וסלי קראשר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

וסלי קראשר

default

וסלי קראשר, מתוך הפרק "Journey's End", עונה 7 של "מסע בין כוכבים: הדור הבא", 1994.
סרט "מסע בין כוכבים: נמסיס"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
הופעה ראשונה פרק 1 של עונה 1 של "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
הופעה אחרונה פרק 20 של עונה 7 של "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
מס' הופעות 86 פרקים של "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
שחקן/ית ויל ויטון
מידע
גזע אנושי
מין זכר
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת
דמויות קשורות
חברים ד"ר בברלי קראשר - אמא
ג'ק קראשר - אבא

וסלי קראשראנגלית: Wesley Crusher), בגילומו של השחקן האמריקאי ויל ויטון, הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיעה בקביעות בעונות 1-4 של סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: הדור הבא". לאחר מכן הופיע וסלי בהופעות אורח, בשני פרקים בעונה 5 ובשני פרקים בעונה 7.

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

וסלי קראשר, בפעם הראשונה על גשר הפיקוד של האנטרפרייז; מתוך הפרק "Encounter at Farpoint", פרק הבכורה של "מסע בין כוכבים: הדור הבא", 1987.
וסלי קראשר במדי צי הכוכבים; מתוך הפרק "Ménage à Troi", עונה 3 של "מסע בין כוכבים: הדור הבא", 1990.

בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: הדור הבא", וסלי קראשר בן ה-15 מגיע לראשונה אל ספינת החלל אנטרפרייז-D עם אמו, ד"ר בברלי קראשר, מייד לאחר שקפטן ז'אן לוק פיקארד תפס את הפיקוד. בתחילה, וסלי עיצבן את קפטן פיקארד, אשר מצהיר על עצמו כי אינו חש בנוח בנוכחות ילדים, אבל מהר מאוד הוא מגלה כי לוסלי יש יכולות הבנה הרבה מעבר לגילו הצעיר, וכי ירש מאימו רמה גבוהה מאוד של אינטליגנציה.

בפרק העונה הראשונה "Where No One Has Gone Before", חייזר, הידוע רק בכינוי "הנוסע", מביע בפני פיקארד את התרשמותו כי לוסלי יש אינטלגנציה ייחודית ופוטנציאל גדול, אם יזכה לעידוד ולהזדמנות, תוך שהוא משווה אותו לילד פלא כמו מוצרט. עקב כך, פיקארד מעניק לוסלי מינוי של סג"מ בפועל.

בפרקים המוקדמים של הסדרה, פיקארד לא מאפשר לוסלי להיכנס אל גשר הפיקוד של ספינת החלל. וסלי, בסופו של דבר, נבחן בבחינת הכניסה לאקדמיה של צי הכוכבים. ציון המבחן שלו מדורג במקום נמוך מזה הנדרש, והוא לא מתקבל לאקדמיה בניסיון הראשון שלו‏[1]. מאוחר יותר, הוא מחמיץ את ההזדמנות השנייה שלו להיבחן בבחינת הכניסה לאקדמיה, על מנת לסייע לצוות האנטרפרייז-D בהצלת ויליאם רייקר, דיאנה טרוי, ולואקסנה טרוי מפרנגי עוינים. לאחר מכן, פיקארד מעניק לוסלי קידום, לדרגת-שדה של סג"מ‏[2].

לוסלי ניתנה האפשרות להגיש בקשה נוספת בשנה שלאחר מכן, הוא ניגש את הבחינה, והתקבל לאקדמיה של צי הכוכבים, שם הצטרף אל קבוצה עילית של צוערים, המכונה "טייסת נובה". מעורבותו בקבוצה זו הובילה אותו להשעיה מהלימודים לשנה‏[3], כאשר חברו לטייסת נהרג נהרג במהלך אימון - בו ניסו לבצע תמרון טיסה מסוכן ואסור. לאחר שהיה נתון ללחץ כבד מצד ראש הצוות ניק לוקרנו (השחקן רוברט דאנקן מקניל), וסלי מסייע לחבריו לצוות להסתיר את האמת, אולם בסופו של דבר חוזר בו. כתוצאה מכך, הוא לא מסולק מהלימודים, אך נדרש לחזור על לימודי השנה האחונה, וייאלץ לסיים שנה לאחר שאר חברי כיתתו. וסלי נשאר באקדמיה לאחר מכן, עד אשר "הנוסע" מחדש איתו את הקשר. וסלי מתפטר מתפקידו, ועוזב עם הנוסע לחקור מישורים אחרים של מציאות‏[4].

