סון גוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סון גוקו

Son Goku YoungAdult.PNG
סון גוקו כמבוגר וכילד
הופעה ראשונה דרגון בול פרק 1
הופעה אחרונה דרגון בול זינוברס (משחק)
יוצר/ת אקירה טורייאמה
מדבב/ת מאסאקו נוזאווה (יפנית)
ברברה גודסון, איאן ג'יימס קורלט, שון שמל (אנגלית)
מדבב/ת בשפה העברית אבי מאור
מידע
כינויים סון גוקו

גוקו

סון קון

שמות נוספים קאקרוטו (השם הסייאני איתו נולד)
תאריך לידה שנת 737 (זמן דרגון בול)
גזע סאייני
מין זכר
מומחיות לחימה
תאריך פטירה פעם ראשונה: שנת 761 (זמן דרגון בול)

פעם שנייה: שנת 767 (זמן דרגון בול אבל בציר זמן אחר) פעם שלישית: שנת 767 (זמן דרגון בול)

סיבת/גורם המוות 1. נהרג בקרב נגד ראדיץ ע"י פיקורו.

2. מת לאחר שנתקף ע"י וירוס בלב. 3. סל הורג אותו בקרב יחד עם המלך קאיו.

דמויות קשורות
משפחה בארדוק (אב)
ג'יין (Gine) (אם)
ראדיץ (אח)
צ'י צ'י (אשתו)
גוהאן (בן)
גוטן (בן)
פאן (נכדה)
חברים קרירין, פיקורו, מקיטה, יאמצ'ה, בורמה,טין שן האן, רושי, לאנץ', שיאצו , אוב וכו'

סון גוקו (אנגלית: Son Goku, וביפנית: 孫 悟空), הידוע יותר בשם המקוצר "גוקו", הוא הדמות הראשית בסדרת הטלוויזיה והמאנגה היפנית דרגון בול. בתחילה הוא נוצר בתור דמות קומיקס על ידי אקירה טורייאמה, ודמותו מבוססת על סון ווקונג, דמות ראשית ברומן "המסע למערב". גוקו הוצג כילד מוזר בעל זנב-קוף, המתאמן באמנות לחימה ושנמצא בידו כוח על אנושי. למרות שנהוג היה לחשוב בתחילת הסדרה שגוקו הוא בן-אנוש, התגלה בהמשך שהוא חלק מגזע הנקרא "סאיינים".

דמותו של גוקו הופיעה בשלוש הסדרות דרגון בול, Z ו-GT. לא רק שהופיע בסדרות הטלוויזיה ובקומיקס, דמותו הופיע גם בסרטים, פרקי בונוס, ובמשחקי וידאו. בהתאם לכך שהסדרה הגיעה למסכים בכל רחבי העולם, התפרסמה דמותו והפכה לאחת המזוהות ביותר עם סדרות האנימה.

יצירת הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו בוסס על דמות קודמת של אקירה טורייאמה, יוצרו, שנקראה טאנטון. דמות זו הופיעה בסדרת קומיקס בעלת דמות אחת בלבד שנקראה "דרגון בוי" (ילד דרקון). התכונה המוזרה של טאנטון הייתה שהיו לו כנפיים. הדמות "סון גוקו" היא שילוב של טאנטון עם הדמות "סון ווקונג", גיבור הרומן היפני "המסע למערב" שנכתב על ידי וו צ'אנג אן. גוקו קיבל זנב קוף, בהתאם לכך שווקונג הוא קוף. הזנב החליף את כנפיו של הדמות טאנטון.

טורייאמה הסביר שחליפת הלחימה של גוקו מבוססת על בגדיהם של הנזירים הסינים ממנזר שאולין, כי רצה שלסדרה תהיה אווירה סינית. בשלבים המוקדמים של סדרת הקומיקס מספר אנשים שקראו את החוברות אמרו שדמותו של גוקו שטוחה, וכך הוסיף טורייאמה דמויות כמו קרירין ומאסטר רושי. אחר כך הוא יצר גם את טורנירי הלחימה, שהפכו את הקומיקס ליותר מבוסס על לחימה מאשר סדרת הרפתקאות. בנוסף, בגלל הצפי שגוקו ינצח בקלות בטורנירים בגלל שהוא גיבור הסדרה, "גרם" טורייאמה לגוקו להפסיד בשני הטורנירים הראשונים. בכל זאת, הוא ניצח בשלישי. בדרגון בול Z, אחרי שנהרג גוקו על ידי סל טורייאמה החליט שגוהאן בנו צריך לקחת את מקומו כדמות הראשית, אך בסופו של דבר ויתר על כך, וגוקו המשיך בתפקידו בסדרה.

