אבק כוכבים (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבק כוכבים
Stardust promo poster.jpg
כרזת הסרט
שם מקורי Stardust
במאי מתיו ווגן
תסריטאי סיפור מקורי: ניל גיימן
תסריט: ג'יין גולדמן
מתיו ווהן
עורך ג'ו האריס
שחקנים ראשיים צ'ארלי קוקס
קלייר דיינס
מארק סטרונג
מישל פייפר
סיינה מילר
רוברט דה נירו
מוזיקה אילן אשקרי
צלם בן דיוויס
מפיץ פראמאונט
מדינה הממלכה המאוחדת, ארצות הברית
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 10 באוגוסט 2007
ישראלישראל 26 בספטמבר 2007
משך הקרנה 128 דקות
שפת הסרט אנגלית
תקציב 70 מיליון דולר
הכנסות 135.5 מיליון דולר
דף הסרט ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אבק כוכביםאנגלית: Stardust) הוא סרט קולנוע מסוגת הפנטזיה שיצא לאקרנים בשנת 2007 בבימויו של מתיו ווהן. הסרט מבוסס על ספרו בעל אותו השם של ניל גיימן. בסרט כיכבו צ'ארלי קוקס, קלייר דיינס, רוברט דה נירו, רופרט אוורט, פיטר אוטול ומישל פייפר, כאשר את קולו של המספר דיבב סר איאן מקקלן.

בשנת 2008 זכה הסרט בפרס הוגו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טריסטן ת'ורן (המגולם על ידי צ'ארלי קוקס) הוא בנם של דאנסטן ת'ורן ושל אונה (אשר זהותה אינה ידועה בתחילת הסרט וכל שידוע עליה שהיא כלואה על ידי מכשפה). דאנסטן פוגש את אונה ביריד, ואחר מספר חודשים מופיע טריסטן בעריסה בפתח ביתו הנמצא בכפר המכונה "חומה", כאשר בעריסה הונח גם "נר בבל" (בעוד שבספר, הנר ניתן לטריסטן בשלב מאוחר יותר בעלילה).

לאחר 18 שנים טריסטן הוא בחור צעיר המאוהב בוויקטוריה (המגולמת על ידי סיינה מילר). טריסטן מבטיח לוויקטוריה שיביא לה כוכב שנפל עד יום הולדתה ואם יעשה זאת היא תינשא לו. הוא משתמש בנר על מנת להגיע אל המקום בו נפל הכוכב ומגלה כי הכוכב הוא אישה בשם איביין (המגולמת על ידי קלייר דיינס). טריסטן משתמש בשרשרת מכושפת על מנת לכלוא את איביין ולקחת אותה עמו לאנגליה על מנת לקיים את הבטחתו לאהובתו, כאשר הוא מבטיח לה שלאחר מכן הוא ישתמש בשארית הנר להחזירה לביתה (בשונה מעלילת הספר).

טריסטן אינו היחיד המחפש את הכוכב - שלושת בניו האחרונים (מתוך שבעה הבנים) של מלך סטורמהולד (ממלכת הפיות) מחפשים אף הם את איביין שכן המלך (המגולם על ידי פיטר אוטול), בהיותו על ערש דווי זרק לשמים אבן יקרה שרק הנושא אותה יכול למלוך בממלכה (אבן זו פגעה באיביין וגרמה לנפילתה מהשמיים). כמו כן מחפשים את איביין שלוש מכשפות הרוצות לאכל את ליבה ולזכות מחדש בנעורים. שלוש המכשפות (הלילין) שולחות את הזקנה מביניהן - למיה (המגולמת על ידי מישל פייפר) לתפוס את הכוכב ולעקור את ליבה.

טריסטן מנסה להגן על איביין הנלכדת במלכודת של למיה (במלכודת זו נלכד גם פרימוס, הבכור מבין בני המלך, ונהרג על ידי למיה). טריסטן משתמש בשארית נר בבל שברשותם, אולם בשל בלבול ביעדם (טריסטן ביקש מהנר להביאם לביתו בכפר חומה, ואילו איביין ביקשה מהנר להעלותם לשמיים - ועל כן הנר הביאם למחצית הדרך והם נוחתים על ענן) הם פוגשים את רב החובל שייקספיר שודד הים, המגולם על ידי רוברט דה נירו. (בספר ניצלים איביין טריסטן על ידי ספינת לוכדי רעמים, ורב החובל שייקספיר אינו מופיע כלל). שייקספיר מציג את טריסטן כאחיינו, מלמד אותו להילחם ולרקוד, ומביא את טריסטן ואייבין לאזור הסמוך לכפר חומה. טריסטן מתאהב באיביין ואיביין מתאהבת בו ומגלה לו את זה רק לאחר שמכשפה בשם סאל מי-ביבים הופכת אותו לעכבר (טריסטן מגיע לעסקה על סאל שהיא תביא אותו לכפר חומה ולא תפגע בו ובאיביין. סאל הופכת אותו לעכבר על מנת לחסוך בעלויות מזונו, ובהגיעם לחומה הופכת אותו שוב לצורת אדם. איביין מדברת עמו בזמן מסעם ומגלה לו אהבתם כאשר היא חושבת שהוא אינו מבין את דבריה).

לאחר שטריסטן שב לצורת אדם הוא מגלה לאיביין שהוא אוהב אותה. לאחר שאיביין נרדמת, על מנת לקיים את הבטחתו לוויקטוריה הוא גוזר מעט משערה ומגיע לחומה על מנת לספר לוויקטוריה שהוא אינו אוהב אותה. בהגיעו לחומה הוא מגלה שהשער הפך לאבק - ואז מבין שאם איביין תחצה את החומה היא תהפוך לאבן, והוא ממהר שוב לארץ הפיות לעצור אותה.

