טריסקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דגל האי מאן שבמרכזו טריסקל

טְרִיסְקָל (או טריסקליון מיוונית "בעל שלוש רגליים") הוא סמל המורכב משלוש רגליים אנושיות כפופות, או בהכללה, שלוש ספירלות שזורות או כל סמל דומה שבו שלושה חלקים בולטים מציגים סימטריה סיבובית משולשת.

מהיוונית הגיעה המילה טריסקל גם ללשון חז"ל, ובמקורות "טריסקל" או "טרַסקל" הוא כיסא בעל שלוש רגליים.[1] בספרות משמשת מילה זו לתיאור שולחן נמוך המשמש לשתיית תה או קפה. טריסקל הוא סמלם של סיציליה והאי מאן. הטריסקלים של סיציליה והאי מאֶן מאופיינים בשלוש רגלים רצות, המכופפות בברך והמחוברות במרכז. הקשר בין טריסקל בעל רגליים לסוגים אחרים של טריסקל אינו ברור. הטריסקל בצורת ספירלות מסווג כסמל המייצג את השמש. הגרסה בעלת הרגליים, הכוללת לעיתים מסכת גורגונה או ראש מדוזה במרכז הציר כבגרסה הסיציליאנית, מרמזת על משמעות כתונית.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל סיציליה המייצג את סמלה המחודש של טרינאקריה
הטריסקל - סמל האי סיציליה

סמל הטריסקל מופיע בתרבויות קדומות רבות, למשל על כלי־חרס ממיקנה, ומטבעות ממקומות שונים באסיה הקטנה:ליקיה, אזור פמפיליה (למשל מאספנדוס 330-370 לפנה"ס) ופיסדיה. סמל ובו ארבע רגליים מחוברות - הטטרהסקליון - אף הוא מוכר באנטוליה. יש המעדיפים לראות את מקורו של הטריסקל בקלטים ומציינים השפעות קלטיות באנטוליה, בעיקר של הגאלים שפלשו והתיישבו בגלטיה.

הטריסקל מפורסם גם כסמלה העתיק של סיציליה. המקור לשמה של סיציליה הם התושבים הראשונים המוזכרים בהיסטוריה של האי, שבטי הסיקניים (ביוונית Sikanoi) והסיקוליים (ביוונית Sikeloi). הטריסקל מופיע על מטבעות יוונים מסירקוזה כגון המטבעות של אגאתוקלס (הטירן של סירקוז 289-317 לפנה"ס). סמל הטריסקל קם לתחייה כסמל נאוקלסי שאינו קשור לשושלת בורבון על השלט של הממלכה הנפוליאונית החדשה של שתי הסיציליות תחת שלטונו של ז'ואקים מירא ב-1808.

פליניוס מייחס את מקור הטריסקל של סיציליה לצורת המשולש של האי המופיע גם בשמו העתיק טרינאקריה. בכך מספק פליניוס הסבר הגיוני למקור הסמל, אלא שהסמל היה קיים בסיציליה עוד מלפני שצוירה המפה הראשונה של האי. מכיוון שהטריסקל קשור לסוגים רבים של שלשות כשהקשרים נוספים מופיעים באופן קבוע, עדיף לבחון את הסמל עצמו.

שלוש הרגליים של הטריסקל מזכירות את השולחנות בני שלוש הרגליים של הפיסטוס שרצו בכוחות עצמם. הם מוזכרים באיליאדה, פרק 18:

At the moment Hephaestus was busily"

Turning from bellows to bellows, sweating with toil

As he laboured to finish a score of three-legged tables

To stand around the sides of his firm-founded hall. On each

Of the legs he had put a gold wheel, that those magic tables

Might cause all to marvel by going with no other help

To the gathering of gods and by likewise returning to his house."

טריסקל באי מאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוח רישוי של רכב מהאי מאן עם טריסקל

בסמל הטריסקל הקלטי הברור של האי מאן שבים האירי, "שלוש הרגליים המכופפות" של שלט האצולה מיוצגות כיום על השריון "כשהן עוטות דורבנות ומקושטות או מוזהבות".

