דו-קרב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: ערך זה עשוי להיראות מלא ומפורט, אך עדיין חסר בו תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
כתב יד מימי הביניים המתאר קרב אלופים בין ז'אן הרביעי דוכס ברטאן לבין לואי הראשון רוזן אנז'ו על השליטה בחבל ברטאן.
דו-קרב אקדחים. ציור משנת 1899 לספר יבגני אונייגין מאת אלכסנדר פושקין

דו-קרב הוא עימות מזוין או תחרות בין שני אנשים שנועד להשיג הכרעה. בדרך כלל המונח מתייחס לעימות אלים בין 2 לוחמים. לאורך ההיסטוריה שימש דו-קרב כאמצעי להכרעת סכסוכים וחילוקי דעות. קרב אלופים, שהוא צורה מסוימת של דו-קרב דוגמת הקרב בין דוד וגלית שימש להכרעת סכסוך גדול בין שני צבאות. דו-קרב במסגרת משפט האל שימש להכרעות בסכסוכים משפטיים.

בדרך כלל המונח דו-קרב מתייחס לקרב פנים אל פנים המאורגן מראש ומתנהל בהסכמה ועל פי כללים שנקבעו בין שני מתמודדים תוך שימוש בכלי נשק קר או נשק חם דו-קרב נערך על מנת להוכיח נחישות ונכונות להקריב חיים על מנת להגן על הכבוד והסתיימו כאשר אחד הצדדים הגיע לידי סיפוקו. בצורה זו הדו-קרב נערך בין 2 לוחמים גברים בדרך כלל מהמעמדות הגבוהים ושימש להכרעת סכסוכים אישיים, משפטיים ופוליטיים. הוא היה חלק מהתרבות האירופאית, אך בדרך כלל נחשב כעבירה על החוק. שורשיו נעוצים היו בקוד האבירות של מעמד האבירים בתקופת ימי הביניים ובמורשת של הטורנירים והיה חלק מהמערכת החברתית ובעיקר הצבאית, עד לתחילת המאה העשרים אף על פי שמסוף ההמאה ה-17 הוצא הדו-קרב אל מחוץ לחוק.

סוגי דו-קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי העברי דו-קרב מתייחס ומתאר את כל סוגי הקרבות בהם נפגשים לצורך הכרעה 2 מתמודדים. עם זאת עימותי "דו-קרב" אינם זהים מעצם הגדרתם וניתן לחלק אותם באופן גס למספר סוגים להם מאפיינים ברורים וייחודיים.

 • קרב בודד (אנגלית: Single combat): דו-קרב שנערך בדרך כלל במסגרת צבאית של קרב בין 2 יחידות צבאיות, בדרך כלל בין 2 לוחמים אך לעתים גם בין 2 קבוצות לוחמים בגודל זהה. במהלך הדו-קרב הנערך במקום מוסכם מראש, בדרך כלל בשטח ההפקר במטרה לשמש כ"הקדמה" לעימות הראשי גרסה נוספת של קרב בודד נערכה על ידי קצינים ואצילים שרצו להאדיר את שמם בשדה הקרב, במהלך הקרב עצמו, ולזכות בשריונו ורכושו של המפסיד. הלוחמים הללו יצאו משורות המבנה הקרבי לערוך קרבות בודדים עם יריבים נבחרים (וראויים) במהלך הקרב.
 • קרב אלופים ( אנגלית: Champion warfare ): מקרה מיוחד של קרב בודד, בדרך כלל נערך במסגרת צבאית וכחלק מקרב בין יחידות צבאיות. קרבות אלו ידועים בעיקר מתוך שירה אפית, מיתולוגיה והיסטוריה עתיקה. במקרים אלו הדו-קרב נערך ללא כללים מלבד ההסכמה על ההשלכות שיהיו לניצחון, בדרך כלל הניצחון בדו-קרב קבע גם את תוצאת העימות כולו.
 • דו-קרב (אנגלית: duel מלטינית: duellum בתרגום לעברית: קרב בין 2): עימות מוסדר מראש בין 2 מתמודדים חמושים בכלי נשק מאותו סוג, על שאלת כבוד. קרבות אלו היו כפופים למערכת חוקים וכללים נוקשה שקבע את מהלך האירוע מתחילתו ועד סופו. לעתים גם נקרא דו-קרב של כבוד (אנלית: Duel of honor)
 • סיוף סטודנטיאלי (גרמנית: Akademisches Fechten או Mensur) מקרה מיוחד של דו-קרב שהיה נפוץ ועדיין מתורגל בקרב חברים באגודת סטודנטים (Studentenverbindungen) בגרמניה, אוסטריה ושווייץ. קרב מסורתי זה נערך תחת רגולציה מחמירה בין 2 גברים החמושים בחרב. בתחילה היה דו-קרב זה גורם למוות או פציעות חמורות אך עם הגברת הפיקוח והאכיפה הפך למעיין ספורט במטרה לאמן סייפים ומתוך אמונה כי דו-קרב הוא כלי לפיתוח כישורים אישיים.
 • קרב מוסדר כחלק מאירוע ציבורי לצורכי שעשוע או ספורט. המפורסמים שבקרבות אלו הם קרבות גלדיאטורים שכללו קרבות בין הלוחמים לבין עצמם או מול חיות מסוכנות. לעתים קרובות הסתיימו קרבות אלה במות הגלדיאטור. קרבות של גלדיאטורים התקיימו בערים רבות של הרפובליקה הרומית והאימפריה הרומית, לרוב במבנים שנבנו במיוחד לכך. סוג נוסף של דו-קרב ספורטיבי היה הטורניר של ימי הביניים במהלכו בוים קרב או דו-קרב. הקרבות נערכו בדרך כלל עם נשק מיוחד לא-קטלני. משתתפי הטורניר היו אבירים ובני לוויתם. בעת החדשה, הספורט האולימפי סיוף הוא דו-קרב מסוגנן ומוגבל שבו מנסים שני מתחרים לפגוע זה בזה באמצעות נשק בתנועת דקירה או הצלפה.

קרב בודד וקרב אלופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיתוסים ולחימה ההירואית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דוד וגלית
דוד מול גולית. ליתוגרפיה של אוסמר שינדלר 1888
הקטור נלחם באכילס. ציור עם נאיבי יווני

קרבות בין לוחמים בודדים מתועדים בספרות של העולם העתיק בהקשרים שונים אך בדרך כלל במסגרת של מיתוסים וסיפורים של גיבורים אגדתיים שייתכן ומכילים מידה של אמת היסטורית את ברובם הם תיאורים בעלי משקל ספרותי יותר, הקרבות המתוארים בסיפורים אלו הם בעיקר מסוג קרב בודד וקרבות אלופים. במחקר מקיף והשוואתי שפורסם תחת השם "בין שני צבאות - מקומו של הדו-קרב בתרבות אפית" קובע החוקר ויקטור מוריס אודין המתמחה בספרות השוואתית‏[2] כי תיאורים של קרבות בודדים וקרבות אלופים חוזרים במיתוסים של עמים רבים ולהן קווי דמיון משמעותיים, לדבריו "תרבות אפית" זאת התירה לכוחות לא שווים בכוחם להיפגש בשדה הקרב אך להגיע להכרעת העימות על ידי דו-קרב, למרות שבמונחים מעשיים ובוודאי במונחים של אדם מודרני אין מקום לצד החזק לוותר על יתרונו ולבחור בדו-קרב.‏[3]

לחימה בעת העתיקה ובזמנים המתוארים במיתוסים מתייחסת בעיקר ללחימה מוגבלת המונעת על ידי דחפים בסיסיים של מאבק על מקורות מזון, מאבק על נשים או פשיטות לשם שוד. עם עלייתם לבמת ההיסטוריה של חברות אנושיות עם משאבים עודפים על צרכי היום-יום התאפשרה גם הקמת צבאות כפי שניתן לראות בתרבות של אור (עיר) מצריים העתיקה והצבאות של אתונה וספרטה היווניות. צבאות אלו היו מוגבלים בדרך כלל וניהלו עונות מלחמה במקביל לזמנים שקבעה העונה החקלאית, רוב החיילים היו חסרי אימון ורמת החימוש הייתה לא סדירה ובדרך כלל נמוכה. אף על פי שמבנים טקטיים מורכבים היו ידועים היטב לכל צבאות של המזרח התיכון ואירופה כגון הפלנקס היווני, היה הדו-קרב לחלק בלתי נפרד מהלחימה.

