אימזדי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אימזדי
Imzadi
עטיפת ההוצאה הראשונה של הספר "אימזדי"
עטיפת ההוצאה הראשונה של הספר "אימזדי"
מידע כללי
מאת פיטר דייוויד
שפת המקור אנגלית
סוגה רומן עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום התרחשות Gateway, USS Enterprise, בטאזד עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Pocket Books
תאריך הוצאה 1992
מספר עמודים 352
הוצאה בעברית
תרגום לא תורגם
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 978-0-671-86729-4
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אימזדיאנגלית: Imzadi) הוא רומן בסדרת ספרי מסע בין כוכבים: הדור הבא. את הספר כתב פיטר דייוויד (Peter David) והוא אינו נחשב לחלק מהקאנון של הסדרה. עלילת הספר מתמקדת במשימה של ויליאם רייקר על כוכב הלכת בטאזד, ומערכת היחסים המוקדמת שלו עם דיאנה טרוי.[1]

ל"אימזדי" מבנה מסובך, הכולל מסע בזמן באמצעות שומר הנצח, אך עלילתו אחידה ומספרת סיפור אהבה בעל אלמנט של הצלה.[2] הטקסט מרחיב את משמעות המושג "אימזדי", כשטרוי מסבירה שמשמעות המילה "אימזדי" בשפה הבטאזוידית היא "הראשון" (המשמעות של המושג כפי שהוסברה קודם לכן בסדרה היא "אהוב", ולא "הראשון"), אם כי הכוונה איננה בהכרח לראשוניות במובן המיני שלה. טרוי מסבירה לרייקר כי היא "הראשונה לגעת בנשמתו".[1] המילה, כמו גם ההיסטוריה של רייקר וטרוי, הוצגו לראשונה בפרק הפיילוט של סדרת הטלוויזיה מסע בין כוכבים: הדור הבא, "מפגש בפארפוינט" .

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמירל ויליאם רייקר הוא גבר ערירי ומריר בן 73, הנמצא במסלול התרסקות מאז מותה של דיאנה טרוי 40 שנה קודם לכן מסיבות שלא הובררו במהלך ועידת שלום עם גזע אויב בשם הסינדרין. רייקר, שמפקד כעת על תחנת חלל לא חשובה, מוזמן לבטאזד לבקר את אימה של דיאנה, לואקסנה טרוי הגוססת. לאחר מותה של לואקסנה עובר רייקר על חפציה האישיים ונזכר כיצד נפגשו הוא ודיאנה לראשונה על בטאזד, וכיצד החלה מערכת היחסים ביניהם.

בפלאשבק ארוך מתגלה לנו שרייקר וטרוי נפגשו לראשונה כשרייקר היה מוצב בבטאזד בין משימות. השניים נפגשו לראשונה בחתונה שבה שימשה דיאנה כשושבינה, ורייקר נמשך אליה והחל מחזר אחריה. דיאנה דחתה אותו בתחילה, בחושבה שמשיכתו אליה היא פיזית בלבד, וכי הוא מעדיף מפגשים מהירים ומרגשים על מערכת יחסים רגשית, אינטימית ובעלת משמעות. למרות זאת השניים מתקרבים זה לזה לאורך מספר מפגשים שבהם רייקר משפיע על טרוי לאמץ רגשות אימפולסיביים, ודיאנה מעודדת את ויל לחקור את הצד הרוחני שבו.

במהלך ביקור במוזיאון החביב עליה נחטפת דיאנה על ידי קבוצת מסתננים סינדרינית. כוח שמירה בפיקודו של רייקר מצליח להפיל את ספינת החוטפים בג'ונגל, ורייקר מאתר אותם ומחסל את החוטף האחרון שנותר בחיים. דיאנה וויל נותרים לבדם בג'ונגל ומערכת היחסים ביניהם מתחילה להתגבש. דיאנה אומרת לויל לראשונה שהם "אימזדי". למרות זאת, בשובם מהג'ונגל מגיבה לואקסנה בחריפות ומתנגדת לזוגיות המתהווה. נראה שדיאנה מקבלת את עמדתה של אימה, מה שגורם לויל להשתכר ולהיכנס למיטה עם אישה אחרת. דיאנה מגלה את שניהם יחד כשהיא מגיעה אל מגוריו של ויל במטרה להודיע לו שהחליטה להמרות את פי אימה. דיאנה וויל מחליטים לזנוח את מערכת היחסים ביניהם, וזמן קצר לאחר מכן עוזב ויל את הכוכב. פגישתם הבאה היא על סיפון האנטרפרייז-D.

בעתיד מקביל קומודור דאטה, כעת מפקדה של האנטרפרייז-F, מספר לרייקר שמדענים שחוקרים את שומר הנצח גילו שמותה של דיאנה הוא נקודת מפתח בזמן, שממנה מפצלים שני קווי זמן נפרדים. מטרתו של דאטה היא לנחם את רייקר בכך שדיאנה חיה עדיין ביקום מקביל, אך הדבר מעורר ברייקר חשד והוא מצווה שבגופה של דיאנה תיערך נתיחה שלאחר המוות. הנתיחה מגלה כי דיאנה הורעלה ברעל שלא היה קיים בתקופה שבה מתה דיאנה. רייקר מסיק שגורם כלשהו חזר אחורה בזמן ורצח את דיאנה במטרה לגרום לשינוי העתיד. רייקר מגיע לשומר הנצח וחוזר אחורה בזמן לוועידת השלום עם הסינדרינים שנערכה על סיפונה של האנטרפרייז-D, טרם מותה של דיאנה. אדמירל רייקר נותן לקומנדר רייקר את סם הנגד, ורייקר נותן לה אותו, ומציל את חייה. אדמירל רייקר לא חוזר לזמנו שלו, מראה בכך כי הסכנה לחייה של דיאנה טרם חלפה.

