בית הספר קשת (מזכרת בתיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית הספר קשת
Keshet-mb-logo.jpg
Keshet-mb-enter.jpg
שונות
מיקום מזכרת בתיה, ישראלישראלישראל
www.keshetmb.edu1.org.il
קואורדינטות 31°50′39″N 34°50′58″E / 31.844277777778°N 34.849472222222°E / 31.844277777778; 34.849472222222
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

בית הספר היסודי קשת במזכרת בתיה הוא בית ספר שש שנתי השייך לזרם החינוך הממלכתי המשלב. בשנת 2016 שונה שמו לבית ספר יסודי קשת ע"ש אורי אורבך. בבית הספר, שנוסד בתחילת שנת הלימודים תשס"ז, לומדים בכיתות מעורבות דתיים לאומיים וחילוניים. בכניסת תלמיד לבית הספר, הוא ישויך לקבוצת זהות על פי אמונתו הדתית. הקבוצות קרויות על שם החלוקה בפעילות הבוקר לתפילה ומפגש שיח – קבוצת תפילה וקבוצת מפגש. קבוצות אלה באות לידי ביטוי לא רק בפעילות הבוקר, אלא גם בחלק משיעורי היהדות בבית הספר. בחודש נובמבר של שנת 2020 זכה בית הספר להתקבל לבתי הספר המכילים של עמותת אינקולו מיסודה של עדי אלטשולר.

ערכי בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאיפות בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Keshet-mb-principles.jpg
קיר "מזכרת בתיה"

בית הספר משמש מרכז לקהילת התלמידים והוריהם. הוא שואף לקיים זיקה עמוקה לתרבות היהודית, למסורת, לערכי תורת ישראל, הציונות והדמוקרטיה. הוא מעודד חשיבה עצמאית ויצירתית ומקיים דיאלוג שוויוני ומכבד בין הקבוצות באווירה שיתופית ומגוונת. בנוסף, הוא שם דגש על קבלת האחר בחברה, מעודד אחריות אישית, מעורבות חברתית ותרומה לזולת.

פרויקטים במסגרת בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי שנה מתקיימים מגוון פרויקטים ואירועים במסגרת בית הספר. הבולטים בהם:

  • מופע התרמה השנתי המבוצע על ידי תלמידי כיתות ו', במטרה לגייס כספים לעמותות חסד שונות.
  • בתי מדרש בית ספריים ורב-גילאיים, שבהם תלמידי הכיתות הגבוהות בבית הספר לומדים בחברותא עם תלמידי הכיתות הנמוכות.
  • חגיגות יום העצמאות המאורגנות על ידי שכבת ה'.
  • טקסי מועדי ישראל המועברים על ידי השכבות השונות.
  • פרויקט סיום ערכי ופיזי של תלמידי כיתות ו'.


הפרויקטים מיועדים לא רק לתלמידי בית הספר, אלא לכל חברי הקהילה, המשתתפים בארגון ובביצוע.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר הוקם ביוזמת קבוצת הורים ממזכרת בתיה, בשיתוף המועצה המקומית ומשרד החינוך. הוא נוסד בתחילת שנת הלימודים תשס"ז. בתחילת דרכו בית הספר היה מורכב מכיתה אחת בתוך בית הספר בן-גוריון במזכרת בתיה, ורק בשנת הלימודים תשס"ט בית הספר הועבר למבנה נפרד והפך לעצמאי, כשהוא מונה ארבע כיתות: שתי כיתות א', כיתה ב' וכיתה ג'. בית הספר המשיך לצמוח ובכל שנה הצטרפה עוד שכבה המונה שתי כיתות. בשנת תשע"ג נוסדה חטיבת הביניים קשת, שמונה, נכון לשנת הלימודים תשע"ה, שלוש כיתות ז'-ט'. בני המחזור הראשון סיימו את לימודיהם בבית הספר, לאחר 9 שנות פעילות, בסוף שנת הלימודים תשע"ה. בשנת תשע"ט נוסד גם תיכון "קשת", בבנין של חטיבת הביניים. נכון לשנת תשע"ט, ישנם שני מבנים לבית הספר קשת-יסודי ותיכון.

קהילת קשת במזכרת בתיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סביב הקמת בית הספר, נוסדה קהילה ענפה המונה כיום (2015) כ-350 משפחות. הקהילה מפעילה עמותה, ומקיימת מדי שנה מגוון אירועים הקשורים במסורת היהודית, תוך שילוב כל הזרמים בקהילה. בנוסף, מוציאה הקהילה מדי שבוע עלון בנושא פרשת השבוע, שנכתב על ידי בני הקהילה.

הלימודים בבית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקצועות היהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר משלב בתוכנית הלימודים לימוד מוגבר של מקצועות יהדות, כאשר חלקם נלמדים בכיתות האם וחלקם בקבוצות הזהות השונות (תפילה/מפגש), תוך הקפדה על שילוב מורים משתי קבוצות הזהות ויצירת דיון ערכי על החומר הנלמד בשיעור.
בין מקצועות היהדות הנלמדים בבית הספר ישנם תורה, נביאים, תרבות יהודית, מחשבת ישראל, משנה וגמרא.

מקצועות הבחירה לכיתות החטיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר למקצועות החובה הנלמדים במסגרת הלימודית הרגילה, מועברים לאחר שעות הלימודים הרגילות שיעורי בחירה במקצועות מגוונים – כל תלמיד חייב ללמוד לפחות מקצוע בחירה אחד בהיקף של 2 שעות שבועיות לאחר שעות הלימודים. בין השיעורים ניתן למצוא הגברת יהדות (תלמוד), דרמה, ניווט ספורטיבי, קולנוע, רובוטיקה, אומנות, דיפלומטיה ציבורית, גישור, מחול ולעיתים מקצוע נוסף המשתנה בהתאם לדרישה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]