סוגיות מוסריות במסע בין כוכבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: פירוט יתר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אחת הסיבות לפופולריות של סדרת המדע הבדיוני "מסע בין כוכבים" על שלל תת-סדרותיה (כגון: "מסע בין כוכבים", "מסע בין כוכבים: הדור הבא", "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" ו"מסע בין כוכבים: וויאג'ר") היא העלאתן של סוגיות מוסריות.

הסכסוכים והממדים הפוליטיים המוצגים בסדרה, הם לעיתים תכופות משלים למציאות התרבותית המודרנית - הסדרה המקורית עסקה בסוגיות מהותיות משנות ה-60 של המאה ה-20, כשם שלאחר מכן סדרות הבת של הסדרה שיקפו את הסוגיות הבוערות מהתקופות השונות בהן הופקו הסדרות השונות. הנושאים אשר תוארו בסדרה כוללים מלחמה ושלום, אוטוריטריזם, אימפריאליזם, מלחמת מעמדות, כלכלה, גזענות, זכויות אדם, סקסיזם, פמיניזם והתפקיד של הטכנולוגיה. ברבים מפרקי הסדרה ותתי הסדרות שלה, עומדת במרכז העלילה, בעיה בעלת השלכות מוסריות והפתרון שלה מושג דרך התקדמות העלילה.[1]

הצו העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הצו העליון

ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", הצו העליוןאנגלית: The Prime Directive), ההוראה הכללית מספר 1 של צי הכוכבים, הוא העיקרון המנחה הבולט ביותר של פדרציית הכוכבים המאוחדת. הצו העליון קובע כי אין להפריע להתפתחויותיהן הפנימיות של תרבויות זרות.

לצו העליון יש השלכות מיוחדות עבור תרבויות שטרם פיתחו את הטכנולוגיה לטוס לחלל בין-כוכבי ("פרה-עיוות"), מאחר שאין להעניק או לחשוף תרבויות פרימיטיביות לכל מידע על טכנולוגיה מתקדמת זו, או על קיומן של תרבויות זרות, פן חשיפה זו תשנה את ההתפתחות הטבעית של אותה ציוויליזציה.

ישנן מסקנות שונות באשר למטרת עיקרון אי-ההתערבות. אחת היא שהמטרה אינה מקדשת את האמצעים. לא משנה כמה טובות היו הכוונות, להגעה ולביצוע שינוי יכולות להיות תוצאות הרות אסון. מסקנה נוספת היא אמונה שלאבולוציה יש "תוכנית", המניעה מינים לכיוון יעדם. ההפרעות אפוא חייבות להיות לא טבעיות, בכך שהן דוחפות לכיוון המנוגד למה שאמור לקרות.

דמויות מסוימות ראו בצו העליון כמדיניות שלילית, משום שהוא מונע כניסת טכנולוגיה (בעיקר טכנולוגיה רפואית), תרבות ומשאבים שעשויים לשפר את איכות החיים. הוא גם נחשב גישה של פחדנות מוסרית על ידי המבקרים של הפדרציה - שהצו העליון נותן תירוץ שלא לפעול.

שימוש בצו[עריכת קוד מקור | עריכה]

"Pen Pals" - דאטה מביא את הנערה סרז'נקה אל סיפון האנטרפרייז

ישנן מספר דוגמאות מובהקות לשימוש בצו:

 1. בפרק "Pen Pals" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא" (עונה 2, פרק 15), דאטה יוצר קשר רדיופוני עם נערה צעירה מציוויליזצית פרה-עיוות החיה על כוכב העומד מול השמדה קרובה. אנשי האנטרפרייז נאלצים להתמודד עם הדילמה המוסרית של הפרת הצו העליון או לעמוד מנגד באפס מעשה מול מותה המתקרב של חברתו של דאטה. הצוות הבכיר של האנטרפרייז מקיים דיון פילוסופי בנוגע לצו העליון. דיאנה טרוי וג'ורדי לה פורג' טוענים שאם יש "תוכנית קוסמית", הרי שנוכחות האנטרפרייז והצוות שלה גם נכללת בתוכנית וכי טיעון זה בלבד מעניק להם את הלגטימיות לפעול למען עם במצוקה. קפטן פיקארד טוען כי הוודאות האישית של היחיד איננה רלוונטית, שכן הצו העליון נועד למנוע מ"איתנו" לאפשר לרגשות שלנו להאפיל על שיקול הדעת שלנו. בסופו של הפרק, מצליחים אנשי הצוות להציל את הכוכב מהשמדה תוך שמירה על הצו העליון על ידי מחיקת זכרונותיה של חברתו של דאטה.
 2. בפרק הכפול "Redemption" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא" (עונות 4 ו-5, פרקים 26 ו-1 בהתאמה), כאשר האימפריה הקלינגונית חוותה מלחמת אזרחים קצרה, קפטן ז'אן-לוק פיקארד סירב לבקשתו של הקנצלר גאורון לסייע לו, אף על פי שהוא היה השליט הלגיטימי של האימפריה, ואף על פי שהרומולאנים נחשדו באספקת נשק לצד שכנגד, מאחר שמלחמת האזרחים נחשבה לקונפליקט פנימי. אף על פי שהצו העליון לא הוזכר במפורש, ניתן להניח שעליו התבסס פיקארד כאשר סירב לגאורון.
 3. בתחילת העונה השנייה של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", ("The Homecoming",‏ "The Circle" ו-"The Siege" - עונה 2, פרקים 1, 2 ו-3) הממשלה הזמנית של באג'ור חוותה מאבק כוחות שכמעט הוביל למלחמת אזרחים. במהלך עימות הזה, מפקדו של קומנדר בנג'מין סיסקו, מפקד תחנת החלל חלל עמוק 9, מזכיר במפורש את הצו העליון, ומורה לו לפנות את כל אנשי צי הכוכבים מהתחנה, מאחר שהמצב/העימות, שיכריע כיצד תורכב ממשלת באג'ור הבאה, נתפס כעימות פנימי לבאג'ור, ואין זה מעניינה של הפדרציה, כך סברו, להשפיע על החלטתם של הבאג'ורנים בעניין זה. אף על פי שהיה ידוע שהקרדאסים מספקים נשק לצד אחד, מפקדו של סיסקו ציין כי "קרדאסים אולי מתערבים בעצמם במלחמות אזרחים של אחרים, אבל אנחנו לא". הדבר מדגיש כי הפדרציה מחשיבה הוראת הצו העליון כמחייב עבורה, והיא איננה מצפה שממשלות אחרות יצטרפו אליה ולא מנסה לשכנע אותן לעשות זאת.
 4. "Maneuvers" - ססקה חוקרת את צ'קוטי
  ב"מסע בין כוכבים: וויאג'ר", נעשה שימוש בצו העליון יותר מפעם אחת כמכשיר עלילה, כמו גם, ויותר מפעם אחת, הקפטן קתרין ג'יינוויי החילה את הצו העליון גם במצבים שבהם ברור כי אין מעורבות של ציוויליזציית פרה-עיוות:
  • בפרק "State of Flux" (עונה 1, פרק 11), נחשף כי ססקה מסרה מידע בחשאי לקייזון. אף שבכך היא מפסידה בעל ברית חזק כמו הקייזון, קפטן ג'יינוויי מסרבת לשתף את טכנולוגיית צי הכוכבים עמם מאחר שהדבר יקנה לקייזון שליטה על רביע דלתא.
  • בפרק "Maneuvers" (עונה 2, פרק 11), הוויאג'ר מגלה גשושית של הפדרציה, ונעה למקום כדי לברר האם צי הכוכבים מנסה לחפש אותם. מתברר כי זו הייתה מלכודת של קייזון ניסטרים בשיתוף ססקה כדי לגנוב מודול טרנספורטר מתוך מטרה לאחד את שבטי הקייזון תחתיו ולהתחרות בוויאג'ר על שליטה ברביע דלתא. מבלי ידיעת הקפטן, צ'קוטי וטורס, מגבשים תוכנית להחזיר את הטרנספורטר או להשמידו. בסופו של הפרק, צ'קוטי מצליח להשמיד את הטרנספורטר ולחזור בשלום לוויאג'ר מבלי לאפשר לקייזון להתעצם טכנולוגית.
 5. "Prime Factors" - הארי קים וחברתו הסיקיריאנית צופים בזריחת שתי השמשות של אלאסטריה
  בפרקים שונים ב"מסע בין כוכבים: וויאג'ר", אנשי הוויאג'ר פגשו תרבויות שהייתה בידם טכנולוגיה שהייתה יכולה לקצר את משך מסעם הביתה. בשל מדיניות הדומה לצו העליון, בקשתה של קפטן ג'יינוויי להעניק לה ולצוות שלה גישה אל אותה טכנולוגיה נתקלה בסירוב:
  • בפרק "Prime Factors" (עונה 1, פרק 10), הוויאג'ר נתקלת בגזע חוצנים מסביר פנים, הסיקיריאנים, והצוות מוזמן לבקר בעולם הבית שלהם, סיקאריס. במהלך הביקור, סגן משנה קים ואחד החוצנים משגרים עצמם לכוכב אחר, אלאסטריה. קים שם לב שלכוכב הלכת יש שתי שמשות ולכן הוא שייך למערכת כוכבים שונה מזו של סיקאריס. החוצן מתאר את מיקומו של כוכב הלכת, וקים מסיק כי הטרנספורטר שיגר אותם למרחק של 40,000 שנות אור לאורך רביע דלתא. קפטן ג'יינוויי מקבלת מידע זה, ושואלת את גאת', מנהיג הסיקיריאנים, אם הם יכולים לשנות ולהתאים את הטכנולוגיה שלהם לוויאג'ר. גאת' משיב לה כי על פי החוק העליון שלהם, אסור להם לשתף טכנולוגיה עם גזעים נחותים. הדבר גורם לקפטן ג'יינוויי להרהר על כמה פעמים שהצו העליון של צי הכוכבים הורה שלא להתערב בתרבויות פרימיטיביות, אפילו על סף החורבן, ואיך שהם כעת נחשבים כתרבות פרימיטיבית לעומת הסיקיריאנים. בסופו של הפרק, מתברר שהטכנולוגיה כלל לא הייתה רלוונטית, כי הייתה תלויה בגז הניוטרינו הנפלט מהכוכב ויכלה להביא להשמדת הוויאג'ר.
  • בפרק הכפול "Future's End" (עונה 3, פרקים 8 ו-9), וויאג'ר נזרקת אחורה בזמן עד לשנת 1996 בכדור הארץ וחייבת למצוא את דרכה חזרה למאה ה-24 תוך כדי שהיא לא גורמת לאסון במאה ה-20 כתוצאה מהמסע בזמן. בסוף הפרק, קפטן ברקסטון מהמאה ה-29 מגיע, לאחר שזוהתה נוכחותם בעבר, ומחזיר אותם לזמן שלהם במקום שהם עזבו אותו. הוא מסרב לבקשת קפטן ג'יינוויי להחזירם הביתה לכדור הארץ (בזמן שלהם - המאה ה-24) מתוך חשש להפר את הצו העליון של הזמן.

