חדשות ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חדשות ישראל (בגרמנית: Israel Nachrichten) היה עיתון יומי ישראלי בשפה הגרמנית. מערכת העיתון שכנה בתל אביב. העיתון הופץ בישראל, בגרמניה, באוסטריה ובשווייץ.

את העיתון ייסד זיגפריד שלום בלומנטל, עולה מברלין, תחת השם Blumenthals Neueste Nachrichten ("החדשות האחרונות של בלומנטל"), בשנת 1935. בשנות החמישים של המאה העשרים העיתון היה אחד הנפוצים בישראל, תחת השם "ידיעות חדשות".[1] בצוות כותביו נמנו מקס ברוד וארנולד צווייג. אז הופיעו בישראל בסך הכל שבעה עיתונים בשפה הגרמנית.

משנת 1974 ועד אמצע שנות ה-90 היה העיתון בבעלות "החברה המאוחדת לפרסומים והדפסות" - חברה בשליטת מפא"י וממשיכתה מפלגת העבודה, שהוציאה לאור עיתונים בשלל שפות. בהמשך נמכר העיתון לג'ורג' אדרי, שסיפר "ב'חדשות ישראל' הגרמני עזר לי סטף ורטהיימר, שכל שבוע קנה מודעה ב–7,000 שקל".[2]

מפעם לפעם בעיתון פורסמו גם סיפורים קצרים של סופרים הכותבים בגרמנית. בשנת 1982 פורסם סיפור של קלאוס אבנר אל יהודי וינאי.

בין השנים 1975 ו-2007 ערכה את העיתון אליס שוורץ-גרדוס. במותה בגיל 91 בשנת 2007 הייתה גרדוס עורכת העיתון המבוגרת ביותר בעולם. החל מ-2007 ערכה את העיתון הלגה מילר-גנצמאווה.

בשל הזדקנות אוכלוסיית העולים מגרמניה והתחרות עם אתרי האינטרנט בשפה הגרמנית, מספר המנויים ב-2007 הצטמצם ל-1,500 בלבד.

בעקבות קשיים פיננסיים העיתון נסגר בינואר 2011 ופועל מאז במתכונת אינטרנטית בלבד.

בשנת 2021 הוקם אתר אינטרנט שהוקדש לעיתון, האתר כולל את אודות וקורות העיתון, גיליונות סרוקים, האתר הוקם על ידי נינתו של זיגפריד שלום בלומנטל, דנה רפפורט מזור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]