וסטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Vesty.jpg

וסטי (ברוסית, Вести) הוא עיתון יומי ישראלי בשפה הרוסית, מקבוצת "ידיעות אחרונות". שם העיתון הוא תרגום המילה "ידיעות" לשפה הרוסית.

בסתיו 1990 יצא רוברט מקסוול, הבעלים של "מעריב", ביוזמה להפיק עיתון בשפה הרוסית. פרי מאמציו היה העיתון "ורמיה". לאחר מותו של מקסוול עברו מיטב העיתונאים, כולל העורך אדוארד קוזנצוב לקבוצת "ידיעות אחרונות", והקימו, בשנת 1992, עיתון רוסי בשם "וסטי". העיתון צבר מוניטין בקרב עולי חבר העמים ועדיין נחשב כעיתון העיקרי של קהילת דוברי רוסית בישראל.

בהשוואה לעיתונים יומיים, "וסטי" מרבה בטקסט וממעט בתמונות, אפילו בעמוד השער, בהתאם למנטליות המוצהרת של הקורא בשפה הרוסית. העיתון נמצא באמצע בין "ידיעות אחרונות" לבין "הארץ" בשימוש בגרפיקה וטקסט כדי למשוך עין הקוראים.

כחלק מקבוצת "ידיעות אחרונות", העיתון מקבל מאמרים מעיתוני הקבוצה. "וסטי" הוא בין העיתונים הבודדים הניזונים מדיווחי עיתונאים בשטח ולא מהאינטרנט או סוכנות ידיעות. מאמרים מגיעים מכל העולם לרבות ארצות הברית, רוסיה, אוקראינה, ליטא, מולדובה ועוד. העיתון מציג מגוון דעות מכל מחנה פוליטי, אם כי הוא נודע בנטייה הברורה שלו לימין המפה הפוליטית, במתן במה לפוליטיקאים ימניים, כמו אביגדור ליברמן ויורי שטרן ממפלגת "ישראל ביתנו". העיתון ידוע גם בקו ההטרונורמטיבי והשמרני שהוא מציג ובביטויים גזעניים גלויים יותר או פחות.‏[1][2][3][4]

בדומה לעיתונים אחרים בשפה הרוסית בישראל, "וסטי" נמצא במגע רציף עם עיתונים חשובים ברוסיה, כגון העיתון "ניזביסימיה גזטה" (Nezavisimaya Gazeta).

לאחר סכסוך עם ההנהלה אודות התפתחות העיתון, פוטר העורך לב בלצן, ולעורך בפועל מונה סרגיי פודרז'נסקי, שהיה עורך מוסף "וסטי-2". מנכ"ל העיתון הינו דוד מאיר.

נציגויות העיתון נמצאים בכל רחבי הארץ: ירושלים, חיפה, אשדוד ובאר-שבע עם יותר ממאה עובדים. המשרד הראשי של "וסטי" נמצא ברחוב חומה ומגדל 2, תל אביב.

מבנה העיתון היומי:

 • "חדשות"
 • "וסטי-2" – פרשנות, דעות על סוגיות פוליטיות
 • "מגזין" – תקצירי חדשות, כתבות, פרשניות מעיתונות רוסיה
 • "ספורט" –מוסף הספורט של "וסטי"
 • "קזנצ'יי" (Kaznatchei – גזבר) – מוסף כלכלי של "וסטי", עם עצות בנושאי צרכנות
 • "אוקנה" (Okna – חלונות) – מוסף פובליציסטי-ספרותי
 • "בסדר" – מוסף בידור עם בדיחות, כתבות סאטירה (חלק מ"אוקנה")

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רתם קלינה, אוי ויי וסטי, באתר nrg‏, 8 בפברואר 2006
 2. ^ לילי גלילי, שם, חם, יפת וברק אובמה - והתקשורת הרוסית בישראל, באתר הארץ, 6 ביולי 2009
 3. ^ ורד לוי-ברזילי, איידס יהודי. יש דבר כזה, באתר הארץ, 19 במרץ 2004
 4. ^ עדי קונצמן, תצורות של אלימות והשתייכות: הומואים, לסביות, בי ו-טרנסים דוברי רוסית בישראל ובמרחב האינטרנטי, קבוצת הקריאה בלימודים הומו-לסביים ותאוריה קווירית באוניברסיטת תל אביב, באתר Roy Wagner's homepage