הפרת הצו[עריכת קוד מקור | עריכה]

"Who Watches the Watchers" - תוך כדי שהותו במרפאת האנטרפרייז ליקו המינטאקני רואה את ז'אן-לוק פיקארד

עם כל האמור לעיל, הצו העליון הופר לא מעט פעמים, בהתאם לחשיבות האסטרטגית של כוכב לכת כזה או אחר, או בהתאם לנסיבות שבהן צוות ספינת החלל מצא את עצמו. כמה דוגמאות בולטות להפרת הצו הן:

 1. קפטן פיקארד מראה לאחת ממנהיגי המינטאקנים, נוריה, את מינטאקה 3 מבחוץ (בחלל החיצון) מתוך חלון האנטרפרייז הנמצאת במסלול סביב הכוכב הלכת
  בפרק "The Drumhead" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא" (עונה 4, פרק 21) מובאות תשע הפרות מתועדות של הצו העליון בידי קפטן פיקארד כראיה נגדו, במסגרת חקירה בסגנון "ציד מכשפות".
 2. בסרט "מסע בין כוכבים: המרד" (הסרט התשיעי בסדרת סרטי הקולנוע של הזיכיון "מסע בין כוכבים" והשלישי של "מסע בין כוכבים: הדור הבא"), צוות האנטרפרייז מקבל שדר במהלך משימה דיפלומטית, לפיו לוטננט קומנדר דאטה איבד את עשתונותיו במהלך משימת תצפית שגרתית בעולם הבית של גזע הבּאקוּ. הכוכב פולט קרינת התחדשות שמאפשרת תהליך מואט ביותר של הזדקנות, מה שגורם להם לחיות בשלווה בכוכב ללא כל התערבות טכנולוגית. הפדרציה, תחת פיקודו של אדמירל דוהרטי, מנהלים מחקר על אורח חייהם של הבאקו בחשאי, כאשר דאטה הצטרף למחקר. לאחר שהאנטרפרייז משגרת אליה את דאטה, דוהרטי רוצה שקפטן פיקארד וצוותו ימשיכו בדרכם. אולם, צוות האנטרפרייז רוצה לגלות מה גרם לדאטה לאבד את עשתונותיו ולירות על כוחות הפדרציה והסונ'א. צוות נחיתה משתגר אל פני הכוכב, והם מגלים ספינת פדרציה מוסווית שבתוכה חדר הולוגרמות עם תעתיק מדויק של כפר הבאקו, מתוך כוונה להעביר את הבאקו ללא ידיעתם וללא רצונם מהכוכב. קפטן פיקארד מגלה שמערכת הכוכבים מכילה חלקיקים בעלי קרינה מטאפיזית שמרוכזים בטבעות כוכבי הלכת, מה שנותן להם את אפקט מעיין הנעורים. עוד הוא מגלה, שגזע הסונ'א, יחד עם אדמירל דוהרטי, רוצים לחצוב את המחצב הטבעי הזה לתועלתם. פיקארד מתעמת עם דוהרטי על ההפרה הבוטה הזו של חוקי הפדרציה (בין השאר, הפרת הצו העליון), אך זה פוקד עליו לציית לו. לאור המצב, פיקארד ושאר הצוות חוזרים לכוכב ומנסים למנוע את העברת התושבים לספינה המוסווית. הם חושפים בפני הבאקו את הספינה ואת תוכניתם של האדמירל והסונ'א, על אף שמדובר בהפרה מפורשת של הצו העליון על ידי קפטן פיקארד וצוותו כיוון שמדובר בתרבות פרמיטיבית יחסית לפדרציה. צוות הנחיתה ואנשי הבאקו נשבים בידי הסונ'א, שלאחר בדיקת סמני DNA מתגלים כאנשי גזע הבאקו שהוגלו מהכוכב לפני עשרות שנים וכעת מחפשים נקמה ב"הוריהם". בסוף, אנשי סונ'א מתקבלים חזרה בקרב אנשי הבאקו והאנטרפרייז ממשיכה במסעותיה.
 3. בפרק "Who Watches the Watchers" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא" (עונה 3, פרק 4), האנטרפרייז מגיעה לפלנטה מינטאקה 3 לצורך אספקה וביצוע תיקונים לעמדת מחקר חשאית של הפדרציה העוקבת אחרי המינטאקנים, גזע דמוי-וולקן, המצוי בתקופת הברונזה של התפתחותו התרבותית. תוך כדי התיקונים, מתרחשת תאונה וחזית הסלע ההולוגרפית נעלמת ונחשפת העמדה. אחד מבני המקום, ליקו, מנסה להתקרב אך נפגע מהלם חשמלי. קצינת הרפואה הראשית, ד"ר קראשר משגרת אותו לטיפול באנטרפרייז, אף על פי שבכך היא מפרה את הצו העליון. היא מצליחה למחוק את זכרונו והוא מוחזר לכוכב. הקצין הראשון רייקר מציע שהוא והיועצת טרוי יסוו עצמם כמינטאקנים כדי לחפש את פאלמר, חבר חסר בצוות האנתרופולוגים, וגם לעקוב אחר ליקו, לוודא שמחיקת הזיכרון עבדה כראוי. הם מגלים לחרדתם שמחיקת הזיכרון לא הייתה מושלמת - ליקו נזכר בדמותו של קפטן פיקארד ומשכנע את המינטאקנים האחרים שפיקארד חייב להיות האלוהים שלהם. הזיהום שנעשה הוא רציני מדי מכדי להיות מתוקן על ידי מחיקות זיכרון, כך שפיקארד מחליט ליצור קשר ישיר עם המנהיגים של הציוויליזציה ובכך מפר גם הוא את הצו העליון.

מוסר מלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיבוש לעומת טרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד מקווי העלילה המרכזיים ב"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" מתייחס לסיפור הכיבוש הקרדאסי של באג'ור. בשנת 2328, האיחוד הקרדאסי, אשר עליו השתלטה דיקטטורה צבאית, פלש לבאג'ור, וכבש אותו למשך ארבעים שנה, שבמהלכם נאלצו רבים מהבאג'ורנים המשועבדים לעבוד בעבודות פרך, בעיקר במתקני כרייה שונים. כתוצאה מכך, באג'ורנים רבים נאלצו לברוח ולחיות במחנות פליטים, הרחק מאזורים הנמצאים תחת שליטה קרדאסית, ואילו באג'ורנים אחרים היו מעורבים בתנועת ההתנגדות, וביצעו פיגועי טרור נגד מטרות קרדאסיות. הפדרציה לא הייתה יכולה להתערב במצב, בשל שיקולי הצו העליון. מאחר שבאג'ור קשרה עצמה באופן רשמי אל האיחוד הקרדאסי זמן מה לפני כן, כיבוש באג'ור נחשב לעניין פנימי בין האיחוד הקרדאסי לבין כוכב לכת החבר באיחוד. הדבר גרם לטינה כלפי הפדרציה מצד חלק מאנשי באג'ור, במיוחד כאשר הפדרציה הוזמנה לנהל את תחנת החלל חלל עמוק 9.

בשנת 2369, הרשויות האזרחיות הקרדאסיות הורו לצבא קרדאסיה לסגת מבאג'ור. לאחר מכן, הממשלה הזמנית של באג'ור הזמינה את הפדרציה המאוחדת של כוכבי הלכת להתבסס בתחנת חלל אשר קודם לכן תיפקדה כתחנה כרייה קרדאסית בשם "טרוק נור", אשר שמה שונה ל"חלל עמוק 9". כמו כן, הממשלה הזמנית הגישה חברות להצטרפות כחברה בפדרציה.