לוחם מאומן וחמוש היטב עם מערך תמיכה מוגבל אך אפקטיבי של מספר נושאי כלים נבחר ללחום מול לוחם מהצד השני של המתרס. קבות מסוג זה יכלו להתקיים בין 2 צדדים בעלי קרע תרבותי דומה או לחלופין יכול היה צבא חזק לכפות את תנאי קרב האלופים. ההשקעה שנדרשה בקרבות אלופים הייתה נמוכה יחסית בראייה מערכתית אך הצריכה קיום של לוחמי עילית בהם התרכזו רוב משאבי הצבא, כך היו האלופים הסיניים בתקופת המדינות הלוחמות לחמו בקרבות אלופים כקשתים על גבי סוסי מלחמה מאומנים ויקרי ערך, לוחמים יווניים בתקופה המכוסה על ידי סיפורי הומרוס לבשו חליפת שריון ברונזה יקרת ערך ולוחמים-אבירים ביפן הקדומה שהיו מוגנים על ידי שריון ומצוידים בקשתות ארוכות וחרבות, בניגוד ללוחמים מקצועיים אלו שאר הצבא היה מצויד בשריונות וכלי נשק פשוטים יותר.

קרב אלופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתנ"ך מתואר בפירוט רב הקרב בין דוד וגולית המגלם את כל המאפיינים של קרבות אלופים. בסיפור המצרי סיפורו של שנהאת המתוארך לתקופת שלטונו של סנוסרת הראשון מתואר דו-קרב דומה בין הגיבור לבין לבין אלוף מבין אויביו הקרב שנערך בחסות המלך המקומי הוכרע בירי של חיצים, ולאחר מכן במכת מוות עם גרזן. עם מות אויבו שנהאת פושט את כלי נשקו ובוזז את רכושו.‏[4] קרבות אלופים מתוארים גם באפוסים ההינדים המיתולוגיים הראמאיאנה והמהאבהארטה. כך מסופר בהמהאבהארטה על ההבהגאוואד גיטה במהלכו נערכים קרבות אלופים בין הגיבורים האגדתיים, במהלך הקרב בין בימא ודוריאדאנא רעדה האדמה מתחת לרגליהם, עד שלבסוף כרת בימא בחרבו את ברכי דוריאדאנא.

בספר ההיסטוריה של מלכי בריטניהלטינית: Historia Regum Britanniae, באנגלית: The History of the Kings of Britain) שהוא כרוניקה אשר נכתבה על ידי ג'פרי ממונמות', בשנת 1136 לערך, נאספו מיתוסים רבים, אחד מהם מתאר קרב אלופים דמיוני בין יוליוס קיסר לבין ניניוס נסיך בריטניה בעקבות פלישת הרומאים לאי בשנת 55. על פי האגדה יוליוס קיסר הצליח לפגוע בראשו של הבריטי במכת חרב אך החרב נתקעה במגן של ניניוס. הבריטי נסוג מהדו-קרב וקרא לחרב השלל "מוות צהוב" (לטינית: Crocea Mors), הוא המשיך להלחם חמוש בחרב הרומאית וכל מי שנפגע ממנה נהרג, היא נקברה איתו עם מותו - שבועיים לאחר הקרב.

תיאורי דו-קרב רבים נכללים באיליאדה והאודיסיאה של הומרוס והמפורסם שבהם הוא הקרב בין הקטור נסיך טרויה ואכילס הנסיך היווני, תיאור הקרב מסוגנן מאד ונועד לשרת בעיקר את הנושאים המרכזיים של הסיפור הכולל. תוצאת הדו-קרב, כמו תוצאות שאר האירועים במלחמת טרויה ידועים מראש אך למרות זאת מתייצבים הצדדים בשדה לרגלי חומות העיר. במהלך הקרב אכילס רודף אחרי הקטור והורג אותו במכה אחת חזקה בצווארו לאחר מכן הוא גורר את גופת אויבו סביב חומות העיר.

האימפריה הרומאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האימפריה הרומאית

ההיסטוריה האנושית והצבאית עברה מתיאורים אפיים לתיאור מעשיהם של בני אדם עם תחילת כתיבת דברי הימים של יון העתיקה והאימפריה הרומאית. גם בתרבויות אלו הדו-קרב היה חלק מהמסורת הצבאית, עיקר הטקטיקה התמקד בלחימה של מבנים ומסגרות צבאיות מורכבות אך מקום מיוחד נשמר לניצחון בדו-קרב בעיקר בין מפקדים של צבאות אויבים ובין לוחמים רמי מעלה. בניית הצבא הרומי לאורך ימי הרפובליקה והאימפריה הונעה מגורמים כבדי משקל - כלכללים וחברתיים, אך תרבות הלחימה הושפעה ממגמות מנוגדות ומשתלבות שפעלו לאורך כל ההיסטוריה הרומית מחד הדחף האגרסיבי להלחם והנכונות להיכנס לקרב בודד (לטינית: vivtus) ומאידף תפיסת המשמעת (לטינית: Disciplina) האתוס עליו הושתתו המבנים הטקטיים הרומאיים ובראשם הלגיון, שווי המשקל בין 2 תפיסות עולם צבאיות אלו היה מרכיב חשוב במהות ווהצלחה של הצבא הרומי.‏[5] בכל מקרה, דו-קרבות חדלו מלשמש כדרך להכריע קרבות ושימשו כדרך של לוחמים לקנות שם ותהילה וכדרך של לוחמים מנוסים להלהיב את חבריהם לפני הקרב המכריע.

הסְפּוֹלְיָה אוֹפִּימָהלטינית: spolia opima, מילולית: השלל הנהדר) הוא השם שהעניקו הרומאים לשריון, לכלי הנשק ולחפצים נוספים שהסיר שר-צבא רומי מעל גופת מצביא האויב לאחר שהכריעו והרגו במו ידיו בקרב פנים אל פנים. מבין הסוגים השונים של שלל מלחמה שהכירו הרומאים, כמו נסי הצבא או אילי הניגוח של אניותיו, נחשב הספוליה אופימה לשלל הנעלה ביותר והנחיל למצביא רומאי כבוד שאין למעלה ממנו. בכל תולדותיה של רומא זכו בו שלושה בלבד: הגיבור המיתולוגי רוֹמוּלוּס, אַוּלוּס קורנליוס קוֹסוּס ומרקוס קלאודיוס מַרְקֶלוּס.‏[6]

בתקופת הרפובליקה הרומאית, היה קרב הבודדים כלי להקטנת הסיכון ושפיכות הדמים הכרוכים במלחמה כוללת. הקרבות נערכו בין אלופים או קבוצות בעלות מספר זהה של לוחמים ונערך - בניגוד לקרב "רגיל" ללא התוהו הלא נשלט של מלחמת כל-בכל. ההיסטוריון הרומי טיטוס ליוויוס מספר על הצבא של טולוס הוסטיליוס, מלכה השלישי של רומא שיצא לכבוש את העיר העצמאית אלבה לונגה במאה השביעית לפני הספירה. מלכה של אלבה לונגה מת לפני הקרב, ובמקומו התמנה שר הצבא, מטיוס פופטיוס, על העם. הוסטיליוס נשא ונתן עם בני אלבה לונגה והצדדים הגיעו להסכמה שקרב בין שלישיית אחים מכל צד יקבע את גורל הערים. אחר ניצחון שלישיית ההוראטיי הרומית על הקוראטיי של אלבה לונגה, השתעבדה אלבה לונגה לרומא. ליוויוס מסביר כי בדרך זו של קרב הבודדים נמנעה מלחמה כוללת והעימות בין הרומאים לאויביהם צומצם כך שבהמשך הם יכלו להתמזג לעם אחד.