לגוקו צורת שיער מיוחדת שלא השתנתה באורכה כלל לאורך כל הסדרה, חוץ מהמקרים בהם הוא הופך לסאייה ואז הוא מתארך ושיערו משתנה לבלונד. כשהוא הופך לסופר סאייה צבע עיניו משתנה משחור לכחול. גוקו מעדיף ללבוש חליפות לחימה כמו של לוחמי שאולין, ולא חליפות סאיינים מפני שגדל בכדור הארץ.

כוחות יכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגוקו יכולות בלתי רגילות כמו: כוח קיצוני, מהירות בלתי רגילה, רפלקסים מהירים, ופיצוצי אנרגיה שבאים מכוח ה"צ'י". כשהיה ילד, החזיק גוקו ברשותו במקל קסום שהיה מתארך ומתקצר לפי הוראתו. בנוסף הוא קיבל ענן עליו יכול היה לרכוב למרחקים עצומים. הוא השתמש בו הרבה בסדרת דרגון בול, אך לאחר שהתחיל ללמוד את טכניקת התעופה השתמש בו פחות ופחות בהדרגה.

מהלך הלחימה המזוהה עם גוקו הוא ה"קא-מה-הא-מה-הא" (אנגלית:Kamehame Wave). במתקפה זו הוא משחרר גל אנרגיה, ואת זאת למד ממאסטר רושי. עוד טכניקה שמזוהה איתו היא ה"קאיו-קן". הטכניקה החזקה ביותר שלו היא ה"גאנקי דמה" (אנגלית:Spirit Bomb). בטכניקה זו משתמשים באנרגיה הנמצאת בטבע וביצורים החיים שבסביבה כדי ליצור כדור אנרגיה גדול. את הקאיו קן והגאנקי דמה הוא למד מקינג קאי.

גוקו הוא הסאיין היחיד בסדרות הטלוויזיה והקומיקס שכל צורות ההתפתחות שלו נחשפו. בנוסף הוא יכול להפוך לקוף ענקי הנקרא "אוזרו", כל ירח מלא, אך רק כשזנבו נמצא עליו. בהמשך הסדרה נותק הזנב מגופו של גוקו באופן סופי. למרות זאת, בסדרה דרגון בול GT הוא הצליח להצמיח את זנבו מחדש ולהפוך לקוף הענק ללא עזרת הירח.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגון בול[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו כילד בדרגון בול

דמותו של גוקו הופיעה בפעם הראשונה בפרק הראשון של קומיקס דרגון בול הנקרא "בורמה וסון גוקו", שפורסם ב-3 בדצמבר 1984. בתחילת סדרת הטלוויזיה נגלה גוקו כילד מוזר וחזק בעל זנב קוף, שאומץ על ידי סון גוהאן. לפני התחלת הסדרה הוא הרג את גוהאן כשהפך לקוף ענקי ומפלצתי לאור ירח מלא. אחרי שחי לבד זמן מה התחבר עם בורמה, ויצא איתה למסע לאסוף את כדורי הדרגון בול הקסומים. אם אוספים את כולם, לפי האגדה, מתגלה הדרקון שנרון האגדי שנותן לך לבקש משאלה. בהמשך מסעם הם מתחברים גם עם נווד המדבר יאמצ'ה, ועם משני הצורה אולונג ופואר. לאחר מכן החל גוקו להתאמן באמנויות לחימה בביתו של מאסטר רושי, ביחד עם עוד חברה, לאנץ'. ביחד עם גוקו מתאמן קרירין, שהפך לחברו הטוב ביותר. גוקו השתתף בטורנירי אמנות לחימה ונלחם נגד מתחרים כמו קרירין, טין שן-האן, שיאצו, פיקורו ג'וניור ומאסטר רושי עצמו. בשתי האליפויות הראשונות הוא הפסיד בגמר, אך באליפות השלישית בה השתתף הוא ניצח. לפני שהשתתף באליפות הזו הוא הצליח לנצח את פיקורו האב.

