 1932 (3 שנים ו-46 שבועות)
הקודם בתפקיד אלקסנדרוס זאימיס
הבא בתפקיד אלקסנדרוס פאפאנסטיו
ראש ממשלת יוון
תקופת כהונה 5 ביוני 1932 - 4 בנובמבר 1932 (21 שבועות ו-6 ימים)
הקודם בתפקיד אלקסנדרוס פאפאנסטיו
הבא בתפקיד פנגיס סלדריס
ראש ממשלת יוון
תקופת כהונה 16 בינואר 1933 - 6 במרץ 1933 (7 שבועות ויום)
הקודם בתפקיד פנגיס סלדריס
הבא בתפקיד אלקסנדרוס אוטונאיוס

אלפתריוס וניזלוס (יוונית: Ελευθέριος Βενιζέλος‏; 23 באוגוסט 186418 במרץ 1936) היה ראש ממשלת יוון ומחשובי הפוליטיקאים והמדינאים בתולדותיה.

חינוכו והצטרפותו לפוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

וניזלוס נולד במורניס, סמוך לחאניה שבכרתים. אביו, קיריאקוס וניזלוס, היה מהפכן כרתי, אשר הוגלה ב-1866 יחד עם משפחתו לאי סירוס (Σύρος) שבאיים הקיקלאדיים בעקבות התקוממות נגד השלטונות הטורקיים. וניזלוס למד משפטים באוניברסיטת אתונה, שם היה פעיל בעסקי הפוליטיקה של כרתים, אחר כך שב לאי והתפרנס כעורך דין ועיתונאי. שנה מאוחר יותר נבחר לאסיפה הלאומית כנציג המפלגה הליברלית שהוקמה באתה תקופה.

כרתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

וניזלוס תמך באיחודה של כרתים עם יוון, והיה ממנהיגי ההתקוממות של שנת 1897, בעקבותיה העניקו הטורקים לאי אוטונומיה. אוניות מלחמה ונחתים מציי בריטניה, רוסיה, איטליה ואוסטרו-הונגריה הגיעו אל כרתים וכפו על הטורקים להוציא ממנו את צבאם. בלחץ מעצמות אירופה נתמנה הנסיך גאורגיוס מיוון (בנו השני של גאורגיוס הראשון מלך יוון) לנציב העליון של האי, כשווניזלוס משמש כשר המשפטים שלו מ-1899 עד 1901. מעצמות אירופה אף סייעו לנסיך גאורגיוס להקים את הז'נדרמריה של כרתים, כדי לאכוף את החוק.

לאחר זמן קצר הסתכסך וניזלוס עם הנסיך גאורגיוס, שהיה מלוכני אדוק ונטל לעצמו סמכויות שלטוניות אבסולוטיות. וניזלוס נעשה מנהיג האופוזיציה, וכשהגיעו העניינים לכדי משבר ב-1905, עמד בראש התקוממות מזוינת, שאילצה בסופו של דבר את הנסיך לעזוב את האי. את מקומו תפס ראש ממשלת יוון לשעבר אלקסנדרוס זאימיס, ווניזלוס הצטרף שוב לממשלה.

מן הפרלמנט אל ראשות הממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1910, בעקבות משבר פוליטי, פוזר הפרלמנט היווני באתונה. וניזלוס עבר אל אתונה להזמנת הליגה הצבאית, ובבחירות של 8 באוגוסט 1910 נבחרו הוא ואנשיו לפרלמנט, כשווניזלוס עצמו משמש נציגה של אתונה. באותו זמן הקים את מפלגתו הפוליטית, "קומה פילאלפתרון" (Κόμμα Φιλελευθέρων, המפלגה הליברלית), וב-2 באוקטובר 1910 נבחר לראשות הממשלה.

הוא ערך רפורמות מקיפות בצבא ובצי והקים את הליגה הבלקנית, צעדים שסייעו למוכנותה של יוון במלחמות הבלקניות של 1912-1913 ואיפשרו את שחרור אפירוס, מקדוניה ואיי הים האגאי מידי השלטון הטורקי. לווניזלוס היו ויכוחים רבים עם נסיך הכתר קונסטנטינוס בדבר נתיב התקדמות הצבא והערים שעליו לשחרר ראשונה. היה זה הסכסוך הראשון בין וניזלוס לבין קונסטנטינוס, שזמן קצר אחר, בעקבות ההתנקשות בחיי אביו ב-1913, הוכתר למלך יוון.

מלחמת העולם הראשונה והקרע הלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסכסוך השני בין וניזלוס לקונסטנטינוס נתגלע במהלך מלחמת העולם הראשונה. אף שיוון נותרה נייטרלית בשנים הראשונות למלחמה, וניזלוס תמך בברית עם מדינות ההסכמה, בהאמינו כי בריטניה וצרפת ינצחו בה. קונסטנטינוס, לעומתו, העדיף את מעצמות המרכז ורצה כי יוון תישאר נייטרלית. על רקע מחלוקת זו התפטר וניזלוס מתפקידו ב-21 בפברואר 1915. בבחירות הבאות שוב ניצחה מפלגתו של וניזלוס והקימה את הממשלה. למרות הבטחתו כי יוון תישאר נייטרלית, נאלץ וניזלוס לזנוח מדיניות זו בעקבות התקפת בולגריה על סרביה, עימה הייתה יוון קשורה בברית. חילוקי דעות קשים עם המלך הביאו שוב להתפטרותו, ובבחירות הבאות לא לקח וניזלוס חלק כמחאה על כך שהפרלמנט פוזר בניגוד לחוקה. תוך כדי אירועים אלה נחלצו לכאורה בנות הברית להצלת סרביה והנחיתו חיילים בסלוניקי.

