The Big Goodbye

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
The Big Goodbye
פרק מ"מסע בין כוכבים: הדור הבא"
ST-TNG The Big Goodbye.jpg
דאטה מתעמת עם סיירוס רדבלוק, גנגסטר בדיוני, על סיפון ההולודק של האנטרפרייז
מספר פרק 12
מספר עונה 1
קוד הפקה 113
תאריך שידור מקורי 11 בינואר 1988
אורך כ-45 דקות
שפה אנגלית
תסריט טרייסי טורמה
בימוי ג'וזף ל. שנלן
כוכבים אורחים לורנס טירני - סיירוס רדבלוק
הארווי ג'ייסון - פליקס ליץ'
ויליאם בוייט - דן בל
דייוויד סלבורג - ד"ר וויילן
גארי ארמגנאק - לוטננט מק'נארי
מייק ג'נובסה - סמל
דיק מילר - מוכר
קרוליין אלפורט - ג'סיקה בראדלי
רונדה אולדריץ' - מזכירה
אריק קורד - בריון

"The Big Goodbye" הוא הפרק ה-12 של העונה הראשונה של תוכנית הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: הדור הבא".

תקציר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקלה במחשב גורמת לפיקארד, לדאטה ולד"ר קראשר להילכד בתוך תוכנית הולודק המבוססת על סיפור גנגסטרים שמתרחש בשנות ה-40 של המאה ה-20.

תיאור העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספינת החלל אנטרפרייז-D נמצאת בדרכה אל כוכב הלכת טורונה 4 על מנת לפתוח במשא-ומתן מטעם הפדרציה עם גזע החייזרים-חרקים ג'ארדן. הג'ארדן מקפידים מאוד על פרוטוקול; כאשר הפדרציה ניסתה בפעם הקודמת לשאת-ולתת עמם לפני 20 שנה, הגייה לא נכונה בברכה של הפדרציה הביאה את הג'ארדן לסרב ולדבר עד היום. קפטן פיקארד זכה לכבוד להיות זה שמברך, אבל החזרות על ההצהרה הפכו למעייפות והוא בוחר לבלות קצת זמן בהולודק, בסיפור אודות דיקסון היל. בתוכנית ההולודק, כבלש היל, פיקארד לוקח על עצמו לחקור את המקרה של ג'סיקה בראדלי (קרוליין אולפורט), שמאמינה כי סיירוס רדבלוק (לורנס טירני) מנסה להרוג אותה. פיקארד עוזב את ההולודק, ומשאיר את התוכנית רצה, על מנת לאשר את זמן ההגעה המשוער של האנטרפרייז לטורונה. פיקארד מזמין את ד"ר קראשר ואת ד"ר וויילן (דייוויד סלבורג), היסטוריון המבקר על האנטרפרייז, להצטרף אליו בביקורו הבא בהולודק. בעוד ד"ר קראשר עדיין מתכוננת, פיקארד וד"ר וויילן מוכנים להיכנס אל ההולודק, כאשר דאטה, הלבוש גם הוא בבגדים תקופתיים, מגיע, לאחר ששמע את הזמנתו של פיקארד. כאשר השלושה נכנסים אל ההולודק, הם מגלים כי ג'סיקה נרצחה; וכאשר פיקארד מסביר שהיא הייתה במשרדו יום קודם לכן, הם נעצרים על ידי לוטננט מק'נארי (גארי ארמגנאק) בחשד לרצח שלה. בעוד הם נלקחים אל תחנת המשטרה, ד"ר קראשר נכנסת אל ההולודק, ומצטרפת אל חבריה.

