אלזה (לשבור את הקרח)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אלזה
Elsa
שם סרט לשבור את הקרח (2013)
קדחת הקרח (2015)
ההרפתקה של אולף (2017)
לשבור את הקרח 2 (2019)
היה היה איש שלג (2020)
תוכנית טלוויזיה עד עצם היום הזה
הופעה ראשונה לשבור את הקרח (2013)
יוצרים כריס באק
ג'ניפר לי
גילום הדמות ג'ורג'ינה הייג (עד עצם היום הזה)
דיבוב אידינה מנזל (מבוגרת)
ספנסר ייסי גנוס (נערה)
אווה בלה (ילדה)
דיבוב בשפה העברית מונה מור (מבוגרת)
בר מיניאלי (ילדה/נערה)
מידע
מין נקבה
מקצוע מונרך
כוחות יצירת שלג וקרח יש מאין
אזרחות ארנדל עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה מלך ומלכת ארנדל (הורים)
הנסיכה אנה מארנדל (אחות)
קריסטוף (גיס)
אינגריד (דודה, עד עצם היום הזה)
חברים אולף
אויבים הנסיך הנס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המלכה אלזה מארנדלאנגלית: Queen Elsa of Arendelle) היא דמות בדיונית המופיעה בסרט האנימציה ה-53 של אולפני ההנפשה של וולט דיסני, "לשבור את הקרח". את אלזה מדבבת באנגלית שחקנית הברודוויי והזמרת אידינה מנזל.

את אלזה יצרו הבמאים כריס באק וג'ניפר לי, והיא מבוססת באופן רופף על דמותה הראשית של "מלכת השלג", מעשייה דנית מאת הנס כריסטיאן אנדרסן. בעיבוד הקולנועי של דיסני מוצגת אלזה כנסיכתה של ממלכת ארנדל, יורשת העצר ואחותה הבכורה של הנסיכה אנה (קריסטן בל). לאלזה היכולת המיוחדת ליצור קרח ושלג ולשלוט בהם. בתחילת הסרט מכניסה אלזה בטעות את ארנדל לתוך חורף נצחי בערב הכתרתה. במהלך הסרט, היא נאבקת לראשונה עם שליטה בכוחותיה ולאחר מכן עם השתחררות מפחדיה לפגוע באחרים, ובפרט באחותה הצעירה.

דמותה של מלכת השלג הייתה נייטרלית אך קרת לב במעשייה המקורית, ושימשה כנבלית בעיבודים שונים של הדמות. מנהלי קולנוע שונים, ביניהם וולט דיסני, ניסו לגבש דמות המבוססת על אופייה, אך התוכניות נגנזו מאחר שלא הצליחו לעבד את הדמות. כריס באק והבמאית המשנית ג'ניפר לי הצליחו בסופו של דבר לפתור את הדילמה בכך שתיארו את אלזה ואת אנה כאחיות. ככל שהמאבק של אנה היה חיצוני, לאלזה היה מאבק פנימי, מה שהוביל לשכתובה המדורג של דמותה לכדי יצירת דמות סימפתטית שאינה מובנת נכונה.

דמותה של אלזה זכתה לקבלות חיוביות רבות ממבקרי קולנוע, ששיבחו את אפיונה ואת פגיעותה המורכבים. כמו כן, גם אידינה מנזל זכתה לשבחים רבים על ביצועה הקולי בדמותה של אלזה, ובפרט על רקע ביצועה לשיר "Let It Go", ולעיתים קרובות כונתה "פאוור-האוס" בקרב מבקרים.[1][2][3][4][5][6]

פיתוח הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור של מלכת השלג, הדמות שעליה מבוססת אלזה.

שורשים ורעיונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כבר בשנת 1937 ניסה וולט דיסני לעבד את "מלכת השלג" של הנס כריסטיאן אנדרסן לסרט קולנוע. המעשייה מתמקדת בשני ילדים; גרדה, מקור ההשראה לנסיכה אנה, וקאי, שקולל בקללת "הראייה המנופצת" לאחר שנדקר משבר זכוכית ממראה קסומה ולימים נחטף על ידי מלכת השלג. עם זאת, דיסני התקשה ליצור עיבוד אמין ורב-ממדי לדמותה הראשית של האגדה, שנועדה להיות נבלית. בסופו של דבר ננטשו הניסיונות להפקת הסרט.

לימים ביצעו מנהלי קולנוע רבים מאמצים להתאים את האגדה לסרט, ביניהם פול וגָאֶטן בריזי, דיק זונדג, גלן קיין ודייב גץ. בשנת 2011 החל הבמאי כריס באק לעבוד על ניסיון נוסף ונתקל גם הוא באותם האתגרים עם דמותה של מלכת השלג. המפיק פיטר דל וצ'ו הסביר שהיה זה בעיקר משום שהדמות היא מבודדת מדי וחסרת קשרים אישיים. כתוצאה מכך התקשו השניים להסביר את המניעים שלה. לאחר שהוצעו מספר שינויים הציע אחד מחברי הצוות להפוך את המלכה לאחותה של אנה. מדל וצ'ו נמסר: "ברגע שהבנו שהדמויות האלה יכולות להיות אחיות ובעלות מערכת יחסים, הכל השתנה".

