נצחיים (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נצחיים
Eternals
כרזת הסרט בעברית
כרזת הסרט בעברית
כרזת הסרט בעברית
מבוסס על הגזע הבדיוני "הנצחיים" מאת ג'ק קירבי
בימוי קלואי ז'או עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי קווין פייגי עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט מתיו ק. פירפו
ריאן פירפו
עריכה קריג ווד, דילן טיצ'נור עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים אנג'לינה ג'ולי
ריצ'רד מאדן
קומאיל נאנג'יאני
לורן רידלוף
בריאן טיירי הנרי
סלמה הייק
ליה מקיו
דון לי
בארי קיאוגן
ג'מה צ'אן
קיט הרינגטון
מדבבים ביל סקושגורד (Kro)
דיוויד קיי (Arishem the Judge)
מהרשלה עלי (בלייד) עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה רמין ג'וואדי עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום בן דייוויס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה אולפני מארוול
חברה מפיצה סרטי אולפני וולט דיסני
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 5 בנובמבר 2021
ישראלישראל 4 בנובמבר 2021
משך הקרנה 156 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט גיבורי-על, סרט הרפתקאות, סרט בסוגת ספרות עלילה ספקולטיבית, סרט פעולה, סרט מדע בדיוני, סרט דרמה עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 200 מיליון דולר
הכנסות 402.1 מיליון דולר (20 במרץ 2022)
הכנסות באתר מוג'ו marvelnovember2020
סרט קודם שאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעות
סרט הבא ספיידרמן: אין דרך הביתה
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נצחייםאנגלית: Eternals[1]) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי המתבסס על גזע בדיוני באותו השם המתקיים במארוול קומיקס. הסרט מופק על ידי אולפני מארוול ומופץ על ידי אולפני וולט דיסני, והוא הסרט ה-26 של היקום הקולנועי של מארוול. הסרט נכתב על ידי מתיו ק. וריאן פירפו, ומככבים בו אנסמבל שחקנים, כולל ריצ'רד מאדן, קומאיל נאנג'יאני, לורן רידלוף, בריאן טיירי הנרי, סלמה הייק, ליה מקיו, דון לי, אנג'לינה ג'ולי, בארי קיאוגן, ג'מה צ'אן וקיט הרינגטון.

באפריל 2018, המפיק קווין פייגי הודיע ​​כי סרט שיתבסס על גזע "הנצחיים" נמצא בפיתוח, עם דגש על דמויתיהם של איקריס וסרסי. צילומי הסרט החלו בחודש יולי, בלונדון. תחילה הסרט תוכנן לעלות לאקרנים ב-21 בפברואר 2021,[2] אך בספטמבר 2020 דווח כי יציאתו לאקרנים נדחתה לנובמבר 2021.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 5000 לפני הספירה, עשרה נצחיים, גזע חייזרי דמויי אדם מכוכב הלכת אולימפיה, מצוידים בכוחות-על ונשלחים על ידי ארישם השמימי אל כדור הארץ, שם מוטל עליהם להילחם ב"סטיות", גזע חייזרי נוסף ויריביהם אשר פלשו אל כוכב הלכת. במשך אלפי השנים שחולפות, הנצחיים מגנים על האנושות מפני הסכנות הנשקפות להם מהסטיות, אך אינם מורשים להתערב בהתפתחות ובשגשוג אוכלוסיית העולם ולחלופין, במלחמות אשר אינן קשורות לסטיות. לאחר שהסטיות האחרונות נהרגו לכאורה בשנת 1500, פורצת מריבה בין חברי הקבוצה, שכן דעותיהם חלוקות לגבי אחריותם כלפי האנשות, ואת חמש מאות השנים הבאות הם מבלים בנפרד זה מזה, בהמתנה לארישם שישלח אותם בחזרה לכוכב הבית שלהם.

בהווה, לאחר אירועי "סוף המשחק", סרסי וספרייט חיות יחד בלונדון. לאחר שסרסי נפרדה מבן זוגה, איקריס, יותר מחמש מאות שנה קודם לכן, כעת היא מנהלת מערכת יחסים עם דיין ויטמן, לצדו היא עובדת במוזיאון הטבע. כאשר ערב אחד השלישייה מותקפת על ידי קרו, מנהיג הסטיות, איקריס מופיע ומגרש אותו. סרסי, ספרייט ואיקריס מחליטים לאחד מחדש את כל הנצחיים על מנת להיערך לסכנה המחודשת. עם זאת, הקבוצה אינה מורכבת בשלמותה, שכן אייג'ק, מנהיגתם, נהרגה בעבר על ידי סטייה.

