המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל המרכז

המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה הוא מוסד מחקר העוסק בנושאים מרכזיים על סדר יומם של מדינת ישראל והעם היהודי.

התוכניות העיקריות שבהן עוסק המרכז הן: יחסי החוץ של ישראל, הסברה, אנטישמיות ופוסט-שואה, הסכסוך הישראלי-ערבי, מדיניות כלכלית, חקר הקהילה היהודית והמסורת המדינית היהודית.

על החוקרים ועמיתי מחקר שכתבו מאמרים וניירות עמדה במסגרת המרכז נמנים בין השאר:[1] עוזי ארד, שלמה אבינרי, גיורא איילנד, בני גנץ, ברנרד לואיס, אורי לוברני, יאיר נוה, ג'ראלד מ. שטיינברג ,בנימין נתניהו, חאלד אבו טועמה, משה יעלון, אהרון זאבי-פרקש, יהונתן דחוח-הלוי.

נשיא המרכז החל משנת 2000 הוא ד"ר דורי גולד. המרכז שוכן בבית מילקן שבשכונת קטמון שבירושלים.

היסטוריה ועמדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הוקם בשנת 1978 על ידי דניאל אלעזר כארגון אשר איגד תחתיו את המרכז לחקר הקהילות היהודיות ואת המרכז הירושלמי ללימודים פדרליים.

המרכז הוא ארגון פרו ישראלי. הוא תומך בהמשך שליטתה של ישראל ביהודה ושומרון וברמת הגולן. הוא מתנגד לצעדים חד צדדים מצד הפלסטינים בחתירתם להקמת מדינה עצמאית.

תוכניות מחקר ופרסומים מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוגיות מדיניות, אסטרטגיות וביטחוניות במזרח התיכון - הפרויקט עוסק בביטחון ישראל (גבולות בני הגנה), החוק הבינלאומי, האו"ם וישראל, והטרור הגלובלי. הפרויקט כולל פעילות נרחבת בזירה הבינלאומית להסברת עמדותיה ופעולותיה של ישראל בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני והמלחמה נגד הטרור, פרסומים יומיים למנהיגות היהודית בארצות הברית (Daily Alert), דפי מידע שבועיים לסטודנטים בקמפוסים בחו"ל (Israel Campus Beat) ולתלמידי תיכון יהודים (Israel Highway) וכן מאמרים שוטפים בסדרת ה-Jerusalem Viewpoints.

ירושלים והתהליך המדיני - הפרויקט כולל מחקרים על ניתוח הזכויות המשפטיות וההיסטוריות של ישראל בירושלים על פי הסכמים קיימים ומסמכי או"ם, וכן בחינת התופעה של הבנייה הבלתי חוקית בעיר.

ICA - Institute for Contemporary Affairs - מכון להצגת עמדותיה של ישראל בסוגיות שוטפות באמצעות תדריכים לדיפלומטים ולעיתונאים זרים, הכנה והפצה של מידע רלוונטי. המכון הוקם בשנת 2002 בשיתוף עם קרן משפחת וקסלר מארצות הברית. במסגרת המכון מתפרסמת סדרת ה-Jerusalem Issue Brief וכן הוקם במסגרתו הפרויקט NGO Monitor על פעילותם של ארגונים לא-ממשלתיים בינלאומיים.

איראן ואיומים על המערב - התוכנית מתמקדת באיומים הנשקפים על ישראל והמערב מצדה של איראן, בעקבות איומים חוזרים של מחמוד אחמדינז'אד כלפי ישראל, ובפרט קריאתו מ-2006 "למחוק את ישראל מהפה". המרכז ממשיך לעסוק בנושא גם לאחר סיום תפקידו של אחדמינז'אד.

ישראל-אירופה - ניתוח מערכת היחסים בין אירופה לישראל על רקע ההתפתחויות המדיניות האחרונות והפצת חומר הסברתי בשפות אירופאיות.

אנטישמיות בת זמננו - תוכנית לחקר האנטישמיות שלאחר השואה ועד ימינו, שורשיה והשלכותיה (בפרט האנטישמיות החדשה); מעקב אחר גילוייה והתפשטותה ברחבי העולם. הפרויקט כולל כנסים, הרצאות וכן פרסומים קבועים בסדרת ה-Post Holocaust and Anti-Semitism.

הפרטה ותחרותיות במשק ובשירות הציבורי - פרויקט רב-שנתי לבחינת יישומה והשלכותיה של מדיניות ההפרטה בישראל; הפרויקט נועד להצגת מודלים להפרטה ולפיתוח כלכלי במישור הלאומי והמקומי ולהפקת לקחים מן הניסיון הבינלאומי בתחום זה, וכן לקידום יוזמות לצמיחה כלכלית.

המערכת הפוליטית בישראל - סדרת ספרים לניתוח אקדמי של תוצאות הבחירות בישראל, המתפרסמים מאז 1981, וכן מחקרים הנוגעים למשאלי עם, רפורמה קונסטיטוציונית ותמורות באיזונים בין המפלגות הגדולות והקטנות.

חברה ורווחה בישראל - תוכנית מחקר רב-תחומית הכוללת נושאים מרכזיים כמו שלטון מקומי, אכיפת החוק במאה ה-21 ומערכת החינוך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]