הדילמה המוסרית הנובעת מסיפור זה היא האם אכזריות הכיבוש הקארדסי הצדיקה את פעולות הטרור הבאג'ורניות. בפרקים שונים מובא נושא זה:

 1. בפרק "Babel" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 1, פרק 5), נדבק הצ'יף מיילס או'בריאן בנגיף לאחר טיפול תחזוקתי בתחנה. עד מהרה הנגיף מתפשט וכל אנשי התחנה (למעט הבאג'ורנים) נדבקים בנגיף. לאחר חקירה של ד"ר באשיר, מתברר כי הנגיף הושתל 18 שנים קודם על ידי מחתרת הטרור הבאג'ורנית החסינים בפניו, כדי להביא להרג הקרדאסים ששלטו בתחנה. עוד נודע כי יוצר הנגיף מת בכלא הקרדאסי לפני מספר שנים. מייג'ור קירה יוצרת קשר עם חברו של יוצר הנגיף המשמש כעת כמנהל בית חולים בבאג'ור. לאחר סירובו לדבר איתה, היא משגרת אותו למעבורת ומתעמתת איתו לגבי הנגיף. בתחילה, בשל חשש למעמדו, הוא מכחיש וטוען שהיה לו קשר מינימלי בלבד עם המחתרת הבאג'ורנית, דבר המראה שגם בחברה הבאג'ורנית מעשי הטרור כנגד הקרדאסים לא נחשבו למקובלים. לאחר שקירה מגלה לו שעל ידי השיגור למעבורת הוא נדבק בעצמו בנגיף, הוא מודה שאכן היה חבר בתא המחתרת של יוצר הנגיף ועוזר לה לייצר נוגדן.
 2. "The Darkness and the Light" - סילראן פרין, קרדאסי שפניו הושחתו בפעולת טרור באג'ורנית
  בפרק "The Darkness and the Light" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 5, פרק 11), קירה המומה ועצובה כאשר נודע לה כי חברה לתא מחתרת הטרור הבאג'ורנית של שקאר אדון, ודק לטהה מרבין, נרצח. ההלם של קירה הופך לפחד, כאשר היא מקבלת הודעה מוקלטת מיד לאחר שנודע על הרצח. המסר מורכב מתמונה של טהה המופיעה על מסך המחשב, וקול מוסווה אומר בפשטות, "זה אחד". אודו אינו מסוגל לאתר את מקור ההודעה, שקירה מפרשת כאיום לכל החברים לשעבר בתא ההתנגדות של שקאר. קירה עושה סידורים להבאת חברה נוספת בתא אל חלל עמוק 9 אך המעבורת מתפוצצת וחברתה נהרגת. החקירה מעלה כי הפיצוץ לא נגרם כתוצאה מתאונה אלא היה מכוון. קירה מקבלת הודעה נוספת "זו השנייה". לאחר רצח נוסף, שלישי במספר והודעה מוקלטת נוספת, קירה מחליטה לרדוף אחרי הרוצח אף על פי שהיא בהריון מתקדם. לאחר שלילת מספר חשודים היא מגיעה לביתו של סילראן פרין הקרדאסי. הוא לוכד אותה בשדה כוח ואומר לה שהיא הולכת למות. סילראן פרין, שנפצע קשה ופניו הושחתו כתוצאה מפיגוע טרור של המחתרת הבאג'ורנית, מאשים את המעורבים בתכנון ובביצוע - במיוחד את קירה, שפיקדה על הפעולה והניחה את הפצצה בעצמה. בפיגוע שבו נפצע, נהרגו אזרחים, נשים וילדים. סילראן עצמו לא היה חבר בצבא הקרדאסי אלא היה אזרח מן השורה שעסק בכביסה וניקוי של מדי החיילים. הוא מציין כי הוא לא הרג ללא הבחנה כמו קירה. היא עונה לו שגם אם רק סיפק את התמיכה הלוגיסטית בצבא, בעקיפין סייע לכיבוש הקרדאסי האכזר, ולכן דעותיו הן צבועות. בסופו של הפרק, קירה נמלטת מסילראן שמת. קירה מתגלה בפרק זה כטרוריסטית המצדיקה לכאורה, הרג אזרחים, נשים וילדים משום שלדעתה הם שותפים לפשע.

פשעי מלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן מספר דוגמאות למעשים מפוקפקים או לא מוסריים במסגרת מלחמה הבאים לידי ביטוי בפרקים שונים:

הכיבוש הקרדאסי ככיבוש נאצי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במספר פרקים ב"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" מוצג הכיבוש הקרדאסי של באג'ור ככיבוש אכזרי ומעלה סוגיות מוסריות בעלות דמיון לאלו שעלו כתוצאה מהכיבוש הנאצי של אירופה:

 1. "Duet" - אאמין מריצה מתחזה לגול דאר-הל - "הקצב מגאלליטפ", המפקד האכזר של מחנה העבודה גאלליטפ
  בפרק "Duet" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 1, פרק 19), ספינת משא עוגנת ברציפי חלל עמוק 9 לצורך קבלת טיפול רפואי לאחד מנוסעיה הסובל ממחלת קאלה נאורה. ד"ר באשיר אינו מכיר את המחלה, אך מייג'ור קירה מזהה אותה, ומיידעת את קומנדר סיסקו שמחלה זו אובחנה רק פעם אחת, בתאונת כרייה, במחנה עבודה אכזרי בשם גאלליטפ, בתקופת הכיבוש הקרדאסי של באג'ור. מאחר שקירה עזרה לשחרר את המחנה בסוף הכיבוש הקרדאסי של באג'ור, היא מבקשת לחקור את הנוסע. היא מגיעה למרפאה ומגלה שהנוסע הוא קרדאסי. מאחר ששמו של האיש, אאמין מריצה, אינו מופיע ברשימת פושעי המלחמה הקרדאסיים, סיסקו אומר לקירה שהם יאלצו לשחררו. היא מתעקשת שוב שעצם נוכחותו במחנה העבודה היא חמורה דיה וקומנדר סיסקו מחליט להוסיף לחקור בעניין, תוך כדי החזקת האיש במעצר. חשדות נוספים מתעוררים כאשר מריצה טוען שהוא מעולם לא היה בבאג'ור, שקר ברור מאחר שהבדיקות של באשיר אישרו שלאיש יש קאלה נאורה. כשקירה חוקרת שוב את מריצה, הוא מודה אך טוען כי בעת ששהה בגאלליטפ, הוא היה רק פקיד מנהלי. הוא מוסיף ואומר כי טענת הבאג'ורנים שבגאלליטפ התרחשו זוועות, היא אשליה שנועדה לשמר את תנועת ההתנגדות של הבאג'ורנים לקרדאסים. בהמשך, תמונה מגאלליטפ מגלה כי האיש אינו אאמין מריצה אלא גול דאר-הל, שנודע כ"קצב מגאלליטפ", שדווח עליו שרצח מאות באג'ורנים. האיש מודה שהוא אכן גול דאר-הל אך פולט את שם תא המחתרת של קירה. היא מבינה פתאום שאמנם גול דאר-הל היה בכיר בצבא הקרדאסי אך לא היה מעורב בלחימה במחתרת הבאג'ורנית אלא ניהל מחנה כפייה - לא סביר שיידע את שם תא המחתרת שלה. עוד מתגלה כי גול דאר-הל מת בקרדסיה וגול דוקאט נשבע שנכח בהלוייתו וראה במותו. בסופו של דבר, נחשפת זהותו של האיש כאאמין מריצה שעבר ניתוח פלסטי כדי להיראות כגול דאר-הל מתוך רגשות אשם על פשעי המלחמה הקרדאסיים. הוא משוחרר אך נדקר על ידי באג'ורנים שטוענים שעצם היותו קרדאסי היא סיבה מספקת להריגתו. ניתן לראות בפרק זה הקבלה למחנות העבודה בשואה ולרדיפת פושעי המלחמה הנאצים והעמדתם לדין כגון: משפטי נירנברג, משפט אייכמן וגם למקרים של זהות לא ברורה כגון: דמאניוק.[2] הפרק מעורר מספר דילמות:
  • האם כל הקרדאסים אשמים בפשעי המלחמה שבוצעו במסגרת הכיבוש הקרדאסי של באג'ור? האם אדם כמו מאריצה חף מפשע כי היה רק פקיד מנהלי ולא נטל חלק מעשי בזוועות או שמא הוא נחשב אשם לא פחות מאחר שהיה מודע למעשים אך לא התנגד להם בפועל מתוך פחד?
  • האם נקמה בפושעי מלחמה ראויה או לא? האם היא מהווה פיצוי או סיפוק לנפגעים או שמא היא אינה מספיקה מאחר שאת הנעשה אין להשיב?
  • האם התנגדות לכיבוש אכזרי על ידי פעולות טרור הכוללות הרג חפים מפשע כגון אלו שבוצעו על ידי תא המחתרת של קירה נריס היא דבר לגיטימי?
 2. בפרק "The Collaborator" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 2, פרק 24), מייג'ור קירה נמצאת במצב מורכב כאשר היא נדרשת לחקור את בן זוגה, ודק בראייל, כאשר מועלות נגדו האשמות על ידי באג'ורני שהוגלה וגורש מעולם הבית שלו בגלל עזרתו לקרדאסים בזמן הכיבוש. בראייל מואשם בכך שסיפק מידע מודיעיני לקרדאסים, מידע ששימש אותם לצורך ביצוע טבח של 34 חברי המחתרת הבאג'ורנית בעמק קנדרה, בהם בנה של קאי אופקה. בראייל מודה ששיתף פעולה אך מצדיק את מעשיו בכך שהציל אלפי חיים כי הקרדאסים איימו להרוס כפר אחרי כפר בבאג'ור כל עוד לא יגלה להם את מיקום חברי המחתרת הבאג'ורנית. בסופ של הפרק, מתגלה כי קאי אופקה הייתה משתפת הפעולה ולא בראייל ששיקר על מנת להגן על מורשתה ואמונתם של הבאג'ורנים. ניתן לראות בפרק זה הקבלה לשאלת שיתוף הפעולה עם הנאצים במקרים שונים כגון: ישראל קסטנר, היודנראט, הקאפו - האם מותר להקריב חיי אדם בודדים כדי להציל אלפים? האם זה מתיר לשתף פעולה עם רוצחים אכזריים כנאצים?