אירועים אלו יצרו את המיתוס והאתוס הדרוש כיסוד לרוח הלחימה הרומאית, מעיין גרסה רומאית לסיפורי הומרוס והצטיינות בקרבות בודדים בעת לחימה יכלה להזניק קריירה צבאית של לוחם צעיר משורות האריסטוקרטיה ובהמשך אף לסלול את דרכו הפוליטית. דוגמה לכך היא מסכת חיו של לוסיוס סיסיוס דנטאטוס חייל רומאי ולאחר מכן טריבון שחי במאה החמישית לפני הספירה ובספרות היסטורית רומאית מאוחרת קרא לו אולוס גליוס "אכילס הרומאי". על פי המסופר על ידי פליניוס הזקן, דנטאטוס (כינוי צבאי שמשמעותו "נולד עם שיניים") השתתף מגיל 27 כלגיונר פשוט ב 120 קרבות וזכה לעשרות עיטורים ופרסים על מעשי גבורה. הוא נלחם ב 8 דו-קרבות אליהם נקרא כאתגר על ידי האויב במסגרת של "קרב בודד", ובמהלך קרבות פנים אל פנים כלומר שלא במסגרת דו-קרב הפשיט את השריון מ 36 חילי אויב שניצח בשדה הקרב. הוא יכול היה להתפאר ב 45 צלקות מפצעים על גופו (מתוכן 12 שנגרמו מפצעים במהלך דו-קרב) שעיטרו את חלקו הקדמי ואף לא אחד על חלקו האחורי. בזכות זאת הוא קודם לדרגת קנטוריון, ופרימוס פילוס ובשנת 454 התמנה לטריבון מטעם מעמד הפלבאים ועמד בראשם במהלך מאבקם עם הפטריקים.‏[7]

פלוטארכוס מתאר בספרו על חיי אישים - אנשי רומי את המאבק בין מרקוס אנטוניוס לבין אוגוסטוס קיסר (באותה תקופה ידוע תחת השם אוקטוויאנוס. על פי הסיפור בצר לו פנה מרקוס אנטוניוס אל הקיסר והציע כי הסכסוך בניהם יוכרע בדו-קרב, תשובתו של אוגוסטוס מתווה את ההשקפה המעשית של האימפריה הרומאית‏[8]:

"פעם נוספת הציע מרקוס אנטוניוס לאוקטוויאנוס להלחם נגדו בדו-קרב, אך אוקטוויאנוס ענה כי רבות הן הדרכים בהן יכול מרקוס אנטוניוס למצוא את מותו"

דו-קרב במערב אירופה ובמרכזה בימי הביניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרבות אלופים וקרבות בודדים היו חלק ממערכת הערכים ותורת הלחימה של אירופה הפיאודלית, הלחימה בין צבאות נשברה בדרך לכלל לסדרת קרבות בודדים בין פרשים והקרבות נערכו בדרך כלל בקנה מידה קטן יחסית. עם זאת התאולוגיה הנוצרית ראתה באופן שלילי את ניהול מערכת ההחלטות הצבאיות או כל מערכת אחרת על ידי דו-קרב כנוגדת את רוח הנצרות וכסוג של הימור, הגישה כפי שהוכתבה על ידי הוגי דעות כמו תומאס אקווינס שללה את המזל או כוחות על-טבעיים וקבע כי השימוש בקרבות בודדים או משפט על ידי דו-קרב כלא-נוצריים בעליל. לאחר מלחמת מאה השנים השתנתה התמונה, היקף הצבאות והיקף המערכות האזרחיות שהושפעו מהמלחמה הביאו להכרה כי גורלם של קרבות לא יכול להיות מוכרע על ידי דו-קרב. כך דחה פיליפ השישי, מלך צרפת את הצעתו של אדוארד השלישי, מלך אנגליה להכריע את הסכסוך על השליטה בחלקים מצרפת.


פה ד'ארמס[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיחזור של פה ד'ארמס שנערך בשנת 2006 בגרמניה

פה ד'ארמס (צרפתית: Pas d'armes מילולית מעבר עם נשק) היה סוג של דו-קרב בתקופת ימי הביניים ובעיקר במהלך המאה ה-15. אביר או קבוצת אבירים היו תופסים עמדה השולטת על נתיב תחבורה בדרך כלל גשר או שער של עיר ודורשים שכל אביר החפץ לעבור צריך לעשות זאת תוך כדי או לאחר דו-קרב או לאבד מכבודו. אביר שסירב להילחם אולץ להשאיר במקום את דורבנותיו כאות להשפלתו. אם גבירה ( אשה ממעמד האצולה) עברה בדרך ללא ליווי של אביר היא נדרשה להשאיר אחריה כפפה או צעיף על מנת שבעתיד אביר העובר דרך המחסום ינסה ל"חלץ" את החפץ במהלך דו-קרב.

הפה ד'ארמס היה ההתגלמות של דרך החיים על פי קוד האבירות אלא שבתקופה האמורה היה מעמד האבירים בדעיכה, קוד האבירות שהכתיב את חיי האביר ודרך הלוחמה ששמה דגש על הקרבה מחד וחיפוש תהילה וכבוד מאידך נתקלה במהלך מלחמת מאה השנים בדרכי לחימה מנוגדות מול פשוטי העם חמושים בקשתות שהשתמשו בשיטות לחימה ללא כבוד וקטלו בשורות האבירים-פרשים. הדיסוננס בין האתוס האבירי למציאות המשתנה הביא לעריכת הפה ד'ארמס - מציאות מבויימת על פי תפיסת העולם של קוד האבירות.

משפט על ידי דו-קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציור מאמצע המאה ה-16 המתאר משפט על ידי דו-קרב שנערך בשנת 1409

משפט על ידי דו-קרב היה חלק מהמסורת המשפטית של החוק של השבטים הגרמאניים ושימש כדרך להכריע סכסוכים משפטיים שלא יכלו להגיע לכלל פסק דין מחוסר בעדות או ראיות. אז לחמו שני הצדדים בדו-קרב על מנת להכריע לצד מי ייטו כפות מאזני הצדק, שיטה זו זכתה לפופולאריות באירופה של ימי הביניים עד למאה ה-16. בניגוד למקרים אחרים של "משפט האל" שגרסאות שונות שלי ידועות בתרבויות ברחבי העולם העתיק דו-קרב משפטי היה חלק מהמערכת של המשפט הגרמני העתיק ואין לו מקבילות במסורות אירופאיות אחרות, בחוקים של המשפט העברי או חוקים ממסופוטמיה.