כמנהיגת הקבוצה לשעבר, אייג'ק העניקה לסרסי את היכולת לתקשר עם ארישם. בשיחתה עם ארישם, האחרונה מגלה שמשימתם לא הייתה להילחם בסטיות, אלא להכין את כדור הארץ ל"ההתהוות". ארישם מסביר לסרסי כי במשך מיליוני שנים שותלים השמימיים את זרעיהם בכוכבי לכת מאוכלסים על מנת שמתוכם ייוולד שמיימי חדש. מכיוון שדרושה אוכלוסייה רבה לשם כך, השמימיים שלחו את הסטיות להשמיד את הטורפים העליונים של הכוכב ובכך להבטיח את התפתחות החיים. עם זאת, הסטיות התפתחו והפכו לטורפים עליוניים בעצמם, וזו הסיבה בגינה נשלחו הנצחיים להילחם בהם. כפי שארישם מסביר, אירועי "סוף המשחק" הובילו לכמות האוכלוסייה הדרושה על מנת ש"ההתהוות" – לידתו של טיאמוט השמימי וחורבנו של כדור הארץ כתוצאה מכך – תוכל להתממש.

מכיוון שהנצחיים למדו לאהוב את האנושות במשך אלפי השנים, הם מחליטים שלא לציית לרצונו של ארישם ובמקום זאת למנוע את ה"ההתהוות". דרך חיבור מיוחד שנוצר בין כל הנצחיים על ידי פסטוס, שמאחד את כוחותיהם - דרואיג מתכנן לקבל את הכוח הדרוש כדי להרדים את טיאמוט באמצעות שליטה מוחית. עם זאת, לא כל הנצחיים מרוצים מהתוכנית: בעוד קינגו עוזב את הקבוצה בעקבות חוסר רצונו להתעמת מול ארישם, איקריס מתגלה כחפרפרת. הוא זה שהתבשר על "ההתהוות" על ידי אייג'ק מאות שנים קודם לכן והוא זה שהרג אותה כאשר גם היא התבטאה נגד חורבן כדור הארץ. ספרייט מצטרפת לצדו של איקריס בשל אהבתה החד-צדדית אליו.

לאחר שמאקארי מאתרת את מקום "ההתהוות" למרגלותיו של הר געש פעיל, נערך מאבק בין איקריס, ספרייט והנצחיים. במאבק נוכח גם קרו, שמעוניין לנקום בנצחיים ושהרג בעבר את גילגמש. יחד, הקבוצה מכניעה את איקריס, בעוד שדרואיג מכניע את ספרייט ותנה מביסה את קרו. פסטוס מפעיל את הקשר בין הנצחיים, ואליו מצטרף במפתיע גם איקריס לאחר שהוא שוקל מחדש את חייו על פני כדור הארץ ואת מערכת יחסיו עם סרסי. מכיוון שדרואיג חלש מדי מלהתמודד עם טיאמוט, סרסי לוקחת על עצמה את המשימה והופכת את טיאמוט לשיש והורגת אותו. נגוע ברגשות אשמה, איקריס עף לכיוון השמש. סרסי, שעדיין מקושרת לקשר בין הנצחיים, הופכת את ספרייט לאנושית כדי שתוכל להתבגר.

הצוות נפרד, כאשר תנה, דרואיג ומאקארי טסים לחלל במטרה למצוא נצחיים אחרים ולשכנע אותם להצטרף אליהם, ואילו סרסי, פסטוס, קינגו וספרייט ממשיכים לחיות על כדור הארץ כביתם. עם זאת, שלושת הראשונים מוזהרים על ידי ארישם שמכיוון שלא צייתו לפקודותיו, הוא ישוב לשפוט אותם.

בסצנת אמצע הכתוביות, ארוס, נצחי ואחיו של תאנוס, ועוזרו פיפ, מבקרים את תנה, מאקארי ודרואיג, ומציעים להם את עזרתם. בסצנה נוספת שלאחר הכתוביות, וייטמן פותח תיבה עתיקה שקיבל בירושה מאבותיו, המכילה את להב אבוני האגדי, בזמן שקול מחוץ למסך (בלייד) שואל אותו אם הוא מוכן למשימתו החדשה.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהרשלה עלי נותן את קולו כבלייד בסצנת סוף כתוביות.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמליל הסרט הרשמי