בשטרות הכסף מהאי מאן, מופיע הטריסקל על שולי השטר ומכיל את הכתובת בלטינית QUOCUNQUE JECERIS STABIT ("היכן שתשליכנו שם יעמוד") - הצהרה אמיצה, בוטחת בעצמה ומנותקת מהקשר פגני. השאלה עד כמה הטריסקל כסמל של האי מאן הוא עתיק נתונה בוויכוח. הסמל מופיע בכתובים החל מהמאה ה-13 או ה-14. בשפת האי מאן, המאנית, הסמל ידוע כ"טרה קאסין" (tre cassyn). הסמל מופיע על "חרב המדינה" העתיקה של האי מאן, שכנראה הייתה שייכת לאולאף גודרדסון שהיה מלך של הסודריס (ההברידים הדרומיים והאי מאן) ב-1226.

טריסקל ספיראלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

טריסקל ספיראלי

הטריסקל של שלוש ספירלות מחוברות יחדיו הוא סמל דרואידי. מוטיב הספירלה הוא סמל נאוליתי במערב אירופה. הוא חקוק, למשל, בסלע המעוין בסמוך לכניסה הראשית של קבר המעבר הפרהיסטורי של ניוגריינג' (Newgrange) במחוז מית' שבאירלנד. בשל ההקשרים הקלטיים הוא גם משמש כסמל של ברטאן. ייתכן שהטריסקל הוא גם המקור לסמל הגרמני ה"ואלקנוט" (Valknut - סמל המורכב משלושה משולשים משולבים, המסמל את ליבו של הגיבור שנרצח במיתולוגיה הנורדית).

בספרד משמש הטריסקל כסמלם של הלאומנים במחוז אסטוריאס. סמל דומה הקרוי "לאברו" של הלאומנים ממחוז קנטאבריה דומה בעצמו לסמל בן ארבעה הענפים של התרבות הבסקית הקרוי "לאבורו".

שימוש מושאל בסמל הטריסקל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנאצים וקבוצות גזעניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנאצים אימצו סמל קלטי זה במיוחד לעיטורים עבור דיוויזיית הוואפן אס אס שהורכבה ממתנדבים "קלטים" (בלגים). שימוש זה הוביל לקישור אסוציאטיבי בין הטריסקל לצלב הקרס. היו טענות, שקריות כנראה, שהדמיון לצלב הקרס גרם מבוכה ומצוקה לפליטים יהודיים שהיו בהסגר באי מאן במהלך מלחמת העולם השנייה.

דגל ה-AWB

ארגון של לבנים גזענים מדרום אפריקה, ה-AWB, השתמש בדגל שרקעו אדום ובמרכזו מעגל לבן. במעגל מצוירת תבנית המורכבת משלוש פעמים הספרה 7 בשחור ומזכירה במידת מה את הטריסקל. על אף הדמיון לצלב הקרס טוענים אנשי הארגון כי דגלם מושפע מהמשמעות התנכית של הספרה 7.

שימושים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כסמל קלטי, הטריסקל, לרוב בנוי מספירלות, אך גם ה"טריסקל בעל קרניים" משחק תפקיד בתרבויות האלטרנטיביות של האסאטרו (Ásatrú) והויקה (תופעה מוזרה בהתחשב בכך שהאסאטרו הוא דת נורדית ולא קלטית, והויקה היא לא זה ולא זה. ייתכן שמקור הבלבול בקשר עם הואלקנוט).

הטריסקל גם אומץ כסמל על ידי כמה קבוצות של בדסמ (עיסוק במין המלווה באלמנטים של שליטה/הכנעה וסאדו מזוכיזם).

באפיזודה "השחקנים מטריסקליון" בעונה השנייה של מסע בין כוכבים, צוות האנטרפרייז מביט ואז נדחף לקרב גלדיאטורים על הכוכב טריסקליון. סמל הכוכב הוא משולש כחול קטום ובתוכו רקום טריסקל צהוב.[2]

טריסקליון הוא השם שניתן למפקדה של הדמויות בסדרת הקומיקס "The Ultimates". במבט מלמעלה יש לבניין צורה בעלת שלוש שיניים.

בסדרת הטלוויזיה "זאב צעיר" הטריסקל הספיראלי מציין אלפא, בטא ואומגה, והוא מקועקע על גבו של דרק, שגם קבר את אחותו תחת הסמל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טריסקל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ למשל במדבר רבה, יב, יב. ראו: מילון אבן שושן, 2003, העיול "טרסקל" (למילה זו משמעות נוספת - סל, שאינה רלוונטית לענייננו).
  2. ^ העונה השנייה של מסע בין כוכבים