חופש התנועה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חופש התנועה נובע מהזכות לחירות, וקובע שזכותו של כל אדם לנוע ממקום למקום באופן חופשי, מבלי לחשוש שיבולע לו או יאונה לו כל רע, או שמישהו ינסה לעצור בעדו או לגבות ממנו תשלום על עצם תנועתו, וזאת הן בתחום מדינתו, והן בתחומן של מדינות אחרות.

זכות זו שקבועה בחוקה של מדינות דמוקרטיות רבות, קובעת כי לאזרחי המדינה יש זכות לעזוב את המדינה ואף לחזור אליה בכל עת שירצו בכך, ויש להם זכות לנוע בתוך המדינה, לגור ולעבוד בה בכל מקום שבו יחשקו, מבלי שהמדינה תתערב או תפריע בכך.

חופש זה אינו מוחלט: אדם שחי במדינה דמוקרטית יכול לנוע בתחומה באופן חופשי (פרט לכבישי אגרה ודוגמאות דומות בהן יאלץ לשלם על הזכות לנוע), ואף לצאת ממנה (בתנאי שאין נגדו צו איסור יציאה מן הארץ), אך בכניסתו למדינות אחרות הוא צריך את אישורן, שבא לידי ביטוי במתן אשרה, לדוגמה.

ניתן להגביל אותו עם אישור של בית משפט כגון: כליאה, מעצר בית, אשפוז כפוי ועיכוב יציאה מהארץ. כמו כן ישנם אזרחים שחופש תנועתם עלול להיפגע בשל סיבות שונות. חופש התנועה של אסירים לשעבר בתקופת מבחן מוגבל בהרבה מדינות. חופש התנועה בישראל של משרתים בכוחות הביטחון מוגבל, והם צריכים לקבל אישור ממקום עבודתם כדי לצאת מגבולות ישראל. מצב זה היה תקף במשך עשרות שנים גם כלפי חיילי מילואים.

חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדינת ישראל חופש התנועה מוגן על ידי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, הקובע (סעיף 6):

א. כל אדם חופשי לצאת מישראל.
ב. כל אזרח ישראלי הנמצא בחוץ לארץ זכאי להיכנס לישראל.

דוגמה מהפסיקה ניתן למצוא בפרשת חורב[1] זהו פסק דין מנחה בנושא. פסק דין זה עסק בסגירת כביש בר-אילן לתנועת רכבים בשבת. בפסק הדין נעשה איזון בין האינטרסים של פגיעה ברגשות הציבור הדתי למעבר כלי רכב בשבת בשכונת מגוריהם, לבין האינטרסים של הציבור החילוני שביקש להשתמש בכביש ראשי שנמצא בקרבת מגוריהם. כלומר, איזון בין חופש התנועה לרגשות דתיים.

על חשיבותו של חופש התנועה ניתן ללמוד מאמירתו של השופט אהרן ברק בפסק הדין :

"חופש התנועה – היא הזכות הנפגעת – הוא מהזכויות היותר בסיסיות.[2]"

השופט ברק פסק פשרה לפיה הכביש יסגר לתנועה רק בשבת


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בג"ץ 5016/96 חורב נ' שר התחבורה, פ"ד נא(1) 4
  2. ^ בג"ץ 5016/96 חורב נ' שר התחבורה, פ"ד נא(1) 4


US Department of Justice Scales Of Justice.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא חוק ומשפט. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.