המדרון החלקלק[עריכת קוד מקור | עריכה]

"In the Pale Moonlight" - קפטן סיסקו מציג לסנטור הרומולאני את המזימה (המזויפת)

בפרק "In the Pale Moonlight" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 6, פרק 19), לקפטן סיסקו נמאס מהמלחמה מול הדומיניון ורשימת הקורבנות הבלתי נגמרת. הוא מגבש תוכנית שתביא למפנה דרמטי באמצעות כניסת כוח חזק, חדש ורענן למלחמה: הרומולאנים. בסיועו של גארק הוא מנסה להשיג ראיות למזימה של הדומיניון נגד רומולוס, ניסיון שמסתיים בשורה של סוכנים קרדאסים מתים. סיסקו מראה סימני נסיגה קלים מתוכניתו, אך אז עולה רעיון חדש: לזייף מזימה כזו ולשכנע סנאטור רומולאני באמיתותה. לצורך יצירת המידע הכוזב יש צורך בשורת מעשים מפוקפקים: חנינת פושע, שיחודו של קווארק כדי לכסות על פשע, השגת חומר האסור במסחר ולשקר לאותו סנאטור. הסנאטור חושף את התרמית ובדרכו הביתה המעבורת שלו מתפוצצת. עם זאת, ברומולוס חושדים שהדומיניון חיסל אותו, ומצטרפים למלחמה. בתחילה נראה שסיסקו משלים עם האירועים, מתוך הבנת האחריות ההיסטורית המונחת על כתפיו. התפנית מתרחשת כאשר הוא מבין שגארק תכנן מלכתחילה את רצח הסנאטור (וחיסל גם את הפושע הנ"ל) - אז הוא בא אליו בכעס וטוען שרומה לאורך כל הדרך. כשגראק מסכם את המחיר, הוא אינו מזכיר את הסוכנים הקרדאסים ההרוגים, אך אומר שעבור הצלת רביע אלפא כולו, מדובר במחיר סביר: חיי סנאטור אחד, חיי פושע אחד וכבודו העצמי של קצין צי אחד. סיסקו מתקשה להשלים עם מעשיו, אך כיוון שבסופו של דבר, המהלך התברר כמוצלח, הוא מגיע למסקנה שזה אכן מחיר נמוך ושהיה עושה הכול שוב.

הפרק מעורר דיון[3] בשאלה עד כמה מותר להרחיק לכת למען מטרה טובה, למען טובת הכלל. האם מותר להרוג כדי למנוע עוד הרג? האם המטרה אכן מקדשת את האמצעים? "מוות למען הפסקת המלחמה"? מוות של אחד, או כמה בודדים, כדי לגרור מיליוני/מיליארדי רומולאנים למלחמה, לסיים אותה מוקדם יותר ולחסוך בעצם חיים של מיליונים/מיליארדים רבים אחרים?

מבחינת הסיפור המוצג לצופה, הדיון המוסרי בפעולת ההרג מתבצע באמצעות לבטיו של סיסקו. הלבטים מבוססים על כל מה שהוא מסמל: היותו קפטן, איש מוסר, קצין בצי הכוכבים.

רצח עם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מדור 31

לאורך מספר פרקים בעונה השביעית של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" המתארים את מלחמת הפדרציה-דומיניון, מתגלה מזימה להשגת ניצחון במלחמה על ידי ניסיון לביצוע רצח עם של המייסדים (הדומיניון) בידי ארגון חשאי של הפדרציה - מדור 31:

 1. "Treachery, Faith and the Great River" - ואיון 6 מתאבד כדי להציל את אודו.
  בפרק "Treachery, Faith and the Great River" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 7, פרק 6), אודו סקפטי כאשר הוא מקבל הודעה מגול רוסול, אחד מהמודיעים האמינים ביותר שלו עד שקרדאסיה הצטרפה לדומיניון, להפגש עמו על ירח שומם. בנקודת המפגש אודו מוצא את ואיון, (ואיון 6) שרוצה לערוק ולקבל מקלט בפדרציה בתמורה למידע מסווג על הדומיניון. אודו מסכים לקחת אותו חזרה לחלל עמוק 9 על המעבורת ריו גרנדה, אבל לפני שהם מתרחקים הם מקבלים שידור מקרדאסיה. אודו מופתע לראות שהשידור הוא מהלגאט דמאר ו-ואיון. מתברר שואיון שעם אודו הוא שיבוט מספר 6 (ואיון 5, מפקד כוחות הדומיניון ברביע אלפא, נהרג בתאונת שיגור), שיבוט פגום, שאיבד את אמונתו במייסדים. שיבוט מספר 7, זה שעם דמאר, נותן הזדמנות למספר 6 להפעיל שתל שיביא למותו אך הוא מסרב. ואיון 7מתנגד להצעת דמאר להשמיד את המעבורת מפני שהוא מחשיב את אודו כמייסד. דמאר שולח לוחם ג'מהאדר לחסל את ואיון 6 אך הוא נהרג. באותו רגע, המשתנה נקבה מגיעה אליהם ומבררת מה קורה. תוך כדי, דמאר מבחין במשהו מוזר לגביה: פניה יבשים ובעלי קמטים בולטים. היא במהירות משנה את פניה, מתעקשת שהיא בסדר, ומבקשת להוריד את הטמפרטורה במטה. כאשר הם ממשיכים את מסעם בחזרה לתחנה, ואיון 6 מספר לאודו כי בקרב הוורטה ישנה אגדה, ועל פיה - הם היו זן פרימיטיבי דמוי-קוף, עד שמייסד התרסק על פני כוכב הבית שלהם. הוורטה עזרו למייסד והצילו את חייו, ובתמורה - המייסד הבטיח כי יום אחד הם יהיו חלק חשוב באימפריה גדולה. המייסדים עזרו לוורטה, באמצעות מניפולציות גנטיות. לאחר שאודו מביע שביעות רצון שבני מינו מסוגלים לעשות חסד, ואיון מגלה לו סוד: המייסדים מתים. כל הקשר הגדול סובל ממחלה מוזרה. אודו הוא היחיד, כך נראה, לא נגוע. כוחות הג'מהאדר משיגים אותם וואיון 6 מתאבד כדי להציל את אודו. בסיום הפרק, אודו וקירה דנים במחלת המייסדים: קירה חוששת כי הדבר יביא להסלמה במלחמה. אודו מבהיר שמבחינתו זה לא משנה מי ינצח במלחמה - הוא אבוד בכל מקרה.
 2. בפרק "...When It Rains" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 7, פרק 21), ד"ר באשיר מבקש מאודו לתת לו דגימה של רקמת גופו במצב הנוזלי-ג'לטיני כדי שיוכל להכין ממנה חלקי חילוף אורגניים לאיברים במסגרת המאמץ המלחמתי. תוך כדי עבודתו, באשיר מגלה מגלה שאודו נגוע באותו הנגיף שהורג את המשתנים של הקשר הגדול. בתחילה, הוא חושב שאודו נדבק במחלה כאשר היה בקישור למשתנה הנקבה. הוא מבקש מצי הכוכבים לשתף עמו את הרשומות הרפואיות של אודו כדי לבצע השוואה כדי לנסות תרופה למחלה אך נדחה בטענה כי אין לו סיווג מתאים וכי קיים חשש שהתרופה תיפול לידי המייסדים. הוא מחליט לבקש עזרה מקפטן סיסקו. אחרי שהקפטן מעביר לו את התיקים הרפואיים שהוא צריך, מגלה באשיר שהתיק מכיל נתונים ישנים של שהסריקות של ד"ר מורה במקום את הנתונים מהבדיקות האחרונות של אודו בצי הכוכבים. הוא חושד שהתיק שונה בכוונה להסיטו מהדרך לריפוי. מתוך הבנה שמעשה שכזה אינו מתאים לענף הרפואה של צי הכוכבים, ג'וליאן ומיילס מתחילים לתהות אם מדור 31 מעורב איכשהו בטיוח מאחר שלא תהיה להם בעיה לתת לאודו למות אם זה אומר הגנה על הפדרציה. בהמשך הפרק, באשיר ואו'בריאן ממשיכים לנסות למצוא תרופה לאודו שמתחיל לגלות סימני קמטים. הם מסתירים זאת מסיסקו, שכקפטן ייאלץ לדווח על כך לצי הכוכבים. באשיר מבצע סימולציה כדי לקבוע מתי בדיוק אודו נדבק במחלה, ומגלה שהזמן המשוער הוא שלוש שנים קודם לכן במועד שבו "נבדק" על ידי ענף הרפואה של צי הכוכבים. שני הקצינים מזועזעים מההכרה שאודו לא נדבק מהמשתנה הנקבה כפי שהניחו בתחילה אלא להפך: צי הכוכבים הדביק את אודו בנגיף, הוא הדביק את המשתנה הנקבה בקישור ביניהם וממנה הנגיף התפשט בקשר הגדול כולו. הם מסיקים שמדור 31 פיתח נשק ביולוגי והדביקו את אודו בכוונה, על מנת להכחיד את כל גזע המייסדים - מדור 31 תכנן רצח עם.
 3. "Tacking Into the Wind" - קירה מנחמת את אודו החולה בנגיף
  בפרק "Tacking into the Wind" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 7, פרק 22), ד"ר באשיר מגיע למבוי סתום בניסיון לרפא את מחלתו של אודו. צ'יף אובריאן אומר לו שהאפשרות הטובה ביותר שלהם היא ליידע את קפטן סיסקו על חשדותיהם לגבי מדור 31, אך באשיר מסרב, מחשש שהדבר רק יקשה לסכל את התוכנית של מדור 31. הוא סבור כי המדע הוא התשובה היחידה לבעיה. בהמשך הפרק, מגבשים ג'וליאן ומיילס מזימה משלהם למציאת תרופה. הרופא יודיע לצי הכוכבים שמצא תרופה למחלת המייסדים. הדבר יגרום להתעניינות מצד מדור 31 והם יתפתו לשלוח מישהו אליו - ממנו באשיר יוכל לקבל מידע באשר לתרופה האמיתית.
 4. "Extreme Measures" - ד"ר ג'וליאן באשיר והצ'יף מיילס או'בריאן מתעמתים עם לות'ר סלואן ממדור 31 בתוך מוחו.
  בפרק "Extreme Measures" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 7, פרק 23), לות'ר סלואן מופיע במגוריו של ג'וליאן באשיר, עקב הודעתו המזויפת על מציאת תרופה למחלת המייסדים. במקום להסגיר לידי באשיר את התרופה, סלואן מנסה להתאבד, אולם באשיר ואו'בריאן מצליחים למנוע את מותו, ומייצבים את מצבו. באשיר ואו'בריאן חודרים למוחו של סלואן בעזרת טכניקה רפואית מיוחדת אך הרופא מזהיר את חבירו שיש להם זמן קצר כדי למצוא את המידע שהם מחפשים- אם מוחו של סלואן יפסיק לפעול והם עדיין יהיו מחוברים - הם ימותו יחד איתו. עם כניסתם למוחו של סלואן, הם מתקבלים על ידי התת-מודע שלו, שמוכן לעזור להם אך נחסם על ידי תפקודי המוח של סלואן. לאחר פגישה עם "המשפחה" שלו, שבו סלואן מתנצל בפני משפחתו על שלא היה לצידם כשהיו זקוקים לו, גרסה שונה של סלואן נכנסת לחדר, הורסת אותו, ומודיעה להם שלא יוכלו לקבל את המידע. סלואן יוצר תרחיש שמוביל את השניים להאמין שהם נאלצים לצאת ממוחו כי סלואן מת. כשהרופא מתיישב בחדרו לקרוא, הוא מגלה שספרו מסתיים בדיוק בנקודה שבה הפסיק לקרוא בלילה הקודם - ולאחר מכן מתחיל מחדש מההתחלה בעמוד הבא ומסיק שהם עדיין במוחו של סלואן וכי נפלו למלכודת השהיה. השניים חוזרים למוחו של סלואן ומוצאים אותו במשרדו, כשמסביבו ערמות של מסמכי מדור 31 וביניהם הנוסחה הכימית לתרופה. סלואן מנסה לפתות את באשיר על ידי מידע שיאפשר לו לפרק את מדור 31 אחת ולתמיד. או'בריאן מזהה את המלכודת ואומר לבאשיר שעליהם לצאת מהר ממוחו של סלואן לפני שיפסיק לפעול. לאחר שהשיג את הנוסחה הכימית לתרופה, באשיר מייצר את התרופה ונותן אותה לאודו שנרפא לחלוטין.
 5. בפרק "The Dogs of War" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 7, פרק 24), דוקטור באשיר בודק במרפאה את אודו ומאשר את כשירותו לחזור לעבודה, אולם הוא מרגיש צורך ליידע אותו, כי מדור 31 הדביק אותו בנגיף שפגע בבני עמו, המשתנים, ושהוא העביר להם את הנגיף, לא להפך. אודו מבטא את סלידתו מהמצב, באשיר מסכים איתו ותומך במסירת התרופה למייסדים. בהמשך הפרק, מבשר קפטן סיסקו לאודו כי לאחר ששקלה את הנושא, החליטה מועצת הפדרציה שלא לתת למייסדים את התרופה למחלתם. אודו משיב שהחלטה זו משמעותה היא עידוד רצח עם, אך קפטן סיסקו מזכיר לו כי בעוד מדור 31 היה אחראי לנגיף, היו אלו המייסדים שהתחילו במלחמה האכזרית שגבתה את חייהם של מיליונים ושמסירת התרופה רק תחזק אותם ותכריע את המלחמה לטובתם. הוא מבקש מאודו לא לקחת את החוק ליידים ואודו מסכים אך רוטן באומרו שהפדרציה אמנם מגנה רשמית את מדור 31 והטקטיקות בהן הוא משתמש אך מעלימה עין כשפעולותיו עובדות לטובתה.
 6. בפרק סיום הסדרה הכפול, "What You Leave Behind" ("מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", עונה 7, פרקים 25 ו-26), לאחר שכוחות הפדרציה ובעלי בריתם, מנצחים במלחמה וכובשים את עולם הבית הקרדאסי, אודו משתגר כדי לדבר עם המשתנה נקבה הוא מבקש ממנה להיכנע עם כוחותיה אך היא משיבה לו שהיא עדיין מאמינה שברית הפדרציה תפלוש לרביע גמא. תוך שהוא מסביר לה שגם לפדרציה יש פגמים משלה (כגון תוכניתו של מדור 31 לרצח עם המייסדים), אודו מבטיח לה שהפדרציה לא תאשר פלישה כזו, ולא תאפשר לבעלי בריתה הקלינגונים או הרומולאנים לעשות זאת. הוא מציע לרפא אותה, והם מתקשרים. היא נרפאת. במהלך הקשר שלהם, היא מסכימה להיכנע ומורה לכל כוחות הדומיניון לסגת. בתמורה לכניעה של הדומיניון, ומעצרה של המשתנה הנקבה בגין פשעי מלחמה, בנות הברית של רביע אלפא מאפשרות לאודו לרפא את יתר בני-עמו.
דיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

