רובאוזאורוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך סטירקוזאורוס, הסיבה לכך היא: הטקסון בוטל וסווג מחדש כמין של סטירקוזאורוס.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים שבוע לאחר הצבת התבנית.
מתקיים דיון בו מוצע לאחד ערך זה עם הערך סטירקוזאורוס, הסיבה לכך היא: הטקסון בוטל וסווג מחדש כמין של סטירקוזאורוס.
אם אין התנגדויות, ניתן לאחד את הערכים שבוע לאחר הצבת התבנית.
קריאת טבלת מיוןרובאוזאורוס
איור של רובאוזאורוס
איור של רובאוזאורוס
תקופה
קרטיקון עליון, 74.6 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופסים
משפחה: צרטופסיים
סוג: רובאוזאורוס
מין: Rubeosaurus ovatus
שם מדעי
Rubeosaurus
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
רובאוזאורוס צעיר

רובאוזאורוס (שם מדעי: Rubeosaurus) היה סוג של דינוזאור ממשפחת הצרטופסיים שחי באמריקה הצפונית בשלהי תקופת הקרטיקון, בתפר שבין גיל הקמפן למאסטריכט, כ-74.6 מיליון שנה לפני זמננו. כיום הוא לא נחשב עוד כסוג תקף אלא כמין של סטירקוזאורוס.

הרובאוזאורוס התגלה במונטנה שבארצות הברית בשנת 1930 על ידי צ'ארלס גילמור.[1] בהתחלה סווג על ידי גילמור כ"סטירקוזאורוס אווטוס" אך בשנת 2010 נבדק וסווג מחדש כרובאוזאורוס אווטוס (Rubeosaurus ovatus) על ידי מקדונלד וג'ון ר. הורנר.[2] שם הסוג "רובאוזאורוס" פירושו לטאת שיח קוצני, על שם הזיזים הקוצניים שבולטים מהעטרה שלו. הורנר ומקודלנד גם מיקמו את הרובאוזאורוס קרוב יותר לאייניוזאורוס מאשר לסטירקוזאורוס בעץ המשפחה הפילוגנטי של הצרטופסיים. כמו כן מעריכים שהמאובנים של "ברכיצרטופס" הם למעשה פרט צעיר של רובאוזאורוס, אך מאחר שמאובני הברכיצרטופס חלקיים מאוד ובאים מפרט צעיר שלא פיתח עדיין מאפייני עטרה וקרניים הוא לא נחשב כטקסון תקף. בעקבות מחקרים שנערכו בעשור השני של המאה ה-21, מעמדו של רובאוזאורוס כטקסון תקף התבטל ומאז 2020 הוא נחשב למין של סטירקוזאורוס, Styracosaurus ovatus, ויש כאלו אף שמעלים תיגר על היותו מין נפרד מ-Styracosaurus albertensis.

דינוזאור זה היה דינואור צרטופסי מתת-משפחת הצנטרוזאורים. על אפו הייתה קרן אף גדולה ועבה במיוחד, כנראה הגדולה ביותר בקרב הצרטופסים. קרני הגבה שלו היו מנוונות. העטרה שלו הייתה מעוטרת בזיזים קוצניים, כאשר הגדולים שבהם היו שני זוגות שבלטו משני צידי ה-parietal (העצם המרכזית של העטרה). אורכו היה 6 מטרים, ומשקלו כשל קרנף בוגר.[3] ככל הצרטופסיים, הוא היה אוכל צמחים שהלך על 4 רגליו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רובאוזאורוס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Gilmore, Charles W. (1930). "On dinosaurian reptiles from the Two Medicine Formation of Montana". Proceedings of the United States National Museum. 77 (16): 1–39. doi:10.5479/si.00963801.77-2839.1.
  2. ^ Andrew T. McDonald & John R. Horner, (2010). "New Material of "Styracosaurus" ovatus from the Two Medicine Formation of Montana". Pages 156–168 in: Michael J. Ryan, Brenda J. Chinnery-Allgeier, and David A. Eberth (eds), New Perspectives on Horned Dinosaurs: The Royal Tyrrell Museum Ceratopsian Symposium, Indiana University Press, Bloomington and Indianapolis, IN.
  3. ^ ד"ר תומאס ר. הולץ הבן, נספח סוגי הדינוזאורים (הסברים), מעודכן לינואר 2012 - עמ' 51.