Pen Pals

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חברים לעט
Pen Pals
פרק מ"מסע בין כוכבים: הדור הבא"
default
דאטה מביא את הנערה סרז'נקה אל סיפון האנטרפרייז
מספר פרק 15
מספר עונה 2
קוד הפקה 141
תאריך שידור מקורי 1 במאי 1989
אורך 45 דקות
שפה אנגלית
תסריט אנה לואיס שירר
הפקה אולפני פרמאונט
בימוי וינריץ' קולבי עריכת הנתון בוויקינתונים
כוכבים אורחים

דיאנה מולדואר – ד"ר קתרין פולאסקי

קולם מינימיילס או'בריאן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

"Pen Pals" (בעברית: "חברים לעט") הוא הפרק ה-15 מהעונה השנייה של סדרת הטלוויזיה המדע בדיונית האמריקאית "מסע בין כוכבים: הדור הבא" והפרק ה-41 מתוך 178 סך כל פרקי הסדרה. הפרק שודר לראשונה ב-1 במאי 1989.

הסדרה עוקבת אחר הרפתקאותיו של צוות של ספינת הדגל של צי הכוכבים, ספינת החלל האנטרפרייז, בפיקודו של קפטן ז'אן-לוק פיקארד. בפרק זה, סג"ם בפועל וסלי קראשר לומד לפקד על צוות מדע, ואילו העלילה הראשית מתמקדת בדילמה המוסרית של הפרת הצו העליון שנובעת מהקשר שיצר דאטה עם נערה צעירה מציוויליזצית פרה-עיוות החיה על כוכב העומד מול השמדה קרובה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנטרפרייז חוקרת אזור של פלנטות לא ידועות עם משכי זמן חיים קצרים במיוחד, כתוצאה משינויים גאולוגיים חמורים. דרג הקצונה הבכיר של האנטרפרייז בראשות קפטן פיקארד מטיל על סג"ם בפועל וסלי קראשר את האחריות והפיקוד על צוות מחקר, כהתנסות חינוכית בדרכו להפוך לקצין בצי הכוכבים. וסלי בוחר צוות של קציני מדע מוסמכים, אך מכיוון שמדובר בקצינים מבוגרים וותיקים ממנו הוא חושש שמא יקראו תיגר על סמכותו. אחד מחברי הצוות, דייוויס, מערער על בקשתו של ווסלי להריץ סריקה שתיקח זמן רב, מה שגורם לווסלי לפקפק בעצמו.

בינתיים, לוטננט קומנדר דאטה מקבל אות רדיו פרימיטיבי מנערה צעירה באחד מכוכבי הלכת. דאטה יוצר קשר עם הנערה סרז'נקה, וממשיך לשוחח באופן קבוע במהלך חודש, תוך שמירה על פרטי זהותו בסוד, מאחר שהיא אינה מודעת לקיום חיים מחוץ לכוכב שלה. כאשר סרז'נקה מדווחת כי באזור מגוריה מתרחשות רעידות אדמה בתדירות הולכת וגוברת, דאטה מבין שכוכב הלכת שלה מתחיל להתנוון. הוא מוצא את קפטן פיקארד בהולודק באמצע הרצת תוכנית רכיבה על סוסים ומדווח לו בתקווה שהצוות יוכל למצוא דרך להפוך את התהליך. פיקארד מזדהה עם המקרה של דאטה, אבל מורה לו בקשיחות לנתק כל קשר עם סרז'נקה כדי למנוע הפרות נוספות של הצו העליון.

במקביל, וסלי מבקש מהקצין הראשון רייקר ייעוץ כיצד לעבוד עם הצוות שלו. רייקר מדגיש כי אימוני צי הכוכבים מתבססים על 2 עקרונות: אחריות וסמכות. הוא משבח את ווסלי על אחריותו, אך ממליץ לו להפעיל את סמכותו על הצוות המדעי באומרו "תחשוב מה פיקארד היה עושה". ווסלי חוזר לפקודיו ומבקש באופן סמכותי יותר מדייוויס לבצע סריקה פלנטרית, ודייוויס מבצע זאת ללא ויכוח.

מתברר כי לתוצאות הסריקה יש תפקיד מפתח להבנת חוסר היציבות הגאולוגית של כוכבי הלכת, והצוות של וסלי מציע שיטה לתקן אותה. דאטה מקבל אות נוסף מסרז'נקה, שקוראת לעזרה עקב התפרצויות הרי געש המאיימות להשמיד את ביתה. פיקארד מכיר בכך שהם לא יכולים להתעלם מתחינותיה, ומאפשר לדאטה להשתגר לכוכב. הזמן אוזל ולכן על מנת לפנותה למקום מבטחים, דאטה חוזר עם סרז'נקה לאנטרפרייז, למורת רוחו של פיקארד: "הוא הביא ילדה לגשר הפיקוד שלי...".

הצוות מצליח לשחזר את המערכת הגאולוגית של הכוכב, ופיקארד מורה לקצינת הרפואה הראשית, ד"ר פולאסקי, להרדים את סרז'נקה ולמחוק את זכרונותיה. דאטה מחזיר את הילדה הישנה לביתה, הבטוח כעת, ומשאיר אותה עם "אבן מזמרת" שקיבלה מד"ר פולאסקי לפני שהורדמה.

מאוחר יותר דאטה מתנצל בפני פיקארד בחדר המפקד (באנגלית: Captain's ready room) על שהעמיד אותו בסיטואציה קשה, אך הקפטן אסיר תודה לקצין שלו שהזכיר לו שיש דברים מעבר לחובת התפקיד. דאטה מוסיף ואומר שאף על פי שסרז'נקה לא תזכור אותו, ידידותם תימשך מאחר שהוא יזכור אותה. פיקארד מעיר שניסיון זה של דאטה בידידות ובזיכרון הוא צעד נוסף בדרכו להבנת האנושות.

הדילמה המוסרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סוגיות מוסריות במסע בין כוכבים

אנשי האנטרפרייז נאלצים להתמודד עם הדילמה המוסרית של הפרת הצו העליון או לעמוד מנגד באפס מעשה מול מותה המתקרב של חברתו של דאטה. הצוות הבכיר של האנטרפרייז מקיים דיון פילוסופי בנוגע לצו העליון. דיאנה טרוי וג'ורדי לה פורג' טוענים שאם יש "תוכנית קוסמית", הרי שנוכחות האנטרפרייז והצוות שלה גם נכללת בתוכנית וכי טיעון זה בלבד מעניק להם את הלגטימיות לפעול למען עם במצוקה. קפטן פיקארד טוען כי הוודאות האישית של היחיד איננה רלוונטית, שכן הצו העליון נועד למנוע מ"איתנו" לאפשר לרגשות שלנו להאפיל על שיקול הדעת שלנו. בסופו של הפרק, מצליחים אנשי הצוות להציל את הכוכב מהשמדה תוך שמירה על הצו העליון על ידי מחיקת זכרונותיה של חברתו של דאטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]