השאלה העולה כאן היא האם המטרה מקדשת את האמצעים? האם כדי להביס אויב אכזר בלחימה מותר לבצע רצח עם? התשובה איננה ברורה במקרה זה, כפי שבאה לידי ביטוי בתשובתו של קפטן סיסקו לאודו "כי בעוד מדור 31 היה אחראי לנגיף, היו אלו המייסדים שהתחילו במלחמה האכזרית שגבתה את חייהם של מיליונים ושמסירת התרופה רק תחזק אותם ותכריע את המלחמה לטובתם". האם קיומם של ארגונים כגון מדור 31 אשר סמכויותיו לפעול נובעות מסעיף באמנת צי הכוכבים, פרק 14, סעיף 31 (ומכאן גם שמו), אשר מתיר "לכופף את החוקים" בתקופות של איומים בלתי רגילים בצורה קיצונית, הוא רע הכרחי?

מוסר וטכנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במספר פרקים עולות סוגיות הקשורות לסתירות שעולות בין זכויות אדם לבין שימוש בטכנולוגיה מתקדמת:

 1. "The Neutral Zone" - הקצין הראשון רייקר מסביר ל-3 הניצולים שהופשרו מהקפאה, היכן וליתר דיוק, מתי (באיזה זמן) הם נמצאים?
  בפרק "The Neutral Zone" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא", (עונה 1, פרק 26), האנטרפרייז נשלחת לחקור את הרס מוצבי הפדרציה באזור המפורז ליד הגבול עם הרומולאנים, כשבמקביל מגלה הצוות חללית נטושה מכדור הארץ שעל סיפונה 3 תאים ובתוכם בני אדם הנמצאים במצב קיפאון קריוני. לוטננט קומנדר לה פורג' מבקש מהקצין הראשון רייקר להעביר את התאים לאנטרפרייז. ד"ר קראשר מצליחה להחיות את האנשים ומתברר שהם הוקפאו 400 שנה לפני כן, במאה ה-20. הניצולים הם: קלייר ריימונד - עקרת בית, ראלף אופנהאוס - איש עסקים וסאני קלמונס - מוזיקאי. שלושתם נפטרו ממחלות חשוכות מרפא והונחו בהשהיה קריונית לאחר מותם, בתקווה שבעתיד הקרוב עשויות להימצא תרופות למחלותיהם. ד"ר קראשר, תוך כדי החייאתם, מרפאת בהצלחה את מחלותיהם. הם מתמודדים עם הלם התרבות של התעוררות בעתיד רחוק (המאה ה-24), בעוד שהיועצת טרוי מחפשת את צאצאיהם. בניגוד לשני חבריו, קלמונס מסתגל בקלות לחיים בעתיד זה ומתיידד עם דאטה. ריימונד, לעומתו, נסערת מעצם המחשבה שכל מי שהכירה כבר אינו בין החיים, במיוחד ילדיה ואילו אופנהאוס, כועס על אובדן העושר שלו ועל היעדר הגישה לחדשות או מידע אחר. פיקארד מבטיח להם שכל השאלות תיעננה בהמשך, אלא שהמצב עם הרומולאנים דורש את תשומת לבו. בסופו של הפרק, מוצאת טרוי את צאצאיה של ריימונד ובני המאה ה-20 מוצאים את מקומם מחדש בכדור הארץ. בפרק זה מובע כיצד בני המאה ה-20 עשויים להתמודד עם עולם אוטופי כמו זה המתואר במאה ה-24, שבו אין מושג של כסף או מעמד כלכלי, אין גזענות ושוביניזם, המזון זמין, שורר שלום עולמי בכדור הארץ ובני האדם פנויים לעסוק במחקר, בטכנולוגיה ובמסעות לכוכבים אחרים. כמו כן, ערכו של האדם במאה ה-24 נמדד רק על פי תרומתו לחברה.
 2. "The Measure Of A Man" - דאטה מסרב להלקח על ידי מדוקס
  בפרק "The Measure of a Man" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא", (עונה 2, פרק 9), נקרא דאטה האנדרואיד, להתייצב אצל ברוס מאדוקס, מומחה הרובוטים של הפדרציה, אשר מבקש לפרק אותו לרכיביו על מנת ללמוד כיצד פועלות המערכות הפנימיות שלו. כך יוכל מאדוקס לשכפל אנדרואידים נוספים לטובת הפדרציה בכלל, וצי ספינות החלל בפרט. דאטה סבור כי תוכניותיו של מאדוקס מסוכנות ומסרב להתייצב. אלא שאז מוטחת בפניו הטענה כי אין לו זכות לסרב, שכן הוא בגדר מכונה אשר יש להתייחס אליה כאל קניין, ולא כאל יצור חי נושא זכויות. על רקע זה, מכנסת הפדרציה, בית משפט מיוחד לדיון בשאלת מעמדו המשפטי של דאטה. את העמדה הגורסת כי דאטה הוא קניין מייצג הקצין הראשון של האנטרפרייז ויל רייקר (בניגוד לרצונו, אך במקצועיות). מולו ניצב קפטן פיקארד, אשר מייצג את העמדה ההפוכה. תחילתו של המשפט מבשרת רעות לדאטה. רייקר מצליח על נקלה להוכיח כי דאטה הוא מכונה: הוא נוצר על ידי בן-אדם (ד"ר סונג), יש לו כוח פיסי עצום והוא ניתן להפעלה ולכיבוי בלחיצת כפתור (ואז מדגים זאת רייקר ו"מכבה" את דאטה). בנאום התשובה מודה פיקארד כי דאטה הוא אכן מכונה, אולם מציין כי גם בני האדם הם סוג של מכונות. לפיכך, אין בעובדה זו כדי לבסס את המסקנה כי דאטה הוא נטול זכויות. פיקארד מציע הגדרה אחרת, רחבה בהרבה, למונח יצור חי הזכאי לזכויות. על פי פיקארד, כל מי שהוא בעל אינטליגנציה, מודעות עצמית והכרה – זכאי לזכויות. כולם מסכימים כי דאטה ממלא אחר שני התנאים הראשונים, אולם השאלה, אם מתקיים בדאטה תנאי ההכרה, נשארת פתוחה. השופטת, קצינת פדרציה, מקבלת את ההגדרה הרחבה של פיקארד, ואף מוסיפה כי השאלה שנותרה למעשה פתוחה היא האם יש לדאטה נשמה, אלא שמאחר שהיא אינה בטוחה האם יש למושג הנשמה משמעות בהירה וכן האם לבני האדם עצמם יש בכלל נשמה, היא פוסקת לטובתו של דאטה.[4]
 3. "Galaxy’s Child" - לאה בראהמס האמיתית פוגשת את דמותה ההולוגרפית שיצר לה פורג' (בפרק "Booby Trap") וזועמת על ג'ורדי לה פורג' בשל השימוש שעשה בתיקיה האישיים.
  בפרק "Booby Trap" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא", (עונה 3, פרק 6), מצליב לה פורג' את היומן הרשמי של לאה בראהמס (המהנדסת אשר בנתה את האנטרפרייז) עם התיקים הפסיכולוגיים שלה ומשחזר את דמותה, במדויק, כהולוגרמה. האנטרפרייז נקלעה למצוקה הנדסית חמורה והוא מאמין כי דמות מדומה אך ריאליסטית של המהנדסת המחוננת תסייע בידו לחלץ את החללית מהצרה. אלא שההדמיה מוצלחת מדי. לה-פורג' מתחיל לפתח רגשות אל הדמות המדומה, ובסופו של דבר נפרד ממנה בנשיקת אוהבים. בפרק מאוחר יותר ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא", (עונה 4, פרק 16) - "Galaxy’s Child", מתארחת על האנטרפרייז לאה בראהמס האמיתית, הנשואה כבר לגבר אחר. בשלב מסוים היא מגלה את התוכנה אשר יצר לה פורג' וזועמת על השימוש שנעשה בתיקיה האישיים. אלא שלה פורג' מתריס נגדה בכעס כי כל מה שביקש לעשות היה להיות ידיד שלה, ואכן, בהמשך מתקהה עמידתה הנחרצת על זכותה לפרטיות. האנטרפרייז נקלעת שוב למצוקה, ורק שיתוף הפעולה בין בראהמס ללה פורג' מחלץ את הספינה מן הצרה החדשה. בעקבות זאת הם אכן מתיידדים. האופן בו מסופר הסיפור מערער את התחושה, כי בחדירה לתיקיה הפסיכולוגיים האישיים בוצע כאן מעשה אסור של פגיעה בפרטיות. אלא, שלא פרטיותה של בראהמס היא עיקרו של הסיפור, אלא דווקא זו של לה פורג'. כאשר שמע לה פורג', כי בראהמס עתידה להגיע אל האנטרפרייז, הוא נמלא התרגשות ומתכנן ערב רומנטי במגוריו. אולם בראהמס האמיתית, בניגוד לזו אשר צרובה בדמיונו, הפגינה כלפיו קרירות מכאיבה, עד שהודיעה לו כי היא נשואה. לה פורג' המריר מתאונן באוזני גאינן הברמנית על האופן בו הציג המחשב את דמותה של בראהמס, אלא שגאינן קוטעת את רטינותיו ומבהירה לו כי כל חטאה של בראהמס הוא שלא עמדה בציפיותיו הדמיוניות. ניתן להסיק כי פרק זה מבקש להדגיש את הסכנה הטמונה בפרטיות גדולה מדי, בשקיעה עמוקה יתר על המידה בעולם פרטי ובניתוק חריף מדי של היחיד מן העולם החיצוני.[5]