דרגון בול Z[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו כמבוגר בדרגון בול Z

חמש שנים לאחר סיום האירועים של העונה שעברה פוגש גוקו בראדיץ, שמתברר שהוא אחיו הגדול של גוקו מגזע הסאייה. שמו האמיתי של גוקו היה קאקארוטו, והוא שייך לגזע הבדוי של הסאיינים. כשהיה תינוק הוא נשלח לכדור הארץ כדי לגדול שם ולהשמיד את האוכלוסייה אחר כך. תחת טיפולו של גוהאן הוא קיבל מכה חזקה בראשו, שגרמה לו לאמנזיה, ולשכיחת משימתו להשמיד את כדור הארץ. בהמשך העלילה שקשורה לכדורי הדרגון בול מתחרה גוקו באויבים כמו מקיטה, נסיך הסאיינים שבסוף הפך לבן בריתו. פריז, שבזכותו הפך גוקו לראשונה לסופר סאייה הראשון לאחר 2000 שנה. אחרי קרב גדול, פגש גוקו עוד יריבים, כמו האנדרואידים. אחר כך אימן גוקו את בנו גוהאן באמנויות הלחימה, כדי שיהיה ממשיכו אחרי שהקריב את חייו בקרב נגד סֶל האכזרי. גוקו חוזר לחיים אחרי 7 שנים ואז רואה את בנו השני, גוטן. הוא נלחם בטורניר אמנויות הלחימה במאג'ין בו, ומביס אותו בסופו של דבר בעזרת כדור אנרגיה. לאחר 10 שנים הוא פוגש את אוב, גלגולו של בו ומחליט לאמן אותו. ובנוסף לכל הוא התפתח לסופר סאייה 3 בקרב נגד מאג'ין בו.

דרגון בול GT[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו לאחר שהפך שוב לילד בדרגון בול GT

בתחילת העונה הזו הפך גוקו בחזרה לילד בעקבות טעות הקשורה בקיסר פילאף ובכדורי הדרגון בול השחורים. אחר כך הוא, טראנקס ונכדתו פאן התחילו לחפש אחר כדורי הדרגון בול השחורים. בעונה הזו נאלץ גוקו להילחם ביריבים כמו בייבי, סופר אנדרואיד 17 והדרקונים השחורים. היריב האחרון שלו היה אומגה שנרון, אותו הוא מביס בסופו של דבר בעזרת הגאנקי-דמה. אחר כך הוא עוזב את העולם עם השנרון המקורי. הוא חוזר 100 שנה מאוחר יותר כדי לצפות בטורניר אמנויות הלחימה בו משתתפים הנכד של פאן, גוקו ג'וניור (שהוא סבא רבא שלו), והצאצא של מקיטה. פאן מזהה את סבה, אך הוא נעלם במהרה וכך נגמרת הסדרה.

הופעות במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גוקו הופיעה בסרטי דרגון בול לא רשמיים בסין ובקוריאה, כשהוא מגולם על ידי שחקנים אמיתיים‏[1][2]. דמותו הופיעה גם בסרט "דרגון בול אבולוציה" שהופק ב-2009 על ידי פוקס המאה ה-20. בסרט זה הוא גולם על ידי ג'סטין צ'טווין[3]. גוקו הופיע בכמעט כל המשחקים האלקטרונים של סדרת דרגון בול לכל המכשירים (כגון מחשב, פלייסטיישן, ווי, XBOX, גיימבוי ועוד...). בנוסף דמותו הייתה בשני המשחקים "ג'אמפ סופרסטארס" ו"ג'אמפ אולטימט סטארס", משחקי לחימה הכוללים בתוכם את דמויות המאנגה המוצלחות ביותר.

דמותו "השתתפה" בתשדירי שירות רבים ביפן המיועדים לילדים. ביוני 1988 גוקו וחלק משאר הדמויות מסדרת דרגון בול הופיעו בשני תשדירים כאלו. בראשון, הנקרא "בטיחות בדרכים עם גוקו" (ביפנית:"Gokū no Kōtsū Anzen") לימד גוקו את חשיבותם של חוקי התנועה והציות להם. בשני הוא מלמד שני ילדים על החשיבות של זהירות בקרבת אש.

