גביש נוזלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הדגמה של גביש נוזלי בפאזה נמטית

גביש נוזלי הוא מצב צבירה שבו לחומר יש תכונות שנעות בין נוזל למוצק גבישי. לדוגמה, האטומים שבו יכולים להיות מסודרים כמו בגביש מוצק ולזרום כמו בנוזל. בדומה לגביש מוצק, גם גביש נוזלי יהיה בדרך-כלל רב-גביש, כלומר מורכב מהרבה גבישונים המסודרים בכוונים שונים במרחב.

גבישים נוזליים מצויים בטבע ובגוף האדם, בממברנות ביולוגיות ובקרום התא. גבישים נוזליים גם נמצאים בשימוש בטכנולוגיה, למשל במסך LCD (תצוגת גביש נוזלי).

סוגי גבישים נוזליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גבישים תרמוטרופיים - חומרים שהם גבישים נוזליים רק בטווח טמפרטורות מסוים; מעל הטווח הזה הם נוזליים, בעוד מתחת לטווח הם מוצקים. עם הקבוצה הזו נמנה החומר המשמש במסך LCD.

גבישים ליוטרופיים - חומרים שהופכים לגבישים נוזליים רק בהוספת ממס בטווח ריכוזים מסוים. במקור המונח התייחס למולקולות אורגניות אמפיפיליות (בעלות חלקים הדוחים מים וחלקים הסופחים מים גם יחד), כגון סבון.

גבישים מטלוטרופיים - חומרים המורכבים מתרכובת אורגנית יחד עם תרכובת אי-אורגנית, ורק בטווח מסוים של טמפרטורות וריכוזים. דוגמה של חומר כזה היא אבץ כלורידי עם מולקולות סבוניות.

גביש נוזלי יוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

גביש נוזלי יוני הוא גביש שמורכב מאניון ומקטיון שנותן חומר נוזלי, במצב זה החומר הוא ממס קוטבי. ניתן להתאים את הגביש הנוזלי לצרכים כימים על ידי שינוי הריכוזים של האניונים והקטיונים. אחת התכונות החשובות ביותר של הגביש הנוזלי היא שהחומר אינו מתאדה (לחץ האדים שלו מאוד נמוך). לגביש הנוזלי תכונות אופייניות של גביש: כוחות חזקים בין הקטיונים והאניונים שמוביל ליציבות גבוהה, וחזרה מבנית.

Stub comp.png ערך זה הוא קצרמר בנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.