קומודור דאטה משתמש גם הוא בשומר הנצח כשהוא נחוש בדעתו למנוע מרייקר לשנות את העבר, ומוכן לנקוט בכל אמצעי שיידרש על מנת למנוע ממנו לעשות כן. הוא מנתק את קומנדר דאטה בן התקופה ומתחזה לו במטרה להרחיק את דיאנה מוועידת השלום ולרצוח אותה בעצמו. אדמירל רייקר מנחש את כוונתו של קומודור דאטה ולכן מאתר את קומנדר דאטה, מפעיל אותו מחדש ומשכנע אותו כי קומודור דאטה אינו אלא לור, אחיו של דאטה. בעזרת קומנדר דאטה הם מאתרים את קומודור דאטה ונלחמים בו. כשדעתם של משתתפי ועידת השלום מוסחת, מצליחה דיאנה, שלא הצליחה עד אז להשתמש ביכולותיה האמפתיות על מנת לקרוא את הסינדרין מאחר שנדרשת אליהם חשיפה מסוימת קודם לכן, לקרוא את רגשותיהם ומבינה כי כוונותיהם אינן כנות וכי הם אינם מעוניינים בשלום. מטרת הוועידה היא לקנות זמן נוסף במטרה לחזק את גזעם. מתברר שאחד מחברי המשלחת הסינדרינית הגיע מהעתיד כשמטרתו היא לרצוח את דיאנה במטרה למנוע ממנה לגלות את התרמית.

כשדיאנה מודיעה לנוכחים כי הסינדרין אינם כנים בכוונותיהם חוזרים כל מי שהגיעו מהעתיד לזמנם שלהם ושומר הנצח מודיע כי "הכל כפי שהיה". דאטה מאוכזב שאיש לא טרח לבדוק האם אדמירל רייקר צודק בהערכתו כי קו הזמן שובש. כשאדמירל רייקר שב לעתיד המתוקן, לא ברור מה ימצא שם, אך נרמז שהוא ימצא את האימזדי שלו כשהיא חיה וממתינה לו.

אימזדי II: משולש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1998 יצא לאור ספר ההמשך, אימזדי II: משולש (באנגלית: Imzadi II: Triangle). עלילת הספר מתמקדת במשיכה הרומנטית של וורף כלפי טרוי, בעניין המחודש כלפי טרוי מצד ויליאם רייקר ובטינה שחש תומאס רייקר לאחר שהחמיץ את ההזדמנות להיות בן זוגה של טרוי.[3] הספר מציג דמויות חדשות ומספר קווי עלילה, מה שהביא חלק מהמבקרים להסיק כי לא מדובר בספר המשך, אלא בספר נפרד.[2]

גרסאות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני הספרים, אימזדי ואימזדי II: משולש יצאו לאור בשנת 2003 במהדורה מאוחדת שנקראה אימזדי לנצח (באנגלית: Imzadi Forever).[4]

גרסה מקוצרת של הספרים יצאה לאור גם כספר מוקלט. ג'ונתן פרייקס, שגילם את דמותו של ויליאם רייקר, הקריא את הספר הראשון, ורוברט או'ריילי שגילם את דמותו של הקלינגון גאורון הקריא את הספר השני.

משמעות המושג אימזדי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה אימזדי התפתחה מאז הוצגה לראשונה בפרק הפיילוט של מסע בין כוכבים: הדור הבא, "מפגש בפארפוינט". המשמעות המקורית שהוצגה הייתה "אהוב". בהמשך מוסבר כי משמעות המילה בשפה הבטאזוידית הוא "הראשון". הכוונה איננה לשותף הראשון לקיום יחסי מין, אלא לראשון שנגע בך באופן עמוק, הן ברמה הרגשית והן ברמה הנפשית. המושג מייצג קשר נפשי עמוק בין האוהבים, עד כי הם מתמזגים זה אל תוך זה והופכים לאחד ברמה הרגשית, ברמה השכלית ובמטרות החיים המשותפות.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אימזדי קיבל ציון 4/5 באתר גוגל ספרים.[5] האתר SFReader.com נתן למהדורה המאוחדת אימזדי לנצח ציון 7/10.[2]

מבקר מהאתר TrekMovie.com שסקר בשנת 2010 את עבודתו המאוחרת יותר של דייוויד ציין שאימזדי נותר הספר האהוב עליו ביותר מבין ספרי מסע בין כוכבים.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 David, Peter (1992-08-01). Imzadi. Pocket Books. ISBN 0-671-79197-4.
  2. ^ 1 2 3 Imzadi Forever, by Peter David, reviewed by Jeff Edwards at SFReader
  3. ^ David, Peter (1998-10-01). Imzadi II: Triangle. Pocket Books. ISBN 0-671-02532-5.
  4. ^ Imzadi Forever at PeterDavid.net, November 10, 2003
  5. ^ http://books.google.co.il/books?id=mTJ3IUvX6eIC&dq=imzadi&sitesec=reviews
  6. ^ Library Computer: Review of Peter David’s New Frontier: Treason by John Tenuto at trekmovie.com, February 25, 2010