גלרט גרינדלוולד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גלרט גרינדלוולד
Gellert Grindelwald
גרינדלוולד בגילומו של ג'וני דפ
גרינדלוולד בגילומו של ג'וני דפ
שם ספר הארי פוטר
הופעה ראשונה הארי פוטר ואוצרות המוות
הופעה אחרונה חיות הפלא: הסודות של דמבלדור
יוצרים ג'יי קיי רולינג
גילום הדמות ג'וני דפ (חיות הפלא 1–2)
מאדס מיקלסן (חיות הפלא 3)[1]
קולין פארל (כפרסיבל גרייבס)
ג'יימי קמפבל באוור (בצעירותו)
מייקל בירן (בזקנתו)
מידע
שמות נוספים פרסיבל גרייבס
תאריך לידה שנות ה־80 של המאה ה־19 עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע קוסם
מין זכר
מקצוע רוצח, טרוריסט, מנהיג, seers
כוחות קסמים
מקום מגורים מכתש גודריק עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך פטירה מרץ 1998 עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פטירה נומנגארד עריכת הנתון בוויקינתונים
סיבת המוות נרצח על ידי לורד וולדמורט במצודת נירמנגרד
דמויות קשורות
משפחה בתחולדה בגשוט (דודה רבא)
חברים קרידנס ברבון/אורליוס דמבלדור (לשעבר)
קוויני גולדשטיין (לשעבר)
וינדה רוזייר
צבא התומכים שלו
אויבים אלבוס דמבלדור
ניוט סלמנדרה
ג'ייקוב קובלסקי קרידנס ברבון/אורליוס דמבלדור
קוויני גולדשטיין
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
גלרט גרינדלוולד (ג'יימי קמפבל באוור) בשנת 1899.
גלרט גרינדלוולד (מייקל בירן) בשנת 1998.

גלרט גרינדלוולדאנגלית: Gellert Grindelwald) הוא דמות בדיונית בסדרת הספרים "הארי פוטר" שנוצרה על ידי ג'יי קיי רולינג. במבנה הנרטיבי של סדרת הספרים, גרינדלוולד מתואר כקוסם אפל חזק מאוד, המסוכן ביותר עד לעלייתו של לורד וולדמורט. אף על פי שדמותו משנית בספר השביעי ובעיבודו הקולנועי , גרינדלוולד הוא האנטגוניסט הראשי של סדרת הספין-אוף, "חיות הפלא".

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידו בספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – הארי פוטר ואבן החכמים, הארי פוטר ואוצרות המוות

הפעם הראשונה בה מוזכר שמו של גרינדלוולד היא בספר הראשון, על גבי קלף צפרדע השוקולד של אלבוס דמבלדור, שם מוזכר שדמבלדור הביס קוסם אפל חזק בשם גרינדלוולד בשנת 1945.

בספר השביעי נחשף עוד מסיפור חייו של גרינדלוולד ומיחסיו עם אלבוס דמבלדור. גרינדלוולד למד בבית הספר לאומנויות האופל דורמשטרנג, שממנו גורש בגלל ניסויים שתוארו כמרושעים ואכזריים, אפילו עבור המוניטין שיצא לדורמשטרנג. עם סילוקו מדורמשטרנג, גרינדלוולד נסע למכתש גודריק שבבריטניה על מנת לבקר את דודתו, בתחולדה בגשוט, ולחקור את המעשייה אודות האחים פברל, שעל פי האגדה, היו בעליהם של אוצרות המוות, חפצים ששילובם יהפוך את אדונם לאדון על המוות.

