עות'מאן השני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עות'מאן השני

עות'מאן השני (טורקית II. Osman; טורקית עות'מאנית عثمان ثاني, ‏ 3 בנובמבר 1604 עד 20 במאי 1622) או "עות'מאן הצעיר" (Genç Osman) היה הסולטאן השישה-עשר של האימפריה העות'מאנית, ושלט בה מ-26 בפברואר 1618 ועד יום מותו.

עות'מאן השני היה בנו של הסולטאן אהמט הראשון אך עם מותו של האחרון עלה לשלטון אחיו של אהמט הראשון ודודו של עות'מאן השני - מוסטפא הראשון. מוסטפא הראשון סבל מהפרעה נפשית כלשהי ולכן, לאחר ששלט על האימפריה באופן רשמי משך שנה, הוא הודח ועות'מאן השני מונה תחתיו ב-1618 בהיותו בן 14 בלבד. למרות גילו הצעיר הוא הוכיח את עצמו כמנהיג מוכשר וחתם על הסכם שלום עם הספווים ובכך השיג שקט בגבולה המזרחי של האימפריה. מאידך הוא הוביל את צבאו בפלישה לפולין וספג מפלה ניצחת בשנת 1621.

עות'מאן השני היה הסולטאן הראשון שהכיר בנזק להתקדמות האימפריה לו גרם חיל היניצ'רים וסגר את בתי הקפה של חיילי הכוח בו נהגו להפגש ולתכנן את מזימותיהם. בנוסף הוא החל לתכנן את הקמתו של כוח צבאי נאמן שיהיה מבוסס בעיקר על טורקים ומוסלמים. התוצאה לא איחרה לבוא והיניצ'רים השתלטו על הארמון, כלאו את הסולטאן והוציאו אותו להורג לאחר מאבק קצר. לגבי אופן מותו יש שתי גרסאות - לפי גרסה אחת הוכה במכת גרזן ולאחר מכן חנקו אותו הקמים עליו במיתר קשת; ולפי הגרסה האחרת מחצו את אשכיו ואז חנקו אותו בחבל.

עות'מאן השני הקדים את זמנו וחיסול חיל היניצ'רים הצליח רק לאחר יותר ממאתיים שנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
מוסטפא הראשון
שליטי האימפריה העות'מאנית
1618 - 1622
הבא:
מוראט הרביעי
ארטואורולעות'מאן הראשוןאורהן הראשוןמוראט הראשוןבאיזיט הראשוןמהמט הראשוןמוראט השנימהמט השניבאיזיט השניסלים הראשוןסולימאן הראשוןסלים השנימוראט השלישימהמט השלישיאהמט הראשוןמוסטפא הראשוןעות'מאן השנימוראט הרביעיאיברהים הראשוןמהמט הרביעיסולימאן השניאהמט השנימוסטפא השניאהמט השלישימהמוט הראשוןעות'מאן השלישימוסטפא השלישיאבדילהמיט הראשוןסלים השלישימוסטפא הרביעימהמוט השניאבדילמג'יט הראשוןאבדילאזיזמוראט החמישיעבדול חמיד השנימהמט החמישימהמט השישיאבדילמג'יט השני
Osmanli-nisani.svg