גוקו השתתף במספר הופעות אורח בתוכניות טלוויזיה יפניות ומאנגה. הוא הופיע במספר פארודיות על דרגון בול, חלקן נוצרו על ידי אקירה טורייאמה (יוצר הסדרה). הוא הופיע בהופעת אורח בסדרה הטירה של טקאשי. גוקי מופיע באופן קבוע בערוץ הטלוויזיה היפני "פוג'י TV". מאז הופעתה הראשונה של הסדרה "דרגון בול" בארצות הברית ב-1996, הספיק גוקו להופיע בתקשורת גם שם. כך עשה במגזין האמריקאי "וויזארד" (מגזין לחובבי קומיקס).

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גוקו התקבלה בצורה טובה מאוד על ידי מבקרי מאנגה, אנימה ומדיה אחרת. אנימה ניוז נטוורק אמרה שגוקו הוא דמות קומדית שלמרות כל הדברים הקשים שעברה נשארת נאיבית‏[4]. גוקו מדורג במקום הראשון של דמויות האנימה המוצלחות ביותר בכל הזמנים על ידי IGN[5]. במגזין "ניוטייפ" היפני דורג גוקו במרץ 2010 כדמות הזכר הרביעית המוצלחת ביותר מכל הסדרות ששודרו ביפן בשנות ה-80. דמותו הפכה לפופולארית ביותר גם בקרב המכירות, כששוחררו גרסאות רבות של צעצועים המבוססים עליו כמו בובות צעצוע‏[6], פילוסינים[7], מחזיקי מפתחות[8] ועוד.

יוצרי הסדרות נארוטו וואן פיס (מסאשי קישימוטו ואיצ'ירו אודה, בהתאמה) אמרו שדמותו של גוקו נתנה להם השארה לדמויות הראשיות בסדרות שלהם. גוקו דורג במקום השלישי ברשת הטלוויזיה אנימקס בתור דמות האנימה האהובה ביותר‏[9]. בעזרתם של 1000 אנשים שהונחו על ידי "אוריקון" (חברת סטטיסטיקות) דורג גוקו במקום הראשון בתור "דמות המאנגה החזקה ביותר בכל הזמנים"‏[10]. ג'קי צ'אן אמר שגוקו הוא דמות הדרגון בול האהובה ביותר עליו.

על שם גוקו קיימת להקת רוק גרמנית הנקראת "סון גוקו". סולן הלהקה תומאס דה אמר שהם בחרו את השם מפני שגוקו מתאים לפילוסופיה של הלהקה, כשהוא אומר שהוא "מרותק לגבי עליזותו, ובאותו זמן מרותק בגלל שהוא לוחם וגיבור שמציל את העולם"‏[11]. ב-2010 הכין האומן הסיני אדיסון צ'ן פסל פיברגלאס של גוקו‏[12].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Dragon Ball: The Magic Begins, באתר Internet Movie Database
 2. ^ Dragon Ball: Ssawora Son Goku, Igyeora Son Goku
 3. ^ טטיאנה סיגל, 'Dragonball' comes to bigscreen, באתר Variety‏, 13 בנובמבר 2007
 4. ^ אלן דיברס, Dragon Ball (manga) Graphic Novel vol 5, באתר Anime News Network‏, 18 ל-11 2001
 5. ^ כריס מק'קנזי, Top 25 Anime Characters of All Time, באתר IGN‏, 20 באוקטובר 2009
 6. ^ Dragonball Z BanDai Hybrid Action Mega Articulated 4 Inch Action Figure Goku, באתר AMAZON.COM
 7. ^ Dragon Ball Z DBZ GOKU 13" Plush Toy, באתר AMAZON.COM
 8. ^ Goku & Tenkaichi Budokai - Dragonball Twin Figure Keychain (Japanese Imported), באתר AMAZON.COM
 9. ^ Gundam Tops Anime Poll, באתר Anime News Network‏, 9 בדצמבר 2000
 10. ^ 1000 People Chose! The Strongest Character Ranking In Cartoon History!, (ביפנית) 28 באוקטובר 2007
 11. ^ Thomas D. und Bertil Mark im Interview, (בגרמנית) באתר Munichx.de‏, 14 בינואר 2008
 12. ^ האן וואי צ'ו, Edison Chen makes pop-art debut, באתר channelnewsasia‏, 28 בספטמבר 2010