חברת נמלי ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חברת נמלי ישראל-פיתוח נכסים בע"מ
לוגו החברה
נמל חיפה, מבט מצפון
נמל חיפה, מבט מצפון
נתונים כלליים
סוג חברה ממשלתית
בורסה הבורסה לניירות ערך בתל אביב
תקופת הפעילות 2005–הווה (כ־17 שנים)
חברות בנות המכון הישראלי לחקר הנדסה ימית
בעלות מדינת ישראל (100%)
ענפי תעשייה תחבורה
הכנסות 1.12 מיליארד ש"ח (2021)[1]
רווח תפעולי 704 מיליון ש"ח (2021)[1]
רווח 535 מיליון ש"ח (2021)[1]
הון עצמי 9.01 מיליארד ש"ח (2021)[1]
סך המאזן 15.0 מיליארד ש"ח (2021)[1]
 
www.israports.org.il

חברת נמלי ישראל - פיתוח ונכסים בע"מ היא חברה ממשלתית שבמסגרת תפקידה משמשת כבעלים החוקי של כל נמלי הים המסחריים של ישראל (בחיפה, באשדוד ובאילת), מופקדת על התכנון האסטרטגי של נמלי הים המסחריים של ישראל ומופקדת על פרסום המכרזים להחכרת הנמלים לחברות הפעלה ופרסום המכרזים לביצוע עבודות תחזוקה, פיתוח והקמה של הנכסים שבבעלותה. 98% מהסחר הישראלי עובר דרך נמלי הים, לכן התכנון, הפיתוח והפיקוח עליהם חיוניים לכלכלת ישראל. חברת נמלי ישראל והטכניון מחזיקים כל אחד 50% ממניות המכון הישראלי לחקר הנדסה ימית.

החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נמלי הים הם השער המסחרי העיקרי של ישראל, דרכם משונעת התוצרת הישראלית לשווקים הבינלאומיים והם השער לרוב המוצרים וחומרי הגלם החיוניים המגיעים לישראל.

בשל כך, הוקמה חברת נמלי ישראל בפברואר 2005 והיא אחראית על פיתוח נמלי הים וניהול נכסי המדינה במרחב הנמלים. במסגרת הרפורמה בנמלים שביצעה ממשלת ישראל, פורקה רשות הנמלים ובמקומה החלו לפעול שלוש חברות נמל ממשלתיות חדשות לתפעול ולניהול הנמלים בחיפה, אשדוד ובאילת. בנוסף החל לפעול נמל מספנות ישראל, בהפעלה פרטית לראשונה בישראל. החברה הוקמה מכוח חוק רשות הספנים והנמלים, שהותקן בשנת 2004.

מדינת ישראל מחזיקה באמצעות חברת נמלי ישראל בתשתיות האסטרטגיות, ואילו הפעלת התשתיות עצמן נעשית על ידי תאגידים מורשים. החברה מעמידה לשימוש גורמים שונים כגון מספנות ישראל, ממגורות התבואה דגון ועוד, את המקרקעין והמתקנים הנדרשים לפעילות סחר החוץ והמערכת הנמלית.

נוסף על תפקידה בתחום פיתוח תשתיות נמל חיוניות, אחראית חברת נמלי ישראל על ניהול הנכסים והמקרקעין בתחום הנמלים. החברה מכשירה שטחים לוגיסטיים בהם ממוקמים מרכזי הפצה לוגיסטיקה ותעשייה המשלימה את הפעילות הנמלית. כך, הקימה החברה את פארק נמלי ישראל - פארק תעשייה ולוגיסטיקה חדש הממוקם בסמוך לנמל אשדוד ולנמל הדרום העתידי. הפארק מתאכלס בהדרגה על ידי שורה של חברות מתחומי הלוגיסטיקה וסחר החוץ.

במסגרת הרפורמה בנמלי הים בישראל, ב-3 בנובמבר מחלקת הים של חברת נמל חיפה עברה לחברת נמלי ישראל. בתקופה הקרובה צפויה לעבור גם מחלקת הים בנמל אשדוד תחת חנ"י[2].

