צרטופסיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgצרטופסיים
Ceratopsidae-BW-002.png
תקופה
קרטיקון עליון, 66–80 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעיעריכה
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
מחלקה: בעלי גולגולת
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופסים
משפחה: צרטופסיים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Ceratopsidae
איור של גולגולת של טריצרטופס. עצם מספר 10 היא ה-rostral הייחודית לצרטופסים. העצמות המסומנות ב-3,4,5 מרכיבות את העטרה. בגולגולת ניתן לראות בבירור 3 קרניים (1 ו-6). שימו לב גם לעצמות הלחיים החדות (16). למקרא מלא ליחצו על התמונה.
הגולגולת של סטירקוזאורוס עטורת הזיזים הארוכים דמויי הקרניים אך בעלת שני חלונות בעטרה עצמה. העטרה שימשה מפגן ראווה מרשים.

צרטופסיים (שם מדעי: Ceratopsidae) היא משפחה של דינוזאורים מתת-סדרת הצרטופסים השייכת לסדרת בעלי אגן דמוי עוף (אורניתיסקיה). פירוש השם הוא "פנים בעלות קרניים", ואכן כמעט כל בני משפחת הצרטופסיים בלטו בקרניהם המפותחות. המשפחה כוללת דינוזאורים ידועים כמו טריצרטופס, סטירקוזאורוס, פכיריינוזאורוס וטורוזאורוס שזכו להצלחה בשלהי הקרטיקון.

תיאור ומאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדינוזאורים בני משפחת הצרטופסיים היו בעלי אגן דמוי עוף והלכו על ארבע רגליים. הצרטופסיים חיו בקרטיקון העליון (80-66 מיליון שנה לפני זמננו) בעיקר באמריקה הצפונית, אך גם במזרח אסיה (שם נתגלה סינוצרטופס[1]).

הצרטופסיים היו המשפחה המתקדמת והמפותחת ביותר בתת-הסדרה צרטופסים. הם היו גם הצרטופסים הגדולים ביותר, כאשר רובם היו באורך של למעלה מ-4 מטר ומשקל של קרנף ומעלה. הצרטופסיים הגדולים ביותר היו בני השבט Triceratopsini שהגיעו לאורך של 9 מטר ושקלו כמו פיל אפריקני בוגר.

כמו כל הצרטופסים, גם הצרטופסיים אופיינו בעצם ה-rostral שהפכה את החלק הקדמי של פיהם למקור דמוי תוכי או צב. הם היו אוכלי צמחים (הרביבורים). מאחורי המקור היו סוללות מפותחות וצפופות של שיניים חותכות חדות. המדענים סבורים שהצרטופסיים אכלו עלים קשים, כמו עלי דקל. הם חתכו אותם לחתיכות קטנות, ואז בלעו אותם.

המאפיין הייחודי של המשפחה הוא הגולגולת הגדולה, עטורת הקרניים והעטרה[2] הגדולה - מעין צווארון או ציצית קשיחה סביב הצוואר והחלק האחורי של הראש. ראשם הגדול והכבד של הצרטופסיים הוא הסיבה העיקרית להפיכתם להולכים על ארבע. כל הצרטופסיים היו בעלי שלוש קרניים, לפחות כתינוקות או כגורים. כאשר הם התבגרו הקרניים השתנו (וחלקן אף התנוונו) בצורה האופיינית לכל סוג.

המגוון הרחב של טיפוסי הקרניים והעטרות השונים שימש כאמצעי העיקרי לסיווג חברי המשפחה לסוגים ומינים שונים. החוקרים מאמינים שהקרניים והעטרה שימשו למספר מטרות:

 • אמצעי הגנה כנגד טורפים כמו הטירנוזאוריים ששלטו בצפון אמריקה ומזרח אסיה בקרטיקון העליון.
 • אמצעי תקשורת בין חברי העדר
 • אמצעי להתגושש עם זכרים אחרים על נקבות או על טריטוריה (בדומה לאיילים בימינו)
 • אמצעי חיזור
 • סמל מעמד ששיקף (או קבע) את מעמדו של הפרט בעדר
 • עוגן לשרירי הלסת
 • אמצעי לוויסות הטמפרטורה

במינים כמו הטריצרטופס הקרניים חזקות וחדות במיוחד, והעטרה היא עצם קשה ללא חלונות וזיזים ארוכים, ולכן ככל הנראה היוו נשק יעיל כנגד טורפים. לעומתם במינים אחרים כמו הסטירקוזאורוס הזיזים על העטרה בעלת החלונות היו שבירים, וככל הנראה שימשו לתצוגה וקביעת מעמד בעדר ולא לקרב אמיתי. הפלאונטולוגים ראו במגוון טיפוסי העטרות והקרניים סימן לכך שהצרטופסיים היו חיות חברתיות שחיו בעדרים, דבר שזכה לחיזוק במציאת מאובנים שבהם ישנן קבוצות גדולות של שלדים ועצמות של צרטופסיים בני אותו מין באותו אזור.

