לדלג לתוכן

ביקורי נשיאי צרפת בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פרנסואה מיטראן - נשיא צרפת הראשון שביקר בישראל

מאז הקמת המדינה ביקרו בישראל חמישה מנשיאי צרפת המכהנים (מתוך תשעה).[1] הביקור הראשון נערך בשנת 1982 והאחרון בשנת 2023. מיעוט הביקורים ומועדיהם ביטאו את המורכבות של יחסי שתי המדינות ובמיוחד את המשבר שאפיין אותם במהלך שנות השישים והשבעים על רקע יחסי צרפת עם העולם הערבי. הם ביטאו גם את היחסים המשופרים שהתבססו בין המדינות לאחר מכן (למעט בתקופת נשיאותו של ז'אק שיראק).

ביקור פרנסואה מיטראן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיא מיטראן הגיע לישראל ב-3 במרץ 1982 לביקור בן שלושה ימים, והיה לנשיא הצרפתי הראשון שביקר בה. הביקור נערך עשרה חודשים לאחר כניסתו לתפקידו כנשיא. הוא התקבל בנמל התעופה בן-גוריון בטקס ממלכתי במעמד נשיא המדינה יצחק נבון וראש הממשלה מנחם בגין (שישב בכסא גלגלים לאחר ששבר את ירכו). מיטראן ערך במהלך ביקורו מספר שיחות עבודה עם בגין וביקר את הנשיא נבון במשכן הנשיא. ביום השני לביקורו ביקר מיטראן במוסד יד ושם ובקבר הרצל בהר הרצל ונאם במליאת הכנסת. למחרת ביקר בעיר עכו ובבית לוחמי הגטאות. נערכו לכבודו שתי סעודות חגיגיות, במשכן הכנסת ובמלון המלך דוד, שבו התאכסן בביקורו.

בביקור נערכו שיחות בשורה של סוגיות מדיניות ובראשן הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הביקור עמד בסימן המחלוקת בין שתי המדינות בסוגיה זו, כאשר מיטראן הביע תמיכה בפתרון של מדינה פלסטינית, ובגין שלל זאת וצידד במתן אוטונומיה לפלסטינים. בנושא זה נאם מיטראן במליאת הכנסת ובגין השיב לו בנאום תקיף.

ביקורי ז'אק שיראק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 בנובמבר 1995 השתתף הנשיא שיראק בהלוויית יצחק רבין בירושלים. באוקטובר 1996 הגיע לביקור נוסף בישראל ובין היתר נשא נאום בטכניון בחיפה.

ביקור ניקולא סרקוזי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 ביוני 2008 הגיע הנשיא סרקוזי לביקור בן שלושה ימים בישראל לרגל שנת השישים לעצמאותה. עמו הגיעה משלחת גדולה של תעשיינים ואנשי עסקים מארצו, שערכו פגישות כלכליות בישראל[2].

סרקוזי התקבל בשדה התעופה בטקס ממלכתי במעמד הנשיא שמעון פרס וראש הממשלה אהוד אולמרט. הוא ביקר ביד ושם, התקבל במשכן הכנסת ונאם במליאת הכנסת. הוא נפגש עם בני משפחת החייל החטוף גלעד שליט והשתתף בארוחות ערב לכבודו שנערכו בבית ראש הממשלה ובמשכן הכנסת.

סרקוזי ביקר בישראל בלוויית אשתו, הזמרת והדוגמנית קרלה ברוני, שמשכה תשומת לב ציבורית רבה ובאמצעי התקשורת יוחד לה אף סיקור נרחב יותר מזה של בעלה[3].

ביקורי פרנסואה הולנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגלי צרפת וישראל ליד בניין הכנסת בירושלים, בעת ביקורו של פרנסואה הולנד בעיר, נובמבר 2013

הנשיא הולנד הגיע ב-17 בנובמבר 2013 לביקור בן שלושה ימים בישראל ועמו שישה משרי ממשלת צרפת. הוא ביקר ביד ושם ואצל הנשיא שמעון פרס ונועד לפגישת עבודה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלאחריה נערכה מסיבת עיתונאים משותפת לשניהם[4]. ביום השני לביקור ביקר הולנד בעיר העתיקה בירושלים ונפגש ברמאללה עם ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. בהמשך נאם במליאת הכנסת והשתתף בארוחת ערב ממלכתית עם נשיא המדינה. ביום השלישי לביקור עלה עם ראש הממשלה נתניהו לקברי הנרצחים בפיגוע בבית הספר היהודי בטולוז. בהמשך השתתף באירוע כלכלי במלון דן בתל אביב ופגש אישים מן הקהילה הצרפתית בישראל באוניברסיטת תל אביב.

הביקור נערך על רקע המשא ומתן הבינלאומי עם איראן בניסיון להביא להפסקת מפעל פיתוח הנשק הגרעיני שלה והעמדה הנוקשה יותר שנקטה צרפת במשא ומתן מול איראן לעומת עמדותיהן המקלות יותר של יתר מעצמות המערב. חלק ניכר מן הפגישות שנערכו עם הולנד בישראל יוחד לנושא זה.

ב-30 בספטמבר 2016 הגיע פרנסואה הולנד לירושלים להשתתף בהלוויית שמעון פרס.

ביקורי עמנואל מקרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-22 בינואר 2020 ביקר עמנואל מקרון בישראל למשך יומיים על מנת להשתתף בפורום השואה העולמי החמישי. במהלך הביקור נפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שבסיומה הצהיר על מחויבותה של צרפת לביטחון ישראל. תקרית מביכה שזכתה לפרסום רב בתקשורת ברחבי העולם, נרשמה במהלך הביקור, כאשר בסיור בעיר העתיקה, בכניסה למתחם כנסיית סנטה אנה דרש מקרון, תוך הרמת קול ונפנופי אצבע, ממאבטחי שב"כ שליוו את המשלחת שלא יכנסו עמו למתחם הכנסייה[5][6].

ב-24 באוקטובר 2023, הגיע מקרון לביקור בזק בישראל כדי להביע סולידריות בעקבות מתקפת הפתע שהובילה לפרוץ מלחמת חרבות ברזל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שבעה מתשעה הנשיאים כיהנו בתקופת הרפובליקה הצרפתית החמישית (1958 ואילך), שבה ניתנו לנשיא מעמד וסמכויות גדולים יותר.
  2. ^ נעמה סיקולר וטל פמסון, סרקוזי, ברוני ו־100 תעשיינים בכירים נוחתים היום בארץ, באתר כלכליסט, 22 ביוני 2008
  3. ^ ביקור סרקוזי: תחרות הזלת ריר, באתר הארץ, 23 ביוני 2008
  4. ^ חדשות 2, ‏היום: נשיא צרפת פרנסואה הולנד ינחת בישראל, באתר ‏מאקו‏, 17 בנובמבר 2013
  5. ^ אסף אוני, ‏מקרון גער בשוטרים הישראלים; בצרפת מבקרים אותו על חוסר תכנון, באתר גלובס, 22 בינואר 2020
  6. ^ איתמר אייכנר וגלעד כהן, "צאו החוצה!": נשיא צרפת צעק על אנשי ביטחון ישראלים בירושלים, באתר ynet, 22 בינואר 2020