עות'מאן הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עות'מן הראשון
1258; סייט - 1326; בורסה (בגיל 68 בערך)
I Osman.jpg
שם בשפת המקור Osman Gazi
מדינה האימפריה העות'מאניתFlag of the Ottoman Empire.svg  האימפריה העות'מאנית
שושלת העות'מאנית
תואר ביי
אב ארטואורול
סולטאן האימפריה העות'מאנית ה-1
תקופת כהונה 1299 - 1326 (כ־27 שנים)
הקודם בתפקיד ארטואורול
הבא בתפקיד אורהן הראשון

עות'מאן הראשון (טורקית Osman Gazi וגם Osman Bey; טורקית עות'מאנית عثمان باک; (סייט (1258 - בורסה 1326) היה מייסד השושלת העות'מאנית והעניק לה את שמו. עם מות אביו ארטואורול ב-1281 ובהיותו בן 23, ירש עות'מאן את התואר ביי והיה למנהיג העות'מאנים. ב-1299 הוא הכריז על עצמאותו מהסלג'וקים ותחת הנהגתו היו העות'מאנים לאחת הנסיכויות הבייליקיות החזקות באנטוליה. בימיו החל המאבק בינם לבין נסיכות קרמנאואולו (Karamanoğlu) באזור קאראמאן ובמידה פחותה נגד נסיכות גרמיינאואולו (Germiyanoğulu) באזור בקיטהייה (Kütahya).

עם זאת, עיקר פעולתו של עות'מאן כוונה כנגד האימפריה הביזאנטית הגוועת שמצפון-מערב לשטח שליטתו. בשנת 1301 הוא הביס את הביזאנטים בניקאה (כיום איזניק הסמוכה לחופי ים השיש) והתיישבות של טורקים ומוסלמים החלה באזור זה שהיה אזור הספר הישיר בין שתי המדינות. כוחותיו של עות'מאן התפשטו גם דרומה לאורך חופי הים האגאי וכבשו מהביזאנטים את אפסוס, ומזרחה אל רצועת השליטה הביזאנטית שלאורך חופי הים השחור. בקרב האחרון עליו פיקד עות'מאן בשנת 1324 כבשו העות'מאנים את בורסה, שהייתה לבירתם הגדולה הראשונה.

עות'מאן הקים את הממשל העות'מאני שעקרונותיו החשובים נותרו על כנם משך מאות שנים. עוד ביסס עות'מאן את עיקרון המילט (Millet. בטורקית מודרנית "מדינה" או "עם"), שמשמעותו הענקת אוטונומיה למיעוטים אתניים או דתיים לנהל את עיניניהם בעצמאות יחסית. בשמו של עות'מאן נקשרו אגדות רבות שהידועה שבהן, "חלום עות'מאן", מספרת על חלום שחלם ובו נגלה לו עתידו כמקים אימפריה שבירתה בקונסטנטינופול.


הקודם:
ארטואורול
שליטי האימפריה העות'מאנית
1299 - 1326
הבא:
אורהן הראשון