בני אנאנסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בני אנאנסי
Anansi Boys
כריכת הספר במהדורה העברית
כריכת הספר במהדורה העברית
מידע כללי
מאת ניל גיימן עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה פנטזיה
הוצאה
הוצאה אופוס (עברית)
תאריך הוצאה 2005
הוצאה בעברית
הוצאה

2006 (מהדורה ראשונה)

2023 (מהדורה שנייה)
תרגום

ורד טוכטרמן (מהדורה ראשונה)

תומר בן אהרון (מהדורה שנייה)
מספר עמודים

314 (מהדורה ראשונה)

381 (מהדורה שנייה)
פרסים
  • הפרס המיתופואטי (2006)
  • פרס לוקוס לנובלת פנטזיה (2006)
  • פרס אוגוסט דרלת' (2006) עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
ספר קודם אלים אמריקאים עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 002525280
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בני אנאנסיאנגלית: Anansi Boys) הוא רומן פנטזיה מאת הסופר הבריטי ניל גיימן. עלילת הספר מתרחשת באותו עולם דמיוני כמו זה שבאלים אמריקאים, אך אין קשר עלילתי בין הספרים, והספר קליל בהרבה מ"אלים אמריקאיים" ונמנע מתאורי המין והאלימות של אחיו הבכור. הספר יצא לאור בשנת 2005. כשנה לאחר מכן הוא תורגם לעברית על ידי ההוצאה הישראלית "אופוס" על ידי ורד טוכטרמן, ובשנת 2023 חודש התרגום בעברית בידי תומר בן אהרון. "בני אנאנסי" הוא רומן הפרוזה השישי של גיימן.

בספר משובצים מפעם לפעם סיפורים קצרים מאוד על אל העכביש, אנאנסי, הכתובות בסגנון סיפורי עם. סיפורים אלו אינם חלק מסיפורו של צ'ארלי השמן, גיבור הספר, אך הם מתיישבים עם העלילה הכללית.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מספר על צ'ארלי השמן נאנסי, לונדוני ביישן וחסר שאיפות, שההכנות לחתונתו משתבשות כשנודע לו כי אביו שהתגורר בפלורידה - מת. צ'ארלי לוקח פסק זמן מעבודתו בסוכנות גרהם קוטס וטס לארצות הברית להלוויה. לאחר ההלוויה מספרת לו שכנתו הזקנה של אביו (לשעבר), שאביו, מר נאנסי, היה אל ושמו האמיתי אנאנסי. כשהוא שואל מדוע הוא לא ניחן בשום כוחות עונה לו הזקנה כי אחיו ירש את כל הכוחות. צ'ארלי לא מאמין כיון שהוא גדל כבן יחיד ומעולם לא שמע על כך שיש לו אח. הזקנה אומרת לו שאם הוא רוצה לפגוש את אחיו עליו פשוט לומר זאת לעכביש.

אחרי שחזר לבריטניה צ'ארלי אוכל ארוחת ערב בחברת ארוסתו, רוזי, בסיומה, כשהוא שיכור הוא מסלק עכביש מדירתו לבקשת רוזי. רגע לפני שהוא משחרר את העכביש הוא אומר לו בשכרותו: "אם אתה רואה את אח שלי תגיד לו שיקפוץ להגיד שלום." למחרת בבוקר מגיע לביתו אדם זר המציג עצמו בשם עכביש, וטוען כי הוא אחיו, צ'ארלי אכן נזכר כי הוא ראה אותו לאחר מות אמם ומספר לו על מות אביהם. עכביש, שמסרב להאמין שאביו מת, הולך לברר זאת - נכנס לתוך תמונה שצולמה בפלורידה -ונעלם. צ'ארלי הולך לעבודה ושם, מבלי להתכוון, הוא שר בקול רם וכולם אומרים שיש לו כישרון רב.

יום אחרי שנעלם שוב מחייו, עכביש מופיע מול צ'ארלי השמן וסוחף אותו איתו לערב של שתייה, נשים ושירה, בו צ'ארלי מרגיש פחות או יותר לא שייך מאחר שעכביש מתברר כהרבה יותר "קול" ממנו ועל כן גונב את כל תשומת הלב. בבוקר שאחרי צ'ארלי קם עם כאב ראש נוראי בשל השתייה המורבה בלילה הקודם ומוצא בחורה ערומה שהוא לא מכיר - קצינת משטרה - במיטתו. המצב מחמיר כשאימה של ארוסתו, אישה מפחידה ורעת מזג, מגיעה ורואה אותה. ואם כל זה לא מספיק מתברר שעכביש הלך במקומו לעבודתו מאחר שהוא לא היה מסוגל לקום ואמר לכולם, כולל לארוסתו של צ'ארלי, שהוא צ'ארלי השמן ב"קול האל" שלו שהפך כל דבר שאמר לנכון. עכביש גונב ממנו את ארוסתו, מסבך אותו עם הבוס שלו, גורם לו בעיות רבות ומסרב להסתלק מאחר שהתאהב גם הוא ברוזי.

צ'ארלי טס בחזרה לפלורידה ומבקש את עזרתן של 4 זקנות שהיו מיודדות עם אביו המנוח בסילוק אחיו. הוא מגיע בעקבות סיאנס למקום חצי דמיוני בתחילת העולם בו עדיין גרים כל האלים שהיו אי פעם. הוא מוצא אלת ציפור שמסכימה לסלק את אחיו בתמורה לשושלת הדם של אנאנסי. מבלי לדעת לאיזה צרות הוא מכניס את עצמו ואת אחיו צ'ארלי מסכים.

העניינים מסתבכים עוד יותר כשצ'ארלי נעצר על ידי המשטרה, עכביש נחטף בידי להקה של ציפורים והבוס של צ'ארלי מתגלה כנבל מטורף שלא רק גונב מלקוחותיו אלא גם רוצח אחת מהן ומסתלק מהארץ.

צ'ארלי מתחיל במסע על מנת להציל את אחיו, את ארוסתו לשעבר שנחטפה בידי הבוס שלו ולסדר איכשהו את חייו שעברו מהפך גמור. בדרך הוא מגלה דברים שונים ומשונים על עצמו. על כוחותיו וכישוריו הנסתרים, על אביו ועל "אחיו" - מסתבר שהוא ואחיו היו אדם אחד, ושארבעת הזקנות פיצלו אותו לשניים על מנת להפטר ממנו ומתעלוליו. הבוס שלו לשעבר כרת ברית עם האל-הנמר, שרוצה נקמה באנאסי ששם אותו ללעג וגנב ממנו את בני האדם - נקמה שמשמעותה היא שהמין האנושי כולו ישקע לחיי אכזריות ורצחנות. צ'ארלי מציע נישואים לקצינת המשטרה שהוא בקושי מכיר, שר מול קהל ומכשף אותו בזמרתו (בעוד שפעם העדיף למות ולא לעמוד על במה), מתעמת עם האל-הנמר, ובעזרתה קצינת המשטרה קורבן הרצח של הבוס שלו מצליח למנוע את ניצחונו של הנמר, ולמצוא את אהבת חייו - קצינת המשטרה וגם חיים חדשים לו ול"אחיו".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]