בסרט "מסע בין כוכבים: נמסיס", וסלי נראה יושב ליד אימו בוורלי, ברקע סצנת החתונה של ויליאם רייקר ודיאנה טרוי. בסצנה שנמחקה מן הסרט,[5] קפטן פיקארד שואל את וסלי האם הוא מתרגש לשרת על ספינת החלל טיטאן (Titan), ספינתו של קפטן רייקר. וסלי משיב כי הוא יהיה הקצין הממונה על משמרת הלילה של מחלקת ההנדסה. הדבר מרמז (אם כי הסצנה נמחקה), כי וסלי חזר אל צי הכוכבים בנקודת זמן מסוימת קודם לכן.

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוהדים רבים, כולל ויל ויטון עצמו,[6] סברו כי הדמות היא סטריאוטיפ של "מרי-סו"‏[8], תחליף לג'ין רודנברי, ששמו האמצעי הוא "וסלי." באתר האינטרנט TV Tropes, הדימוי הטלויזיוני "חיית-המחמד של היוצר",[9] תיאור הומוריסטי של דמות, האהובה על ידי יוצרי הסדרה, אבל איננה אהובה בקרב הקהל, נקרא בעבר "הווסלים" על שמו.[10]

כמה אוהדים לא אהבו את הרעיון של "בחור צעיר, שנראה כל זמן כמי שמציל את הספינה כולה". פרשנים ציינו לפחות שבע פעמים שבהם וסלי, "שיש לו בעיה להתקבל אל האקדמיה של צי הכוכבים", שנמצא על סיפון ספינת חלל ש"מלאה באנשי הצוות הטובים והמוכשרים ביותר של צי הכוכבים", הוא זה שמציע את "הפתרון הנדרש".[11][12]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הפרק "Coming of Age".
 2. ^ הפרק "Ménage à Troi".
 3. ^ הפרק "The First Duty".
 4. ^ הפרק "Journey's End".
 5. ^ Star Trek: Nemesis 2002. Paramount Pictures. DVD.
 6. ^ Wil Wheaton. "Star Trek: The Next Generation: Code of Honor". TV Squad. Retrieved 2011-08-03. 
 7. ^ Byrd, Patricia (Spring 1978). "Star Trek Lives: Trekker Slang". American Speech 53 (1): 52–58. doi:10.2307/455340. JSTOR 455340. 
 8. ^ סיפורי "מרי סו"[7]: הרפתקאות של הדמות הצעירה ביותר והחכמה ביותר שאי פעם סיימה לימודיה באקדמיה, והייתה הצעירה ביותר להתמנות לכל תפקיד. הדמות מאופיינת במיומנות חסרת תקדים בכל דבר, החל באמנות וכלה בזואולוגיה, לרבות קרטה והורדות ידיים. דמות זו "מצילה את היום" תוך שימוש בשנינות וביכולות שלה, ובמידה ותמות בסוף - כל עמיתיה יתאבלו עליה.
 9. ^ "The Wesley - Television Tropes & Idioms". Tvtropes.org. Retrieved 2010-10-14. 
 10. ^ Pat Pflieger (2001). "Too good to be true: 150 years of mary sue". 3. Presented at the American Culture Association conference. Retrieved 2007-01-15. 
 11. ^ Phil Farrand, "Updated Conundrum Tote Board" The Nitpicker's Guide for Next Generation Trekkers, Vol. 2 New York: Dell (1995): 319
 12. ^ Gillmor, Dan. We the media. p. 78. ISBN 0-596-00733-7. 
מסע בין כוכבים