חשיפת מחסן גרעין סודי של איראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נאום בנימין נתניהו בעצרת הכללית של האומות המאוחדות (2018)
העצרת הכללית של האומות המאוחדות
העצרת הכללית של האומות המאוחדות
תאריך 27 בספטמבר 2018
שפה אנגלית
נואם בנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל
חשיבות הפעילות נגד תוכנית הגרעין האיראנית
מקום העצרת הכללית של האומות המאוחדות
מטה האומות המאוחדות
קהל נציגי המדינות החברות
סרט קובץ וידאו חשיפת מחסן גרעין סודי של איראן, סרטון באתר יוטיוב

ב-27 בספטמבר 2018 בנאום שנשא באו"ם חשף ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו את קיומו של מחסן גרעין סודי של איראן ברובע טורקוזאבאד בטהראן המכיל ציוד גרעיני וחומרים רדיואקטיביים מתוכנית הנשק הגרעיני של איראן.

המידע אודות המחסן נחשף על ידי סוכני המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים בתחילת 2018, כאשר ישראל השיגה מסמכי וקובצי ארכיון סודי איראני המוכיחים שאיראן פעלה לפיתוח נשק גרעיני.

במרץ 2019 פורסמו צילומי לוויין המראים כי המחסן פונה מתכולתו[1].

מלבד מחסן הגרעין, חשף נתניהו בנאום זה גם אתרים שמשמשים את פרויקט דיוק הטילים של חזבאללה, שמקבלת את מרבית הרכיבים מאיראן ושלוחתיה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חשיפת תוכנית הנשק הגרעיני של איראן

ב-30 באפריל 2018 חשף ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בנאום פומבי, כי "המוסד" במסגרת פעילותו נגד תוכנית הגרעין האיראנית הצליח להעביר לישראל את ארכיון התוכנית לפיתוח הנשק הגרעיני של איראן. מקצת מהמידע שהושג נחשף על ידי נתניהו, לאחר תיאום מראש עם ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

נאום נתניהו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 בספטמבר 2018, בנאום שנשא באו"ם, טען נתניהו כי ישראל חלקה את המידע הזה והוכחות נוספות עם מדינות ה- P5+1 ועם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אך סבא"א לא נקטה שום פעולה בנדון ואף ולא פנתה לממשל באיראן בשאלה אודותיו, וכן לא דרשה לבדוק אף אתר חדש שנחשף בארכיון הסודי הזה, אף על פי שבמסגרת הסכם הגרעין באפשרותה לבדוק כל אתר שתחפוץ[2].

לאחר שנתניהו טען כי האו"ם אינו משתף פעולה עם ישראל בעניין, החליט נתניהו לחשוף בפני נציגי האו"ם כי לאיראן יש מתקן סודי נוסף בטהראן ברובע טורקוזאבאד – מחסן גרעין סודי לאחסון ציוד וחומרים מתוכנית הגרעין הסודית של איראן. בהציגו תצלומי אוויר של המקום אמר נתניהו כי המשתמשים ב-Google Earth יוכלו לאתר את המקום על ידי נקודת ציון[3].

לדבריו, מדינות בעלות יכולות לווייניות יוכלו להבחין בפעילות מוגברת במקום בימים ובשבועות הקרובים על ידי נציגים איראנים שפועלים לפנות את האתר. נתניהו אף טען כי מאז תפיסת המסמכים על ידי ישראל בספטמבר פעלו האיראנים במטרה לפנות את תכולת המחסן; הם פינו מהמקום 15 קילוגרמים של חומרים רדיואקטיביים ופיזרו אותם ברחבי טהראן בניסיון להסתיר את מעשיהם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מערכת ישראל היום, ‏תמונות הלוויין חושפות: האיראנים "ניקו" את מתקן הגרעין שמפניו הזהיר נתניהו, באתר ישראל היום, 10 במרץ 2019
  2. ^ מורן אזולאי ואלישע בן קימון, נתניהו עונה לסבא"א: "תשלחו פקחים עם מד קרינה רדיואקטיבית", באתר ynet, 2 באוקטובר 2018
  3. ^ ציפי שמילוביץ ואורלי אזולאי, נתניהו חשף מתקני גרעין וטילים איראניים: "מה שתחביאו, נמצא", באתר ynet, 27 בספטמבר 2018