ויליאם רייקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ויליאם תומאס רייקר

default

קומנדר ויליאם רייקר, מתוך "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
סרט "מסע בין כוכבים: דורות"
"מסע בין כוכבים: המפגש"
"מסע בין כוכבים: המרד"
"מסע בין כוכבים: נמסיס"
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
הופעה ראשונה פרק הבכורה של "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
שחקן/ית ג'ונתן פרייקס
מידע
גזע אנושי
מין זכר
מקצוע קצין בצי הכוכבים
שיוך צי הכוכבים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת
דמויות קשורות
משפחה קייל רייקר - אביו
אליזבת רייקר - אימו
תומאס רייקר - "תאום"
דיאנה טרוי - אשתו

קפטן ויליאם תומאס רייקראנגלית: William Thomas Riker), בגילומו של השחקן האמריקאי ג'ונתן פרייקס, הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיע בעיקר כדמות ראשית בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: הדור הבא". לאורך כל הסדרה, והסרטים שבאו לאחריה, הוא משמש כקצין הראשון על ספינת החלל "אנטרפרייז", עד אשר הוא מקבל לידיו את הפיקוד על ספינת החלל "טיטאן", בסוף הסרט "מסע בין כוכבים: נמסיס".

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרייקס עבר שבעה אודישנים במשך שישה שבועות, עד אשר לוהק לתפקיד של רייקר. פרייקס אמר: "התחלתי את מבחן בד, ואז המלהק, המפיק ובמאים אחרים, ג'ין רודנברי, ואז דרך מנהלים בפרמאונט, כולל סגן-הנשיא בעצמו וראשי הטלוויזיה".[1]

השחקנים הבאים גם כן נבחנו לתפקיד של ויליאם רייקר (אך לא זכו בו); יחד עם זאת כולם, בסופו של דבר, הופיע באחת (או יותר) מסדרות "מסע בין כוכבים":

שם השחקן דמויות שגילם בסדרה
"מסע בין כוכבים: הדור הבא"
דמויות שגילם בסדרה
"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
דמויות שגילם בסדרה
"מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
דמויות שגילם בסדרה
"מסע בין כוכבים: אנטרפרייז"
ג'פרי קומבס טירון
בראנט
וואיון
שוטר
הולוגרמה
פנק קומנדר שראן
קרם
כריסטופר מק'דונלד לוטננט ריצ'רד קסטילו
אריך אנדרסון קומנדר מק'דאף
ויליאם א. קמפבל קפטן ת'דיון אוקונה
ווהן ארמסטרונג קפטן קוריס גול דנר
ססקל
טלק ר'מור
לנסור / 2 מ-9
קפטן וידיאני
הירוג'ן-אלפא
קוראת'
מקסוול/מקסימיליאן פורסט
קפטן קלינגוני
קפטן קריתסאני

סיפור הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קומנדר ויליאם רייקר; מתוך פרק הבכורה של "מסע בין כוכבים: הדור הבא", 1987.
קומנדר ויליאם רייקר; לאחר תום הסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא".

במשך שתי העונות הראשונות, רייקר מצטייר כתקיף ובטוח, קצין צעיר ושאפתן; אך האופי של רייקר לאורך הזמן הופך להיות מאופק יותר, ככל שהניסיון מלמד אותו את החוכמה הטמונה בגישה סבלנית וזהירה. הוא מתחיל להרגיש בנוח על האנטרפרייז, שוב ושוב דוחה הצעות לפקד על ספינה משלו, והוא לומד להעריך את החברה של עמיתיו הקצינים. עם זאת, רייקר שומר נכונות, לעתים, להתעלם משרשרת הפיקוד. הוא מכונה בדרך כלל "ויל", אם כי בפרקים הראשונים של העונה הראשונה דיאנה טרוי מכנה אותו "ביל" לפעמים. הוא גם בדרך כלל (ובצורה לא רשמית) נקרא "מספר אחד" על ידי הקפטן פיקארד, בגין תפקיד - "הקצין הראשון" של האנטרפרייז.

הרקע של רייקר נחשף לראשונה בפרק עונה 2 - "The Icarus Factor" - בו קייל, אביו של רייקר, מבקר באנטרפרייז, ומציע לבנו לפקד על ספינת החלל אריאס (Aries), הצעה שהוא מסרב לה. אנו לומדים שרייקר גדל בולדז, אלסקה; שאמו, אליזבת, נפטרה כשהוא היה בן שנתיים, ושאביו גידל אותו, עד אשר הוא עזב את הבית בגיל 15. בפרק מצוין כי רייקר לא שוחח עם אביו במשך 15 שנה, אבל הם מצליחים באופן חלקי לשקם את מערכת היחסים ביניהם, על רקע אימון באמנויות לחימה. בפרק "Lower Decks" (עונה 7) נאמר, בטעות, כי רייקר הוא קנדי.

