בית נבולסי

יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית.
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית.
בית נבולסי
בית נבולסי בהזנחתו: ללא כנפי חלונות, קירות מתפוררים ולוחות פח האוטמים את חלקו כדי למנוע כניסת אנשים
בית נבולסי בהזנחתו: ללא כנפי חלונות, קירות מתפוררים ולוחות פח האוטמים את חלקו כדי למנוע כניסת אנשים
מידע כללי
סוג בית מגורים עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום כפר יונה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 32°18′40″N 34°56′19″E / 32.311239305917°N 34.938652703986°E / 32.311239305917; 34.938652703986
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
המבנה במרכזו של הגן העירוני
תקרה מצוירת בפנים המבנה

בית נבולסי שבכפר יונה הוא מבנה היסטורי בולט בנוף האזור ואחד מתוך מספר בתים בשם זה באזור השרון שהוקמו על ידי משפחת נבולסי משכם. הבית שימש כבית מגורים ערבי מפואר החל מסוף המאה ה-19 ועד 1947 אז ננטש ובהמשך נבלע אל תוך שטחה הבנוי של כפר יונה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הבית הקים ראדי נבולסי, בן למשפחת נבולסי אשר החזיקה בנכסים רבים באזור השרון. ביתו העיקרי היה ליד מושב ינוב הסמוך ומבנה זה היה בית שני שבנה, ככל הנראה עבור אישה נוספת שנשא. הבית ממוקם על גבעה קטנה החולשת על השדות והמטעים שהיו בבעלות המשפחה באזור זה. הבית נבנה בשני שלבים. בשלב הראשון היה בית בן קומה אחת והקומה השנייה נוספה מאוחר יותר בתכנון האדריכל חיים בן עמר אשר פעל בעיר נתניה בתקופת היישוב ותכנן גם את הגן והמזרקה שמחוץ למבנה. בן עמר גם תכנן עבור המשפחה וילה מפוארת בעיר שכם.

הבית הוא דוגמה לאדריכלות הערבית בארץ ישראל של תחילת המאה ה-20 שהושפעה מהתהליכים הכלכליים, תרבותיים וטכנולוגיים שעברו על האזור בתקופה זו - תהליך התיעוש בארץ ישראל והגעתם של אדריכלים יהודים מאירופה. המבנה בנוי משלד בטון וחיפוי אבן וקומתו השנייה נתמכת על ידי קורות פלדה. סגנונו הוא אקלקטי וניכרת בו השפעה אירופאית רבה. בפתחיו נבנו קשתות מעוטרות, במרפסות המבנה עמודים עם כותרות מעוטרות ופנים המבנה כלל ציורי תקרה ושטיחי אבן בריצוף, כמאפיין בולט של שילוב סגנונות זה. חלק מהעיטורים נפגעו עם שנות ההזנחה וחלקם ניכרים ביופיים גם היום.

ב-1947, עם פרוץ מלחמת העצמאות, נמלטה המשפחה לשכם והבית נותר נטוש. בהיותו מבנה מבודד בראש גבעה שימש במלחמת העצמאות כוחות עיראקיים שחלשו על האזור והטרידו את תושבי כפר יונה. בהמשך המלחמה השתלטו על המבנה כוחות ההגנה בפיקודו יצחק מודעי.

מאז 1949 עומד הבית נטוש ומוזנח. המבנה הוכר כמבנה לשימור על ידי המועצה לשימור אתרים ותוכניות ההרחבה של היישוב כפר יונה לקחו אותו בחשבון בפיתוח סביבתו. בשנים האחרונות נבנו סביבו שכונות מגורים ובית נבולסי נותר עומד במרכזו של הפארק העירוני גינות הדר בכוונה לשחזרו ולשמרו.

לפי דברי ראש עיריית כפר יונה לשעבר, אפרים (אפי) דרעי, הוגשו תוכניות שיקום של המבנה אשר עומדות על סכום כולל של יותר מ-3,000,000 שקלים. ראש העיר הוסיף כי המועצה לשימור אתרים מונעת ממנו לשקם את הבניין לפי תוכניותיו ומשום זאת השיקום מתעכב זמן רב.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית נבולסי בוויקישיתוף