פחם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פחם או פחם אבן הוא חומר מוצק שצבעו שחור או חום. הוא נוצר בתהליך שאורכו אלפי שנים ומורכב ברובו מפחמן.

הפחם עשוי מצמחים ומעצים שהתאבנו במשך אלפי שנים. בראשית התהליך הצמחים שקעו בקרקעית ביצות. לאחר מכן ההתאבנות נוצרה כתוצאה מלחץ שהפעילו סחף אדמה וסלעים שנערמו על שאריות אלו ומחום השמש.

פחם אבן.

פחם מופק מן הקרקע בכרייה, במכרות פתוחים או תת-קרקעיים.

תכולת הפחם וסוגיו-[עריכת קוד מקור | עריכה]

פחם איכותי מכיל פחמן שריכוזו נע בין 94% ל-98%. שאר הפחם מורכב מחומרים אחרים, לרוב מימן, חנקן, חמצן, גופרית, מים ואפר. איכותו של הפחם נקבעת על פי תכולת הפחמן שבו. ככל ששכבת הפחם קדומה יותר, כך גבוהה יותר איכותה של השכבה ואחוז הפחמן שבה גבוה יותר.

סוגי הפחם מתחלקים לארבעה על פי דרגת איכותם:

  • ליגניט - מכיל בין 46% ל-60% פחמן
  • פחם תת-ביטומני – מכיל בין 60% ל-69% פחמן
  • פחם ביטומני - מכיל בין 69% ל-86% פחמן
  • אנתרציט (Anthracite) - פחם מותמר המכיל בין 86% ל-98% פחמן

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדם השתמש בפחם כחומר בעירה מזה אלפי שנים. לפחם היה תפקיד חשוב במהפכה התעשייתית, כאשר שימש להנעת מנועי קיטור.

בימינו, השימוש העיקרי בפחם הוא להפקת חשמל באמצעות טורבינה המשתמשת בחום המופק ממנו בזמן בעירתו. כמחצית מהחשמל בעולם מופק כיום בתחנות כוח מבוססות פחם. צריכת הפחם במאתיים השנים האחרונות גדלה פי 100.

תחנת כוח המופעלות על ידי פחם נחשבות בעיני הציבור כסוג של ייצור חשמל מזהם בהשוואה לסוגי דלק אחרים כמו גז טבעי. יחד עם זאת, היקף זיהום האוויר הנו תלוי בטכנולוגיית שריפת הפחם ומתקני הפחתת פליטות מזהמי אוויר המותקנים בתחנת הכוח.

שימוש נוסף לפחם הוא בתעשיית ייצור הפלדה. בתהליך השימוש בפחם לייצור פלדה נוצר קוק.

כיום היצואניות העיקריות של פחם בעולם הן אוסטרליה ואינדונזיה המייצאות כמאה מיליון טון פחם בשנה כל אחת. קולומביה מייצאת כ-55 מיליון טון פחם בשנה. סין היא היצרנית הגדולה בעולם (יותר משני מיליארד טון בשנה). יחד עם זאת, הפיתוח הכלכלי המהיר בשנים אחרונות בסין הביא למצב של מחסור בפחם. רוסיה מייצאת כ-30 מיליון טון מתוך כ-240 מיליון טון שהיא מפיקה‏[1].

במדינת ישראל שתי תחנות כח ממוקמות ליד חדרה ואשקלון מופעלות על ידי פחם המיובא מדרום אפריקה, קולומביה, אוסטרליה, ורוסיה. נרכשת כמות שנתית של כ- 13 מיליון טון פחם, (מסוג ביטומיני בלבד).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מקורות הפחם בעולם, אתר החברה הלאומית לאספקת פחם