הרוח שבמעטפת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Ghost in the Shell
Ghost in the shellposter.jpg
攻殻機動隊‏
(הרוח שבמעטפת)
ז'אנר סייברפאנק, סיינן


מאנגה: Ghost in the Shell
יוצר מ‏אס‏מו‏נה שירו
הוצאה Kodansha (יפן)
התפרסם לראשונה במגזין
תקופת הפרסום המקורית מאי 1989נובמבר 1991
מספר הכרכים שהתפרסמו 1


אנימה: Ghost in the Shell: Stand Alone Complex
אורך פרק
במאי קנג'י קאמיאמה
תסריטאי
סטודיו Production I.G
רשת השידור Animax (יפן)
מדבבים בשפה העברית
תקופת שידור מקורית אוקטובר 2002מרץ 2003
מספר העונות
מספר הפרקים 26


אנימה: Ghost in the Shell: S.A.C 2nd GIG
אורך פרק
במאי קנג'י קאמיאמה
תסריטאי
סטודיו Production I.G
רשת השידור Animax, Nippon TV (יפן)
ערוץ ג'טיקס (ישראל)
מדבבים בשפה העברית
תקופת שידור מקורית ינואר 2004ינואר 2005
מספר העונות
מספר הפרקים 26סרט: Ghost in the Shell
במאי מאמורו אושי
סטודיו Production I.G
הופעת בכורה 18 בנובמבר 1995
משך הקרנה 82 דקותסרט: Ghost in the Shell 2: Innocence
במאי מאמורו אושי
סטודיו Production I.G
הופעת בכורה 6 במרץ 2004
משך הקרנה 100 דקותסרט: Ghost in the Shell: S.A.C Solid State Society
במאי קנג'י קמיאמה
סטודיו Production I.G
הופעת בכורה 1 בספטמבר 2006
משך הקרנה 105 דקותהרוח שבמעטפת (יפנית: 攻殻機動隊, אנגלית: Ghost in the Shell, בקיצור: GitS) זהו זיכיון מולטימדיה יפני המכיל מאנגה, סרטי אנימה, סדרת אנימה, משחקי מחשב ונובלות. המאנגה עצמה היא מז'אנר הסייברפאנק שנוצרה על ידי מ‏אס‏מו‏נה שירו‏ ופורסמה לראשונה ב-1989. בשנת 2002 פורסמה חוברת המשך.

הבמאי סטיבן שפילברג הודיע על כוונתו להביא את עלילות המאנגה למסך הגדול כסרט לייב אקשן תלת-ממדי[1]‏ שתוכנן לצאת ב-2011.

סקירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע המאנגה (והמדיות שנוצרו בעקבותיה) הוא סייברפאנק/פוסט-סייברפאנק בדומה לטרילוגיית המשרעה של ויליאם גיבסון (ר' נוירומנסר), אולם בניגוד לסופרי הז'אנר, שירו מתמקד בהשלכות האתניות והפילוסופיות שבמיזוג בין אדם למכונה, בהתפתחות של אינטליגנציה מלאכותית וקיומה של מערכת ממוחשבת שמאבחנת ואומדת את הזהות האנושית וייחודה על פני זהויות אחרות.

"הרוח שבמעטפת" הוא מותחן משטרתי עתידני העוקב אחר עלילותיה של מוטוקו קוסאנאגי, חברת השירות החשאי (בדיוני) "מדור 9" של הוועדה הלאומית לביטחון הציבור ביפן, שמתמחה בלחימה בפשעי טכנולוגיה, טרור ולוחמה קיברנטית. למרות שהיא שוות ערך לשאר חברי הקבוצה, קוסאנאגי מתפקדת כראש הצוות, והכינוי המיוחס לה הוא "מייג'ור", עקב דרגתה הקודמת בכוחות המיוחדים. היא מסוגלת לביצועים על-אנושיים כתוצאה מגופה המכני, שרק מוחה וחלקים מעמוד השדרה שלה הם אורגניים. היא ובאטו, חברה לצוות, הם הסייבורגים היחידים שהצליחו לשמור על זהותם האנושית (להלן: רוח, Ghost) ואשר פגיעים כמו כל אדם להתקפת "האקינג-רוח", היינו, פריצה למוחם של אנשים ושליטה בהם.

שמה מתייחס לאחד משלושת אוצרות יפן (ר' מיתולוגיה יפנית), ושירו מתייחס אליהם בחוברת המאנגה השנייה.

המדיות השונות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדיות השונות של GitS מציגות עלילה נפרדת ולעתים חלופית לסיפור המרכזי שהוצג במאנגה. כך למשל, סרט האנימה הראשון מתרחש בתקופת זמן שונה לזו שבסדרת האנימה.

המאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Ghost in the Shell (הרוח שבמעטפת) - מאנגה משנת 1989 שמביאה את סיפור מרדפה של מוטוקו קוסאנאגי אחר "שליט הבובות" (The Puppet Master), פושע קיברנטי שזהותו האמיתית אינה ידועה, ושמבצע פשעים באמצעות "האקינג-רוח". בהמשך חקירתם של "מדור 9" מתגלה, כי פושע זה אינו פושע רגיל כי אם פרויקט אינטליגנציה מלאכותית שנוצר בידי סוכנות ממשלתית של משרד החוץ הידועה בכינויה "מדור 6". "שליט הבובות" בורח משליטת "מדור 6" בשאיפה להתמזגות עם מוחה של קוסאנאגי.
  • Ghost in the Shell 2: Man\Machine Interface (הרוח שבמעטפת 2: ממשק אדם/מכונה) - מאנגת ההמשך שפורסמה בשנת 1997 ונוגעת בעיקר בסוגיות הפילוסופיות שבזהות בני האדם ובגבולות התודעה האנושית.
  • Ghost in the Shell 1.5: Human-Error Processor (הרוח שבמעטפת 1.5: מעבד שגיאת-אנוש) - ארבעה פרקים שנועדו במקור להיות חלק ממאנגת ההמשך, ואשר ממשיכים לגולל את חקירותיהם השונות של "מדור 9".

