זאיד פלאח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זאיד פלאח
לידה 29 באפריל 1965 (בן 58)
עכו, ישראל
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה אוניברסיטת תל אביב עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

זאיד פלאח (נולד ב-29 באפריל 1965) הוא שופט בבית משפט השלום בחיפה. פלאח הוא בנו של השופט הדרוזי הראשון בישראל, פארס חמוד פלאח, והוא משמש שופט במילואים בבתי הדין הצבאיים. הוא היה הראשון בתפקיד שופט צבאי מקרב העדה הדרוזית[1]. הוא משמש כיו"ר ועדת ערעורים בתיקי נכים של משרד הביטחון. הוא דוקטור למשפטים ומרצה בנושאי משפט פלילי במוסדות אקדמיים ובכנסים של לשכת עורכי הדין. פלאח שימש כיושב ראש ועדת הבחירות לכנסת ה-18 באזור עכו והגליל המערבי.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאיד פלאח הוא בן העדה הדרוזית, נולד בעיר עכו, לשופט פארס פלאח, וסלמא - מנהלת בית ספר. לאחר סיום לימודי תיכון הצטרף לעתודה האקדמית, במסגרתה למד לתואר ראשון במשפטים באוניברסיטת תל אביב, ולאחר סיום לימודיו שירת ביחידת בתי הדין הצבאיים ובפרקליטות הצבאית כתובע צבאי. לאחר שחרורו מצה"ל פתח משרד עורכי דין, ועסק בתחום המשפט הפלילי. הוא התמחה בעיקר בייצוג נאשמים בעבירות רצח, אונס וסמים, במהלך עבודתו ייצג בין היתר את אחד הנאשמים בפרשת האונס ביערות הכרמל. במסגרת שירות המילואים מונה בשנת 2002 לשופט צבאי[1] בדרגת רב-סרן. הוא משרת במילואים כשופט צבאי בבתי הדין הצבאיים בחיפה, ביפו ובקסטינה.

בשנת 2005 מונה לשופט בבית משפט השלום בחיפה, והוא דן בעיקר בתיקים פליליים, וכן משמש כיו"ר ועדת ערעורים בתיקי נכים של משרד הביטחון. פלאח הוא בין השופטים הבודדים, המארח כמעט מדי יום ביומו, באולם המשפטים שלו, קבוצות של תלמידי בית ספר, משכבות גיל שונות, קורסי משטרה וגופים אחרים.

פלאח מרצה בתחום המשפט הפלילי במוסדות אקדמיים ובכנסים של לשכת עורכי הדין, ומשמש כבוחן בבחינות בעל-פה של לשכת עורכי הדין.

בקיץ 2009 שהה משך חודשיים בשבתון במכון מקס פלאנק למשפט פלילי השוואתי ובינלאומי, בפרייבורג שבגרמניה, אותן הקדיש לכתיבת עבודת הדוקטורט באוניברסיטת חיפה. העבודה דנה בנושא אחריותם הפלילית של ראשי ארגוני הפשע, לפשעים המבוצעים על ידי חברי הארגון. בשנת 2013 הוענק לו תואר דוקטור במשפטים באוניברסיטת חיפה.

בשנת 2009 מונה, בהסכמת שר המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון, לדירקטור במכללת הגליל המערבי.

במחצית שנת 2015 יצא לאור ספרו, "הפשע המאורגן במשפט", הדן בהתייחסות המשפט לפשע מאורגן ולעומדים בראשו. הספר מכיל הצעות לתיקוני חקיקה ולמתן פרשנות לחקיקה הקיימת, במטרה להרחיב את האופן בו תוטל אחריות על בכירים בארגוני הפשע, לפשעים שבוצעו על ידי חברי הארגון, גם כאשר ההוראה לביצוע הפשע לא יצאה ישירות מהמנהיגים.

בבחירות לכנסת ה-18 שימש יו"ר ועדת הבחירות האזורית בעכו והגליל המערבי, אזור בו היו למעלה מ-600 קלפיות ובכך היה לאחד מאזורי הבחירות הגדולים ביותר בארץ.