בהגיעו הוא מגלה שאיביין חשבה שהוא עזב אותה, והלכה לעבר החומה על מנת להפוך לאבן. אונה, אימו של טריסטן מנסה לעצור אותה, וגם למיה מגיעה על החומה ולוכדת אותה, תוך שהיא הורגת את סאל מי-ביבים (ובכך משחררת את אונה מכלאה). איביין ואונה נלכדות על ידי למיה ונלקחות לטירת הלילים.

טריסטן פוגש את יורש העצר האחרון שנותר בחיים (לאחר שהרג את אחד הבנים האחרים) ושניהם תוקפים את המכשפות. ספטימוס עמד לתקוף את אונה אולם אז זיהה אותה בתור אחותו האבודה. השנים הורגים את שתי המכשפות האחרות, אולם למיה הורגת את ספטימוס (אירועים אלה אינם מתרחשים בספר - בהם ספטימוס מנסה להרוג את למיה כנקמה על כך שרצחה את אחיו, אולם היא שולחת נחש להכישו - דבר המתרחש זמן רב לפני הגיעם של טריסטן ואיביין אל החומה). איביין שמבינה שטריסטן אוהב אותה משתמשת בכוחותיה והורגת את למיה (אירועים אלה אינם מתרחשים בספר - בו, בשל העובדה שאיביין התאהבה בטריסטן (ומסרה לו את ליבה) המכשפה אינה יכולה לקחת אותו, ולכן איביין מנשקת את למיה ושולחת אותה לדרכה).

טריסטן מגלה שהוא יורש העצר של ממלכת הפיות, ומתחתן עם איביין המולכת לצידו כמלכתו. בזקנתם משתמשים שניהם בנר בבל ועולים שוב אל הכוכבים (בעוד שבספר, לאחר מותו של טריסטן ממשיכה איביין למשול במקומו).

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפקת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכישת הזכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1998 הציעה חברת מירמקס לרכוש את הזכויות בספרו של ניל גיימן על מנת להפכם לסרט. הבמאי טרי גיליאם ומתיו ווהן דנו בהפקת הסרט ובבימויו, אולם לאחר שגיליאם החל לביים את הסרט "האחים גרים" נותר ווהן לבדו, ואף הוא עזב את הפרויקט על מנת לביים את הסרט "עוגת שכבות". בינואר 2005 התחדשו השיחות בין ווהן לגיימן ובאוקטובר 2005 נרכשו הזכויות על ידי אולפני פרמונט.

תסריט[עריכת קוד מקור | עריכה]

התסריט נכתב על ידי ווהן וג'יין גולדמן, אשר ניסו ליצור סרט בהשפעת הסרטים "הנסיכה הקסומה" ו"Midnight Run"[1]. גיימן נתן ברכתו לקיצור העלילה, לאחר שיצר גרסת אודיו של הספר אשר נמשכה כ-10 שעות[2][3]. אחד השינויים שבוצעו בעלילה הוא הרחבת דמותן של המכשפות (הלילין) אשר בספר אין להן שמות. כותבי התסריט בחרו שמות למכשפות תוך אזכור ליצירות אחרות של גיימן (שמה של אמפוסה מקורו בסדרת הקומיקס "Books of Magic" ושמה של למיה ב"לעולם-לא-עולם").

צילום הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2006 לוהקו השחקנים, וצילומי הסרט החלו באפריל 2006, כאשר חלק מהצילומים בוצעו באיסלנד אולם מרביתם בסקוטלנד ובאנגליה. ווהן רצה שתפקידו של רב החובל שייקספיר יגולם על ידי ג'ק ניקולסון או רוברט דה נירו, ולבסוף נבחר דה נירו לתפקיד. תפקיד איביין הוצע לשרה מישל גלר אשר סירבה.

צילומי הסרט בוצעו בקיץ 2006 באולפני פיינווד שבלונדון, וכן בוסטר רוס שבסקוטלנד, וביערות שליד אשרידג' שבהרטפורדשייר, ובבית הספר סטוו שבבקינגהאמשייר, וכן בכפרים אלם היל שבנורוויץ' וקאסל קומב שבוילטשייר. הצילומים הושלמו ב-13 ביוני 2007.

ביקורות והצלחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט יצא לאקרנים ב-10 באוגוסט 2007 ב-2,540 בתי קולנוע בארצות הברית, והרוויח 9,169,779 דולרים בשבוע הראשון לצאתו. באותו היום יצא הסרט לאקרנים גם ברוסיה והרוויח 8,118,263 דולרים עד אוקטובר 2007. סך כל הכנסות הסרט בבתי קולנוע בארצות הברית הגיע ל-38 מיליון דולרים ובבריטניה ל-31 מיליון דולרים[4].

דייוויד ג'רמיין, מבקר הקולנוע של Associated Press, קבע כי הסרט הוא הסרט השביעי הטוב ביותר של שנת 2007[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראיון עם מתיו ווהן
  2. ^ עמדת ניל גיימן בדבר קיצור והתאמת עלילת הספר
  3. ^ ראיון עם ניל גיימן
  4. ^ רווחי הסרט
  5. ^ David Germain; Christy Lemire (27 בדצמבר 2007). "'No Country for Old Men' earns nod from AP critics". Associated Press, via Columbia Daily Tribune. בדיקה אחרונה ב-13 באוגוסט 2009.