הלומברדים, השבט הגרמאני מצפון אירופה שפלש לאיטליה הביזנטית בשנת 568, הפכו את הדו-קרב על ידי משפט לחלק מהקוד המשפטי של איטליה. עד למאה השביעית לא היו ללומברדים חוקים כתובים ורק בשנת 643 פרסם המלך רות'ארי קובץ כתוב בלטינית ובו העלה על כתב את מנהגי וחוקי הלומברדים ובו מפורטים כללי הדו-קרב המשפטי שתחילה לא הצריכו ראייה שפשע אכן בוצע. שליטים לומברדים מאוחרים הוסיפו על הכללים ושינו את תחולתו הרחבה של המנהג. כיבוש הממלכה הלומברדית על ידי הפרנקים בראשות קרל הגדול הביא להכנסת איטליה לתחומי ההשפעה של הקיסרות הרומית הקדושה ולהתפתחות נוספת של קוד הדו-קרב המשפטי. על פי קביעת קרל הגדול הדו-קרב שימש כאבן-בוחן להכרעה במקרים של חשד בעדות שקר, יורשו על כיסא המלוכה באיטליה ולאחר מכן על כיסא האימפריה לואי השני, מלך איטליה הרחיב את השימוש בדו-קרב לצורך הכרעה במקרים של עדויות סותרות.‏[9] לאחר שאוטו הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה קבע בשנת 967 כי החוק של השבטים הגרמניים יהיה בעל תוקף משפטי בתחום האימפריה למרות ההבדלים המהותיים בין חוק זה לחוק הרומאי uחזר וקבע את מעמדו המרכזי של הדו- קרב המשפטי הגדיל יורשו אוטו השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה והרחיב את השימוש הדו-קרב תחילה ככלי לקבוע את אמיתותו של מסמך המוצג בפני בית המשפט ולאחר מכן ככלי לקבוע בעלות על קרקע, להכריע בהאשמות של גניבה ובדרישתו של עבד לקבל את חרותו.

כן קבע הקיסר כי תביעות כנגד הכנסייה ובמקרים מיוחדים אחרים - כמו למשל בעל המאשים את אשתו בנסיון לרצחו, צריכים להתנהל כדו-קרב בין נציגים של הצדדים הניצים, נציגים אלו היו תחילה בני משפחה או חברים בארגון העומד למשפט, לאחר מכן היו הלוחמים כנציגים שכירי חרב שהשכירו את שירותיהם למרבה במחיר ולעתים היה שכרם מוגבל וקבוע בחוק המקומי. בתחילה נציגים שהובסו בקרב הוצאו להורג אך בשלבים מאוחרים יותר הם הוענשו בקטיעת ידם - העונש המקובל במקרים של עדות שקר. ההיגיון מאחרי המעשה קבע כי מאחר שהנציג היה נשבע לפני הקרב שהוא נלחם לצד הצדק והאמת ובמקרה שהנציג הפסיד בדו-קרב היה ברור כי הוא דיבר שקר. במקרים מיוחדים הותר לאשה להלחם מול גבר בדו-קרב משפטי, מאחר שהקרבות התנהלו לכאורה תחת הקו המנחה של לחימה בין שווים עמד הגבר בתוך בור עד למתניו והקרב התנהל כאשר הלוחמים מחזיקים במקל ולעתים הותר לגבר להשתמש רק בידו השמאלית.

בשיא מעמדו כהליך משפטי בימי הביניים היה הדו-קרב המשפטי מקובל על כל המעמדות החופשיים בני האצולה והמעמד השלישי - פשוטי העם וכלל את האיכרים, הבורגנים ובעלי המלאכה, איסור חל על ניהול דו-קרב בין קרובי משפחה. הירידה במעמדו של הדו-קרב המשפטי החלה במהלך המאה ה-11, אז נקבע הכלל כי רק השליט או האדון הפיאודלי יכול לאשר את ההליך. הערים החופשיות אסרו על דו-קרב משפטי בכלל, הראשונה בהן גנואה בשנת 1056. הצו של אוטו הראשון היה בתוקף עד לועידת לטראנו הרביעית של הכנסייה הקתולית בשנת 1215, אז בוטל הדו-קרב המשפטי ושנה לאחר מכן ציווה האפיפיור הונוריוס השלישי על אבירי המסדר הטבטוני (הגרמני) להפסיק את הנוהג של הכרעת סכסוכים משפטיים באמצעות משפט על ידי דו-קרב, למרות הצווים הברורים והאיסור המפורש לא הצליחה הכנסייה לשרש את המנהג ולהתגבר על חוקים מקומיים עד לסוף המאה ה-16.

קובץ החוקים הגרמניים החשוב ביותר של ימי הביניים שנכתב במחצית השנייה של המאה ה-13 הסכסנשפיגל (גרמנית: Sachsenspiegel) הכיר בדו-קרב כדרך קבילה וחשובה לקבוע את פסק הדין ולקבוע חפות או אשמה במקרים של עלבון, פציעה וגניבה. הצד התובע - המאשים היה אמור לחכות לצד המשיב במקום שנקבע לצורך הקרב, אם הצד המשיב לא הופיע לקרב לאחר שזומן 3 פעמים נחשב התובע כמי שזכה במשפט. במהלך הקרב הצדדים הניצים נלחמו אחד בשני בחרב ומגן אך ראשם ורגליהם חשופים. אף על פי ששיטה זו נתנה יתרון לא הוגן לצד שהיה חלש יותר ולאף על פי שבחלק מהמקומות נאסר על קיום דו-קרב כדרך להכרעה משפטית המשיך המנהג להיות פופולארי במאות ה-14 וה-15. בקוד החוקים תוט (Thott codex) משנת 1459 נקבע כי הדין ב 7 עבירות יוכרע בהיעדר ראיות : רצח, בגידה, מינות, "נטישת האלוהים", חטיפה, עדות שקר ואונס. על פי המנהג הגרמני פשוטי העם היו צריכים להביא את תביעתם בפני שופט ורק אז נקבע האם תינתן ההכרעה באמצעות דו-קרב, אצילים לעומת זאת יכלו להזמין אחד את השני לדו-קרב ללא תווך הרשות השופטת, ההפרדה שנוצרה בין הדו-קרב ללצו שיפוטי הובילה בסיכומו של דבר ליצירת מסורת הדו-קרב בין 2 גברים ג'נטלמנים, על מנת להכריע - מחוץ למסגרת ההליכים הפורמליים שאלות של כבוד אישי או של כבוד במסגרת מעמד חברתי.

משפט על ידי דו-קרב (אנגלית: Wager of battle) נכנס למערכת המשפט המקובל האנגלי במהלך הכיבוש הנורמני של אנגליה על ידי ויליאם הראשון, מלך אנגליה בשנת 1066 והיה חלק ממערכת המשפט במהלך כל ימי הביניים, דו-קרב האחרון שנערך כחלק מהליך משפטי באנגליה התרחש בשנת 1446, בסקוטלנד ואירלנד המשיכו במסורת של משפט על ידי דו-קרב עד למאה ה-16. על פי החוק המקובל האנגלי הזכות למשפט על ידי דו-קרב לא הייתה נתונה למי שהואשם ברצח, אם נתפס בעת ביצוע העבירה, אם ניסה להימלט מהכלא או אם הראיות הצביעו על אשמתו ללא צל של ספק. נשים גברים מעל לגיל 60 קטינים ונכים או עיוורים לא יכלו להיקרא לדו-קרב ומשפטם היה מוכרע על ידי חבר מושבעים אלא אם כן הם בחרו באלוף - לוחם שיכול להלחם בשמם. אנשי חצר ובעלי תארים רמים, כמרים ואזרחים של העיר לונדון יכלו לסרב לקריאה לדו-קרב. הדו-קרב נערך בזירה מיוחדת שרוחבה 60 מטר מרובע. בטרם תחילת הקרב המתמודדים נשבעו שאין הם מעורבים בכישוף, והחליפו כפפות לוודא שלא הוטלה קללה - מכאן נולד הביטוי "להשליך את הכפפה" (אנגלית: throwing down the gauntlet) כדימוי להצגת אתגר בפני יריב. הקרב נערך כאשר המתמודדים יכלו ללבוש חליפת שריון מעור ולשאת מגן פשוט מעור, הרגליים והידיים החשופים כוסו בגדים מבד אדום, לרשותם עמדו מספר אפשרויות לכלי נשק ובהם פטישים, מקלות או אלות. עם תום הקרב אם המשיב הובס אך נשאר בחיים הוא הוצא להורג בתליה לאלתר, לעומת זאת אם הוא הביס את התובע או הצליח להדוף את ההתקפות עליו מזריחה לשקיעה שוחרר המשיב וזוכה מכל אשמה. אם התובע אמר "craven" כלומר "אני נכנע" והפסיק להלחם ניטלו ממנו כל זכויותיו והוא עתיד היה לשלם את הנזקים שנגרמו ליריבו.