תוכניות הפיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, חברת נמלי ישראל אחראית על שניים ממיזמי התשתית הגדולים והחשובים למשק - הקמתם של הנמלים החדשים בחיפה ובאשדוד. אלה נועדו להגדיל את קיבולת נמלי הים של ישראל, במענה לגידול בסחר ויחוללו תחרות החיונית כל כך בענף הנמלים בישראל. קידום הרפורמה בנמלים עם הקמתם של שני הנמלים החדשים תחולל תחרות בענף ובמרחב של כל נמל ותייעל את השירות. היצואנים והיבואנים יוכלו לבחור היכן לקבל את השירות.

נמל הדרום - מיזם תשתית בהשקעה של כ־3.3 מיליארד שקל, המוקם כעת בסמוך לנמל אשדוד. חברת PMEC של צ'יינה הארבור נבחרה במכרז להקים את הנמל החדש והעבודות יצאו לדרך בסוף 2014. את הנמל החדש תפעיל חברת TIL מהולנד, אחת מחברות ההפעלה המובילות בעולם. תקופת הזיכיון היא ל-25 שנה. החברה תשקיע מעל מיליארד שקל בהקמת התשתית העליונה והציוד להפעלת הנמל חדש.

נמל המפרץ - מיזם תשתית בהשקעה של כ־3.98 מיליארד שקל המוקם בסמוך לנמל חיפה. קבוצה משותפת לחברות הישראליות אשטרום ושפיר הנדסה זכתה במכרז להקמת הנמל החדש והעבודות יצאו לדרך בשנת 2015. את נמל המפרץ תפעיל חברת SIPG משנגחאי, מחברות ההפעלה המובילות בעולם. תקופת הזיכיון היא לכ־25 שנה והחברה תשקיע מעל למיליארד שקל בהקמת התשתית העליונה והציוד להפעלת הנמל החדש.

במסגרת תוכנית פיתוח הנמלים שביצעה חברת נמלי ישראל בשנים האחרונות נכללו שני מיזמי תשתית חשובים שהרחיבו את הנמלים הקיימים בחיפה ובאשדוד.

תוכניות הפיתוח של חברת נמלי ישראל נתקלו בהתנגדויות רבות מצד שורה של ארגוני הגנת סביבה, ביניהם הפורום הישראלי לשמירה על החופים, קבוצת אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות, הקואליציה לבריאות הציבור, ורשות נחל הקישון. הקואליציה לבריאות הציבור אף הציבה דרישה לפיה בתמורה לפיתוח נמל המפרץ, חברת נמלי ישראל תפתח את פארק מורד נחל הקישון – אולם דרישה זו נדחתה על ידי הוועדה לתכנון ולבנייה ונכון לתחילת שנת 2019 הפרויקט נקלע למבוי סתום[3].

מסוף "איתן" באשדוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – נמל היובל

פרויקט התשתית (ע"ש רפאל איתן), הוקם בהשקעה כוללת של כ־3 מיליארד ₪ והרחיב את תשתיות נמל אשדוד. בפרויקט, הוקמו רציפי מכולות ומטען כללי חדשים באורך 1,700 מטר ובעומק של עד 15.5 מטר. שובר הגלים הקיים הוארך ב 1,150 מטרים נוספים. מסוף המכולות החדיש והמשוכלל מאפשר לחברת נמל אשדוד להכפיל את יכולת שינוע המכולות. בנוסף הוקם מתחם שער מודרני מתקדם, המצויד במערכות מידע ובטכנולוגיה מתקדמת לניהול התנועה, זיהוי, שליטה ובקרה. השער המודרני, מקצר את זמן שהיית המובילים בנמל באופן משמעותי.