בעזרתה של בתחולדה, גרינדוולד פגש את אלבוס דמבלדור הצעיר, שחזר אז למכתש גודריק בעקבות מותה של אמו, קנדרה, והשניים הפכו לחברים קרובים. השניים דנו בעיקר בעניין אוצרות המוות, נושא שסקרן רבות את שניהם, ובעניין כינון סדר עולמי חדש במהלכו קוסמים ישלטו על מוגלגים. כינון הסדר העולמי החדש נהגה בעיקר על ידי גרינדלוולד, אך דמבלדור השתכנע מטיעוניו שהכל "למען טובת הכלל". הם עמדו להוציא את תוכניותיהם של השניים לפועל כאשר אברפורת' דמבלדור האשים את דמבלדור בהזנחת אחותם החולה, אריאנה, שהייתה פגועה וזקוקה לטיפולים. הסכסוך בין האחים הוביל למאבק אלים בין האחים דמבלדור וגרינדלוולד שבמהלכו אריאנה נהרגה, מבלי שמישהו ידע מי הטיל את הלחש שהרג אותה.

לאחר המאבק, גרינדלוולד עזב את מכתש גודריק בכעס ותכנן את שלטונו לעתיד לבוא. דמבלדור ניסה בתחילה להימנע ממלחמה, מחשש שגרינדלוולד יודע מי זה שהטיל את הלחש שהרג את אריאנה, ולא היה יכול לשאת את הגילוי שהוא הרג אותה בעצמו. לבסוף, לנוכח פשעיו של גרינדלוולד, דמבלדור התעמת איתו וכלא אותו בכלא שהוא עצמו בנה, מצודת נירמנגרד, ולקח כשלל את שרביט הבכור, שרביט שגרינדלוולד גנב מיצרן השרביטים גרגורוביץ'.

עד יום מותו נשאר גרינדלוולד בבדידותו בנירמנגרד. במהלך הספר השביעי מגיע לורד וולדמורט לתא שלו ומנסה לסחוט ממנו מידע לגבי שרביט הבכור, אך גרינדלוולד, כעת אדם ישיש ביותר, מסרב להסגיר לידיו את שרביט הבכור, מעליב את לורד וולדמורט ומתעקש להעמיד פנים שהשרביט מעולם לא היה בידו; מעשים אשר גורמים ללורד וולדמורט לרצוח אותו. בשיחה בין דמבלדור להארי פוטר, דמבלדור טוען שייתכן שגרינדלוולד, במהלך שהותו בכלא, התמלא חרטה וצער, ושיקר ללורד וולדמורט במצח נחושה כחלק מניסיונו לתקן את המעוות ולמנוע מוולדמורט לחלל את קברו של דמבלדור (שם שרביט הבכור הונח).

תפקידו בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – חיות הפלא והיכן למצוא אותן (סרט), חיות הפלא: הפשעים של גרינדלוולד

אירועי הסרטים מתרחשים בשנת 1926, שנים רבות לאחר שגרינדלוולד עזב את מכתש גודריק. בין השנים שחלפו מעת עזיבתו את מכתש גודריק לאירועי הסרט, גרינדלוולד זרע הרס וחורבן ברחבי אירופה, ולאחר מכן נמלט לניו יורק סיטי כפרסיבל גרייבס, הילאי בכיר המנהל את מחלק הביטחון של מאקוז"ה (MACUSA) - "קונגרס הקסמים של ארצות הברית". גרינדלוולד נפגש עם קרידנס, בנה המאומץ של מרי לו, אל-קסית העומדת בראש אגודת "סיילם החדשה", ומציע לו לשחרר אותו מאמו המתעללת בתמורה לעזרתו במציאת האובסקורוס, כוח אפל והרסני המשתחרר ללא שליטה מקוסמים צעירים הנאלצים להתכחש לכוחותיהם. בזמן שגרינדלוולד מחפש אחר האובסקורוס, קרידנס מוצא שרביט צעצוע מתחת למיטתה של מודסטי, אחותו המאומצת. מרי לו לוקחת את השרביט באמונה כי הוא של קרידנס, אך מודסטי טענה שהשרביט שלה. לפני שמרי לו מספיקה להעניש את קרידנס, האובסקורוס משתחרר והורג את כולם למעט את קרידנס ומודסטי. גרינדלוולד מגיע למקום, מכריז על קרידנס כסקיב ומסרב ללמד אותו קסמים. לאחר מכן, גרינדלוולד מביא את מודסטי לביתה הביולוגי מתוך מחשבה שהיא המארחת של האובסקורוס, אך שם קרידנס חושף את עצמו כמארחו האמיתי של האובסקורוס. גרינדלוולד רודף אחרי קרידנס אל הרכבות התחתיות, ואחריו טינה גולדשטיין וניוט סלמנדרה. ניוט מנסה לדבר אל קרידנס, אך גרינדלוולד תוקף אותו ומנסה לגרום לקרידנס להקשיב לו במקום. צוות ההילאים מופיע ומכניע את קרידנס, אך גרינדלוולד משחרר חלקיק זעיר מהאובסקורוס ומותיר לו להימלט. ניוט מבחין באובסקורוס הנמלט וגרינדלוולד מודה בשחרורו. ניוט מכניע את גרינדלוולד וחושף את זהותו האמיתית.