הלוחמים נעזרו בעוזר ("משנה") או באנגלית "squire" שתפקידו היה תחילה לדאוג לצדדים המנהליים של הקרב אך תפקידם התפתח ובהמשך ניסו המשנים להיפגש בטרם החל הדו-קרב ולנסות לישר את ההדורים וליישב את המחלוקת ללא שפיכות דמים, עיקר המגעים התנהלו בטקסים שלפני הקרב במהלכם נבדקו חלקי הלבוש של הלוחמים או סוסיהם לבדוק האם לא הוחבאו בהם קמעות ופיסות קלף עם תפילות או קללות, תפקיד זה המשיך, בשינויים המתבקשים מהתקופה ותפיסת העולם, ללוות את הדו-קרב הג'נטלמני. בשנת 1818 נערך משפט אשפורד נגד ט'ורנטון (אנגלית: Ashford v Thornton) במהלכו קבע השופט כי דו-קרב הוא דרך מקובלת וקבילה על מנת לקבוע תוצאות של משפט ולאחר שהתובע סירב להשתתף בדו-קרב שוחרר המשיב ממעצר. בשנת 1819 הוציא הפרלמנט צו המבטל את קבילות הדו-קרב בהליך משפטי.

הכרעה משפטית על ידי דו-קרב הייתה חלק ממערכת המשפט הצרפתית עוד בתחילת ימי הביניים, וקרל הגדול הביע אמונה בדו-קרב כדרך להכריע מחלוקות פעל במקביל על מנת לשכנע את קציני צבאו למצוא דרכי פשרה להכרעת סכסוכים על מנת לצמצם שפיכות דם בתוך המערכת הצבאית של האימפריה הפרנקית. בשנת 1258 הוציא לואי התשיעי, מלך צרפת צו מלכותי המגביל את המשפט על ידי דו-קרב, על פי צו זה הותר קיום הדו-קרב רק במקרים בהם אשמת או חפות הנאשם איננה יכולה להיות מוכחת על ידי דרכים משפטיות מקובלות. בנו של לואי התשיעי פיליפ השלישי, מלך צרפת הוציא בשנת 1306 צו הקובע את שייעשה לצד שהפסיד במשפט על ידי דו-קרב: "אם המפסיד בקרב ימות גופתו תימסר לידי מרשל עד שהמלך יחליט האם לחנון אותו או למסור אותו לידי הצדק - כלומר לתלות אותו מרגליו על גרדום. אם המפסיד בקרב נותר בחיים הוא יפורק מנשקו יופשט מבגדיו וימתין לגזר דינו של המלך שיחליט האם לחנון אותו או למסור אותו לידי הצדק. כל רכושו של המפסיד בקרב יימסר לידי המלך לאחר שינוכו ממנו נזקי הצד המנצח". המשפט על ידי דו-קרב המתועד האחרון נערך בצרפת ביום 10 ביולי 1547 ועד לתקופת שלטונו של לואי השלושה עשר, מלך צרפת בתחילת המאה ה-15 הופסקו לחלוטין.

הולמגנג[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרב הולמנגנ בין אגיל סקאלגרימיסון לאויבו. ציור מודרני של הצייר הדני-נורבגי יוהנס פלינטו

הולמגנג, (שבדית: holmgång) הוא סוג של דו-קרב שהיה חלק מהמסורת הסקנדינבית בתחילת ימי הביניים, כדרך ליישוב סכסוכים בין 2 גברים. קרבות אלו היו הבסיס להתפתחות תרבות הדו-קרב האירופאי של תקופת הרנסאנס והעת החדשה. מקורם של קרבות ההולמגנג נעוץ בסיפורי המיתולוגיה הנורדית ובעיקר סאגת אגיל סקאלגרמיסון (שבדית: Egil Skallagrimssons) המתאר קרב הולמגנג בין הגיבור לאויבו. כל אדם יכול היה לדרוש כי עניינו יוכרע בדו-קרב הולמגנג ובכל עניין - כבוד אישי, שאלת בעלות על רכוש ודרישה להחזר חוב או כפיצוי על נזק ועיתים גם כחלק מנקמת דם. קרבות ההולמגנג נערכו בדרך כלל כשבוע לאחר ההזמנה לקרב, אם אחד הצדדים אל הגיע למקום הקרב נחשב הצד השני כמי שהצדק לצידו. קרבות הסתיימו בדרך כלל במוות או נכות של אחד הצדדים, ובמקרה מסוג זנה לא נחשב המנצח למי שביצע רצח ולא היה חשוף לנקמת דם עונש או קנס בגין אבדן חיים או נכות (שבדית:Weregild), במהלך ההיסטוריה השתנה הדו-קרב ולעתים הסתיים הקרב עם פציעת אחד המתמודדים והמנצח קיבל פרס של פיסות כסף אלא אם כן הסכסוך נסב על רכוש בסכום נקוב, כך נמנע אובדן חיים מיותר מחד ובריחה של מתמודדים חלשים משדה הקרב. קרנו של ההולמגנג ירדה עוד בימי הביניים כאשר לוחמים מקצועיים השתמשו בדו-קרב על מנת לרכוש בעלות על אדמה, נשים ורכוש ולהוכיח אל נכונות תביעתם בדו-קרב על חשבונו של בעל הרכוש החוקי, על רקע זה הופסק המנהג באיסלנד בשנת 1006 ובנורבגיה בשנת 1014.

דו-קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדו-קרב בין המילטון לבר

בחברה המערבית - החברה האנושית שערכיה נוצקו בעיקר באירופה המערבית והשפעתה חזקה ביותר ביבשת זו וביבשת אמריקה נוצר המונח הפורמלי של הדו-קרב ממקורות שעיקרם מערכת המשפט על ידי דו-קרב וההולמגנג הסקנדינבי. הדו-קרב הפורמלי או דו-קרב של כבוד זכה למעמד של מוסכמה חברתית, תחליף לעימותים ללא כללים או כאלו העלולים לצאת מכלל שליטה כגון נקמת דם. קרבות אלו שימשו ליישוב סכסוכים על רקע של פגיעה בכבוד בין גברים בדרך כלל מהמעמד הגבוה. בימי הביניים המאוחרים, הרנסאנס ותחילת העת החדשה קרבות דו-קרב היו חלק ממהלך החיים החברתיים, המשתתפים לא זכו לגינוי והמנצח לא עמד בפני הליך משפטי אלא זכה לכך שמעמדו החברתי השתפר.

