אולפנת כפר פינס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אולפנת כפר פינס
Ulpena kp.jpg
אין תמונה חופשית
אולפנה
מוטו מנצלים את הזמן אחרת
השתייכות ציונות דתית
תאריך ייסוד תש"ך - 1960
מייסדים אלי ורחל ששר, מתתיהו רוטנברג
שכבות לימוד ט' - י"ב
מספר כיתות 13
בעלי תפקידים
מנהלת אורטל אילוז
ראש האולפנה הרבנית שלומית שילר
באחריות מועצה אזורית מנשה
סגל כ-60
תלמידים
כ-500
שונות
מיקום כפר פינס
Ulpanakp.org.il
קואורדינטות 32°28′55″N 34°59′55″E / 32.481815°N 34.99865°E / 32.481815; 34.99865
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אולפנת כפר פינס היא האולפנה הראשונה שהוקמה בישראל ועל כן היא מכונה "אם האולפנות". היא שייכת למרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא. בראש האולפנה עומדת כיום הרבנית שלומית שילר. האולפנה שוכנת ביישוב כפר פינס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב יורם צהר, ראש האולפנה לשעבר, מעביר שיחה לבנות האולפנה.

אולפנת בני עקיבא כפר פינס הוקמה כמוסד של קבע באלול תש"ך (1960) אולפנת בני עקיבא כפר פינס נוסדה על ידי אלי ששר שהיה מנהלה הראשון וייסד את האולפנה בשליחות תנועת בני עקיבא ובעידודם של הרב מ"צ נריה והרב אברהם צוקרמן, כיוון שהתעורר צורך להקמת מוסד מקביל לבנות לצד אם הישיבות התיכוניות, ישיבת כפר הרא"ה. לאחר 7 שנים פרש מראשות האולפנה לטובת ניהול בית ספר תיכון בכפר סבא, ואת מקומו מילא הרב אברהם בהר"ן שפרש ב-1980 והקים את האולפנה שנקראה לימים על שמו אולפנת הרב בהר"ן. אחריו ניהל את האולפנא הרב נריה במשך שנה, אז ביקש מהרב יורם צהר (אז רבה של כפר הרא"ה) לשאת בתפקיד. הרב צהר עמד בראש האולפנה במשך 36 שנה, עד יציאתו לגמלאות בשנת תשע"ז (2017).

שמה המקורי של האולפנה הוא אולפנת רמת קרניאל על שם שלום קרניאל, שהיה מראשוני הנופלים בקרב על גוש עציון.

בשנה הראשונה מנתה האולפנה 27 תלמידות. בתוך ארבע שנים מנתה האולפנה למעלה מ-100 תלמידות, והמחזור הראשון עמד בבחינות הבגרות הממשלתיות. באולפנה לומדות בנות מכל הארץ. לפי חזון המוסד, קיבוץ גלויות אינו מסתיים בדריכה על קרקע מולדת אלא בחיים משותפים של נידחי ישראל. האולפנה פתוחה לכל בנות הארץ המבקשות חינוך תורני משמעותי ומסוגלות לעמוד בדרישות האינטנסיביות.

נכון לשנת 2015 מונה אולפנת בני עקיבא כפר פינס כ-500 בנות, חלקן מפרויקט נעל"ה.

גישה חינוכית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטרה היסודית באולפנת כפר פינס היא לפתח דמות של "בת תורה", המעורה בחיי החברה והמדינה, אישיות עצמית, בעלת הכרה דתית עמוקה וידע רחב במקצועות התורניים, יחד עם לימודים כללים, בכל מגוון המקצועות הקיימים בבתי ספר רגילים. שמירה על תפקידה המיוחד של אם יהודייה בבנין התא המשפחתי, יחד עם מעורבות חברתית ואכפתיות לאומית. שאיפה לגדלות ולשלמות בכל התחומים. הדגשים החינוכיים הם אמינות, יושר, נתינה לזולת, פתיחות וערכים נוספים המעניקים לבת כלים מתאימים להתמודדות בדרכי החיים.

הצוות החינוכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באולפנה פועלת ומובילה מערכת חינוכית אחת הכוללת את התחום הלימודי והפנימייתי. הצוות החינוכי באולפנה הוא צוות רחב המלווה את הבנות 24 שעות, שבעה ימים בשבוע

ר"מ, מחנכת ומדריכה אחראים הן ללימודים והן לחינוך הערכי, הן במהלך יום הלימודים והן בחיים בפנימייה.

הצוות החינוכי קיבל את הכשרתו במסגרות תורניות ציוניות, המחנכות והמדריכות הן בוגרות האולפנה, וגם חלק מהמורות המקצועיות. עובדה זו מאפשרת להעביר את החינוך הייחודי באולפנה מדור לדור.

הצוות החינוכי מתגורר ברובו במתחם קמפוס האולפנה. כך נוצרת מסגרת חינוכית מיוחדת, הפועלת מתוך החיים עצמם ומתוך מפגש בלתי אמצעי בכל תחומי החיים: בבית המדרש, בחדר האוכל, בשבילי האולפנה ובבתי הצוות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]