 4. "Ship in a Bottle" - סגן ברקלי בודק יחד עם ההולוגרמה של פרופסור מוריארטי את האפשרות לשגר כיסא מתוך ההולודק.
  בפרק "Ship in a Bottle" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא", (עונה 6, פרק 12), דאטה ולה פורג' מבלים בתוכנית הולודק של שרלוק הולמס כאשר הם מבחינים שדמות שתוכננה להיות שמאלית, משתמשת דווקא ביד ימין. הם קוראים לסגן ברקלי לתקן את ההולודק ותוך כדי בדיקת התוכנה, הוא נתקל בזיכרון מוגן. הוא מפעיל אותו ומוצא ששונה מלאכותית על ידי הדמות ההולוגרפית בעלת המודעות העצמית פרופסור מוריארטי שנעשתה מודעת לעצמה בפרק "Elementary, Dear Data" (מסע בין כוכבים: הדור הבא", עונה 2, פרק 3). מתברר כי מוריארטי שינה בכוונה את התוכנה מאחר שלא הופעל זמן רב. כמו כן, הוא מרגיש כלוא בתוך ההולודק ורוצה לצאת לחקור את היקום כמו אנשי הצוות אך נתקל בסירוב מצד הקפטן. בהמשך הפרק, הוא כולא את קפטן פיקארד בהולודק ומשתלט על מחשב האנטרפרייז. בסופו של דבר, מצליחים אנשי הצוות לחלץ את פיקארד בתמורה למילוי בקשת מוריארטי - כך הוא לפחות משוכנע. למעשה, דאטה משגר את מוריארטי לתוך קובייה הולוגרפית המדמה מעבורת ומניח אותה בהתקן זיכרון הולוגרפי מורחב על מנת לספק למוריארטי חיים שלמים של חיפושים והרפתקה. השאלה העולה מהפרק היא האם לדמות הולוגרפית שאינה אלא קרני אור יש זכויות?

חוק וסדר[עריכת קוד מקור | עריכה]

במספר פרקים עולות סוגיות הקשורות לפעילות משטרה ובית משפט:

 1. "Justice" - קפטן פיקארד נושא ונותן עם בני האדו על חייו של ווסלי קראשר.
  בפרק "Justice"ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא", (עונה 1, פרק 8), האנטרפרייז מבקרת בעולמם היפה של בני האֶדוֹ. בני האֶדוֹ הם אנשים אדיבים, רגועים ושלווים, אשר בתיהם יפים וגינותיהם מטופחות. אוטופיה זו הושגה על ידי החלת חוק פשוט: בכל רגע נתון, ישנו "אזור ענישה" (Punishment Zone) אחד, אשר מי שעבר על החוק בתוך אזור זה נענש בהוצאה להורג, ללא תלות בעבירה שאותה ביצע. בכך הושגה הרתעה מקסימלית אשר ניקתה את עולם האֶדוֹ מפשיעה. ווסלי קראשר, מצטרף אל נערי אדו למשחק בכדור, אשר במהלכו הוא הורס בלי כוונה חממה לגידול צמחים אשר נכללה, כך מסתבר, ב"אזור הענישה". שלטונות האדו עוצרים את ווסלי ההמום ומתחילים להתכונן לקראת הוצאתו להורג. צוות דיפלומטי מנסה להביא לשחרורו, אך השלטונות מסרבים. טיעונם המרכזי הוא, שיש לכבד את החוק שלהם, אשר רק בזכותו עולמם יפה כל כך ושיעור הפשיעה בו נמוך כל כך. קפטן פיקארד מורה להתכונן לחילוץ בכוח של ווסלי, אף על פי שמבצע כזה הוא מסובך ומסוכן, כיוון שעל עולמם של האדו מגינה ישות בעלת טכנולוגיה מתקדמת בהרבה מזו של האנטרפרייז. לפיכך, מנסה פיקארד שוב, במאמץ של הרגע האחרון, לשכנע בעצמו את בני האֶדוֹ לשחררו. בנאום נחרץ קובע פיקארד, כי גם מטרות גדולות וחשובות כמו הרתעת עבריינים אינן יכולות לבוא על חשבון צדק אישי וכי אין להעלות על הדעת להקריב נער צעיר, תם לב, על מזבח הקמתה של חברה נטולת פשע. בני האדו משתכנעים, הישות המגינה עליהם משתכנעת וווסלי חוזר בריא ושלם אל האנטרפרייז.[4] במהלך הפרק, מתעוררת שאלה על ידי חבר הצוות, דאטה האנדרואיד: “האם אתה בוחר בחייו של אחד על חשבון אלפים?”. דאטה תוהה האם נזק הפגיעה (הקרבתו של האחד) לא קטן בהרבה מתועלת הפגיעה (הצלתם של הרבים מסכנת המוות)? תשובתו של פיקארד היא נחושה: "אני מסרב לדון בשאלות אריתמטיות כגון זו”. יש בכך, שלילה מוחלטת של עקרונות תועלתניים, המבקשים להתייחס לבני אדם כנתונים מספריים במשוואת התועלת, ואימוץ של עקרון ערכו העליון של האדם הסובייקטיבי.[6]
 2. "Random Thoughts" - ב'לאנה טורס עומדת לעבור ניתוח למחיקת זיכרון של מחשבה אלימה.
  בפרק "Random Thoughts" ב"מסע בין כוכבים: וויאג'ר" (עונה 4, פרק 10), וויאג'ר מגיעה לעולם הבית של המארי, גזע של טלפתים. צוות הוויאג'ר מבקר בשוק של המארי כדי לקנות אספקה לספינה ומגלה את הקושי שבהתמקחות עם סוחרים קוראי מחשבות. במקביל, לוטננט קומנדר טובוק והאחראית הראשית על האבטחה, נימירה, משוחחים על ביטחון ושמירה על סדר. נימירה מצהירה כי אתעבודתה נעשתה כמעט מיותרת, מאחר שכתוצאה משיטותיהם למניעת פשע, לא נראו מקרי אלימות בחברה שלהם במשך שנים. טובוק מזמין אותה לוויאג'ר כדי ללמוד על שיטות האבטחה והשיטור של צי הכוכבים. במקביל, תוך כדי שקפטן ג'יינוויי והמהנדסת הראשית החצי-קלינגונית ב'לאנה טורס שקועות במשא ומתן על סליל מהוד בשוק בכוכב המארי, מישהו נתקל בטורס, ומעצבן אותה לרגע. היא מרגיעה את עצמה, והוא מושך בכתפיו לאות שלא התכוון. זמן קצר לאחר מכן הן רואות את האיש שהתנגש בטורס, מכה בן מארי עד זוב דם. האיש המוכה נפצע באורח קשה וג'יינווי עוצרת את התוקפן. התוקפן נראה מופתע בעצמו ואומר שהוא לא מבין למה תקף את חבירו. במקביל, על סיפון הוויאג'ר, נימירה תמהה על קיומו של כלא בספינה ולא מסכימה עם רעיון המאסר כסוג של עונש, כשלפתע, היא נקראת חזרה אל פני השטח בשל התקיפה. לאחר חקירה, נימירה קובעת כי מחשבת הכעס של ב'לאנה מוקדם יותר באותו היום הועברה באופן טלפתי לתוקף, ולכן היא אשמה יותר מבין השניים. היא נידונה לעבור ניתוח לשינוי זיכרון כדי להסיר את המחשבה. ג'יינוויי מוחה, מכיוון שהניתוח טומן בחובו סיכון לנזק נוירולוגי. לפני שג'יינוויי מספיקה למצוא ראיות לחפותה כדי לשחרר את טורס, מתרחשת התקפה נוספת עם אותו הזיכרון, מה שמצביע על כך שהמחשבה עדיין מסתובבת. בהמשך הפרק, טובוק פועל כסוכן סמוי ומוצא ראיות לסחר לא חוקי בזיכרונות אלימים ושמוכר סליל המהוד מהווה דמות מפתח בעסקות חשאיות אלו. הוא מגיע למסקנה כי זיכרון כעסה של ב'לאנה נשאב ממנה בכוונה כדי למוכרו, אלא שזיכרון זה היה אלים מדי כדי שהסוחרים הלא חוקיים, יוכלו להכיל ולכן הדבר גרם להתפרצויות בין בני המארי. טורס משוחררת רגעים ספורים לפני ביצוע עונשה. נימירה נדהמת לגלות שהמחשבות האלימות לא נעלמו מאנשיה מעולם והאיסור עליהן הוביל לסחר לא חוקי. מאוחר יותר בסוף הפרק, שבע מתשע מייעצת לקפטן לא לבקר יותר בעולמות זרים, כדי למנוע סיבוכים מסוכנים כאלה בעתיד. ג'יינוויי, עונה לה בשלילה, מציינת שויאג'ר נבנה לצורך חקר היקום והציוויליזציות החיות בו ומבטיחה כי הצוות ימשיך לבקר בעולמות חדשים ולקחת חלק בחוויות חדשות.
השאלה המרכזית העולה בפרק היא מהי הדרך הנכונה להילחם בפשיעה? - בתחילת הפרק מוצגת חברת המארי כעולם שלו ונטול פשע. האחראית הראשית על האבטחה, נימירה, טוענת שעבודתה מיותרת. בהמשך מתברר כי רמת הפשיעה הנמוכה נובעת כתוצאה מהאיסור על מחשבות אלימות והטיפול הכולל ניתוח לשינוי זיכרון הניתן לעבריינים. בסוף הפרק מתברר כי המחשבות האלימות כלל לא נעלמו מאנשי המארי והאיסור עליהן רק הוביל לסחר לא חוקי בהן.

