לדלג לתוכן

תקיפת שדה התעופה T-4 (אפריל 2018)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תקיפת שדה התעופה T-4
מערכה: ישראל במלחמת האזרחים בסוריה
מלחמה: הסכסוך האיראני-ישראלי
תאריך 9 באפריל 2018
מקום סוריהסוריה שדה התעופה T-4, סוריה
עילה התבססות איראן בסוריה
תוצאה נזק כבד נגרם לתשתיות האיראניות בשדה התעופה ו-14 אנשי צבא נהרגו
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל
(לפי טענות ארצות הברית, רוסיה, סוריה ואיראן)

איראןאיראן איראן
סוריהסוריה סוריה

מנהיגים
ישראלישראל בנימין נתניהו  איראןאיראן עלי ח'אמנאי
איראןאיראן חסן רוחאני
סוריהסוריה בשאר אל-אסד 
כוחות

חיל האוויר הישראלי:
שני מטוסי F-15I רעם (לפי מקורות זרים)

משמרות המהפכה האסלאמיתמשמרות המהפכה האסלאמית משמרות המהפכה האסלאמית
חיל האוויר הסוריחיל האוויר הסורי חיל ההגנה האווירית הסורי

אבדות

אין

משמרות המהפכה האסלאמיתמשמרות המהפכה האסלאמית 7 חיילים איראניים הרוגים.
צבא סוריהצבא סוריה 7 חיילים סורים הרוגים.
נזק כבד נגרם לחלק האיראני בשדה התעופה

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תקיפת שדה התעופה T-4 ב-9 באפריל 2018 הייתה תקיפה אווירית על שדה התעופה T-4 הנמצא בבסיס צבאי גדול בסוריה ובה בין היתר נהרגו 7 חיילים סורים ו-7 חיילים איראניים. לדברי המדינות המעורבות במלחמת האזרחים בסוריה את התקיפה ביצעה ישראל, אך ישראל שמרה על מדיניות של עמימות וסירבה לקבל אחריות על התקיפה. אחרי חדירת המל"ט האיראני ותגובת הנגד הישראלית ב-10 בפברואר 2018 זוהי התקיפה הגלויה הראשונה של ישראל ישירות נגד איראן.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – ישראל במלחמת האזרחים בסוריה, איראן במלחמת האזרחים בסוריה, שדה התעופה T-4

ב-2011 פרצה בסוריה התקוממות נגד שלטונו של בשאר אל-אסד. אסד הפעיל כוח צבאי רב כדי לדכא את ההתקוממות, וכתוצאה מכך שקעה סוריה למלחמת אזרחים עקובה מדם, שנמשכת עד היום (נכון ל-2018) ובה נהרגו למעלה מחצי מיליון בני אדם ומיליונים נוספים הפכו לפליטים. בעקבות חוסר יכולתו של אסד לדכא את ההתקוממות, ובזכות היותו בעל ברית של איראן, הוא החל לקבל סיוע צבאי ניכר שהתבטא במשלוחי נשק, בייעוץ צבאי של קצינים ממשמרות המהפכה האסלאמית, ובמיליציות שיעיות, שבראשן חזבאללה ששלח אלפי לוחמים למערכה. בהדרגה החלה איראן לשלוח עוד ועוד כוחות לסוריה ואף הקימה בה בסיסים צבאיים. מלבד לסייע לסורים מטרת איראן הייתה להתבסס בסוריה על מנת לפעול משטחה נגד ישראל. ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הודיע שמבחינת ישראל מדובר ב"קו אדום" ושישראל לא תרשה לאיראן להתבסס בסוריה.

במהלך מלחמת האזרחים בסוריה הוצבו בבסיס גם כוחות איראניים. ב-10 בפברואר 2018 התחיל בסיס זה את יום הקרבות בין ישראל לסוריה: מבסיס זה יצא מל"ט איראני מדגם שאהד 141 שחדר לישראל והופל באזור בית שאן.[1] בתגובה תקפו מטוסי F-16I ישראלים את קרון ההפעלה של המל"ט בבסיס T-4 והשמידו אותו. אחד מהמטוסים התוקפים נפגע והתרסק בשטח ישראל ובתגובה תקף צה"ל 12 מטרות סוריות ואיראניות ברחבי סוריה.[2]

התקיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוס קרב F-15I רעם. לפי דיווחים זרים מטוסים מדגם זה ביצעו את התקיפה.

ב-9 באפריל 2018 לפנות בוקר, לדברי ארצות הברית ורוסיה, תקפה ישראל את שדה התעופה T-4 שבסוריה. בתקיפה נהרגו כ-14 אנשי צבא, מהם 7 חיילי משמרות המהפכה האסלאמית של איראן ובהם מפקד מערך המל"טים האיראני בסוריה.[3][4] לפי דיווחים זרים ישראל ביצעה את התקיפה באמצעות מטוסי F-15I רעם ששיגרו טילי אוויר-קרקע. ישראל סרבה להתייחס לדיווחים אלה. מטרת התקיפה הייתה, לפי אחד המקורות, מערך מל"טים איראני, ולפי מקור אחר - מערכת הגנה אווירית איראנית מדגם 9K330 טור,[5] וייתכן שהן מל"טים והן מערכת הטור הושמדו בתקיפה.

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוסיה אמרה אף היא שחיל האוויר הישראלי הוא זה שתקף והאשימה את ישראל על כך שלא תיאמה עימה את התקיפה. לדברי הרוסים, ישראל ביצעה את התקיפה באמצעות מטוסי F-15I רעם ששיגרו 8 טילי אוויר-קרקע, מהם 5 יורטו.

איראן וחזבאללה האשימו את ישראל בתקיפה ואיימו בתגובה חריפה מאוד.

ישראל הרשמית שמרה על עמימות ולא לקחה אחריות על התקיפה, אך תומאס פרידמן מהניו יורק טיימס כתב שבכיר בצה"ל הודה בביצוע התקיפה ואמר שזו הפעם הראשונה בה הייתה כוונה לפגוע ב"מטרות אנושיות" איראניות ולא רק בתשתיות ואמצעי לחימה.[6]

התקיפה התרחשה יום אחרי שמשטר אסד הפציץ מאות אזרחים סורים בדומא באמצעות נשק כימי (ראו גם מלחמת האזרחים בסוריה). ברשתות החברתיות המקוונות זכתה התקיפה לשבחים בלתי-צפויים מגולשים ערביים שראו אותה כתגובה ישראלית ועונש על ההפצצה הכימית בדומא, לעומת חוסר המעש של מדינות ערב והעולם המערבי מול הפשעים של משטר אסד.[7] בפורטל התגובות של אל-ג'זירה נכתב:

"צריך להודות על האמת, ישראל היא המדינה היחידה שמענישה את אסד על מעשי הטבח שהוא מבצע. עבור מדינות ערב, זו בושה וחרפה. בזמן שמנהיגי ארצות ערב רק מדברים ומצקצקים בלשון כמה נורא הטבח בסוריה, ישראל שותקת ופועלת. ערבים, סורים, לבנונים, מי האויב האמיתי של הערבים? ישראל, או איראן שכבשה את סוריה ללא שום התנגדות?"

חאדר אבו אל-הייג', פורטל אל-ג'זירה.[7]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]