כללי הדו-קרב הפורמלי התפרסמו תחת השם קוד דואלו (לטינית: code duello) קובץ כללים זה שהראשון שבהם פורסם באיטליה בתקופת הרנסאנס נועד לתת לדו-קרב מעמד פורמלי וחברתי מחד ולהגביל את הנזק האישי והפיזי למשתתפים בדו-קרב כולל הבטחת טיפול רפואי לנפגעים וכן לדאוג לנוכחות עדים שיפקחו על ההגינות במהלך הקרב ויוכלו לתת עדות בפני שלטונות החוק בעת חקירת נסיבות מוות. בשיא התופעה - תחילה העת החדשה גבה הדו-קרב קורבנות כבדים, החוקר האמריקאי אריאל רות' קובע, במחקר שפורסם בכתב העת הנוצרי "Geoscience Research Institute", כי בתקופת שלטונו של אנרי הרביעי, מלך צרפת בין השנים 1589-1610 נהרגו למעלה מ 4000 אנשים, רובם מבני המעמד העליון במהלך דו-קרב וכי במהלך שנות שלטונו של לואי השלושה עשר, מלך צרפת שעלה לשלטון לאחר מכן ומלך עד לשנת 1643 נהרגו 8000 בני המעמד העליון ומוסיף כי קציר הדמים בדו-קרב שנערכו בדרום ארצות הברית נמדד באלפי מתים שמתו "בהגנה על מה שהאמינו שהוא כבודם"‏[10]

כללי הדו-קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלבון או פגיעה בכבוד של אדם היו הסיבה העיקרית להזמנה לדו-קרב ודרישה מקורבן העלבון כי הוא יוכל להשיב את כבודו או להגיע לסיפוקו (satisfaction) מול הצד הפוגע. הדרישה יכלה לבוא בצורת מעשה כגון השלכת כפפה. הכללים ומנהג המקום קבעו כי כל צד בחר את נציגיו (ה"משנה" או באנגלית "second" ולעתים גם "עד") שהגיעו להסכמה על מקום עריכת הקרב ("שדה של כבוד" או באנגלית "field of honour") וכן בחרו את כלי הנשק בשימוש הצדדים הלוחמים תוך מתן דגש לשוויון בין הנשקים על מנת להבטיח קרב בו לשני הצדדים סיכוי שווה לפחות מהצד הטכני של העימות. נוכחותם של המשנים אל הייתה הכרחית ותפקידם השתנה עם הזמן, במהלך המאה ה-16 הם לא רק היו עדים לקרב אלא אף השתתפו בו באופן פעיל כשהם נלחמים אחד כנגד השני, רק מאוחר יותר הפכו המשנים לצד משקיף. קרבות רבים לא יצאו לפועל מאחר שהמשתתפים בדו-קרב לא הצליחו במקרה או שבמכוון להגיע להסכמה בנוגע לתנאי הקרב.

הדו-קרב נערך בזירה שזכתה לשם שדה של כבוד (אנגלית: field of honour) שנבחרה בקפידה לפני הקרב. המקום היה צריך להיות מבודד כך שרשויות החוק לא היו מחויבות להתערב, על מנת לשמור על עמימות משפטית נבחרו מקומות שהיו שטחי הפקר בין סמכויות, כך נבחרו איים או נהרות שחצו גבולות סמכות בין רשויות. שעות השחר נבחרו בדרך כלל לעריכת הדו-קרב, ככל הנראה לשמור על חשאיות האירוע ולמנוע אפשרות מעוברי אורח ואורחים לא רצויים להבחין היטב במתרחש, על מנת לאפשר לחימה בתנאי חושך למחצה נלחמו הצדדים הניצים בעזרת מנורות וספרי הדרכה לסיף מהמאה ה-18 הכילו פרקים שהדריכו כיצד להלחם עם מנורה ביד אחת וחרב בשנייה.

הצד הפגוע ויוזם הדו-קרב קבע את האירוע שיביא את הדו-קרב לסופו:

 • עד לפציעה ראשונה (אנגלית: To first blood) כלומר הדו-קרב הופסק עם פציעתו של אחד המתמודדים.
 • עד לרגע בו אחד הצדדים לא יוכל להמשיך בקרה מחמת פגיעותיו.
 • עד למוות (אנגלית וצרפתית: "à l'outrance")

עם כניסת כלי הנשק החמים וזניחת השימוש בחרבות נקבע הכלל כי כל צד ירה ירייה אחת, בשלב זה יכול היה הצד היוזם לטעון כי הוא הגיע לידי סיפוקו גם אם היריות לא פגעו במטרתם, והדו-קרב הגיע לסיום. אם היוזם לא הגיע לידי סיפוקו הקרב המשיך עד לפציעת אחד הצדדים או מות אחד הצדדים אך בדרך כלל דו-קרב שנמשך מעבר ל 3 סיבובים של חילופי יריות נחשב ברברי ובמקרה שאיש לא פגע ביריבו היה הדו-קרב נחשב לאירוע נלעג. על פי הכללים דו-קרב אקדחים נערך לאחר הסכמה על המרחק ממנו יירו הצדדים הניצים אחד על השני, לעתים נמדד המרחק בצעדים אותם צעדו המתמודדים אחד מהשני או לעתים נמדד המרחק לפני הקרב על ידי העדים והמקומות מהם יירו המתמודדים סומנו מראש על ידי מקלות או חרבות שננעצו בקרקע (אנגלית: "points"), בדרך כלל ככל שהעלבון או הפגיעה בכבוד היו קשים יותר כך התקצר המרחק בין היורים. על מנת לצמצם את האפשרות למעשי מרמה נפתח הקרב עם מתן סימן מוסכם מראש - כגון קריאה בקול או הנפת דגל (או ממחטה) -אז פתחו המתמודדים באש אחד על השני, לעתים ועל פי סיכום מראש יכלו המתמודדים לירות אחד על השני לסירוגין.

אף על פי שקודים של דו-קרב אסרו על ירי מתוך כוונה להחטיא - מתוך הגישה שמעשה מסוג זה הוא בגדר משחק ומביע חוסר כבוד, בחרו לעתים מתמודדים בדו-קרב לירות שלא לכוון יריבם, בדרך כלל אל הקרקע מתוך רצון שלא להיגרר לשפיכות דמים מחד ומבלי לאבד את כבודם כמי שלא הופיעו לקרב מאידך אזי היו העדים מפסיקים את הדו-קרב לאלתר. מעשה זה זכה לשם דלופ (מצרפתית: Delope בתרגום: להשליך). על פי הכללים היה על הצד שבחר לנקוט ב"דלופ" לתת ליריבו לירות את היריה הראשונה, ומאידך ציפו מהצד השני לחדול מהקרב, ירייה שנייה נחשבה לסימן לצמאון דם ולא מכובדת.

דו-קרב באירופה ואמריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאור אמנותי של דו-קרב שנערך ביער בולון ב 1874. הלוחמים משתמשים בחרב "פוייל"
דו-קרב שנערך בשנת 1888 בין ראש הממשלה הצרפתי פלוקט והגנרל בולנג'ר שנפצע קשה בצאוורו הפסיד בקרב אך נותר בחיים.
דו-קרב שנערך במסגרת בית ספר לסיוף המתמודדים חמושים בחרב מסוג פוייל ונועלים נעלי סיוף. תמונה משנת 1787

שימוש בכלי נשק קרים סכינים וחרבות לא היה נדיר באירופה של ימי הביניים המאוחרים ובתקופת הרנסאנס, מעשי האיבה שליוו את הרפורמציה הפרוטסטנטית ואת מלחמת שלושים השנים לא הוגבלו לשדות קרב וצבאות סדירים, האלימות הקשה סחפה את כלל הציבור באירופה המערבית בעיקר בגרמניה אך למעשה התפשטה בכל היבשת והחיים במרחב הציבורי היו אלימים ומסוכנים. דו-קרב היה חזיון נפוץ ולעתים קרובות התלקחו קרבות באופן ספונטני והתנהלו בברוטליות קרבות אלו זכו לכינוי "מפגש" (אנגלית וצרפתית rencontre). מאידך ההתפתחות של המלחמה לאירוע גדול ממדים בו משתתפים כוחות גדולים וכלי נשק חמים ובעלי קליבר גדול הפכו את לוחמת האבירים ולוחמת הפרשים לעניין שאבד על הקלח ולאריסטוקרט הלוחם לא היו הזדמנויות של ממש לקנות לעצמו שם כמו שניתן היה בעבר תוך כדי קרב בודדים. בסוף תקופת הרנסאנס עברה זירת הדו-קרב האריסטוקרטי משדה הקרב עם שריון גוף ועל סוס לדו-קרב קטלני לא פחות בסיוף עם חרבות מיוחדות, ללא שריון אך עדיין תחת ההילה של נוסטלגיה אבירית.

