החי בסין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פנדה ענקית ניזון מחזרן. הפנדה הענק אנדמי לסין ונמצא בסכנת הכחדה בטבע.
נמר ערפילי מצוי בגן חיות בסין.

הפאונה הטבעית של סין העממית היא בעלת מגוון של מינים המותאמים לתנאי סביבה שונים ומרובים, מחופיו הצפוניים של האוקיינוס השקט ועד ליערות הגשם שבדרום ולהרי ההימלאיה בדרום מערבה. בנוסף לאזורי טיבט שסופח על ידי ממשלת סין ומכילים מספר מינים ייחודיים.

ישנם בסין 7,516 מיני חולייתנים הכוללים 4,936 מיני דגים, 1,269 מיני עופות, 562 מיני יונקים, 403 מיני זוחלים ו-346 מיני דו-חיים. היא המדינה המגוונת ביותר במינים מחוץ לאזור הטרופי ובעלת הכמות השלישית בגודלה במיני היונקים, השמינית במיני העופות והשביעית במיני הזוחלים.

בסין ישנם גם מינים רבים אנדמיים שהבולט מביניהם הוא הפנדה הענקית. אחד מכל שישה יונקים בסין אנדמי ושני שלישים מהזוחלים גם אנדמיים.

מינים רבים מתוך מינים אלה קרובים לסכנת הכחדה, כמו הפנדה הענק, ו-840 מינים לפחות מצויים בפגיעות כזו או אחרת באזור מחייתו בסין, חלקם ייתכן שנכחדו כמו דולפין הנהרות הנדיר של סין שנצפה לאחרונה בספטמבר 2004 וייתכן שנכחד בטבע. סין היא גם המדינה המאוכלסת ביותר בעולם ומכילה למעלה ממיליארד ורבע אנשים והאנושות פוגעת בשטחי המחיה של בעלי החיים, מתחרה איתם על מזונות, מזהמת את הסביבה, מחדירה מינים לא מקומיים לאזורים שונים וצדה אותם, בעיקר בשביל תרופות סיניות ובשביל בשר ועורות של חיות שונות.

כתוצאה מסכנת ההכחדה של הרבה מינים, מאז 2005 מינים רבים הפכו למוגנים ונוצרו שמורות טבע רבות - למעלה מ-2,349 שמורות בכל סין המשתרעים על שטח של 578,960 קמ"ר שהם כ-15% משטחה היבשתי של סין.

פאונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפאונה בסין קשורה לפאונה של אזור הפלארקטי בצפונה ושל האזור האוריינטלי בדרומה ומכילה מינים רבים שונים מאוד אחד מהשני, מפיל אסייתי עד לחרקים זעירים.

הטורפים הגדולים בסין כוללים שני תת-מינים של טיגריס - טיגריס דרום-סין וטיגריס סיבירי, נמרים, נמר השלג, נמר ערפילי מצוי, חתול זהוב אסייתי ושונר צפוני, זאב אפור, דול מצוי, פנדה ענקית, דוב שחור אסייתי, דוב חום וטורפים קטנים רבים ממשפחות החתוליים, כלביים, סמוריים, גחניים, נמייתיים וכן הפנדה הזנובה הדומה לקרובתה השחורה-לבנה אך אינה קרובה לה.

מיני הטרף העיקריים של הטורפים הם פרסתנים קטנים ובינוניים. בסין ישנם 3 מיני מפריטי פרסה: פרא, קיאנג וסוס פרז'וואלסקי ובעבר היה בה גם תת-מין נכחד של קרנף סומטרה. ישנם מיני מפריטי פרסה רבים הכוללים איילים כמו אייל קורא, אייל קנדי (תת-המין המזרחי), אייל אלדי, אייל תורולד ומיני המונטיאק וגם האייל שנכחד בטבע - אייל דוד. ישנם גם מיני איילוניים ואיילי מושק ובמדבר גובי ישנו מין של גמל - גמל דו דבשתי.

פרסתנים רבים חיים בהרים הגבוהים של רכסי הקארקורום וההימלאיה וכן של רמת טיבט ההררית בה שוכנים מינים של מכרסמים קטנים שונים, טורפים מעטים כמו נמר השלג או שועל חול טיבטי ופרסתנים בינוניים וגדולים כמו יאק הבר, האנטילופה הטיבטית, הקיאנג והפרא ומיני יעלים שונים.

בדרומה של סין האקלים טרופי ומכיל מינים שונים מכך בהרבה כמו פילים, נמרים, תאואים, צבאיים, טורפים קטנים כמו הבינטורונג, נמיות וגירית דובית ופרימטים כמו חרומף, גיבון לבן-יד, גיבון לבן-גבות, מקוק רזוס ולוריס איטי. כמו כן ישנם גם פנגולינים, חדפי עצים, עטלפים (בסין 45 מיני עטלפים מקומיים) וסנאים גדולים וכן ישנם הרבה זוחלים ועופות טרופיים. חלק מהעופות מותאמים לחיים הרריים וחיים בהרים הגבוהים במשך כל השנה כמו מיני פסיונים וכן עופות דורסים וציפורי שיר שונות. ישנם גם עופות החוצים את סין בנדידתם צפונה או דרומה, כמו אווז הודי (Anser indicus) או עגורי חן הנודדים מעל ההרים הגבוהים בעולם. בסין ישנם 52 מיני עופות אנדמיים.

במים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנהרות ובאגמים ישנם מיני דגים גדולים של שפמנונים וקרפיונים החיים במים מתוקים (דג הזהב גודל בתחילה בסין) ומיני טורפים כמו האליגטור הסיני המצוי בסכנת הכחדה חמורה, לוטרות שונות, חתול דגים וכן הדו-חי הגדול ביותר בעולם -סלמנדרת ענק סינית, המגיעה לאורך 180 ס"מ. בעבר שחה בה גם מיו של דולפין נהרות - דולפין נהרות סיני שאינו נצפה בטבע מאז 2004.

בימים סביב סין ישנם מיני יונקים ימיים כמו אריה ים שטלר, דוב ים צפוני, פוקה מנוקדת, ותחש המשכן ומיני דולפינים כמו סוסא גיבן. כמו כן מגיעים לחופיה (בעיקר הצפוניים) כמה לווייתני מזיפות.

שמורות חשובות בסין[עריכת קוד מקור | עריכה]