אבדילהמיט הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבדילהמיט הראשון

אבדילהמיט הראשון (טורקית I. Abdülhamit, ‏ 20 במרץ 1725 עד 7 באפריל 1789) היה הסולטאן העשרים-ושבעה של האימפריה העות'מאנית, ושלט בה מ-21 בינואר 1774 ועד מותו ב-1789. היה בנו של הסולטאן אהמט השלישי ואחיו של הסולטאן שקדם לו, מוסטפא השלישי.

מאחר שעלה לשלטון בגיל 49, בילה את מרבית חייו, כפי שהיה מקובל דאז, בקפס בהרמון והתחנך על ידי אימו. בשנת שלטונו הראשונה נאלץ להתמודד עם תבוסת קודמו במלחמה העות'מאנית-רוסית של 1768–1774 ולחתום על הסכם קוצ'וק קאינרג'ה. על פי תנאי ההסכם הוענקה לחצי האי קרים אוטונומיה מן השלטון הטורקי, רוסיה זכתה בפיצוי בסכום של 4.5 מיליון רובל וכן בשני נמלים, שאיפשרו לה גישה ישירה אל הים השחור. יתר על כן, בשנת 1783 סיפחה יקטרינה הגדולה את חצי האי קרים לרוסיה.

אבדילהמיט היה רודף שלום ומוסלמי מאמין עד כי זכה לכינוי "הקדוש" ("Veli") ונחשב לשליט מיטיב. הוא החל בהקמתו המחודשת של הצבא לאחר התבוסה, תוך שהוא מנסה להנהיג רפורמות בקרב חיל היניצ'רים והצי העות'מאני. הוא הקים חיל תותחנים חדש וסירב להעניק לחיילים הטבות כספיות נוספות בשל מצבו הקשה של אוצר המדינה. הוא פקח עין על המערכת הציבורית וניסה להנהיג רפורמות והתייעלות, בין היתר במערכת החינוך.

בשנות שלטונו האחרונות פתח שוב במלחמה נגד האימפריה הרוסית במטרה להשיב לאימפריה העות'מאנית שטחים שאיבדה במלחמה הקודמת. המלחמה העות'מאנית-רוסית של 1787–1792 בה ניצבה אוסטריה לצד הרוסים הסתיימה לאחר מותו של אבדילהמיט הראשון במפלת העות'מאנים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבדילהמיט הראשון בוויקישיתוף
הקודם:
מוסטפא השלישי
שליטי האימפריה העות'מאנית
1774 - 1789
הבא:
סלים השלישי
הסולטאנים העות'מאנים (1922-1227)
ארטואורולעות'מאן הראשוןאורהן הראשוןמוראט הראשוןבאיזיט הראשוןמהמט הראשוןמוראט השנימהמט השניבאיזיט השניסלים הראשוןסולימאן הראשוןסלים השנימוראט השלישימהמט השלישיאהמט הראשוןמוסטפא הראשוןעות'מאן השנימוראט הרביעיאיברהים הראשוןמהמט הרביעיסולימאן השניאהמט השנימוסטפא השניאהמט השלישימהמוט הראשוןעות'מאן השלישימוסטפא השלישיאבדילהמיט הראשוןסלים השלישימוסטפא הרביעימהמוט השניאבדילמג'יט הראשוןאבדילאזיזמוראט החמישיעבדול חמיד השנימהמט החמישימהמט השישיאבדילמג'יט השני
Osmanli-nisani.svg