המשפחה מחולקת לשתי תת-משפחות:

 1. ה-Centrosaurinae שרובם היו בעלי קרן אף מפותחת וקרני גבות מנוונות, גולגולת קצרה ועמוקה ועטרות קצרות ומלבניות יחסית, לעתים קרובות עם זיזים ארוכים ובולטים על העטרה. הם היו הצרטופסיים המוקדמים יותר ונכחדו כ-68 מיליון שנה לפני זמננו. דינוזאורים אופייני לתת-משפחה זו הם צנטרוזאורוס, סטירקוזאורוס ופכיריינוזאורוס. בשנים האחרונות נתגלו צנטרוזאוריים בעלי קרני גבה מפותחות, כגון אלברטצרטופס ודיאבלוצרטופס, דבר המרמז שמאפיין זה היה משותף לאב הקדמון של שתי התת-משפחות אך השתנה בתת-משפחה זו.
  • תת-המשפחה Centrosaurinae כללה את השבט Pachyrhinosaurini, הם היו הצנטרוזאוריים האחרונים וכללו את פכיריינוזאורוס ודומיו. הם אופיינו בבליטה גרמית קהה במקום קרן אף, וקרני הגבה שלהם היו מנוונות.
 2. ה-Chasmosaurinae שהיו בעלי גולגולת עם חוטם ארוך ופחות עמוק, בעלי קרן אף קצרה וגולגולת ארוכה. הם היו בעלי עטרה ארוכה שעוטרה בקשקשים משולשיים בקצותיה. העטרה כללה בדרך כלל גם "חלונות" גדולים בעצם שכוסו בעור. בעבר אופיינה תת-משפחה זו בקרני גבה ארוכות אך מינים חדשים שנתגלו הראו שניתן למצוא בה גם בעלי קרני גבה קצרות מאוד. הם הופיעו מאוחר יותר ושרדו עד סוף עידן הדינוזאורים, אז נכחדו בהכחדת קרטיקון-שלישון. דינוזאורים אופייניים לתת-משפחה זו הם כסמוזאורוס ופנטצרטופס.

בעבר מוינו הצרטופסיים לשתי תת-משפחות אלה לפי מבנה העטרה והקרניים, אך גילויים חדשים במאה ה-21 - ובעיקר גילויי סוגים רבים חדשים - הראו שהחלוקה הפשטנית של "צנטרוזאורים הם בעלי קרני גבה קצרות וקרן אף ארוכה ואילו כסמוזאורים הם בעלי קרן אף קצרה וקרני גבה ארוכות" הינה שגויה. כיום הסיווג וההבחנה בין שתי תת-משפחות אלה נעשה לפי הפרופורציות השונות של הגולגולת שהבדילו בין צנטרוזאורים לכסמוזאורים, ולפי המבנה הפנימי של האף ועצמות הנחיריים. בעוד שלהדיוט קשה להבחין בין השתיים לפי הקריטריונים החדשים פלאונטולוגים מומחים יכולים להבדיל ביניהם.

טקסונומיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן הסוגים הידועים כיום במשפחה בצירוף מקום גילוי המאובנים. סימן שאלה מציין סוג שיש ספק בסיווגו/זיהויו. הסדר הוא לפי האלפבית האנגלי.

מגוון גולגלות של צרטופסיים עם מגוון הקרניים, הזיזים והעטרות המרשים שלהם
תרשים (לא בקנה מידה) של מגוון הגולגולות הרב של הצרטופסיים. לחצו על התמונה למקרא.
תרשים פילוגנטי המתאר את משפחת הצרטופסיים. מבוסס על מאמר של סקוט סמפסון. לחצו על התמונה להסבר מפורט.

קליידוגרמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקליידוגרמה הבאה, שהיא עץ משפחה פילוגנטי של הצרטופסיים, מבוססת על מאמריו של סקוט סמפסון מ-2010 ו-2013:


Ceratopsidae
Centrosaurinae

Diabloceratops eatoni

Avaceratops lammersiNasutoceratops titusi

Albertaceratops nesmoi


Rubeosaurus ovatusStyracosaurus albertensis

Spinops sternbergorum
Centrosaurus apertusCoronosaurus brinkmani

Pachyrhinosaurini


Xenoceratops foremostensisSinoceratops zhuchengensis

Einiosaurus procurvicornis


 Pachyrostra 

Achelousaurus horneri


Pachyrhinosaurus

Pachyrhinosaurus canadensis
Pachyrhinosaurus lakustaiPachyrhinosaurus perotorumChasmosaurinae
Chasmosaurus

Chasmosaurus russeliChasmosaurus belli

Mojoceratops perifania
Agujaceratops marciscalensis

Utahceratops gettyiPentaceratops sternbergii

Coahuilaceratops magnacuerna

Kosmoceratops richardsoniVagaceratops irvinensis

Anchiceratops ornatus
Arrhinoceratops brachyops


Triceratopsini

Ojoceratops fowleriEotriceratops xerinsularisTorosaurus

Torosaurus latusTorosaurus utahensis

Nedoceratops hatcheri


Triceratops

Triceratops horridusTriceratops prorsusגלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Dodson, P. (1996). The Horned Dinosaurs. Princeton University Press, Pinceton, New Jersey, pp. xiv-346
 • Dodson, P., & Currie, P. J. (1990). "Neoceratopsia." 593-618 in Weishampel, D. B., Dodson, P., & Osmólska, H. (eds.), 1990: The Dinosauria. University of California Press, Berkley, Los Angeles, Oxford, 1990 xvi-733.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ב-2009 נתגלה באסיה המין טוראנוצרטופס - Sues, H.-D., and Averianov, A. (2009). "Turanoceratops tardabilis—the first ceratopsid dinosaur from Asia." Naturwissenschaften, doi:10.1007/s00114-009-0518-9 - אך מאוחר יותר התברר שטוראנצרטופס כקדום יותר למשפחת הצרטופסיים ולכן לא שייך אליה אלא לעל-משפחה דמויי-צרטופסיים.
 2. ^ באנגלית נקראת העטרה frill.
 3. ^ דיילי מייל, Dinosaur skull dismissed as 'rubbish' for 90 years is new species - a 'missing link' in the triceratops family,‏8.12.2011
 4. ^ http://news.discovery.com/animals/dinosaurs/new-wendy-dino-had-curls-and-frills-150708.htm
  http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371%2Fjournal.pone.0130007