אגודת הרבנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אגודת הרבנים או בשמה המלא אגודת הרבנים דארצות הברית וקנדהאנגלית: Union of Orthodox Rabbis; בראשי תיבות: UOR) הוא ארגון אורתודוקסי-חרדי שפעל בצפון אמריקה. מטרת הארגון הייתה לאחד את פעולות הדת ולייצג את היהדות האורתודוקסית. הארגון מזוהה עם אגודת ישראל.

הארגון הוקם בשנת 1902 (תרס"ב), על ידי "איגוד הקהילות היהודית האורתודוקסיות של אמריקה" (OU) עקב האנדרלמוסיה ששררה ענייני דת בארצות הברית. בשנת 1887 (תרמ"ז) הביאו רבני איגוד הקהילות את הרב יעקב יוסף (חריף) לכהן כרב "בית המדרש הגדול" (הקהילה האורתודוקסית הגדולה בניו יורק) וכ"רב הכולל" של הקהילות האורתודוקסיות, אך הוא לא הצליח בתפקידו ורבנים רבים לא קיבלו את מרותו מסיבות שונות. האספה הראשונה של הרבנים נקבעה ליום כו תמוז תרס"ב, אך נדחתה עקב פטירתו של הרב הכולל, לאחר הלויה הקימו שבעים רבנים את "אגודת הרבנים" שנועדה לאחד את הרבנים האורתודוקסים וכך לפעול להרמת שמירת הדת בארצות הברית והתאגדות נגד הרפורמים. באסיפה זו נבחר וועד הפועל של תשעה רבנים: הרב יפה, רבינר, אברומוביץ מניו יורק. הרב מרגליות מבוסטון, הרב סילבר, הרב לווינטל מפילדלפיה, הרב זיוויץ מפיטסבורג, הרב לסר מסינסנטי, והרב זרחי.

עם השנים, כש-OU התקרב לזרם מודרן אורתודוקס (הסתדרות הרבנים) חל נתק בין הארגונים.

בעשור השני של המאה ה-20, החליטו רבני אגודת הרבנים להקים מרכזי אגודת ישראל בצפון אמריקה[1].

האגודה פעלה נגד היהדות הקונסרבטיבית והרפורמית. מפעולותיה המפורסמות הייתה ההתארגנות וארגון חוות דעת מרבני אירופה וארץ ישראל נגד רעיון תנאי בנישואין שהועלה על ידי שלמה זלמן שכטר.

בנוסף פעלה האגודה לסיוע ליהודי אירופה וארץ ישראל, והקימה את ארגון עזרת תורה לסיוע כלכלי, ובימי השואה את ארגון ועד ההצלה שפעל להציל את יהודי אירופה מהשואה.

לאחר בואו של רבי יואל טייטלבוים לארצות הברית, הקים האחרון ארגון מתחרה בשם התאחדות הרבנים, שאיגד את הרבנים מתנגדי אגודת ישראל בצפון אמריקה, בעיקר מחוגי רבני ואדמו"רי הונגריה וגליציה.

עם התבססות הציבור החרדי בארצות הברית במוסדות לימוד וקהילות תורניות וכן עם ירידת הסחף לירידה משמירת התורה שהיה באמריקה באותן השנים, פחת הצורך בארגון וכיום הוא סמלי בלבד הפועל רק בתור בית-דין.

מרבני ונשיאי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבני בית הדין של הארגון הם הרב אריה רלב"ג, הרב חיים קראוס, הרב אלימלך זלמן ליבוביץ', הרב גבריאל שטרן, הרב מנחם צבי רלב"ג, הרב שלום בער שוחט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ספר היובל של אגודת הרבנים, עמודים נ'-נ"ג.
  2. ^ הרב ר׳ זלמן רייכמאן חזר מביקורו בא״י, מתוך: הפרדס, שנה ל"א, חוברת א', באתר היברובוקס.