בפרק הכפול "The Best of Both Worlds" רייקר לוקח את הפיקוד על האנטרפרייז, מתמנה ל-"קפטן בפועל" ומוביל מבצע לחילוצו של קפטן פיקארד. בפרק מעונה 6 "Second Chances" מתגלה רייקר "הוכפל" לפני זמן רב, כתוצאה מתקלת משגר טלפורטציה. רייקר "השני" מאמץ לעצמו את השם "תומאס" - שמו האמצעי של רייקר. בעונה 7, בפרק "The Pegasus", רייקר מתעמת עם מפקדו לשעבר, אדמירל אריק פרסמן, על טיוח הקשור להרס של ספינת החלל פגסוס (Pegasus).

לפני תחילת אירועי הסדרה, רייקר היה מעורב במערכת יחסים רומנטית עם היועצת דיאנה טרוי בכוכב הבית שלה בטאזד. לעתים קרובות הם מתייחסים זה לזה כ-"אימזדי" (imzadi), מונח חיבה בטאזואידי שפירושו "אהוב". שתי הדמויות הן חברים קרובים לאורך הסדרה, אבל מערכת היחסים הרומנטית שלהם לא מתחדשת עד לאירועי הסרט "מסע בין כוכבים: המרד", סרט "מסע בין כוכבים" השלישי בכיכובם של אנשי "הדור הבא", וזאת אף על פי שתומאס רייקר, שכפולו של רייקר, מנסה להצית מחדש את מערכת היחסים ביניהם, בפרק "Second Chances". הסרט הבא, "מסע בין כוכבים: נמסיס", מתחיל בחתונתם של רייקר וטרוי. בסופו של הסרט, רייקר סוף סוף משיב בחיוב להצעה לקבל ספינה שתהיה תחת פיקודו - טיטאן (Titan). הוא מקודם לדרגת קפטן, ונפרד מפיקארד ומהאנטרפרייז.

דמותו של רייקר, על פי התסריט המקורית, הייתה מתוכננת להיות הרבה יותר רציני, קצין שפועל על פי הספר. אולם, באמצע העונה הראשונה הייתה תחושה כי הוא יותר מדי רשמי, הדמות הפכה למתונה יותר ויותר, והפכה להיות יותר דמות של רודף נשים. אף על פי שרייקר היה מגולח במהלך העונה הראשונה, הוא גידל שפם וזקן בתחילת העונה השנייה, אשר הפכו לסימן ההיכר שלו. ג'ין רודנברי ביקש ממנו להשאיר את הזקן, כי חשב שזה הופך את דמותו של רייקר למכובדת יותר. מאז הופעת הזקן, אשר עלתה בקנה אחד עם העונה השנייה, אשר נחשבה כעולה על קודמתה, מבחינה אמנותית, אתר האינטרנט TV Tropes הציע לטבוע מונח חדש על שם הדמות והשינוי שבוצע במראה החיצוני שלה - "לגדל את הזקן",[2] מונח אשר אמור להיות בעל משמעות הפוכה למונח "לקפוץ את הכריש".

הופעות אורח[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרייקס הופיע בתפקיד כפול ב-"Second Chances", פרק מעונה 6 של "מסע בין כוכבים: הדור הבא" שבו מתגלה לראשונה כי לרייקר יש "תאום", אשר נוצר שנים קודם לכן, כתוצאה מתקלת משגר טלפורטציה. פרייקס חזר לגלם את דמות התאום, תומאס רייקר, ב-1994, בפרק סדרת "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" בשם "Defiant", בו הוא חבר מאקי המתחזה לויליאם רייקר על מנת להשתלט על ספינת החלל דיפאיינט.

כשנה לאחר מכן, בשנת 1996, פרייקס חזר לגלם את קומנדר רייקר, ויחד עם קיו הופיעו בפרק "Death Wish" של "מסע בין כוכבים: וויאג'ר".

בשנת 2005 הופיע שוב פרייקס כרייקר, בפרק סיום הסדרה "מסע בין כוכבים: אנטרפרייז", ששמו - "These Are the Voyages...".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Schrager, Adam (1997). The Finest Crew in the Fleet: The Next Generation Cast On Screen and Off. New York: Wolf Valley Books. ISBN 1-888149-03-5. 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Schrager, p. 48-49.
  2. ^ "Growing the Beard - Television Tropes & Idioms". TV Tropes. Retrieved 30 September 2012. 


מסע בין כוכבים