מסוף המכולות "הכרמל" בנמל חיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית הפיתוח של נמל חיפה, התבצעה בהשקעה כוללת של כמיליארד ש"ח ובמסגרתה הוקם מסוף מכולות מודרני עם רציף באורך 700 מטר, שמגדיל את קיבולת הנמל ומאפשר לחברת נמל חיפה, שינוע של מעל לחצי מיליון מכולות נוספות. בקרוב יוקם מתחם השער המודרני החדש לנמל חיפה.

בנוסף, חברת נמלי ישראל ביצעה ומבצעת מיזמים שונים לשיקום ולשדרוג של רציפים ותיקים, הקמת מתחמי שער מודרניים לנמלי הים, הקמת מסוף רכבת מטענים חדיש בצמוד לנמל אשדוד, שכלול של ממגורות התבואה בחיפה ובאשדוד, פיתוח מערכות הכבישים באזור הנמלים ועוד.

נמל יבשתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכבת ישראל וחברת נמלי ישראל מקדמות תוכנית להקמת נמל יבשתי באזור השרון, צמוד לכביש 6 ולמסילה המזרחית העתידית. נבחנות שתי חלופות למיקום: באזור קיבוץ אייל או באזור קיבוץ יד חנה שבעמק חפר.

הנפקה וגיוס הון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כחלק מתוכנית של רשות החברות הממשלתיות להגביר את השקיפות בחברות הממשלתיות, תוכננה הנפקת אג"ח לטובת מימון פרויקטי הנמלים החדשים.

על ידי כך הפכה החברה לחברת אג"ח אשר איגרות החוב שלה נסחרות בבורסה[4].

החברה סגרה את הגיוס בסך של 2.5 מיליארד ש"ח במהלך חודש מאי 2018[5].

הגנת הסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נמלים נחשבים לאתרים רגישים ובעלי השפעה רבה על הסביבה. חברת נמלי ישראל משלבת בתוכניות הפיתוח שלה שיקולים סביבתיים ופעילות למזעור ומניעת הפגיעה בסביבה.

בין המיזמים שמפעילה החברה לשם הגנת הסביבה:

  • הזנת חופים באשדוד ובחיפה בחול ים, כדי למזער את השפעת המבנה הימי על החופים שמצפון לו, וזאת בהתאם להנחיות המקצועיות של המשרד להגנת הסביבה.
  • מערך מקצועי מיוחד לטיפול בזיהום ים משמן או דלק שעלול לדלוף מאוניות העוגנות בבריכות הנמלים.
  • מיזם "לילה טוב" להסטת תנועת משאיות עם מכולות משעות היום לשעות הלילה. המיזם תורם להפחתת העומס בכבישים בשעות השיא ולהפחתת זיהום האוויר. תמריצים כספיים מוענקים ליצואנים וליבואנים, בעלי המטענים, עבור הסטת התנועה לשעות הלילה.
  • מיזם לתהליכי סחר מקוונים בקהילת הים (תס"ק ים) מקדם העברת מסרים אלקטרוניים במקום ניירת, בקרב מאות גופים וחברות. המיזם מפחית באופן דרסטי שימוש בנייר ואת הצורך בנסיעות מרובות אל נמלי הים ומהם.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 3 4 5 חברת נמלי ישראל-פיתוח נכסים בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.
  2. ^ עמירם ברקת, ‏הרפורמה בנמלים: השאלטר של נמל חיפה עבר לחברת נמלי ישראל, באתר גלובס
  3. ^ [https://www.colbonews.co.il/haifa-news/49495/ נמל המפרץ אושרה רשות ערעור על תוכנית נמל המפרץ]
  4. ^ עמי גינזבורג ומיכאל רוכוורגר, האם הגיוס הענק של חברת נמלי ישראל נתפר לחתמים החדשים בשוק?, באתר TheMarker‏, 18 בינואר 2017
  5. ^ מירב רונן, השר כץ: ״אנחנו משדרגים את הנמלים הקיימים כי אנחנו רוצים תחרות״, פורט2פורט, ‏22 במאי 2018