מוות בכבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתנגשות בין הזכות למות בכבוד (המתת חסד) מול הצו הרפואי להציל חיי אדם (שבועת הרופאים) כמו גם היחס למוות בתרבויות שונות באים לידי ביטוי בפרקים שונים:

 1. "Half a Life" - לוקסנה טרוי ודוקטור טימיסין משתגרים לקיילון 2 לקראת טקס סיום חייו
  בפרק "Half a Life" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא" (עונה 4, פרק 22), השמש של כוכב הלכת קיילון 2 גוועת והאנטרפרייז מגיעה לבקר בניסיון לסייע. לניסוי שייערך מצטרף בן המקום, טימיסין, אשר חוקר את התחום כבר 40 שנה אבל מתקרב לגיל 60. בגיל זה הוא אמור לחזור לעולמו, לזכות לכבוד והערכה על מעשיו ואז להתאבד בנוכחות יקיריו שמלווים אותו בטקס. זו הנורמה החברתית בעולמו: התאבדות גם אם אין מחלה, אלא עקב החלטת החברה שהאדם מבוגר מדי, ולכן אין לחייו עוד ערך או משמעות. השגרירה לוקסנה טרוי, שנמצאת על הסיפון במקרה, מתאהבת במדען ומתנגדת לטקס המתוכנן גם בגלל אהבתה אליו, וגם בגלל גילה אשר גורם לה להזדהות מעט עם מצבו. אך טימיסין אינו נאבק במנהג, וקפטן פיקארד לא מוכן להתערב בשל הצו העליון. לוקסנה משלימה בהדרגה עם הגורל הצפוי לאהובה החדש. הניסוי הראשון לשמש של כוכב הלכת קיילון 2 נכשל, אך לטימיסין יש רעיון למודל חדש. הבעיה: הוא זקוק לזמן לעשות זאת ואין לו: אנשיו ממתינים לו לטקס הסיום של חייו. הוא מבקש מקלט על גבי האנטרפרייז. בתגובה למהלך זה, אנשיו מנתקים כל קשר ומסרבים להמשיך לשתף עמו פעולה במחקר, כך שגם אם אינם מביאים את חייו לסיומם, הם מורידים את עבודתו לטמיון. טימיסין חש תסכול מכך שמחקרו עומד להיות חסר כל ערך. בסופו של דבר, בתו מגיעה לבקר ולשכנע אותו. הוא חוזר בו – ומשתגר אל פני הכוכב לקראת הטקס. הטקס המתואר בפרק זה הוא למעשה, התאבדות. התאבדות שנגרמת אך ורק בשל הנורמה, הלחץ החברתי. התאבדות טקסית ומוסכמת. לא רק שהיא מוסכמת אלא שהיא מחייבת את כולם. כפי שלוקסנה הגדירה: "נפטרו מהבעיה באמצעות היפטרות מהאנשים". האם כפיית התאבדות על הפרט, גם אם החברה מבצעת זאת "מרחוק", יכולה להחשב כרצח? הרי אם לא יעשה זאת תופעל נגדו סנקציית הנידוי חברתי. במקרה זה הוכח שהזקנים יכולים עדיין לתרום. האם הטקס חייב להתקיים בכל מחיר, כאשר החברה עלולה לעיתים לשלם מחיר גבוה מאוד על מותו של הפרט? במקרה זה אובדן המומחה לבעיה העומדת בפני הכוכב כולו, הוא בעל השלכות בקנה מידה פלנטרי. האם ראוי לבחון מקרה כזה בצורה שונה? האם זה מוצדק לתת פטור רק למי שיש לו מה לתרום?[3]
 2. "Ethics" - מותו של לוטננט וורף במהלך הניתוח בעמוד השדרה שלו
  בפרק "Ethics" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא" (עונה 5, פרק 16), תוך כדי ביצוע בדיקות למטען ברציף האחסון של האנטרפרייז, וורף נפגע על ידי חבית שנופלת מאחד המדפים שמעליו. עמוד השדרה שלו נפגע, וכתוצאה מכך הוא נעשה משותק בפלג גופו התחתון. ד"ר קראשר מתייעצת עם מומחה, ד"ר ראסל, שמציע, לבצע ניתוח ניסיוני ומסוכן. הניתוח אמור להחזיר לוורף את הניידות על ידי שכפול עמוד השדרה שלו, חילוץ המקורי והחלפתו בחדש. עם זאת, ד"ר קראשר חושבת שהסיכון גדול מדי והניתוח יביא למותו של וורף. היא ממליצה במקום זאת על שתלים המעבירים אותות עצביים אשר יאפשרו לו להחזיר לעצמו כ-60% מניידותו. עם זאת, וורף לא אוהב את הרעיון כי לא מעוניין להיראות כלוחם פצוע או "להתנדנד במסדרונות". בינתיים מתנדב ד"ר ראסל לסייע בטיפול בתושבי הכוכב הסמוך שנפצעו במכרה. ד"ר קראשר מגלה כי הוא משתמש בתרופה ניסיונית על מטופל, שמת לאחר מכן. וורף מבקש מרייקר לסייע לו בביצוע התאבדות טקסית, אבל רייקר מסרב לסייע בהרג חברו. רייקר אף טוען כלפי וורף שעל פי המסורת הקלינגונית, בנו של וורף, אלכסנדר, הוא היחיד שיכול לסייע בביצוע הטקס. וורף שלא מעוניין מצד אחד בשיתוף בנו בטקס ומצד שני לא מעוניין שבנו יראה אותו כלוחם פצוע, מחליט להסתכן ולעבור את הניתוח הניסיוני בניגוד לדעתה של ד"ר קראשר. הניתוח מתבצע אך וורף מקבל במהלכו דום לב ומצבו מדרדר עד כדי מוות מוחי. ד"ר קראשר מבשרת בדמעות ליועצת טרוי ואלכסנדר על מותו בטרם עת של וורף, אך דקות לאחר מכן הם מופתעים לטובה כשוורף חוזר לחיים עקב התכונות המיוחדות של מבנה גופו הקלינגוני. וורף לומד מחדש ללכת, ומקבל עזרה מאלכסנדר.
 3. "Life Support" - קאי ווין מסבירה לוודק בראייל עד כמה עזרתו קריטית לסיום מוצלח של המשא ומתן בין באג'ור לקרדאסיה. ד"ר באשיר משגיח ברקע.
  בפרק "Life Support" ב"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" (עונה 3, פרק 13), ודק בראייל חוזר עם קאי ווין ממשא ומתן ראשון מסוגו עם הקרדאסים. אך בדרך מתרחשת תאונה במעבורת, הוא נפגע, מת במרפאת חלל עמוק 9, אך ד"ר באשיר מצליח להחזירו לחיים. למרות זאת, מצבו אינו טוב ויש בעיות בזרימת הדם לאיבריו הפנימיים. ד"ר באשיר רוצה לשים אותו במצב הומאוסטאזיס ("הקפאה") לזמן לא ידוע עד שיימצא פתרון לבעיותיו, אך ודק בראייל אינו מסכים לעזוב את עמו ואת שולחן המשא ומתן. ד"ר באשיר מציע תרופה ניסיונית שתגביר את זרימת הדם לאיברים הפגועים ותאפשר לו לתפקד למספר ימים. אך התרופה טומנת בחובה סכנה גדולה בפגיעות רציניות יותר שעלולות להיות קטלניות. הוודק מבקש לנסות זאת, למרות מצבו המדרדר, למען השגת הסכם עם קרדאסיה. בו בזמן, קאי ווין מחפשת הישג פוליטי ולכן היא חייבת את עצותיו. בראייל מייעץ תוך שהוא סובל מכאבים קשים. נזק נגרם לאיבריו הפנימיים וד"ר בשיר משתיל בגופו איברים מלאכותיים. בשלב מסוים נגרם לו גם נזק מוחי בלתי הפיך ונשקלת האפשרות להשתלה פוזיטרונית - החלפת חלקים ממוחו בשתלים מלאכותיים. מתקיים דיון. קאי ווין בעד מה שבראייל עצמו היה רוצה - להשלים את מלאכת המשא ומתן בכל מחיר. ד"ר באשיר מתנגד ודבק באינטרס הרפואי של החולה. קירה, בת זוגו, מוצאת עצמה לצד ווין, מתוך מחשבה שהוא היה רוצה לסיים מה שהתחיל. ההשתלות מבוצעות ומצליחות אך התוצאה היא שהוודק הפך להיות חצי רובוט. המטרה מושגת וההסכם נחתם. לאחר מכן, קורס החצי השני של מוחו של בראייל. קירה לא מוותרת ומבקשת מד"ר באשיר להחליף גם את שאר המוח בשתלים, וכך להשאירו בחיים. קאי ווין אומרת שצריך להרפות ולוותר. קירה מתנגדת לוויתור המסתמן וד"ר באשיר מכריע בסוגיה ומסרב להתערב במצב ולקחת מהחולה שלו את מה שנשאר ממנו. הוא מנמק את החלטתו: "לפחות הוא ימות כמו אדם, לא כמו מכונה". בפרק זה, בראייל הקריב עצמו למען השלום, באופן מודע לחלוטין. האם חייו היו שווים את זה? הבחירה היא שלו, אך האם החברה צריכה להרשות מעשי הקרבה כאלה? האם מטרה ציבורית כמו שלום בין באג'ור לקרדאסיה שווה את חייו כי "צורכי הרוב עולים על צורכי המיעוט, או האחד"?[3]

מיניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. בפרק "The Outcast" ב"מסע בין כוכבים: הדור הבא", (עונה 5, פרק 17), פוגשת האנטרפרייז בתרבות הג'נאי (J’naii) – גזע שברובו המכריע מורכב מאנדרוגינוס – יצורים נייטרלים מבחינה מינית. במהלך הפרק עובדים יחדיו באינטנסיביות רבה, ויליאם רייקר, הקצין הראשון של האנטרפרייז, וסוּרַן מהג'נאי. חיבה רבה נוצרת ביניהם, אשר מתפתחת בסופו של דבר לרגשות רומנטיים. סורן מתוודה כי ישנו מספר קטן של אנשי ג'נאי, יוצאי דופן, אשר כן מרגישים שייכות לאחד המינים. היא, לדוגמה, תמיד הרגישה עצמה כמשתייכת למין הנשי, אבל שמרה זאת בסוד בשל החוק המחייב את שכמותה לעבור טיפול פסיכופיזי המוחק את ההשתייכות המינית ואשר נוטע במוחו של המטופל את הדעה כי השתייכות מינית היא התנהגות בלתי סוציאלית ומסוכנת. רייקר מחזיר לסורן אהבה, אבל מערכת היחסים מתגלה ובני עמה חוטפים אותה בחזרה אל הכוכב, שם היא עוברת את הטיפול הפסיכופיזי. הוא עוד מנסה לארגן מבצע חילוץ, אך מאחר. בפגישתו הבאה עם סורן, היא כבר מתנצלת בפניו שאינה מרגישה אליו דבר וכי טעתה-חלתה להרגיש כך מלכתחילה. מוסר ההשכל העולה מהפרק הוא שלחץ חברתי ומשפטי לוותר על נטיות מיניות עלול לשלול מאדם את אהבתו ואת זהותו. עוצמתו של המסר בפרק זה נשענת על העובדה כי כל דעה קדומה באשר לאנשים בעלי נטיות מיניות חריגות, מנוטרלת באמצעות היפוך התפקידים, כאשר דווקא האהבה ההטרוסקסואלית, הנוחה להזדהוּת, היא הנרדפת.[7]
 2. "Rejoined" -ג'דזיה דקס (מימין) ולנרה קאהן, בסצנת הנשיקה הלסבית השנויה-במחלוקת (נכון לתאריך השידור המקורי).
  בפרק "Rejoined" ב"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" (עונה 4, פרק 6), קפטן בנג'מין סיסקו מודיע לג'דזיה דקס כי קבוצה של מדענים מטריל תגיע בקרוב לתחנת החלל, חלל עמוק 9, והם ישתמשו בדיפאיינט לצורך סדרת ניסויים בפיזיקה של חור התולעת. הוא אומר לה שהמדענית הראשית היא ד"ר לנרה קאהן. מאוחר יותר, ד"ר באשיר מעדכן את קירה אודות ה"חוקים" המסדירים התנהגות נאותה בקרב טרילים: ברגע שפונדקאי מת, והסימביונט עובר לפונדקאי אחר - על הטריל החדש אסור לבוא במגע עם בני המשפחה והחברים של הפונדקאי המנוח, לרבות ילדים ובני זוג. לג'דזיה דקס אין כל קשר עם אהוביהם של הפונדקאים הקודמים של דקס, הסימביונט שלה. באחד מגילגוליה הקודמים - היא הייתה גבר בשם טוריאס דקס, אשר היה נשוי לאישה בשם נילאני קאהן. כאשר טוריאס מת בגיל צעיר, בתאונה, הוא הותיר אחריו את נילאני - אלמנה צעירה. כעת, דקס הוא ג'דזיה, וקאהן היא לנרה. המפגש מחדש שלהן הוא אינטנסיבי מאוד, מבחינה רגשית. החברה הטרילית מטילה עונש חמור על פונדקאים בעלי סימביונט, אשר מחדשים מערכות יחסים עם אנשים מחייהם הקודמים. אם ג'דזיה ולנרה יתקרבו זו לזו, הן מסתכנות בכך שיגלו אותן מהחברה הטרילית, ולסימביונטים שבתוכן לא יתאפשר בעתיד לקבל פונדקאים חדשים, ובכך הם בהכרח ימותו, כאשר יסתיימו חייהם הטבעיים של פונדקאיהם הנוכחיים. ג'דזיה דקס מחליטה לשמור על יחסים מקצועיים בלבד עם בת זוגה לשעבר אך בהמשך הפרק מתברר כי היא עדיין מאוהבת בבת זוגה לשעבר וברגע של חולשה, הן מתנשקות. סיסקו מזכיר לדקס כי אם היא תחזור להיות יחד עם קאהן, הן יגורשו מכוכב הבית שלהן, ויימנע מהסימביונטים שלהם מלהתאחד עם פונדקאים נוספים, כלומר: הם ימותו כאשר הפונדקאים הנוכחיים שלהם ימות. הוא אומר שאם הוא היה במקומה, הוא היה רוצה לדעת אם זה שווה את כל זה והאם הוא יוכל לחיות עם התוצאות. הוא מסכם את השיחה באומרו כי הוא יתמוך בה, לא משנה מה תחליט. בסופו של הפרק, ד"ר לנרה קאהן עוזבת את חלל עמוק 9. הפרק נחשב שערורייתי בגלל הנושא שלו, שמתאר שתי נשים שעוסקות במערכת יחסים רומנטית מאותו המין, וכולל אחת מהנשיקות הלסביות הטלוויזיוניות הראשונות. כמו כן, נאסר על הדמויות מלהיות ביחד, בסופו של הפרק.[5] על פי המגזין "The Star Trek: Deep Space Nine Companion", פרק זה זכה ליותר מכתבים וליותר שיחות טלפוניות מאשר כל פרק אחר שהופק. שיחות הטלפון היו שליליות, באופן גורף. המכתבים, באופן גורף, היו חיוביים.[8]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Barad, Judith A., 1949-, The ethics of Star trek, New York: HarperCollins Publishers, 1st ed, 2000, ISBN 0-06-019530-4
 2. ^ Michelle Erica Green, Duet, ‏2004
 3. ^ 1 2 3 ארץ לא נודעת – מוות ב"מסע בין כוכבים"
 4. ^ 1 2 ד"ר אלעד אורג, הומניזם במאה ה-24: "מסע בין כוכבים" ומשפט, חלק ד', לקט המאמרים "משפט וספר", ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין בישראל, 2007
 5. ^ 1 2 ד"ר אלעד אורג, הומניזם במאה ה-24: "מסע בין כוכבים" ומשפט, חלק ה', לקט המאמרים "משפט וספר", ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין בישראל, 2007
 6. ^ ד"ר אלעד אורג, הומניזם במאה ה-24: "מסע בין כוכבים" ומשפט, חלק ג', לקט המאמרים "משפט וספר", ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין בישראל, 2007
 7. ^ ד"ר אלעד אורג, הומניזם במאה ה-24: "מסע בין כוכבים" ומשפט, חלק ב', לקט המאמרים "משפט וספר", ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין בישראל, 2007
 8. ^ Erdmann, T. The Star Trek: Deep Space Nine Companion. 2000.