בקיץ 2016 שהה באוניברסיטה בניו-יורק, כחלק מהכשרתו לקראת קבלת מינוי לפרופסור למשפטים.

בשנת 2016 פרסם מאמר בשם "דוקטרינת רב-העבריינים", בו דן בדיני השותפות על כל צורותיה. המאמר פורסם בכתב העת "משפט וממשל" כרך י"ז בהוצאת אוניברסיטת חיפה.

בשנת 2017 כתב מאמר על הפשע המאורגן, שפורסם ב"ספר מרדכי קרמניצר" בהוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה, אוניברסיטת חיפה ונבו.

שימש כבוחן בבחינות בעל-פה של לשכת עורכי הדין, עד לביטולן בשנת 2017.

בתחילת שנת 2018 הועלה לדרגת סגן-אלוף בצה"ל, וזאת במסגרת שירותו כשופט צבאי במילואים.

משנת 2018 משמש כנשיא מועדון רוטרי בכפר-יאסיף.

משנת 2018 חבר בנציגות השופטים הארצית של שופטי ישראל, ובין היתר הנציגות מטפלת בתנאי השופטים בכל הערכאות, וכן מקיימת קשר ומפגשים עם נציגויות השופטים מכל העולם.

משנת 2019 הצטרף לסגל האקדמי בפקולטה למשפטים במכללה האקדמית צפת, והוא מלמד בתחום המשפט הפלילי, דיני השותפות והניסיון במשפט הפלילי וכן סדנה בליטיגציה פלילית.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלאח נשוי לרוזט, מורה מחנכת בעכו ולהם שלושה ילדים. משפחתו מתגוררת בעכו.

הוא בעל חמישה תארים אקדמיים. באוניברסיטת ת"א סיים לימודי תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון בלימודים כלליים וארכאולוגיה, ותואר שני בפילוסופיה. באוניברסיטת חיפה סיים לימודי תואר שני במשפטים ודוקטורט במשפטים.

