דמות חוזרת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דמות חוזרתאנגלית: Recurring character) היא הופעה קצרה של שחקן כדמות בסדרה או בסרט למשך מספר פרקים קטן פחות מדמות משנה, אך יותר גדול יותר מדמות אורחת. לרוב דמויות המופיעות כך אינם תורמות הרבה לעלילה אך לעיתים כמה פרקי סדרות עוסקות דווקא בדמויות חוזרות. כפי שהשם מרמז, דמות הופכת לחוזרת רק כעבור מספר פרקים ולעיתים לאחר הופעה טובה של השחקן, ההופכת אותו לחלק מהעלילה. לעיתים דמויות שתרמו הרבה בהופעתם הופכים לדמויות קבועות יותר - מה שמכונה באנגלית דמות פורצת (Breakout character), למשל הדמויות אלי גולד מהאישה הטובה, לאו צ'ינגוויק ממופע שנות ה-70, אנג'ל ואוז מבאפי ציידת הערפדים ודונה מוס מהבית הלבן.

חלק מהופעות אלה חלות רק בסרטי ספין-אוף קצרים, או שמתוכם הדמויות מופיעות. אחרות מתאימות לסיטקומים ולאופרות סבון, בהם דמויות חוזרות יכולות "לרענן" את העלילה הקבועה או להשיב דמויות מצחיקות שאינם חתומות על חוזה (למשל קומיקאים שמשתלבים בתעשייה וכו').

ישנם גם מספר ספרים בהם דמויות יכולות לחזור במספר פרקים. ארתור קונן דויל השתמש מספר פעמים בדמויות חוזרות בשרלוק הולמס, ביניהם גם המפקח לסטרייד, שהפך לדמות גדולה יותר לעלילה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]