מלכת השלג, שקיבלה את השם אלזה, המשיכה לשמש כנבלית, ובמאי 2013 פרסמה דיסני את תקצירו של "לשבור את הקרח":

כשמקוללת אנה על ידי אחותה, מלכת השלג קרת הלב, תקוותה היחידה של אנה להפוך את הקללה היא לשרוד מסע מסוכן אך מרתק על פני נוף קפוא שאינו סלחני. לאנה מצטרפים איש שטח מחוספס ושוחר-ריגושים, אייל הצפון חד-הקרניים שלו ואיש שלג אומלל, ועליה להתחרות כנגד הזמן, לגבור על הטבע ולהילחם בצבא של אנשי שלג מאיימים אם אי פעם תקווה להפשיר את ליבה הקפוא.

תסריטים קודמים הכילו מעשים עוינים יותר מצד אלזה, כגון קילול ארנדל בכוונה תחילה בעזרת חורף נצחי. בנוסף מוצג שהיא יוצרת צבא של אנשי שלג, בדומה לצבא פתיתי השלג של מלכת השלג המקורית; דמותו הקומית של אולף הייתה אז של איש שלג קטן יותר שגורש על ידי אלזה עקב כך שלא היה די מאיים. עם זאת, במשך שני חודשים נערכו התסריטים על מנת להבליט את חוסר השליטה של אלזה בכוחותיה. אולף נהפך לאיש השלג היחיד שיצרה אלזה, ובמקום זאת הוא משמש כתזכורת לידידות של האחיות בילדותן. בגרסה הסופית יוצרת אלזה יצור שלג אחד אדיר-ממדים שאותו מכנה אולף "מרשמלו", המשמש כשומרה לאחר שסומנה כ"מפלצת" בשל כוחותיה. לדברי הבמאית ג'ניפר לי נהפכה הדמות למעין הכלאה בין קאי לבין מלכת השלג, מה ששיפר את יצוגה שהלך ונהיה יותר ויותר סימפתי. דל וצ'ו הוסיף כי "ישנם רגעים שבהם אלזה עושה מעשים רעים, אבל מאחר שמבינים מאין הם מגיעים, מהרצון להגן על עצמה, תמיד ניתן להתחבר אליה".

דיבוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אידינה מנזל, המדבבת את אלזה.

אווה בלה וספנסר ייסי גנוס לוהקו לדיבובה של אלזה כילדה וכנערה, בהתאמה. השחקנית והזמרת מייגן מולאלי לוהקה במקור לדבב את אלזה המבוגרת, אך הוחלפה על ידי אידינה מנזל, שחקנית וזמרת ברודוויי הידועה בעיקר בזכות ביצועיה כאלפבה ב"מרשעת". אידינה כבר הכירה את קריסטן בל, שדיבבה את אנה, ונבחנה בעבר לתפקיד הראשי בסרט "פלונטר". היא אמנם לא לוהקה לתפקיד, אבל המלהקת שמרה את ההקלטה שלה, ולימים השמיעה אותה לבמאי הסרט "לשבור את הקרח". מנזל הופתעה כשהתבקשה לעשות אודישן לסרט, והיא קיבלה את התפקיד לאחר קריאת התסריט בקול רם. בראיונות הודתה מנזל בדמיון בין אלזה לבין אלפבה, ואמרה ש"שתיהן נשים חזקות במיוחד שאינן מובנות". מנזל הוסיפה שהיא התחברה לשתי הדמויות בעיקר בגלל שאיפותיהן להסתיר את כישרונותיהן מאחרים, כשאצלה (מנזל) זה התבטא בהסתרת כישרון השירה שלה מן חבריה לספסל הלימודים, והסבירה כי היא "לא רוצה להרגיז אף אחד": הבמאי כריס באק האמין כי השירה של מנזל יעזור בהצגת הדמות, ואמר:

לאידינה יש תחושה של פגיעות בקולה. אלזה היא דמות חזקה מאוד, אבל שחיה בפחד - כך שהיינו צריכים מישהי שיכולה לתאר את שני הצדדים של הדמות, ואידינה היתה פשוט מדהימה.

מנזל לא הורגלה לעבוד עם סרטי אנימציה והדרישה להציג את רגשותיה של דמותה רק עם קולה בלבד, אם כי היא לא מצאה את זה מאתגר במיוחד. בעודה מקליטה, מנזל הצליחה "לשחק" עם קולה, ולנסות גוונים שונים כדי לקבוע את הטווחים ברגשותיה של אלזה. לדוגמה, מנזל רצתה לעשות הבדל בין הדרכים שהיא נשמעה כשהייתה נועזת לבין כשהייתה כועסת. מנזל גם הגבילה את ידיה באופן פיזי כדי לבדוק עד כמה דמותה "מפחדת לזוז ולהרגיש משהו שיפגע באנשים".

במהלך ההפקה, מנזל וג'ונתן גרוף, שמגלם את קריסטוף, הלכו לאולפן האנימציה על מנת להסביר לאנימטורים איך הם התקרבו אל הדמויות שלהם. האנימטורים שאלו את מנזל שאלות על השירה שלה, וזאת האחרונה ציינה איך היא נושמת כשהיא שרה בלייב; או אז, האנימטורים ציירו את אנימציית הנשימה של אלזה מותאם לשל מנזל, על מנת להוסיף לדמות ריאליזם נוסף. קולה של מנזל סיפק את ההשראה לשיר הבולט ביותר של אלזה, "Let It Go". לדברי המלחין, רוברט לופז, המנעד הקולי של מנזל היה מסוגל להעביר צד "נמוך, פגיע ושברירי" בקולה של אלזה בבירור וכן את כוח הגשמה העצמי שלה. באק ולי גם הופתעו מהתאימות בין קולה של מנזל לקולה של בל. בשלב מסוים במהלך ההקראה, הם שרו בלדה ("רוח מתחת לכנפיים שלי") במנעד קולי וסנטימנטלי שהשאיר את כולם עם דמעות בעיניים. בהמשך, לי רצתה שמנזל ובל ינכחו באותו החדר כשהן מקליטות את הקטעים הרגשיים החשובים של הסרט.

עיצוב ואפיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנות קונספט גנוזה מצוירת ביד לדמותה של מלכת השלג[7]

בעקבות ליהוקה של אידינה מנזל לתפקיד, דמותה של אלזה עברה שינויים רבים. לדבריה של מנזל, אלזה הוצגה בתסריט המקורי כאנטגוניסטית חד־ממדית אבל עוצבה בהדרגה כדמות פגיעה יותר ורבת ממדים. בנוסף, מנזל תיארה את הדמות שלה כ"משימה מאוד מורכבת ולא מובנת". הבמאית ג'ניפר לי ציינה כי לאורך כל הסרט אלזה מונעת בעיקר על ידי הפחד שלה, בעוד שמנזל הוסיפה כי היא גם נאבקת בפוטנציאל שלה להיות "אישה חזקה ויוצאת דופן". מנהל האנימטורים, ג'ון לאסטר, הפך ל"מגינה של אלזה", והיה נחוש בדעתו להציג את דמותה באור חיובי יותר, סימפתי. התסריטאית והבמאית ג'ניפר לי הצהירה בטוויטר כי שפת הגוף של אלזה וגינוניה כוונו בכוונה להראות חרדה ודיכאון. ביולי 2013, אולפני דיסני פרסמו תמונות של הדמויות הראשיות של הסרט יחד עם קווי מתאר של תפקידם בסיפור. אלזה קיבלה את התיאור הבא:

כלפי חוץ, אלזה נראית מוכנה, מלכותית ומאופקת, אך במציאות, היא חיה בפחד, שנובע מהיותה שומרת סוד אדיר - אלזה נולדה עם היכולת ליצור קרח ושלג. זוהי יכולת יפהפייה, אך גם מסוכנת מאוד. לאחר שכמעט הרגה את אחותה הצעירה אנה, אלזה מבודדת את עצמה בחדר נעול, ומבלה כל רגע בניסיונות לדכא את כוחותיה המתגברים. רגשותיה המורכבים מעוררים בטעות את הקסם, ששולח את ארנדל אל חורף נצחי שהיא אינה יכולה להפסיק. אלזה חוששת שהיא נהיית למפלצת וכי אף אחד, אפילו לא אחותה, יכול לעזור לה.

האנימטור של אלזה היה וויין אונטן, שביקש את התפקיד מכיוון שהוקסם ממורכבותה של הדמות. אונטן פיתח הבעות פניה של אלזה בקפידה על מנת להביא את הפחד שלה כמנוגד לשל אנה. עבור עבודתם על עיצוב האנימציה של אלזה, אונטן ושלושה אנימטורים אחרים דיסני אנימציה אחרים זכו בפרס על "יצירת דמות האנימציה המצטיין בקולנוע מונפש" בטקס "Visual Effects Society Awards 2013".

המפיקים זיהו את הסצנה שבה אלזה שרה את "Let It Go" כהנקודה המרכזית בפיתוח הדמות. הסצנה מתארת את בחירתה "להרפות" מפחדיה באמצעות כוחותיה. מפקח עיצוב הדמויות, ביל שוואב, אמר:

לפני "Let It Go", אלזה מכופתרת, שערה קשור והכל מושלם. במהלך השיר, היא נותנת לעצמה רשות להיות מי שהיא ומשתנה - שיערה יותר פרוע, גלימתה קסומה והיא סוף סוף חופשייה, גם אם היא לגמרי לבד...

אנימטורים תכננו את מלתחתה של אלזה בצורה כזו שתשקף את המטמורפוזה שלה; בהתחלה, היא מוצגת בעיקר בבגדים כובלים ומגבילים. מנזל ציינה כי לאחר שקיבלה את יכולותיה, המראה של אלזה הופך ל"מאולתר מאוד" וכי בריאיון שהתקיים בינואר 2014 עם ג'ון אוגוסט ואלין ברוש מק'קנה, לי גילתה כי לאסטר עזר באופן אישי עם שינוייה הפיזי של אלזה.

מראה החיצוני של אלזה היה גם נקודת מפתח בהתפתחות אופייה, ותוכנן בתחילה לתאר אותה כרעה. רוברט לופז, שהלחין את השיר עם אשתו, קריסטן אנדרסון-לופז, הסביר:

אלזה עומדת להפסיק להיות הנסיכה המושלמת שניסתה לשמור את אישיותה בתת מודע כל חייה, ולומר 'לעזאזל עם זה, אני הולכת להיות מי שאני'.

הזוג רצה להשתמש בשיר כדרך להשיג הבנה טובה יותר של הדמות ומה היא תהיה אם היא כבר לא חיה בפחד, אשר בסופו של דבר הפך את זהותה להרבה יותר מורכבות. יכולתה של מנזל להיות כל כך שברירית ופגיעה ואז לפרוץ בקול בתחנת הכוח שסיפק השיר, הפך את העלילה סביב אלזה כדמות "טובה". אלזה בתחילה מנסה לדכא את כוחותיה על מנת למנוע פגיעה בזולת, ובמיוחד אנה, וכשהיא כבר לא מסוגלת לעשות זאת, היא מגרשת את עצמה מהממלכה על מנת להגן על הסובבים אותה. התסריטאי פול בריגס אמר כי אנה היא מה שאלזה הכי זקוקה לו כאשר הסוד שלה נחשף. "חוזקו של הקשר המשפחתי הוא מה שהופך את הסיפור הזה לכל כך חזק", הוא הסביר, "כי זאת אחותה שמוכנה להסתכל מעבר לכוחותיה ולעמוד בינה לבין העולם אם זה מה שנדרש".

מראה החיצוני של אלזה עובר בהדרגה משל אנטגוניסטית לשל גיבורה. במקור, אלזה עוצבה בסגנון דומה לנבלי דיסני אחרים, עם עור כחול ושיער שחור וקוצני. מספר חודשים לאחר יציאת הסרט לאקרנים, אמנית הפיתוח הוויזואלי, קלייר קין, פרסמה שרטוט מוקדם של אלזה, שם נחשף שתסרוקתה קיבל השראה מהזמרת איימי ויינהאוס. באותו הזמן, אלזה הייתה בעלת שיער כחול ונפוח שיער המשתנה בהתאם לקולה ומצבי הרוח הדרמטיים שלה. הדיווחים של לאסטר השפיעו על יצירת המראה הסופי וההרבה יותר רך של הדמות, במיוחד שיערה הפלטינה-בלונדיני העבה שלה, שאנימטורים התקשו לעצב. המנהל האמנותי, מיכאל גיאימו, אמר כי בעוד שמספר אסטרטגיות הוצעו לשיערה של אלזה, לאסטר דחף את הצוות להמשיך לבצע שיפורים. במהלך מחקר, המפיקים מצאו כי בנורווגיה הרבה נשים עם צמות; אז הם שכרו סטייליסט מניו יורק בשם "דנילו" שעזר ליצור סגנון שישקף זאת, אך בעוד שעדיין שישמור במקצת על היותו "קצת שונה".

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלזה מציגה את כוחותיה החל מגיל צעיר מאוד. האנימטורים רצו לתת הצצה הראשונה לכוחותיה כדי לשקף את תמימותה הילדותית של אלזה, ודבר זה התבטא בעיצוב פשוט של פתיתי שלג. דפוסי השלג וקרח של אלזה הולכים ונהיים יותר ויותר מסובכים ומורכבים ככל שדמותה מתבגרת. מפקח העיצוב באפקטים, מרלון ווסט פירט ש"כאשר אלזה מרפה ובאמת מתחילה לשלוט בכוחותיה, רצינו שהקרח והשלג יעבירו את הרעיון כי אלזה גדלה להיות אישה יפה ואלגנטית, שבטוחה עצמה".

טירת הקרח שלה, שאלזה יוצרת תוך כדי השיר "Let It Go", נועד להמחיש את הבשלת כוחותיה וכן "ביטוי של רגשותיה לעולם". בתחילה, הארמון מוצג כיפהפייה; אך עם זאת, לאחר שאלזה נעשית מודעת להרס שהיא גרמה בשוגג, ובעודה מושמצת ונרדפת על ידי הנסיך הנס, הארמון הופך להיות אפל ומעוות יותר, עם נטיפי קרח משוננים שיורדים מן הקירות. צוות העיצוב של הסרט לא היה בטוח איך הארמון צריך להיראות וחיפש עיצובים עבור טירות קרח שונות מלאות שלג. לאסטר הציע לעגן את המבנה בדפוסים של פתיתי שלג. לדוגמה, פתית שלג עצום ישמש כבסיס המבנה, והארמון יהיה בצורת משושה. לאסטר גם רצה שדפוסי פתיתי השלג ישפיעו על האופן שבו אלזה יוצרת את הארמון. "פתיתי שלג הם גבישי קרח קטנטנים הנוצרים באוויר, וכאשר יש שינויי טמפרטורה ולחות, פתיתי השלג האלו מתחילים לגדול בדפוס שנקרא הסתעפות וציפוי", הסביר מפקח העיצוב באפקטים, דייל מיידה. "[לאסטר] אמר 'אתה יודע, כאשר אלזה בונה את ארמון הקרח שלה, זה יהיה כל כך מדהים אם על כל צעד ושעל הארמון הזה ייווצר מתוך האוויר; הסתעפות וציפוי לאורך כל הדרך".

חמישים אנימטורים עבדו על הסצנה שבה הארמון נבנה. מאוחר יותר, האנימטורים עבדו על בגדיה של אלזה. בעוד שהדפסי הפרחים על העץ הנוברגיים המסורתיים שימשו כהשראה לתלבושות שלה בתחילת הסרט, שמלת הקרח שלה תוכננה בדומה לארמונה, עם פתיתי שלג המשפיעים על הסגנון. הגלימה עצמה היא פתית שלג גדול.

הופעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשבור את הקרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – לשבור את הקרח

אלזה, נסיכת ארנדל ויורשת העצר, נולדה עם היכולת ליצור קרח ושלג. כילדה, היא משתמשת ביכולותיה ליצור ארץ פלאות חורפית, שם אלזה משחקת עם אחותה הצעירה, הנסיכה אנה. לילה אחד, אלזה פוגעת בטעות באנה עם הכוחות שלה. מלך ומלכת ארנדל לוקחים בחיפזון את אנה לשבט של טרולים כדי להירפא. בעודם מרפאים את אנה, הטרולים מיידעי את המלך והמלכה שיכולותיה של אלזה יגדלו, ויהפכו ליפים מאוד, אך גם למסוכנים מאוד, ולכן, על אלזה ללמוד לשלוט בכוחותיה. בעוד טרולים מוחקים את זיכרונותיה של אנה לגבי האירוע וכוחותיה של אלזה בכלל, זאת האחרונה מקבלת מכך טראומה. המלך והמלכה נוקטים בצעדים כדי לשלוט ולהסתיר כוחות הקרח של אלזה: שערי הטירה ננעלים. אלזה מסתגרת בחדר השינה שלה רוב הזמן, מקבלת כפפות כדי לעזור לדכא את כוחותיה ומוזהרת פעם אחר פעם לשמור את רגשותיה בפנים. למרות כל אמצעי הזהירות, כוחותיה של אלזה ממשיכים להתחזק. בינתיים, אנה מבולבלת נוכח אובדן ההתקשרות עם אחותה הגדולה ומנסה, ללא הצלחה, להוציא אותה מחדרה. כאשר האחיות גודלות, הספינה שבה המלך והמלכה שטים מתהפכת בסערה וטובעת, ואנה ואלזה מרגישות עוד יותר בודדות.

שלוש שנים חולפות, ואלזה, המבוגרת כעת, עומדת לפני הכתרתה למלכת ארנדל. אף על פי שהיא מפחדת לפתוח את הטירה אל הקהל הגדול, טקס ההכתרה עובר בשלום יחסית. עם זאת, במסיבה, אנה מבקשת את ברכתה של אלזה לאירוסיה עם הנסיך הנס מאיי הדרום, שאנה פגשה מוקדם יותר באותו הערב. אלזה מסרבת לברך את השניים; בטענה שאנה אינה יכולה להינשא לאדם שהיא בקושי מכירה, מה שגורם לוויכוח בין השתיים. בהיותה כל כך כועסת על אלזה, אנה מגלה את סודה בטעות. לאחר שאורחיה ונתיניה המבוהלים מאשימים אותה בכישוף ומכנים אותה מפלצת, אלזה בורחת אל ההרים קפואים. תוך כדי כך, רגשותיה משחררים חורף "נצחי" ברחבי ארנדל. בזמן שהותה בהרים, אלזה מחליטה לאמץ, סוף סוף, את כל כוחותיה ובונה ארמון קרח עצום, שם היא מאמינה שהיא תוכל לחיות בחופשיות בלא חשש לפגוע באחרים. בנוסף, אלזה בונה איש שלג מילדותה בשם אולף, ומביאה אותו לחיים.

אנה, נחושה בדעתה למצוא את אלזה ולהחזירה לממלכה, עוברת דרך ההרים, שם היא נתקלת באולף ובאיש איילים בשם קריסטוף. השלושה, יחד עם סוון, איילו הנאמן של קריסטוף מגיעים לארמון הקרח של אלזה, שם אנה מנסה לשכנע אותה לחזור הביתה ולתקן את מערכת היחסים שלהן. כאשר אלזה מתנגדת, אנה מספרת לה על ארנדל. מבועתת, אלזה שולחת בטעות חזיזי קרח, שאחד מהם פוגע בטעות בליבה של אנה. מזועזעת אפילו יותר, אלזה מאלצת את אנה, קריסטוף ואולף להסתלק על ידי יצירת איש שלג ענקי (שאולף מכנה אותו "מרשמלו"), שמסמל את רצונה להיות לבד על מנת להיות מסוגלת להשתמש בכוחותיה מבלי לפגוע באף אחד. בהדרגה, טירת הקרח שלה כנראה הופכת ליותר אפלה וגרוטסקית, מה שמשקף את ייסוריה ופחדיה שמוצתים מחדש. בינתיים, אנה נלקחת על ידי קריסטוף אל הטרולים, שמגלים לשניים כי רק "מעשה אהבת אמת" יוכל להציל את חייה.

בינתיים, הנס וקבוצת חיילים תוקפים את ארמון הקרח. אלזה מכניעה שני חיילים המנסים לרצוח אותה, אך הנס משכנע אותה לחוס על חייהם על מנת להוכיח שהיא אינה מפלצת, כשלמעשה הוא מסיח את דעתה ומעלף אותה, ולאחר מכן כולא אותה בצינוק הארמון של ארנדל. בצינוק, הנס מבקר אותה ומבקש ממנה לסיים את החורף אך היא מודה כי אין לה מושג איך. לאחר שהוא עוזב, אלזה משתחררת מהכבלים על ידי הקפאתם אותם ובורחת מהתא, למרות פחדיה לעורר סופת שלגים מאסיבית. במקביל, אנה חוזרת לארמון, מתוך אמונה כי נשיקתו של הנס תהיה "מעשה אהבת אמת". במקום זאת, הוא מודיע לה כי הצעת הנישואים הייתה הצעד הראשון של מזימתו לקחת בכוח את כס המלוכה של ארנדל. אולף, שמתגנב לחדר לאחר שהנס נעל שם את אנה, מספר לה כי קריסטוף מאוהב בה וזאת האחרונה מאמינה כי הנשיקה שלו תרפא אותה. השניים ממהרים למצוא את קריסטוף. באותו הזמן, הנס מתעמת מול אלזה ו"חושף" בפניה שמעשיה הרגו את אנה. הרוסה מ"בשורתו" של הנס, אלזה מתמוטטת והסופה מפסיקה להשתולל. הנס מתקרב בהנפת חרב מתוך כוונה להרוג אותה, אבל אנה, שרואה את הנס ואלזה, ממהרת אליהם במקום אל קריסטוף, ורגע לפני שהנס מכה, אנה קופאת ומצילה את אלזה.

אבלה על מות אחותה, אלזה מחבקת את אנה הקפואה, אך מגלה שאנה חוזרת להפשיר, מכיוון שבחרה להציל את אחותה אף על פי שהייתה יכולה להציל את עצמה. אלזה מבינה שאהבה היא המפתח לשליטה בכוחותיה ולסיום החורף הנצחי על ארנדל. בעודה מחזירה את הקיץ לארנדל, אלזה חוזרת לכס המלוכה, וכעת יש לה את היכולת להשתמש ולשלוט בכוחותיה בבטחה, בזמן שהיא משקמת את הקשר שלה עם אחותה.

קדחת הקרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קדחת הקרח

כמעט שנה לאחר אירועי הסרט הראשון, אלזה מנסה להפוך את מסיבת יום הולדת ה-19 של אנה למושלמת ככל האפשר, על מנת לפצות על השנים שהן בילו בנפרד. לשם כך, היא עובדת בצמוד עם קריסטוף, סוון ואולף כדי להגשים זאת. בעודה מוודאת כי מסיבת ההפתעה בחצר הארמון מוכנה, היא משאירה קריסטוף אחראי בזמן שהיא הולכת להעיר את אנה. בעוד היא מובילה את אנה במסע אחר מתנות יום ההולדת באמצעות חוט שמתפתל סביב הממלכה, אלזה חוטפת צינון, ושלא ביודעין מייצרת קבוצה של אנשי שלג קטנים עם כל עיטוש. אנשי השלג הקטנים מתחילים לפרק את הקישוטים של מסיבת יום ההולדת בזמן שקריסטוף מנסה לעצור אותם. בעוד אלזה מובילה את אנה ברחבי הממלכה, קריסטוף, סוון, ואולף מנסים להשתלט על אנשי השלג הקטנים ולתקן את הקישוטים בדיוק בזמן לחזרתן של אנה ואלזה. אנה, כשמבחינה בצינון ההולך ומחמיר של אלזה, מנסה לשווא לגרום לאלזה להפסיק עם המסע. הצינון של אלזה משפיע עליה וגורם לה להיות עייפה מאוד ולהתנהג לכאורה כשיכורה. לאחר שאלזה כמעט נופלת ממגדל השעון, אנה משכנעת אותה לקחת מנוחה, והשתיים חוזרות לארמון. בארמון, בעוד אנה מופתעת מהמסיבה שארגנו לכבודה, אלזה מתעטשת ויוצרת כדור שלג ענק דרך שופר ענקי, שפוגע בהנס המרצה את עונשו בבית הכלא. או אז אלזה נשכבת במיטתה תחת השגחתה וטיפולה של אנה, שמציינת כי זו מתנת יום ההולדת הטובה ביותר שלאלזה נתנה לה: היכולת לטפל בה ולדאוג לה.

עד עצם היום הזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – עד עצם היום הזה (סדרת טלוויזיה)

אלזה מופיעה כדמות חוזרת במחציתה הראשונה של עונתה הרביעית של סדרת הטלוויזיה "עד עצם היום הזה", בה היא מגולמת על ידי ג'ורג'ינה הייג.

בפרק סיום העונה השלישית, "אין כמו בבית", אמה סוואן (בתם של שלגיה והנסיך צ'ארמינג) וקפטן הוק מחזירים איתם בטעות כד מסתורי מן הכספת של עוץ לי גוץ לי. הכד משחרר נוזל כחול המשתנה לדמותה של אלזה. אלזה מסירה את כפפותיה והורסת את הכד עם משב רוח קפוא. היא צועדת אל מחוץ לאסם, ומותירה אחריה שובל של אדמה קפואה. בבכורת העונה הרביעית, "מעשייה בשתי אחיות", סיפורה של אלזה וכן פלאשבקים המתרחשים חמש שנים לאחר אירועי הסרט מוצגים. בעבר, אלזה מגלה כי הוריהן לא יצאו לשליחות דיפלומטית, אלא למיסטהייבן - היער המכושף - משם רוב תושבי סטוריברוק באו -כדי לגלות עוד על כוחותיה של אלזה, ואנה מחליטה לנסוע למיסטהייבן על מנת לברר פרטים נוספים על מסעם של הוריהן. בהווה, אלזה נבהלת מהחשיפה הפתאומית שלה לעולמנו ולסטוריברוק, ויוצרת מחדש את "מרשמלו" בתור הגנה, אותו רג'ינה (המלכה הרעה) משמידה. אלזה מגלה שברשותו של מר גולד (עוץ לי גוץ לי) נמצאת שרשרת, אותה היא נתנה לאנה לפני חתונתה (שכלל לא התקיימה) עם קריסטוף ומחליטה ללמוד מה קרה לאחותה.

בהמשך העונה, אלזה מתיידדת עם אמה סוואן ושאר הקבוצה, שמנסים למצוא פתרון לבעייתה של אלזה למצוא את אנה. בסופו של דבר, הקבוצה מגלה כי אישה בשם אינגריד, המכונה בשם "מלכת השלג", ולה יכולות דומות לשל אלזה, אחראית באופן כלשהו ללכידתה של אלזה בכד. במהלך החקירה, אלזה והקבוצה מגלים כי אינגריד היא דודתה של אלזה, אשר נשכחה מארנדל, כשאמן של אלזה ואנה, גרדה, ביקשה מפאבי הגדול למחוק מתושבי הממלכה את זיכרונם ממנה, מפני שאינגריד הרגה בטעות את אחותן האמצעית. לאחר מכן, אינגריד מגלה נבואה האומרת שיבוא יום שבו היא תקבל את אהבתן של אחיותיה, אך מכיוון ששתי אחיותיה מתות, אינגריד מסיקה שהיא תיאלץ ליצור אחיות חדשות. לשם כך, היא בוחרת באמה ואלזה. אינגריד עוקבת אחר אמה במשך כל חייה כהכנת הנבואה, בזמן שהיא מפעילה מניפולציות על אירועים בארנדל שיביאו את אלזה אליה. כשהיא משוכנעת שתוכל להרוויח את אהבתן של אלזה ואמה אליה רק בהיותן היחידות שנשארו, אינגריד מקבלת מראה המסוגלת לשקף ולהוציא את הגרוע ביותר אצל בני האדם (פרט הלקוח ישירות מן האגדה המקורית): אם שבר מראה ייכנס לעיני האדם, הוא לא יוכל לראות דבר חוץ משנאה ורוע בעולם. אינגריד משתמש בקללת "הראייה המנופצת" על כולם בסטוריברוק, ובכך מכריחה את כל תושביה להרוג אחד את השני בזמן שהיא, אמה, ואלזה חסינות. בעבר, מתגלה כי אינגריד השתמשה בכך על אנה, מה שאילץ אותה למלכד את אלזה בכד.

חזרה בארנדל, אנה וקריסטוף מתעוררים מהכישוף שאינגריד הטילה עליהם לפני שעזבה, ומנסים לעלות על עקבותיו של אבן המכונה כוכב המשאלות, אשר לו יש את הכוח להביא אותם אל אלזה; רק כשאותו האבן שובץ בשרשרת שאלזה נתנה לאנה, הנמצא כעת בסטוריברוק. אלזה משתמשת באבן על מנת להביא אנה וקריסטוף לסטוריברוק. עם זאת, קללת "הראייה המנופצת" כבר החלה והיחידים החסינים בפניה הם אלזה, אמה, ואנה. אנה, אלזה ואמה מוצאות מכתב שגרדה כתבה לבנותיה, אלזה ואנה, ממש לפני מותה. השלוש מביאות את המכתב לאינגריד, שקוראת ומבינה שגרדה סלחה לאינגריד על כל מה שהתרחש ועדיין אוהבת אותה, אינגריד מבינה שעל זאת הנבואה שנובאה לה דיברה, ומבינה כי אין טעם להרוג את העיירה כעת, ומתאבדת באמצעות המראה.

בעזרת עוץ לי גוץ לי, אלזה, אנה וקריסטוף מוצאים דלת המובילה אותם חזרה אל ארנדל, אף על פי שהם לא יוכלו לחזור מפני שהדלת תיעלם לאחר השימוש בו. אנה וקריסטוף עוזבים, ולאחר מכן גם אלזה, לא לפני שהיא ואמה נפרדות בדמעות. בארנדל, אנה וקריסטוף סוף סוף חוגגים את נישואיהם המיוחלים.

אלזה מוזכרת שוב על ידי אריאל, שמציינת כי זו האחרונה לכדה אותה בטעות עם הספינה בתוך הבקבוק בזמן שגירשה את שחור הזקן.

עם כניסתם של דמויות "לשבור את הקרח", העונה הרביעית של "עד עצם היום הזה" רשמה עלייה של 31 אחוז ברייטינג מן עונת הסתיו של 2013 (9.3 מיליון צופים), סימון הדירוג הגבוה ביותר שלה מזה שנים.

ההרפתקה של אולף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ההרפתקה של אולף

אלזה הופיעה בסרט על תקופת החגים באורך 21 דקות לצד אנה, קריסטוף, סוון ואולף, שהוקרן לראשונה בבתי קולנוע יחד עם הסרט "קוקו" של דיסני ופיקסאר ב-22 בנובמבר 2017.

היה היה איש שלג[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – היה היה איש שלג

אלזה הופיעה בסרט הקצר שאורכו כ-8 דקות, והוא מציג את נקודת המבט של אולף במהלך המתרחש בסרט הראשון בזיכיון.

שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2013, חברת דיסני החלה לפרסם את "בובות הקסם המוזיקליות של אלזה ואנה", אשר ניגנו שירים המופיעים בסרט. גרסאות רבות ואחרות של אלזה הוצעו לרכישה, לרבות בובות אופנה, וקטיפה. התחפושות בדמותה של אלזה הופצו בגרסת שמלת הקרח שלה יחד עם כפפות דומות לאלו שהיא לובשת בסרט. יחד עם אנה, דמותה של אלזה הודפסה על חפצים שונים שנמכרו במהדורת "לשבור את הקרח", כגון צלחות או ספלי קפה. בנוסף, גרסאות מופשטות של הסרט הותאמו לילדים קטנים, כולל ספר מוקלט. יתרה מזאת, אלזה ואנה הן דמויות שניתן לשחק ב"אינפיניטי דיסני" באמצעות בובות קטנות שנתן לקנותן בחנויות.

בתחילת 2014, מוצרי "לשבור את הקרח", כולל בובות ושמלות, נמכרו כמעט בכל מקום, כולל ברשתות שונות של חנויות דיסני ופארקי השעשועים. בתחילת נובמבר 2014, חברת דיסני הודיעה כי מכרה יותר משלושה מיליון תלבושות במהדורת "לשבור את הקרח" בצפון אמריקה לבדה, מתוכם אלזה הייתה במקום הראשון ברשימת תחפושות דיסני הנמכרים ביותר של כל הזמנים, ואחריה אנה במקום השני.

פארקי שעשועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלזה מברכת עוברים ושבים בפארק דיסנילנד שבקליפורניה

בחודש נובמבר, יציאת הסרט לאקרנים, החלו דמויותיהן של אלזה ושל אנה להופיע בפארקים ובאתרי הבידור של וולט דיסני בפלורידה ובקליפורניה. בדיסניוורלד נורווגיה הוקם ביתן "לשבור את הקרח" הוקם בהשראת היסודות התרבותיים של סקנדינביה שהושקעו בתכנון הסרט. בדיסנילנד הוקם בית חורף שעל גגו מוצב פסל בדמותו של אולף. בנוסף הוכנסו אלזה, אנה ואולף למופע "דיסני על הקרח" בדיסנילנד פריז. ב-20 באפריל 2014 הופיעו אנה ואלזה ב"היכל אגדות הנסיכות" בממלכת הקסם, כשנספר כי זמן ההמתנה שהומתן כדי לראות את הדמויות הסתכם בכשלוש שעות, לעומת 15 דקות המתנה לסינדרלה ולרפונזל.

ביצועה של אלזה לשיר "Let It Go" הפך למאפיין המרכזי בקטע "הרפתקאות חורף החלומות", שנמשך כ-30 דקות והיה נושאו החורפי של המופע הלילי "עולם של צבעים", המציג סצינות מתוך סרטים של דיסני. המופע "חלומות דיסני!" המוצג בדיסנילד פריז הוסיף גם הוא את ביצועה של אלזה לשיר לאטרקציות המוצגות בו.

ב-16 במאי 2014 הוכרזה הצגת בכורה של מצעד "לשבור את הקרח" בדיסנילנד, שבו הופיעו אלזה, אנה, ואולף. המצעד הועלה לראשונה ב-13 ביוני 2014, והיה המופע המקדים של המצעד "Mickey's Soundsational". מ-5 ביולי עד ל-1 בספטמבר 2014, כחלק מתצוגת "כיף של קיץ עם 'לשבור את הקרח'" שהוצג בבית אולפני הוליווד של דיסני, הופיעו אנה ואלזה על מזחלת רתומה העושה את דרכה לאורך השדרות של הוליווד, לצד קריסטוף וגולשים נוספים. האחיות הופיעו גם בחגיגת "For the First Time in Forever: A Frozen Sing-Along", שם הן עוזרות כביכול להיסטוריוני משפחת המלוכה לספר את ההיסטוריה של ממלכת ארנדל, ובמופע זיקוקים לצד קריסטוף ואולף. בתגובה לביקוש גבוה הודיעו הפארקים של דיסני ב-7 באוגוסט על הארכת התצוגה "כיף של קיץ עם 'לשבור את הקרח'" עד ל-28 בספטמבר.

ב-19 באוגוסט 2014 הוכרז בתחילה כי "הבוטיק של אלזה ושל אנה" (שיחליף את "סטודיו דיסני 365") יפתח באמצע ספטמבר בדאונטאון דיסני. תאריך הפתיחה שונה ל-6 באוקטובר 2014, ושם החנות שונה ל"הבוטיק של אנה ושל אלזה". המיקום מכיל מוצרים בהשראת אנה, אלזה ואולף.

החל מ-22 במאי 2015 מציג דיסנילנד מצעד לילה חדש בשם "צבעי הלילה", בו מעורבים אנה, אלזה ואולף, כחלק מחגיגות יום העצמאות ה-60 של הפארק.

קוספליי[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותה של אלזה זכתה לפופולריות רבה בקהילת הקוספליי. הקוספליירית אנה פיית' ידועה בשל גילומה של אלזה באירועי צדקה, בכנסי קומיקס ובאירועים אחרים.[8][9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אלזה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Idina Menzel: A snow queen to melt our hearts, באתר "Daily Mail", ‏1 בדצמבר 2013
  2. ^ Marc Snetiker, ‏Disney's 'Frozen' soundtrack: Ranking all nine original songs, באתר Entertainment, ‏30 בנובמבר 2013
  3. ^ Lina Das, ‏Idina Menzel: A snow queen to melt our hearts, באתר Daily Mail, ‏1 בדצמבר 2013
  4. ^ Linda Barnard, ‏Frozen will warm your heart: review, באתר The Star, ‏27 בנובמבר 2013
  5. ^ Matt DeTurck, ‏CD Review: Disney's "Frozen" Soundtrack, באתר Rochester City Newspaper, ‏27 בנובמבר 2013
  6. ^ Nasim Asl, ‏Frozen Melts Viewers’ Hearts, באתר The Oxford Student, ‏13 בדצמבר 2013
  7. ^ Russ Fischer, ‏Disney's "Frozen", Formerly "The Snow Queen", Will Be CG Rather Than Hand-Drawn, באתר Slash Film, ‏11 בינואר 2012
  8. ^ Arnowitz, Leora (2014-06-18). "'אני רוצָה להיות מודל לחיקוי לילדים'". FoxNews.com. נבדק ב-2016-02-02.
  9. ^ Rothman, Michael (2014-06-13). "הכירו את אנה פיית' קרלסון, השחקנית שנראית בדיוק כמו אלזה מ'לשבור את הקרח'". ABC News. נבדק ב-2016-01-28.