מפסיקותיו הבולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בדצמבר 2006 ביטל כתב אישום שהגישה עיריית חיפה נגד 41 הורי תלמידי בית הספר "חיוואר", בית ספר לחינוך דמוקרטי ואלטרנטיבי בחיפה, בטענה שהפרו את חוק חינוך חובה לאחר שסירבו לשלוח את ילדיהם לבית הספר הנמצא במבנה בו נמצאו בעיות בטיחות קשות[2].
 • באוקטובר 2008 זיכה מחמת הספק שלושה צעירים יהודים שהואשמו בעבירת המרדה בעקבות תליית שלטי תמיכה בעדן נתן זאדה, כחודש לאחר פיגוע הירי שבו רצח זאדה ארבעה אנשים, בקובעו כי הכרזות בהן נכתב שיש למצות את הדין עם מבצעי הלינץ' בזאדה אינן עולות לכדי המרדה כמשמעה בחוק.
 • במרץ 2010 גזר תשעה חודשי מאסר על צעיר מעספיא שאיים באופן סמוי על השופטת רמה לאופר חסון כדי לשמור את משרתו כמאבטח שלה.
 • ביולי 2010 הרשיע אדם בעבירה של העלבת עובד ציבור לאחר ששלח לחמישה מנהלי בתי חולים מייל בו כינה את פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילוב, בשמות גנאי.
 • ביולי 2010 זיכה מחמת הספק את שדרן הרדיו יקיר אביב מעבירה של אי נקיטת זהירות בחיה, לאחר שלא היו מספיק ראיות כדי להוכיח כי שלושת כלביו של אביב תקפו את שכנו בן ה-76 ליד ביתם בעתלית.
 • בינואר 2011 ביטל כתב אישום שהוגש נגד עו"ד אייל מנחם מחיפה שהואשם בתקיפת שוטרים, בטענה של הגנה מן הצדק ושוויון בפני החוק. זאת לאחר שהמשטרה סירבה לבדוק את הוכחותיו של עו"ד מנחם לחפותו.
 • באפריל 2011 הטיל על חברת נמלי ישראל תשלום פיצוי בסך 100 אלף ש"ח בשל זיהום הים בנמל חיפה, לאחר שדוברה שברשותה נצפתה פורקת פסולת אל מי הנמל וגרמה בכך להיווצרות כתם גדול ולהפרעה לסביבה הימית. השופט פלאח החליט להימנע מהרשעת התאגיד, ובכך קבע תקדים עולמי בסוגיית הימנעות מהרשעת תאגידים שביצעו עבירות, מטעמי שיקום, וזאת בדומה לאדם בשר ודם. בית המשפט העליון אישר את פסק דינו של פלאח, בהרכב מורחב של שבעה שופטים.
 • בינואר 2012 הטיל קנס בסך 60,000 ש"ח על מדגרת "רמית רביית הודיים 91 בע"מ" שהורשעה בעבירת התעללות באפרוחים חיים תוך כדי גרימת סבל עד מותם.
 • בפברואר 2012 האריך את מעצרם של שני צעירים תושבי חיפה החשודים בתקיפת שני חיילים בשירות סדיר סמוך לבית חולים כרמל בחיפה, שהביאה לאשפוזם בבית החולים. השופט כתב בהחלטתו שהמקרה "מעלה זיכרונות של הלינץ' שבוצע בחיילים ברמאללה".
 • במאי 2013 גזר 16 שנות מאסר על שמאי רכב בן 45 שהורשע בתשעה מקרים שבהם גבה דמי תיווך מקורבנות שביקשו לרכוש מכוניות מעוקלות, אך לא סיפק את כלי הרכב. בנוסף הטיל על הנאשם לפצות את קורבנותיו ב-750 אלף ש"ח. מדובר בפסק דין תקדימי מבחינת רמת הענישה בבתי משפט השלום, המוסמכים להטיל מקסימום 7 שנות מאסר בגין כל עבירה.
 • בדצמבר 2013 זיכה את הרב עמינדב קריספין, רבה של העיר קריית ביאליק, מאישומים של מעשים מגונים והטרדה מינית של שלוש נשים שעבדו במועצה הדתית בעיר.
 • במהלך השנים נתן פסקי דין רבים ביושבו כיו"ר ועדת הערעורים בתיקי נכי משרד הביטחון, וקבע תקדימים בסוגיית המשמעות של פרופיל רפואי שנקבע בעת הגיוס, והיעדר חשיבותו לנכות החייל שעה שהוא מסתיר דיווח רפואי בעת גיוסו. עוד ניתנו על ידו פסקי דין חשובים בהכרה במחלות סרטן, סוכרת, אורתופדיה, מחלות נפש ועוד.
 • במאי 2014 זיכה חייל שהואשם באונס חיילת בבסיס שייטת 13, וזאת כשופט מילואים, ביושבו כאב בית הדין של חיל הים במסגרת המילואים.
 • בספטמבר 2015 החליט להימנע מהרשעת נאשם, שגידל בביתו 3.5 ק"ג קנאביס, וזאת כדי שלא לפגוע בשיקומו - מדובר בפסק דין תקדימי, בו קיבל השופט פלאח חוות דעת מומחה, ממנה עולה שגם כאשר המשטרה שוקלת את הסם נטו, עדיין רק כ-10% מהחומר נחשב לסם מסוכן, וכל השאר הוא פסולת שאיננה סם.
 • במרץ 2017 גזר עונש של שלושה חודשי מאסר בפועל על נאשם שטייל עם כלבו ללא רצועה, ובנסיבות בהן הכלב של הנאשם נשך את כלבתו של אדם אחר והוא תקף את המתלונן בכך שחבט בידו לעבר צווארו[3].
 • באפריל 2024 זיכה את השוטר היורה בפרשת מותו של סלומון טקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זאיד פלאח, באתר הרשות השופטת

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 יפה ברנס, שופט בן שופט, באתר ynet, 17 ביוני 2002
 2. ^ אלי לוי ואיתמר ענברי, ההורים ניצחו את עיריית חיפה, באתר nrg‏, 19 בדצמבר 2006
 3. ^ תפ (חי') 49003-05-14 מדינת ישראל נ' מרדכי יהודה פריד