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2018, נשיא אולפני מארוול, קווין פייגי, הצהיר כי האולפנים שוקדים על פיתוח סרט שיתבסס על "הנצחיים", גזע בדיוני שנוצר על ידי המאייר ג'ק קירבי, עבור השלב הרביעי שלהם ביקום הקולנועי של מארוול. אולפני מארוול נפגשו עם מספר תסריטאים, מתוך רצון תסריטי להתמקד בדמותה של סרסי.[7] לאחר חודש, אולפני מארוול שכרו את מתיו ק. וריאן פירפו לכתוב את התסריט,[8] שכלל סיפור אהבה בין דמויותיהם סרסי ואיקריס.[3] ביוני, פייגי הצהיר שאולפני מארוול מעוניינים לחקור את "הנצחיים" מכיוון שהם היוו השראה למיתוסים ואגדות לאורך ההיסטוריה של היקום הקולנועי של מארוול.[9]

במהלך סוף אוגוסט, הרשימה של אולפני מארוול עבור במאי מתאים לסרט הצטמצם לכדי רשימה קצרה שכללה את הבמאית קלואי ז'או - שהייתה במקביל גם ברשימת הבמאיות המובילות לבימוי הסרט "האלמנה השחורה" - ניקול קאסל, טראוויס נייט, והזוג כריסטינה גאלגו וסירו גורה.[3] ז'או נבחרה ונשכרה למלאכת בימוי הסרט כעבור חודש, לאחר שאולפני מארוול הזדרזו לשכור אותה לאחר שהתרשמו מהפגישה איתה, וחששו שאולי היא תעבור לפרויקט אחר באולפן גדול.[10][3] עבור אולפני מארוול, עיבוד "הנצחיים" למסך הגדול נחשב למעבר "המושלם" לשלב הבא של סרטים, יחד עם פרויקטים כמו "קפטן מארוול",[10] והותר לאולפנים ללהק קבוצה מגוונת-אתנית של שחקנים על מנת לגלם נצחיים שונים.[3] בפברואר 2019, חזר פייגי ואמר כי אולפני מארוול מתעניינים ב"נצחיים" בשל "האפוס העצום והמדהים של קירבי המשתרע על פני עשרות אלפי שנים" בקומיקס; מכיוון שהם רצו ליצור יותר סרטי אנסמבל "מההתחלה", כמו "שומרי הגלקסיה", במקום לבנות ביסודיות את האנסמבל הדמויות עד לקרוס-אובר כפי שעשו עם "הנוקמים"; ולהציג "דמויות שרוב העולם מעולם לא שמע עליהן".[11]

פרה-פרודקשן[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקנית אנג'לינה ג'ולי נכנסה למשא ומתן על הצטרפות לצוות השחקנים בדמותה של תנה במרץ 2019,[12] ואילו השחקנים קומיל נאנג'יאני ודון לי לוהקו לתפקידים לא ידועים.[13] חודש לאחר מכן. באותה התקופה, דווח שעלילת הסרט תכלול לראשונה בהיסטוריית אולפני מארוול גיבור-על להט"בי.[14] במאי, השחקן ריצ'רד מאדן נכנס למשא ומתן על גילום דמותו של איקריס,[15] וחודש שלאחר מכן, סלמה הייק נכנסה למשא ומתן מוקדם על תפקיד לא ידוע.[16] ביולי, מגזין וראייטי דיווח שג'ולי, מאדן ומילי בובי בראון הצטרפו לצוות השחקנים.[17] עם זאת, מאוחר יותר, בראון הכחישה את השתתפותה בסרט.[18] בכנס הקומיק-קון שנערך באותו חודש, השתתפותם של ג'ולי, מאדן, נאנג'יאני, לי והייק בסרט אושר, והוכרז על הצטרפותם של לורן רידלוף, בריאן טיירי הנרי וליה מקיו לצוות השחקנים.[19] בכנס D23 שנערך בידי אולפני וולט דיסני נחשף כי לצוות השחקנים נוספו בריאן קיאוגן, קיט הרינגטון וג'מה צ'אן לתפקידיהם של דרואיג, דיין ויטמן וסרסי, בהתאמה.[5]

צילומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי המגזין אנטרטיינמנט ויקלי צילומי הסרט נערכו בלונדון לאחר שצוות השחקנים ותאריך עליית הסרט לאקרנים הוכרזו רשמית ביולי 2019 במהלך כנס הקומיק-קון הבינלאומי.[20]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נצחיים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 "SDCC 2019: All of the Marvel Studios News Coming Out of Hall H at San Diego Comic-Con". Marvel. July 21, 2019. Retrieved July 21, 2019.
 2. ^ Welk, Brian (April 3, 2020). "'Black Widow' Moves to November as Other MCU Films Shift Back to 2021, 2022". TheWrap. Archived from the original on April 3, 2020. Retrieved April 3, 2020.
 3. ^ 1 2 3 4 5 6 Kit, Borys (September 21, 2018). "Marvel Studios' 'The Eternals' Finds Its Director With Chloe Zhao". The Hollywood Reporter. Archived from the original on September 21, 2018. Retrieved September 21, 2018.
 4. ^ Kit, Borys (April 5, 2019). "Kumail Nanjiani in Talks to Join Angelina Jolie in Marvel's 'The Eternals' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Archivedfrom the original on April 5, 2019. Retrieved April 5,2019.
 5. ^ 1 2 3 4 Marvel Confirms Kit Harington for 'Eternals,' Sets 'Black Panther II' Date, Aaron Couch, August 24th 2019
 6. ^ Haaz Sleiman on “Little America” and Kissing Marvel’s First Gay Superhero
 7. ^ González, Umberto (April 23, 2018). "Marvel Boss Kevin Feige Confirms 'Eternals' Movie in Development (Exclusive)". TheWrap. Archived from the original on April 23, 2018. Retrieved April 23, 2018.
 8. ^ Kit, Borys (May 15, 2018). "Marvel Sets Black List Writers for 'Eternals' Movie (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Archivedfrom the original on May 15, 2018. Retrieved May 15, 2018.
 9. ^ Hood, Cooper (June 25, 2018). "Exclusive: The Eternals Movie Can Play With MCU History". Screen Rant. Archived from the original on June 26, 2018. Retrieved June 26, 2018.
 10. ^ 1 2 Kroll, Justin (September 21, 2018). "Marvel's 'The Eternals' Taps 'The Rider' Director Chloe Zhao". Variety. Archived from the original on September 22, 2018. Retrieved September 22, 2018.
 11. ^ Mancuso, Vinnie (February 25, 2019). "Marvel's 'Eternals' Movie Might Be an Epic Spanning "Tens of Thousands of Years," Says Kevin Feige". Collider. Archived from the original on February 26, 2019. Retrieved April 19, 2019.
 12. ^ Galuppo, Mia (March 27, 2019). "Angelina Jolie in Talks to Make Marvel Debut With 'The Eternals' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Archivedfrom the original on March 27, 2019. Retrieved March 27, 2019.
 13. ^ González, Umberto (April 17, 2019). "Marvel Studios Taps Ma Dong-seok for 'The Eternals' (Exclusive)". TheWrap. Archived from the original on April 17, 2019. Retrieved April 17, 2019.
 14. ^ Sneider, Jeff (April 17, 2019). "Marvel's 'The Eternals' Adds 'Train to Busan' Star Ma Dong-seok". Collider. Archived from the original on April 18, 2019. Retrieved April 19, 2019.
 15. ^ Kroll, Justin (May 7, 2019). "Richard Madden in Talks to Star in Marvel's 'Eternals'". Variety. Archived from the original on May 7, 2019. Retrieved May 7, 2019.
 16. ^ González, Umberto (June 26, 2019). "Salma Hayek Eyed to Join Marvel Studios' 'The Eternals' (Exclusive)". TheWrap. Archived from the original on June 27, 2019. Retrieved June 26, 2019.
 17. ^ Donnelly, Matt (May 7, 2019). "What to Expect From Marvel's Comic-Con Presentation — and Why It's So Pivotal". Variety. Archived from the original on July 10, 2019. Retrieved July 10, 2019.
 18. ^ Stolworthy, Jacob (July 14, 2019). "Stranger Things' Millie Bobby Brown shuts down claims she's joining Marvel universe". The Independent. Retrieved July 21,2019.
 19. ^ D'Alessandro, Anthony; Ramos, Dino-Ray (July 20, 2019). "'The Eternals' Details Unveiled At Marvel's Comic-Con Panel, Angelina Jolie Surprises Hall H; Pic To Open November 2020". Deadline Hollywood. Archived from the original on July 21, 2019. Retrieved July 20, 2019.
 20. ^ See the exclusive first portrait of Angelina Jolie and the cast of 'The Eternals', EW (באנגלית)


מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבסימביוט (ונוםקרנג')זיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)פרנקלין ריצ'רדסאניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרון
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)גברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןנובהתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקארן פייג'קולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזאמריקה צ'אבזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
(היסטוריה פרסומית לאירועי קרוסאובר של מארוול קומיקס)
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019) • אימפריה (יולי 2020) • מלך בשחור (דצמבר 2020) • שלטון השטן (דצמבר 2021) • אוונג'רס: התאספו (נובמבר 2022)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםהפנתר השחור: ואקאנדה לנצחאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3המארוולסקפטן אמריקה: סדר עולמי חדש (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה
(לייב אקשן ואנימציה)
האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
כותבים ומאיירים: גארת' אניסבריאן מייקל בנדיסאד ברובייקרסטיב דיטקוג'ונתן היקמןמארק ויידסטן ליגרנט מוריסוןפרנק מילרטוד מקפרלןפביאן ניצ'זהג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס