בית הסוהר אופק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בית סוהר אופק)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

בית הסוהר אופק הוא כלא ובית מעצר לבני נוער עד גיל 21.

בתחילה היה "אופק" אגף לנוער בכלא השרון ובשנת 2001 הפך לכלא עצמאי. כלא אופק עבר בשנת 2003 למבנה חדש באותו מתחם שאמור לענות על צרכיה המיוחדים של אוכלוסייתו ולהכיל 240 אסירים. הכלא נוסד על ידי גנ"מ ד"ר אילי גולדברג (דוקטור בקרימינולוגיה). מפקד הכלא הוא סג"ד ערן פייר. ב-2016 פורסם כי 18.5% מהקטינים הכלואים במתקן הם בני העדה האתיופית[1]

מעצר וחקירות קטינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי החוק בישראל אסור לחקור ילד שטרם הגיע לגיל 14 בתחנת משטרה. בהתעורר הצורך בחקירה כזאת, יגיע חוקר נוער לסביבת הילד כדי לחקרו והוא לא יכלא גם אם יוכח שהוא אשם.

נער בגיל 13 ומעלה ילקח לתחנת המשטרה ויחקר שם על ידי חוקר נוער. אפשר לעצור נערים בגילאים 13-14 למשך 12 שעות ונערים בגילאים 15-17 למשך 24 שעות. אפשר להאריך את המעצר לתקופה זהה נוספת, באישור השוטר הממונה על תחנת המשטרה. ישנה גם אפשרות להארכת מעצר לזמן מוגבל בהחלטת בית משפט.

פעילות בכלא אופק[עריכת קוד מקור | עריכה]

נער שהורשע ונכלא בכלא אופק מקבל מספר אסיר ותא. מפתחות התאים נשמרים בכספת. הכלואים מקבלים שלוש ארוחות ביום.

בתקופת הכליאה בכלא אופק נמצאים הנערים במסגרת חינוכית ולומדים 8-10 שעות ביום בכיתת לימוד. הנערים זכאים לארבעה חוגי העשרה לפי בחירתם. בשעות הפנאי הכלואים שוהים בתאיהם. לרשות הכלואים קיימת קנטינה בה הם יכולים לרכוש מזון מעבר למזון המסופק על ידי הנהלת הכלא. הנערים הכלואים מקבלים דמי כיס חודשיים לצורך קניות בקנטינה, בהתאם לגילם.

בכלא אופק מנסים להעניק לבני הנוער מסגרות ופעילויות נורמטיביות לפי גילם, כגון אימוני כדורגל, פעילות תנועת נוער (של הצופים) ואפשרות לגדל בעלי חיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]