מאקי (מסע בין כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המאקי[1]אנגלית: the Maquis) הוא ארגון צבאי-טרוריסטי מהמאה ה-24, הכולל בעיקר בני-אדם ובאג'ורנים, אשר הופיע לראשונה בשנת 1994 בפרק "The Maquis" של סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9". לאחר מכן, הקבוצה הופיעה הן בפרקי "מסע בין כוכבים: הדור הבא" והן בפרקי "מסע בין כוכבים: וויאג'ר".

שמם מתייחס ללוחמי הגרילה הצרפתים שנלחמו בנאצים במלחמת העולם השנייה ונקראו אף הם מאקי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקונספט של המאקי הוצג לראשונה על ידי היוצרים של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", על מנת שיוכלו להשתמש בהם ככלי בעלילת הסדרה החדשה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר", אשר צפויה להתחיל את שידוריה בשנת 1995. כפי שג'רי טיילור ציין: "ידענו שאנחנו רוצים לכלול אלמנט חתרני בוויאג'ר, ושהתוכנית תכלול ספינת חלל שמכילה הן אנשי צי הכוכבים והם לוחמי חופש אידיאליסטים אשר הפדרציה מתייחסת אליהם כאל פורעי-חוק [כלומר, המאקי]"[2]. מסיבה זו, החליטו יוצרי "מסע בין כוכבים" ליצור סיפור רקע למאקי במספר פרקים של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" ו"מסע בין כוכבים: הדור הבא", והם קראו להם בשמם של לוחמי גרילה צרפתים ממלחמת העולם השנייה - המאקי[2]. בעוד דמותו החוזרת של מייקל אדינגטון (בגילומות של קנת' מרשל) ב"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" היא של חבר המאקי, "וויאג'ר" כללה שלושה חברי מאקי כדמויות ראשיות קבועות: צ'אקוטי (רוברט בלטרן), ססקה (מרת'ה האקט) וב'אלאנה טורוס (רוקסן דוסון), כמו כן גם את טום פריס (רוברט דאנקן מק'ניל), דמות קבועה אשר נתפס ונכלא על הצטרפות למאקי.

על פי העלילה הבדיונית של יקום "מסע בין כוכבים", המאקי נוצרו במאה ה-24, לאחר שנחתם הסכם שלום בין הפדרציה המאוחדת של הכוכבים לבין האיחוד הקרדאסי, אשר הגדיר מחדש את האזור המפורז בין שתי המעצמות, ואשר הביאו לויתור, מצד שני הצדדים, על מספר כוכבי לכת - חלקם מיושבים, לטובת הצד השני. אף על פי שלמתיישבים אזרחי הפדרציה הוצעה האפשרות להעתיק את מקום מגוריהם למקומות אחרים, בתוך שטח הפדרציה, חלקם התעקשו להישאר בבתיהם, וכך, למעשה, עברו לחיות תחת ריבונות האיחוד הקרדאסי. חלק ממתיישבים אלו הקימו את המאקי, על מנת להגן על עצמם מפני תוקפנות קרדאסית, מאחר שלא קיבלו תמיכה רשמית מהפדרציה, שחששה להפר את הסכם השלום עם הקרדאסים, מה שעלול להוביל למלחמה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלל עמוק 9[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר בעונות המוקדמות, צוות תחנת החלל חלל עמוק 9 נאלץ להתמודד עם מחתרת הכוללת בעיקר בני-אדם ובאג'ורנים, המכונה "המאקי". הרקע העלילתי לכך נמצא כבר בעונותיה המאוחרות של הדור הבא, בפרק שבו מתיישבים אינדיאנים מסרבים לעזוב את המושבה שלהם, כאשר הפדרציה מוותרת על ריבונותה בכוכב זה לטובת הקרדאסים, במסגרת הסכם שלום.

סיפורי המאקי מהווים דוגמה לכך ש-"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9" נוטה לעסוק בנושאים אפלים יותר, לעומת קודמותיה: המאקי הם אזרחים של הפדרציה, אשר נוטלים לידיהם נשק כנגד קרדאסיה על מנת להגן על בתיהם. חלק מהם, כגון קאלוין הדסון, ידיד ותיק של קומנדר סיסקו, מייקל אדינגטון, אשר עורק משירותו על חלל עמוק 9, ואף רו לארן ותומאס רייקר (שכפול של ויליאם רייקר מהסדרה הדור הבא) - הם כולם קציני צי הכוכבים, אשר באופן בלתי חוקי סייעו לספק למאקי נשק וטכנולוגיה שהם יכולים להשתמש במאבקם.

שינוי הכיוון של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", הקוראת תיגר כנגד ערכים מסורתיים של "מסע בין כוכבים", בא לידי ביטוי דרמטי בדברים הבאים, אותם אומר אדינגטון לסיסקו:

כל אחד צריך לרצות להיות בפדרציה. אף אחד לא עוזב את גן עדן. במובנים מסוימים, אתם אפילו יותר גרועים מהבורג. לפחות הם מספרים לך על התוכניות שלהם להטמיע אותך. אתם מטמיעים אנשים, והם אפילו לא יודעים את זה.

במשך שנים המאקי תקפו את הקרדאסים, אשר נלחמו בהם אך לא הצליחו להביס אותם. בכמה מפרקי "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", בהם מתוארות עלילות המאקי, בתחילה, הפדרציה מתערבת במלחמתם בקרדאסים, ומסייעת לאחרונים בשמירה על הסכם השלום. אולם בשנים מאוחרות יותר, כאשר האיחוד הקרדאסי מאחד כוחות עם הדומיניון להילחם בפדרציה ובני-בריתה, הדומיניון מסייע לצבא קרדאסיה להשמיד את המאקי (שנת 2373).

וויאג'ר[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי סיפור הרקע של הסדרה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר", ספינת החלל וויאג'ר נשלחת לאתר ספינת מאקי, במטרה לעצור אותם, אולם חייזר מרביע דלתא, בקצה השני של גלקסיית שביל החלב, כופה על צוותי שתי הספינות לשתף פעולה ולעבוד יחדיו, על מנת לשרוד מול איומים של גזעי חייזרים אחרים, כמו הקייזון.

דמויות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מהמילה הצרפתית Maquis (מבוטא /mɑːˈkiː/).
  2. ^ 1 2 Erdmann, Terry J. (2000). Star Trek: Deep Space Nine Companion. Pocket Books. Page 134.