סרטי האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאנגה עובדה לשלושה סרטי אנימה. בעוד השניים הראשונים עוקבים אחרי המאנגה, השלישי עקב אחר העלילה שהוצגה בסדרת האנימה Stand Alone Complex. הסרט הראשון (שזכה לתהילה) והסרט השני בוימו על ידי במאי האנימה והסרטים המצולמים המפורסם ממורו אושי (ביצת המלאך, נילס הולגרסון, פטלייבור,זוחלי השחקים)) והלחין את המוזיקה קנג'י קוואי (מוריביטו: שומר הרוח ועוד).

  • הרוח שבמעטפת (Ghost in the Shell) - יצא בנובמבר 1995 בבימויו של מאמורו אושי. הסרט עוקב אחר מאורעות האנימה ומתרחש בשנת 2029, אולם מתרכז בעלילת "שליט הבובות" בלבד משום אורכו (82 דקות). כתוביות הפתיחה של אנשי הצוות רצות לאורך המרקע בצורת רשימת קודים, ואפקט זה השפיע מאוחר יותר על הסרט מטריקס. לסרט יצא בשנת 2008 עיבוד מחודש (Ghost in the Shell 2.0) הכולל עריכה דיגיטלית, סצינות בתלת מימד ועריכת פסקול מחודשת.
  • הרוח שבמעטפת 2: תמימות (Ghost in the Shell 2: Innocence) - יצא במרץ 2004 בבימויו של מאמורו אושי. הסרט ממשיך את עלילת המאנגה באופן רופף וחוקר מעשי רצח שמבוצעים על ידי גינואידים בעלי בינה מלאכותית (אנדרואידים שנוצרו בדמות נשים צעירות, שמשמשות כבובות מין). מתרחש כשלוש שנים לאחר מאורעות הסרט הקודם, כאשר באטו הוא הדמות הראשית. לסרט נכתבה נובלה מקדימה בשם "After The Long Goodbye". הסרט הציג אנימציה מרשימה ביופיה והוקרן בפסטיבל קאן בשנת 2004.
  • הרוח שבמעטפת: המצב המוצק (Ghost in the Shell: Solid State Society) - יצא בספטמבר 2006 בבימויו של קנג'י קמיאמה. העלילה עצמה אמנם מבוססת על המאנגה, אך עוקבת אחר "מדור 9" בעולם החלופי שנוצר בסדרת האנימה "Stand Alone Complex" ומתרחש לאחר תום עונתה השנייה של הסדרה.

סדרות האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למאנגה נוצרו שתי סדרות אנימה עוקבות, בבימויו של קֵנְגִ'י קַ‏מִיָ‏אמַ‏ה, שהתייחסו לעולם שנוצר בידי מאסמונה שירו אך התרחשו בעולם חלופי שבו "שליט הבובות" אינו קיים.

  • Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (אוקטובר 2002 - מרץ 2003, 26 פרקים). הסדרה עקבה אחרי סדרת פשעים טכנולוגיים ארעיים ושמקורם אינו אדם אחד, ומביאה את עלילות "מדור 9" - ארגון יוצאי יחידות צבאיות, משטרתיות ואפילו מאפיה, שחוקר מקרי פשע וטרור טכנולוגיים בשנת 2032. הסדרה קיבלה את שמה מתוך תסביך מנטלי תאורטי המייחס את התאקלמות הקיברנטיקה בציבור הרחב. השם גם מתייחס למבנה הפרקים הארעי, שאינם מקושרים אחד לשני. בשל אורכה, הסדרה גם מציגה דמויות, עלילות משנה ושאר נושאים שלא זכו להתייחסות בסרט האנימה הראשון, אך מצויים במאנגה, ואף מביאה התייחסויות ספרותיות מספרים כדוגמת "קן הקוקיה" של קן קיזי, אוסף "תשעה סיפורים" של ג'רום דייוויד סלינג'ר (ובמיוחד "האיש הצוחק"), וכן "התפסן בשדה השיפון", גם הוא של סלינג'ר.
  • Ghost in the Shell: S.A.C 2nd GIG (ינואר 2004 - ינואר 2005, 26 פרקים). נחשבת לעונתה השנייה של הסדרה. בנוסף להמשך העלילות שהוצגו בעונה הראשונה, עונה זו חוקרת את סיפור הרקע שמאחורי עולם GitS, הפוליטיקה ומלחמות העולם העתידיות שהתרחשו, היינו מלחמת העולם השלישית שהתרחשה בין השנים 2000 - 2015, ומלחמת העולם הרביעית, שכללה שימוש בנשק שאינו גרעיני, ושהתרחשה בין השנים 2015 - 2024. העונה הזו מספקת רקע נכבד במרווח הזמן שבין המלחמות והסיבה לשימוש בפשעים טכנולוגיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דרימוורקס מתכננת את 'הרוח' בתלת מימד, מייקל פמינג וטטיאנה סיגל, 14 באפריל 2008