Marvel 1602

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מארוול 1602
Marvel 1602
מידע קומיקס
יוצר ניל גיימן
תקופת פרסום מקורית נובמבר 2003 – יוני 2004 (כ־30 שבועות ו־4 ימים)
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מוציא לאור מארוול קומיקס
מספר החוברות 8
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

Marvel 1602 היא סדרת קומיקס מוגבלת באורך 8 פרקים, שנכתבה על ידי ניל גיימן בשנת 2003 ויצאה לאור תחת כותר מארוול קומיקס. הסדרה מתרחשת בגרסה של יקום מארוול שבו גיבורי-על קיימים בתקופה האליזבתנית. דמויות רבות של גיבורים ונבלים, כמו ניק פיורי, ארבעת המופלאים, האקס-מן, מגנטו ודוקטור דום מופיעות בגרסאות שלהן שמותאמות לרוח התקופה.

ניל גיימן סיפר באחרית הדבר של הסדרה שהוא תמיד דמיין את היקום של מארוול כ"קסום". הוא קיבל הזמנה מעורכי מארוול לעבוד על פרויקט בשביל מארוול, והסכים להצעה הזו באוגוסט 2001. אחרי הפיגוע במגדלי התאומים בספטמבר של אותה שנה, הוא החליט שאינו רוצה לכלול רובים, מטוסים, פצצות או גורדי שחקים בקומיקס. בטיול לפירנצה זמן קצר לאחר מכן, הוא נדהם "מכמה שהעבר נראה קרוב" וכשחזר ידע איך ייראה הסיפור.[1]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל רחבי יבשת אירופה, אירועי מזג אוויר משונים גורמים לבהלה. רבים מאמינים שמזג האוויר הלא-שגרתי הוא תחילתה של האפוקליפסה. ד"ר סטיבן סטריינג', רופא חצר המלכות האנגלית, חושד שמעורבים בדבר כוחות על טבעיים. הוטלה עליו בנוסף המשימה לשמור על האוצר הסודי של האבירים הטמפלרים, שמובא לאנגליה מירושלים. המלכה אליזבת הראשונה מורה לראש המודיעין שלה, סר ניקולאס פיורי, להביא את הנשק לאנגליה בבטחה. פיורי, בתורו, יוצר קשר עם סוכנו, הפייטן העיוור, מת'יו מורדוק (דרדוויל של יקום 1602) להפגש עם השומר הטמפלרי של האוצר ולבטח את הנשק. מאוחר יותר באותו הערב, פיורי ושולייתו, פיטר, מותקפים בידי מתנקש מכונף, שפיורי מביס וכולא במצודת לונדון.

בינתיים, הספינה הווירג'יניה מייד מגיעה לאנגליה מהעולם החדש, שעל סיפונה נמצאת וירג'יניה דייר, הילדה הראשונה שנולדה במושבת רואנוק, ויחד איתה שומר הראש הילידי שלה, רוג'אז. הם נלקחים אל המלכה, אך מתנקש מכונף שני מנסה ומצליח לחטוף את וירג'יניה. וירג'יניה משנה צורה אל גריפון לבן. רוג'אז תופס את הגריפון-וירג'יניה וסטיבן סטריינג' מצליח להחזיר אותה לצורתה האנושית באמצעות כישוף לפני שפיורי רואה אותה בצורת הגריפון. היא בעלת כוחות שינוי צורה משונים, וסטריינג' חושד שהיא הגורם לאירועי מזג האוויר המשונים. פיורי חוקר את אחד המתנקשים כדי לגלות בידי מי הוא נשלח. המתנקש מגלה לו שזה הרוזן אוטו פון דום, שַׁלִּיטָהּ של מדינת לאטבריה, ופיורי מגלה שהוא איחר את המועד ואחת ממכונותיו של הרוזן הורגת את המלכה באמצעות גז רעיל.

לאחר מותה של המלכה אליזבת, ג'יימס הרביעי הופך לשליטן של סקוטלנד ואנגליה יחדיו. ג'יימס לא בוטח ב"גזע המכשפות" (Witchbreed), אלו בעלי כוחות קסומים או על-טבעיים, והוא חובר אל האינקוויזיטור הספרדי הראשי אנריקה, כדי להטיל את האשמה על מותה של המלכה אליזבת על "גזע-המכשפות" של אנגליה, שמונהגים על ידי קרלוס חאבייר (צ'ארלס אקסבייר של יקום 1602). ניקולאס פיורי, ידידם של קרלוס ותלמידיו, נאלץ לקחת את המוטאנטים אל מצודת לונדון. סטריינג', חאבייר ופיורי נפגשים שם ודנים בכיצד יוכלו להציל את העולם - מעשה שכמעט לבטח יוביל להכרתם כבוגדים בכתר בידי ג'יימס. סטריינג' מגלה שמורדוק והסוכן הטמפלרי דונאל נבגדו וכעת נמצאים בידיו של אוטו פון דום. סטריינג' לומד גם שדום מחזיק בשביו ארבעה גיבורים מהספינה פנטאסטיק, ביניהם ידידו של פיורי, סר ריצ'רד רידס. חאבייר מסכים לסייע לפיורי וכולם יוצאים למסע לאורך אירופה על ספינה שמרחפת באמצעות כוחותיהם של חאבייר ותלמידו, ג'ון גריי.