בינתיים, האנטרפרייז נכנסת לטווח תקשורת עם הג'ארדן, אשר מנסים ליצור עמה קשר, וגורמים לנפילות ארעיות של כוח. הג'ארדן דורשים לקבל את ברכתה של האנטרפרייז ונעלבים מכך שהם נאלצים לשוחח עם מישהו אחר מאשר הקפטן. הצוות מנסה ליצור קשר עם פיקארד בהולודק, ומגלה כי הדבר בלתי אפשרי; הם מבינים במהירות כי ההולודק מושפע מהאות שנשלח מהג'ארדן, שמונע מהם אפילו לפתוח את דלתות החדר. ג'ורדי לה פורג' ווסלי קראשר מתחילים לעבוד על תיקון מערכות ההולודק.

בתוך ההולודק, פיקארד, דאטה, קראשר וד"ר וויילן עושים דרכם חזרה מתחנת המשטרה אל משרדו של היל. שם, מר ליץ' (הארווי ג'ייסון) מחכה לפיקארד, בדרישתו לקבל מידיו חפץ שג'סיקה נתנה לו. כאשר פיקארד לא מצליח להבין, ליץ' יורה בד"ר וויילן עם אקדח. בעוד ד"ר קראשר מנסה לטפל בו, פיקארד ודאטה מבחינים כי ההולודק אינו מתפקד כהלכה, שכן פרוטוקולי הבטיחות משותקים והם אינם יכולים לעזוב. רדבלוק מצטרף אל החבורה, וממשיך לתבוע את החפץ. גם לוטננט מק'נארי מגיע למקום, ברצונו לקדם את חקירת הרצח של ג'סיקה. פיקארד מנסה להסביר להם את טבעו של ההולודק, אך רדבלוק מסרב להאמין לו.

בחוץ, וסלי מגלה כי קיים חשש שההולודק סבור שהצוות הלכוד הם הולוגרמות, ועל כן לא ניתן פשוט לכבות את המערכת, מהחשש לאבד אותם. במקום זאת, הוא בוחר לאפס את הסימולציה, וגורם לפיקארד ולאחרים למצוא עצמם, למשך זמן קצר, באמצע סערת חורף, לפני שהם מוצאים את עצמם שוב במשרדו של היל. האיפוס מנקה בהצלחה את התקלה, ודלתות היציאה מההולודק מופיעות. רדבלוק וליץ', המאמינים כי הדלתות יובילו אותם לעולם חדש שניתן לבזוז, יוצאים מההולודק למרות אזהרותיו של פיקארד, ומוצאים את עצמם מתפוררים, שכן הם אינם אלא אלמנטים הולוגרפיים. פיקארד מודה למק'נארי על עזרתו, אבל אומר לו שזה ה"להתראות הגדול", שכן הם עוזבים את ההולודק. ד"ר קראשר מזדרזת להעביר את ד"ר וויילן הפצוע אל המרפאה, בעוד שפיקארד ממהר אל הגשר הפיקוד, ומגיע בדיוק בזמן על מנת לברך את הג'ארדן. הג'ארדן מקבלים את הברכה, המבשרת על תחילתו של משא-ומתן מוצלח.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן שם הדמות
פטריק סטיוארט קפטן ז'אן-לוק פיקארד
ג'ונתן פרייקס קומנדר ויליאם רייקר
לוואר ברטון לוטננט ג'ורדי לה פורג'
דניס קרוסבי לוטננט טאשה יאר
מייקל דורן לוטננט וורף
גייטס מק'פאדן ד"ר בוורלי קראשר
מרינה סירטיס היועצת דיאנה טרוי
ברנט ספיינר לוטננט-קומנדר דאטה
ויל ויטון וסלי קראשר
לורנס טירני סיירוס רדבלוק
הארווי ג'ייסון פליקס ליץ'
ויליאם בוייט דן בל
דייוויד סלבורג ד"ר וויילן
גארי ארמגנאק לוטננט מק'נארי
מייק ג'נובסה סמל
דיק מילר מוכר
קרוליין אלפורט ג'סיקה בראדלי
רונדה אולדריץ' מזכירה
אריק קורד בריון

הערות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]