בסרט השני,"הפשעים של גרינדלוולד", לעומת זאת, תפקידו של גרינדלוולד גדל משמעותית. שישה חודשים לאחר אירועי הסרט הקודם, גלרט גרינדלוולד מוחזק בשבי מאקוז"ה. במהלך מבצע חשאי להעברתו בחזרה ללונדון, שם הוא עתיד לתת דין וחשבון על מעשיו, הוא משוחרר על ידי אחד מעובדי הקונגרס, אברנאת'י, שמתגלה כחסיד נלהב שלו. גרינדלוולד הורג את השומרים שלו ונמלט. הוא מגיע לפריז ומתחיל בניסיון לגייס את קרידנס למען מטרתו. לאחר חיפוש, גרינדלוולד מוצא אותו ומציע לו עזרה בחיפוש אחר משפחתו הביולוגית. לקראת סוף הסרט, גרינדלוולד מכנס עצרת בבית הקברות פר לשז, שם נמצאת אחוזת הקבר של משפחת לסטריינג'. גרינדלוולד פורש את חזונו בנאום, וטוען שאם הקוסמים לא יעצרו את נטולי הקסם, הם יתחילו במלחמת שמד חסרת תקדים. כדי לבסס את טענתו, הוא מנבא את מלחמת העולם השנייה ומעלה באוב חזיונות גשמיים של כל זוועותיה, וטוען בפני הקהל ששליטת הקוסמים בעולם תמנע את כל זה. ההילאים של משרד הקסמים הבריטי בראשותו של תזאוס מגיעים לעצרת על מנת לעצור, בהוראת שר הקסמים הבריטי, את כל משתתפי העצרת. גרינדלוולד מכריז על בואם ומורה לחסידיו להתעתק משם. גרינדלוולד פונה להילאים ומעמיד בפניהם ברירה - להשבע אמונים לו ולחזונו, או למות. חדורי אמונה בחזונו של גרינדלוולד, קוויני וקרידנס מצטרפים אליו, למרות ניסיונותיהם של נגיני וג'ייקוב למנוע מהם לעשות זאת. ליטה גם היא נשבעת לגרינדלוולד אמונים, אך על מנת לתקוף אותו ולהקריב את חייה תמורת הסחת דעת שתאפשר לניוט ושאר הקבוצה להימלט. זועם מניסיונה של ליטה, גרינדלוולד מטיל כישוף אש אדיר עצמה במטרה להחריב את פריז כולה, אך הכישוף נבלם (בקושי רב) על ידי ניקולס פלאמל ושאר הקבוצה. במצודת נומרגארד שבאוסטריה גרינדלוולד נעזר ביכולות קריאת המחשבות של קוויני כדי לתמרן את קרידנס ומספר לו ששמו האמיתי הוא אורליוס דמבלדור, אחיו של אלבוס דמבלדור, ומוסיף שרק קרידנס יוכל להרוג את דמבלדור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]