סטריינג' מוצא את עצמו על הירח, שם הוא פוגש את אואטו הצופה, שמספר לו שהמאורעות המשונים הם תוצאה של חריגה משונה שלה הוא קורא "המבשר" (The Forerunner). המבשר מגיע מהעתיד ונוכחותו בעבר שיבשה את המציאות בחומרה כה רבה עד שתגרום בקרוב לחורבן לא רק של עולמו של סטריינג', אלא גם של כל שאר היקומים. הצופה מסביר את התאוריה שלו שהופעתם המוקדמת ב-400 שנה של גיבורי על היא תוצאה של ניסיונו של היקום להציל את עצמו, ואומר שסטריינג' לא יוכל לחזור באוזני איש על מה שלמד כל עוד הוא חי.

פיורי, חאבייר והמוטאנטים מבצעים מתקפת פתע מוצלחת על טירתו של הרוזן דום; ג'ון גריי, שמתגלה כאישה, מת ממאמץ יתר כתוצאה מניסיונו להחזיק את הספינה שלמה. ארבעת גיבורי הפנטאסטיק משוחררים לחופשי, ודום מצולק נוראות בידי מה שהוא מאמין שהוא אוצרם של הטמפלרים. בפועל, מקל ההליכה של דונאל הוא האוצר האמיתי, שמשומש כדי לזמן את האל הנורדי תור. הספינה הנמלטת נוסעת לכיוון העולם החדש. בספרד, אנריקה נחשף כמוטאנט ואדם יהודי, נשפט, ונגזר עליו מוות בהעלאה על המוקד יחד עם תלמידיו הצעירים, פטרוס והאחות וונדה. אנריקה חושף שהוא מסוגל להשפיע על מגנטיות ובאמצעות כוחותיו הוא שובר את השלשלאות שכובלות אותו, את וונדה ואת פטרוס. הם בורחים על ספינה משלהם, ומכוונים גם הם אל אמריקה.

סטיבן סטריינג' מוצא להורג בידי ג'יימס, שזועם על בריחתם המוצלחת של פיורי והמוטאנטים. הוא מתקשר טלפתית עם אשתו, קליאה, עכשיו כשאינו בין החיים הוא מסוגל לגלות את הסודות שלמד מפי אואטו. הוא מיידע אותה שהמבשר הוא הגורם למזג האוויר החריג ושהצלת היקום תלויה בהחזרתו של המבשר בחזרה לזמנו. קליאה לוקחת את ראשו של סטריינג' מהכידון שעליו הוא נעוץ ונוסעת גם היא לכיוון יבשת אמריקה עם וירג'יניה ורוג'אז. קליאה מאמינה שחשדותיו של סטריינג' היו שגויות, והמבשר אינו וירג'יניה, אלא רוג'אז.

רוג'אז חושף את זהותו האמיתית כסטיב רוג'רס. הוא מספר שנשלח בחזרה בזמן מהמאה ה-21, שבה ארצות הברית העתידית היא דיקטטורה בראשותו של האיש הסגול. לאחר שנאבק בשלטון, הוא נתפס ונשלח בחזרה בזמן כדי למחוק לחלוטין את מורשתו. הוא מצא את עצמו באמריקה בשנת 1602, והצטרף אל שבט של ילידים אמריקאים. כשמצא את מושבת רואנוק שנמצאה ברעב קשה, הוא עזר לשקם אותה והפך לשומר ראשה של וירג'יניה.

פיורי מגיע אל מושבת רואנוק יחד עם חבורת לווייתו, והם מגלים את הקרע שדרכו הגיע רוג'אז / סטיב רוג'רס. פיורי נתקף יאוש עקב בגידתו בכתר. חאבייר חש ששלוש ספינות מגיעות: הוירג'יניה מייד, ספינתו של אנריקה וספינה הנושאת על סיפונה את סוכניו של ג'יימס, ביניהם יועצו באנר ופיטר פארקה, שאולץ להצטרף לצדו של ג'יימס. חאבייר מבין שה"קרע" עשוי מאנרגיה חשמלית, והוא משכנע את יריבו הוותיק אנריקה לתמרן בכוחותיו של הקרע. אנריקה מסכים בתמורה לטובה לא מוגדרת. דונאל מזמן את תור פעם נוספת, ומאפשר את זרימת האנרגיה בכמות הדרושה כדי לפתוח את הקרע מחדש. פיורי הורג את כל סוכניו של ג'יימס חוץ מבאנר ופיטר. באנגליה, מורדוק מאיים על ג'יימס במוות אם יפגע בפיורי.

רוג'אז מסרב לחזור דרך הקרע, ומקווה לבנות מחדש אמריקה טובה יותר. פיורי מתקיל אותו ונושא את רוג'אז המעולף בחזרה דרך הקרע, וכך נוסע אל העתיד בעצמו.

הקרע והיקום מתאחים ומשחזרים את עצמם, ומשמעות הדבר היא השמדתו של ציר-הזמן החלופי. למרות זאת, אואטו הצופה זוכה ב"יקום כיס" מעמיתיו, ובו ציר הזמן (של יקום 1602) ממשיך כסדרו. הפליטים מספינתו של פיורי מחליטים להתיישב במושבת רואנוק, ומכריזים עליה כמקום חופשי לכל. בינתיים, בזמן שהוא צועד דרך היער עם וירג'יניה, פיטר ננשך בידי עכביש משונה, ומתגלה לקורא שבאנר, שהגן על פיטר בגופו מפני האנרגיות שהשתחררו כשרוג'אז ופיורי עברו דרך הקרע, משתנה לגוף מפלצתי בצבע אפור. מסוקרן מהאירועים המתמשכים, אואטו ממשיך לצפות על היקום החדש.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול 1602 מציגה דמויות היסטוריות, יחד עם דמויות ותיקות ומוכרות מיקום מארוול ודמויות חדשות.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Marvel 1602 Afterword