טריצרטופסיני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןטריצרטופסיני
טריצרטופסיני
תקופה
קרטיקון עליון, 74.73–66 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
על־סדרה: דינוזאורים
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופסים
אינפרא־סדרה: צרטופסים
משפחה: צרטופסיים
תת־משפחה: כסמוזאורים
שבט: טריצרטופסיני
שם מדעי
Triceratopsini
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טריצרטופסיני (שם מדעי: Triceratopsini) הוא שבט (קבוצה טקסונומית הניצבת מתחת לתת-משפחה) של דינוזאורים ממשפחת הצרטופסיים ותת-משפחת הכסמוזאורים, אשר התקיימו במהלך הקרטיקון העליון של הקמפן והמאסטריכט שלפני 74.73 עד 66 מיליון שנה לפני זמננו. הם נכחדו סופית עם הכחדת הקרטיקון הגדולה. הם התגלו בקנדה ובמערב ארצות הברית.

הקבוצה הוגדרה בשנת 2011 על ידי ניקולס לונגריץ' במאמר בו תיאר את הטיטאנוצרטופס, עם התקבצות של מאובני צרטופסים הקרובים לטריצרטופס. ההגדרה הפילוגנטית של ענף זה היא ”כל הדינוזאורים שקרובים יותר (פילוגנטית) לטריצרטופס מאשר לאנכיצרטופס ואריינוצרטופס. ככל הנראה לכל חברי השבט יש מוצא משותף.

כל חברי הקבוצה - למעט רגאליצרטופס וטטנקצרטופס - היו דינוזאורים גדולים, באורך של 7–9 מטרים (23–30 רגל) ומשקל של 5–12 טונות. בני הקבוצה נחשבים לכסמוזאורים בעלי מספר תכונות המתאימות לצנטרוזאורים כמו קרן אף ארוכה וצרה יחסית. הם היו בעלי עטרה ארוכה, גדולה וגבוהה: בחלק מהמינים בלטו סביבה בלטו בליטות משולשיות קטנות ובאחרים השפה הייתה חלקה (כמו בטורוזאורוס). בנוסף היו להם קרניים ארוכות מעל הגבות ששימשו להרתעת טורפים כמו הטירנוזאוריים ולתצוגה תוך-מינית. בחלק מהמינים ייתכן שהם גם שימשו ללחימה בפועל, הן בטורפים והן בפרטים אחרים מאותו מין.

חברים רבים בשבט זה נחשבים למינים שמעמדם הטקסונומי נתון בספק ביניהם האגתאומס, הנדוצרטופס, הטטנקצרטופס והאוחוצרטופס. כמה מדענים כמו ג'ק הורנר סוברים שגם הטורוזאורוס הוא טקסון בטל שלמעשה שייך לטריצרטופס, אך הדבר טרם התקבל בקהילה המדעית.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסלון של טריצרטופס, מאת Sideshow Collectibles

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]