המחלוקת בין וניזלוס לקונסטנטינוס הייתה הגורם לקרע לאומי (ביוונית Εθνικός Διχασμός, אתניקוס דיכאסמוס), אשר תוצאותיו ניכרו עוד עשרות שנים אחר כך. ב-1916, לאחר פלישת צבאות גרמניה, אוסטריה ובולגריה אל מקדוניה היוונית, הקימו תומכי וניזלוס תנועה צבאית בסלוניקי, שנקראה "הממשלה הזמנית של ההגנה הלאומית". כאן ייסדו מדינה חדשה, הכוללת את צפון יוון, כרתים ואיי הים האגאי.

במאי 1917, לאחר הגליית קונסטנטינוס ועלייתו לכס של בנו השני אלקסנדרוס, שב וניזלוס לאתונה, כרת ברית עם מדינות ההסכמה והכריז מלחמה על מעצמות המרכז. כוחות הצבא היווני (אף שנחלקו בין תומכי המלך לבין תומכי וניזלוס) החלו ליטול חלק בפעולות צבאיות נגד הצבא הבולגרי לאורך הגבול. בסתיו 1918 היווה הצבא היווני, עם תשע הדיוויזיות שלו, את החלק הגדול ביותר של חילות בנות הברית המוצבים ביוון.

ב-14 בספטמבר 1918, בפיקודו של הגנרל הצרפתי לואי פראנשה ד'אספרה, הנחיתו כוחות הברית התקפה רבתי על צבאות בולגריה וגרמניה. הצבא הבולגרי נטש עד מהרה את עמדותיו והחל נסוג לכיוון ארצו, וב-29 בספטמבר ביקשה ממשלת בולגריה הפסקת אש. הצבא היווני עוד הספיק ליטול חלק קטן במערכות הלחימה האחרונות של מלחמת העולם הראשונה.

לאחר סיום המלחמה השתתף וניזלוס בשיחות ועידת השלום בפריז, וחתם על חוזה ניי (27 בנובמבר 1919) והסכם סוור (10 באוגוסט 1920) כנציגה של יוון. בעקבות הסכמים אלה קיבלה יוון (באופן זמני) את מזרח תראקיה ואיזמיר. בעת שובו ליוון, בתחנת הרכבת גר דה ליון בפריז, ניסו להתנקש בחייו. לאחר החלמתו שב לארצו ונתקבל בה כגיבור על ששחרר שטחים בהם חיה אוכלוסייה יוונית.

הסתלקותו מן הפוליטיקה ב-1920[עריכת קוד מקור | עריכה]

חרף הניצחון במלחמה הפסיד וניזלוס בבחירות של נובמבר 1920, למורת רוחם של היוונים באסיה הקטנה שזכו זה לא כבר לחירות, והמלך קונסטנטינוס נקרא לשוב. בשל התבוסה פרש וניזלוס מן הפוליטיקה ועזב אל פריס.

עם סיומה של מלחמת יוון-טורקיה (1919-1922) חתם וניזלוס על הסכם לוזאן עם טורקיה כנציגה של יוון. בעקבות התקוממות בהנהגת גנרל יואניס מטקסס נאלץ המלך גאורגיוס לצאת לגלות (אביו, קונסטנטינוס, סולק בפעם השנייה מן הכס שנה קודם לכן), וניזלוס חזר ליוון ונתמנה שוב לראש הממשלה. ברם, הוא התפטר פעם נוספת ב-1924, לאחר מריבה עם מתנגדי המלוכה, ומאוחר יותר עמד שוב בראש המפלגה הליברלית.

שובו לשלטון ב-1928[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות שנערכו ב-5 ביולי 1928 גדל כוחה של המפלגה הליברלית, וב-19 באוגוסט אותה שנה היא הכריחה את הממשלה לערוך בחירות חדשות, בהן זכתה ב-228 מתוך 250 המקומות בפרלמנט. וניזלוס עמד בראש ממשלת יוון עד 1932, השנה בה תפסה את השלטון מפלגת העם בהנהגת פנאגיס צלדאריס. המתיחות הפוליטית גברה, וב-1933 נעשה ניסיון שני להתנקש בחיי וניזלוס. נטיותיה הפרו-מלוכניות של הממשלה הובילו לניסיון הפיכה צבאית במרץ 1935, בהנהגת וניזלוס וגנרל ניקולאוס פלסטירס. בעקבות כישלון ההפיכה עזב וניזולוס את יוון פעם נוספת.

לאחר עזיבתו נערכו משפטים והוצאות להורג של וניזליסטים בולטים, והוא עצמו נשפט למוות שלא בפניו. הרפובליקה ההלנית השנייה החלשה והמעורערת התפרקה באוקטובר 1935, ובעקבות משאל עם מזויף שב גאורגיוס השני לכס המלוכה.

גלותו ומותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

וניזלוס נמלט אל פריז ובה מת ב-1936 במלון ריץ. קהל תומכיו מהקהילה היוונית המקומית בפריז ליווה את גופתו אל תחנת הרכבת, והיא הובלה על ידי המשחתת היוונית "פבלוס קונטוריוטיס" אל חאניה שבכרתים ולא אל אתונה, כדי לא לעורר תסיסה. הוא נקבר ברוב טקס באקרוטירי שבכרתים.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על שמו נקרא נמל התעופה הבינלאומי של אתונה שנחנך בשנת 2001.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלפתריוס וניזלוס בוויקישיתוף