הפרעת אישיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הפרעת אישיות
שם בלועזית Personality disorder
ICD-10
(אנגלית)
F60
ICD-9
(אנגלית)
301.9
DiseasesDB
(אנגלית)
9889
DSM-5
(אנגלית)
Personality disorder
MeSH
(אנגלית)
D010554

הפרעת אישיות הנה בדפוס האישיות ואינה בעיה מוחית, ביולוגית, ובעיקר אינה מחלה נפשית. המאופיינת על ידי תבנית נוקשה של מחשבה והתנהגות שנמשכת לאורך זמן ובה חוסר גמישות. הפרעת אישיות, יכולה לגרום לקשיי הסתגלות, מצבי דיכאון, חרדה, מצבים פסיכוטיים קצרים, התמכרויות וכו', ולפעמים לאחרים ולקשיים בתפקוד במישורים שונים.

איבחון הפרעות אישיות לפי ה-DSM[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית מגדירה הפרעות אישיות, כתבנית מתמשכת של חוויה פנימית והתנהגות בלתי גמישה המופיעה במצבים רבים בחייו של האדם. כמו כן, אפשר לראות את ההתחלה של תבנית זאת כבר בתחילת תקופת הבגרות. ניתן לאבחן אדם כנושא הפרעת אישיות, בתנאי שהתבנית ההתנהגותית גורמת למצוקה משמעותית או פוגמת במצבים אישיים, חברתיים או תעסוקתיים.

במהדורה הנוכחית של המדריך של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית (DSM-IV-TR), הפרעות אישיות מסווגות בציר II,

קריטריונים כלליים לאבחנה של הפרעת אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. חוויה והתנהגות שסוטים באופן בולט מהמצופה בחברה בה האדם חי.
  2. התבנית המתמשכת אינה גמישה וסוטה מהנורמה בטווח רחב של מצבים אישיים וחברתיים.
  3. התבנית המתמשכת מובילה לדחק משמעותי או פוגמת בתפקוד החברתי או התעסוקתי או בתפקודים חשובים אחרים.
  4. התבנית יציבה ונמשכת זמן רב,
  5. התבנית המתמשכת אינה ניתנת להסבר כתוצאה של הפרעה נפשית אחרת.
  6. התבנית המתמשכת אינה תוצאה של השפעה פסיכולוגית ישירה של חומר או מצב רפואי כללי כגון פגיעת ראש.

אנשים מתחת לגיל 18 שמתאימים לקריטריונים של הפרעת אישיות בדרך-כלל לא מאובחנים כסובלים מהפרעת אישיות, למרות שהם יכולים להיות מאובחנים כסובלים מהפרעה נפשית אחרת. בכל מקרה, לא ניתן לאבחן הפרעת אישיות אנטיסוציאלית באנשים מתחת לגיל 18.

רשימה של הפרעות אישיות שמופיעות ב-DSM[עריכת קוד מקור | עריכה]

ה-DSM מונה עשר הפרעות אישיות, שמקובצות בשלושה אשכולות:

אשכול א': הפרעות מוזרות או אקצנטריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשכול ב': הפרעות דרמאטיות, אמוציונאליות או בלתי יציבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשכול ג': קרובות להפרעות חרדה או פחד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-DSM-IV יש קטגוריה נוספת, לתבניות התנהגות שלא תואמות לעשר האבחנות, אבל עדיין עונות על ההגדרה של הפרעת אישיות. קטגוריה זו נקראת הפרעת אישיות NOS (ראשי תיבות של Not Otherwise Specified). במהדורת DSM-III-R (המהדורה הקודמת המעודכנת של ה-DSM) הופיעו גם "הפרעת אישיות פאסיבית-אגרסיבית", "הפרעת אישיות תבוסתנית" ו"הפרעת אישיות סדיסטית". קטגוריות אלה הושמטו בגרסה הנוכחית, מכיוון שלא ברור אם אלה הפרעות נפרדות. "אישיות פאסיבית-אגרסיבית" ו"הפרעת אישיות דיכאונית" מופיעות בנספח ל-DSM-IV למטרות מחקר.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבקרים את הפרקטיקה של הפרעות האישיות טוענים, כי מעולם לא הוכח כי קיומם של מאפיינים אלו (קריטריונים כלליים לאבחנה של הפרעת אישיות), גם אם רובם או אף כולם מתקיימים אצל אותו אדם, הם אלו שגרמו למצוקה הנפשית אליה הוא נקלע. יש אנשים רבים שמאופיינים במספר סעיפים ברשימה והם מקיימים חיים תקינים עם תפקוד גבוה.

ההנחה שישנן הפרעות שונות שהן מן הסתם נבדלות האחת מהשנייה, עצמאיות ולא תלויות האחת בשנייה (כלומר אבחון של הפרעה אישיות מסוימת לא מעלה את הסיכוי לאבחון הפרעת אישיות אחרת). ועל כן הן נחלקות לסוגים רבים, מתוך הנחה שיש לאבחן קודם הימצאותה של הפרעת אישיות ורק לאחר מכן, את סוג ההפרעה. אך ממחקרים רבים מסתבר שיש חפיפה של 85% בין הפרעות האישיות השונות. כלומר שרק 15% מאובחנות בנפרד, וייתכן שישנו יותר מאבחון להפרעת אישיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]