על מנת למתן את האלימות נבנתה מערכת הכללים שהובילה להתגבשות הדו-קרב המוכר מספרות רומנטית. גורם נוסף שאפשר את ניהול הדו-קרב היה ההתפתחות בתחום כלי הנשק, מכלי נשק צבאיים שאינם נוחים לשימוש שהכתיבו לחימה בחרב בעיקר בטכניקת חיתוך, ושימוש בשריון מלא, התפתחו החרבות לכלי נשק קלים ונוחים לשימוש בלוחמה במסגרת אורבאנית ואזרחית. בגרמניה של המאה ה-16 התפתחה תורת סיוף מודרנית, הניצים השתמשו בחרב סייף הידועה בשם רפייר (אנגלית Rapier וצרפתית: Rapière) חרב דקה בעלת חוד אידאלית להתקפות דקירה, חרב זו הוחלפה בהמשך בחרב קטנה יותר הידועה בשם חרב קטנה (אנגלית: small sword או בצרפתית: épée de cour בתרגום:חרב החצר) חרב זו שהייתה קטנה במידה ומשקל מהרפייר הפכה לפופולארית בקרב אצילים ובני מעמד הבורגנות באירופה של המאה ה-18 וסייפים בדו-קרב. לאחר המהפכה הצרפתית לבישת חרבות בפומבי יצאה מהאופנה ולאחר מכן אף נאסרה בחוק ברוב ארצות אירופה עובדה זו צמצמה והעלימה את הקרבות הספונטניים ורק דו-קרבות רשמיים ומתוזמנים מראש נותרו כדרך למלחמה על כבוד. בתקופה זו הפכה חרב הסייף "פוייל" (אנגלית וצרפתית: Foil) לחרב המועדפת על המתמודדים בדו-קרב בעיקר בשל ממדיה הקטנים יחסית.

עם כניסת כלי הנשק החמים לשימוש נרחב הפך האקדח לכלי הנשק הנבחר בדו-קרב לאף על פי שכל זוג אקדחים יכול היה לספק את המתמודדים התפתחה תעשייה סביב ייצור אקדחים מיוחדים עבור דו- קרב שזכו לשם "אקדחי דו-קרב" (אנגלית: duelling pistol). אקדחים אלו ייוצרו בעבודת יד ובזוגות זהים על מנת להבטיח כי לשני המתמודדים יהיו כלי נשק זהים. האקדחים היו נטענים דרך הקנה ובדרך כלל בעלי מנגנון ירי מכני מסוג מצת חלמיש ובעלי קנה כבד וקדח חלק שירו כדור מתכת בקוטר גדול על מנת לגרום לנזק מרבי. עם התחלת הייצור של אקדחים ותחמושת במפעלים בייצור המוני חלף הצורך באקדחי דו-קרב זהים.

איטליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מחקרים היסטוריים מצביעים על איטליה ותקופת הרנסאנס באיטליה כמקום ממנו צמח והתפשט הדו-קרב המודרני.‏[11] למרות שדו-קרב בין לוחמים בודדים על מנת לפתור עימותים ו"לסגור חשבון" היה חלק מהזהות של האריסטוקרטיה עוד במהלך ימי הביניים אך הגלגול האחרון ה"מודרני" של הדו-קרב כמנהג או דרך לסלק עניינים של "כבוד" אישי התפתח במהלך המאות ה-16 והמאה ה-17, הדו-קרב החליף את הונדטה בתהליך שלמעשה הפחית את רמת האלימות - כבודו שלאדם הפך לעניין פרטי ומעגל ההרג של נקמת דם ונקמה הופסק. המחקרים מצביעים על כך שהפרוצדורות הכרוכות בדו-קרב הפכו לקודים חברתיים בעיקר באיטליה ומשם התפשטו לכל רחבי אירופה בעזרת עשרות ספרים שנכתבו באיטליה תקופת הרנסאנס על הקוד של הדו-קרב (קוד דואלו), ספרי לימוד לסייף וכתבים נוספים העוסקים בנושא הפילוסופי-עקרוני של שאלת הכבוד יצרו את הקרקע והתנופה למערכת החברתית בה היה מקום לדו-קרב. מיתוסים ואקסיומות יצרו תמונה אידאלית של חיים אציליים של אנשים רמי מעלה שמילתם היא זהב, שתמיד יעמדו לצד החלש והנדכא ולעולם לא יאפשרו לעלבון על כבודם או כבוד משפחתם לעבור ללא תגובה. בשלב מאחור יותר הפך הדו-קרב והקודים החברתיים שנקשרו סביבו לטקס שהתרחק מהאלימות של העימות והתרכז בתהליך‏[12] ומציין ההיסטוריון דונלד ויינשטיין: "...מילים ומעשים היו חלק היו חלק מהעימות שמתרתו הייתה לבייש את אויביו של המתמודד בדו-קרב ולהגן, להציג ולהאדיר את כבודו. הדו-קרב המדומה (והדו-קרב שנמנע) היו אמיתיים ורציניים כמו דו-קרבות שנערכו, חילופי המהלומות היה חלק בהצגה כמו חילופי העלבונות. שניהם היו הופעות וירטואוזיות ששוחקו לפני העולם של ג'נטלמנים ואבירים - העולם החשוב מכולם"‏[13]

אנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף המאה ה-16 הגיע הדו-קרב של כבוד מאיטליה לאנגליה ואיתו מומחים לדו-קרב שפתחו בתי ספר לסיוף באנגליה. ההיסטוריון הבריטי לורנס סטון מציין במחקר מקיף כי הדו-קרב באנגליה מציין מעבר מאלימות חסרת מעצורים שאיפיינה את אנגליה של ימי הביניים לאלימות מוגבלת ונשלטת של תחילת העת החדשה באנגליה, שינוי זה על פי סטון נובע מתפיסה שונה של מהות הכבוד האישי "... הדו-קרב הצליח להסיט את האצולה מלוחמה של קבוצות מפולגות וכנופיות חמושות מבלי שהדבר יוביל לשבירת המוסכמות החברתיות בגלל לחימה ללא הספקה על מחלוקות של מה בכך - אמתיות או דמיוניות.‏[14], מחקרים חדשים יותר מצביעים על שורשים נוספים לדו-קרב של כבוד באנגליה, תפיסת הכבוד האבירי של ימי הביניים באנגליה מחד ובעידן האליזבתני בו חיפשו בני מעמד האריסטוקרטיה מוצא לדחפים האלימים וגאווה אבירית בחברה בה למונחים אלו לא היה יותר מקום. הפופולריות של הדו-קרב ומקרי מוות שבאו בעקבותיו הביאו את ג'יימס הראשון, מלך אנגליה לנסות ולאסור בחוק על עריכת דו-קרב אך ללא הועיל, המנהג התפשט ממעמד האצולה אל חוגי הצבא עד כדי כך שנעשה ניסיון לקבוע עונש מוות על המשתתפים. למרות זאת המשיכו אצילים ואנשי צבא אנגלים לערוך דו-קרבות וביתר שאת לאחר מלחמת האזרחים האנגלית, הקרבות הפכו לפראיים ונערכו על מנת לפתור בעיות מבעיות שונות וסכסוכים ולו הקטנוניים ביותר בקרבות אלו נהוג היה כי העדים מצטרפים לקרב ולוחמים אחד כנגד השני. עם תום המאה ה-18 חלו שינויים של ממש בדרך בה נוהלו קרבות באנגליה. שינויים אלו כללו את השימוש ההלוך וגובר באקדחים ככלי הנשק המועדף בדו-קרב, ושינוי בתפקיד המשנה- העד בדו-קרב שהפך לגורם שתפקידו התרחב והוא היה רשאי לנסות ליזום מהלכים ליישוב הסכסוך בפשרה מוסכמת ולוודא את ניהול הדו-קרב על פי הכללים המקובלים. שינויים אלו עתידים היו להשפיע על קרבות בכל אירופה וגם להרחיב את מעגל החוגים החברתיים שבהם דו-קרב נחשב לדרך לגיטימית ליישוב סכסוכים ונושאים של כבוד אישי. לאצילים ואנשי צבא וחברים באליטה החברתית העירונית - הגלגול האבולוציוני-סוציולוגי של מעמד הבורגנים ובהם בנקאים רופאים ומשפטנים. אכיפה מוגברת ושינויים חברתיים ששטפו את אנגליה עם כניסת אירופה לעת החדשה וניפוץ ערכי העולם הישן עם תום 2 מלחמות העולם הביאו לסוף את עידן הדו-קרב באנגליה.

צרפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדו-קרב האחרון שנערך בצרפת בשנת 1967

דו-קרב על כבוד לא היה נפוץ בצרפת לפני המאה ה-16, אך עם כניסתו אל מנהגי האצילים הצרפתיים הוא אומץ בהתלהבות רבה, התהליך הואץ עם החזרה של הנוהג לחגור נשק - בעיקר חרבות מסוגים שונים - כחלק מהלבוש של יום-יום. כבר בשנת 1566 הוציא שארל התשיעי, מלך צרפת צו האוסר על עריכת דו-קרבות ששימש כבסיס לכל הצווים שיצאו אחריו. למרות האיסורים שנשאו עונשים כבדים המשיך מנהג הדו-קרב לצבור פופולאריות, אנרי הרביעי, מלך צרפת החל את שלטונו בצו מפורט שקבע כי כל סכסוך בין אצילים יובא בפני המלך שיקבע האם הוא מאשר עריכת דו-קרב ובמקביל קבע עונשים כבדים על מפירי החוק, אך למעשה היה מתומכי המנהג, כאשר אחד מאציליו ביקש לשחררו מתפקיד על מנת שיוכל לערוך דו-קרב מול אציל אחר - פיליפ מסבויה ענה המלך "לך, ואם לא הייתי מלך הייתי מבקש להיות המשנה שלך"

ההיסטוריון הצרפתי בן המאה ה-17 ברהם דה הוסיי (De Houssaye) מספר כי בפריס אחזה קדחת הקרבות, וכאשר חברים (בני המעמד הגבוהה) נפגשו השאלה הראשונה שעלתה בשיחה הייתה "מי נלחם אתמול? מי יילחם היום?" ואכן הדו קרבות נערכו בכל שעות היום ובכל מקום אפשרי כולל ברחובות וכיכרות העיר. את הקרבות הציתו האירועים הקטנים ביותר, מילה שנאמרה בקלות דעת, תנועה לא ברורה או שאלה בנוגע ללבוש היו יכולים להיות העילה להזמנה לדו-קרב, ככל השעילה הייתה קטנונית יותר הסיכויים שהצדדים יביאו את עניינם בפני המלך הייתה קטנה יותר, לעתים קרובות הדו-קרב הפך מזירה ליישוב סכסוכים לזירה בה נערכו קרבות לשם הקרב עצמו והמשנים הפכו מעדים למשתתפים פעילים מחשש ששמם וכבודם יוכתמו כמי שחששו להלחם, מאידך היה הדו-קרב כמעיין התרסה של עצמאות של מעמד האצולה כנגד המלך.

הקרדינל רישלייה שהחזיק במושכות הכוח בצרפת החל משנת 1616, מתחילה הוא התנגד למנהג הדו-קרב אך אם הרצחו של אחיו הבכור במהלך דו-קרב הוא יזם את הצו של 1626 שקבע גזר דין מוות על כל מי שהורג את יריבו בדו-קרב, או מי שיזם דו-קרב פעמיים. קנסות והגליה נקבעו לעבירות הקשורות לדו-קרב. לאחר שהוברר כי הצו לא מצליח לעצור את תרבות הדו-קרב החליט רישלייה לפעול בנחישות והפנה את תשומת לבו לרוזן פרנסואה מונטמרנסי דה בוטוויל (François de Montmorency-Bouteville), אדם שדו-קרב היה דרך חיים עבורו ועד לאותו זמן השתתף ב 21 קרבות. דה בוטוויל החליט מתוך יהירות גרידא לערוך את הדו-קרב ה 22 שלו בצהרי היום בגנים של ‏פָּ‏אלֶ‏ה-רוֹ‏יָ‏אל (בצרפתית: Le Palais-Royal) מקום מגוריו של הקרדינל. הוא נאסר לאלתר ביחד עם האציל ששימש כמשנה נשפט על ידי הפרלמנט ונידון למוות, למרות מאמצי משפחתו רבת ההשפעה הוצא הרוזן להורג ביוני 1627 ומותו הצליח לקרר את להט הדו-קרב למשך זמן מה השפעה גדולה יותר הייתה לצעד ששנקט כנגד 2 אצילים שנהרגו בדו-קרב 5 שנים לאחר מכן, גופותיהם ניתלו ערומות על גרדום בכיכר העיר, הבושה והעלבון הציבורי הוציאו את העוקץ מהמלחמה על כבוד בדו-קרב למשך זמן רב.

בשנת 1643 הוקם בית דין גבוה לכבוד ובו ישבו המרשלים של צרפת לחרוץ דין בנושאים של כבוד בין אצילים, בתקופתו של לואי הארבעה עשר, מלך צרפת הגיעו האצילים והמלך להסכמה רשמית על ביטול הדו-קרב וההצהרה הפכה לפומבית עם הוצאת מטבע זיכרון לציון האירוע אך לא הצליחו לבטל את המנהג. לאחר המהפכה הצרפתית הפך הדו-קרב ל"דמוקרטי" יותר ובני מעמד הבורגנות החלו לקיים קרבות למרות דבריו הנחרצים של הוגה הדעות המשפיע ז'אן-ז'אק רוסו שקבע נחרצות:

"[דו קרב] אינו מוסד של כבוד אלא מנהג איום וברברי שאדם אמיץ מתעב ואדם טוב מגנה"

עם הקמת הקיסרות הראשונה בתחילת המאה ה-19 ותקופת שלטונו של נפוליאון חזר הדו-קרב לאופנה למרות נסיונו של נפוליאון להפסיק את המנהג שפגע בשורות קציני צבאו באמרו:

"המצטיין בדו-קרב הוא חיל גרוע" ("Bon duelliste mauvais soldat")."

עדיין באותה מאה, במכתב לארוסתו כתב ויקטור הוגו לאחר שהשתתף בדו-קרב את הלך הרוחות של גבר בן התקופה:

"כאשר אדם בר-דעת נאלץ להלחם לצערו בדו-קרב הוא חייב להסתיר את דעתו כי הדו-קרב רע הוא... הדו-קרב בזוי הוא וזו דעתי אך אני חייב להוסיף שיש מקרים בהם אדם ישר לא יכול להימנע מצעד טיפשי זה"

עידן המלחמות המודרניות ובעיקר מלחמות העולם של המאה העשרים הביאו לדעיכה בתרבות הדו-קרב בצרפת בעיקר בזירה הציבורית, קרבות עדיין נערכו בחשאי - הקרבות האחרונים עליהם ידוע נערכו בשנת 1958 ביןסרגיי ליפר וז'ורז ברתולין שניהם מנהלי להקות בלט ובין גסטון דפר ראש עיריית מארסי ורנה ריביר חבר המפלגה הגוליסטית בשנת 1967.

רוסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסורת הדו-קרב כדרך להגן על כבודו של אדם הגיע לרוסיה ככל הנראה במהלך המאה ה-17 ואומצה בהתלהבות למרות האבידות כבדות שנגרמו במהלך הקרבות. הצאר הרוסי פיוטר הגדול ניסה לעצור את התופעה בהכריזו כי כל המשתתף בדו-קרב דינו להוצאה להורג בתליה אבל דו-קרב הפך למסורת בתוך חוגי הצבא הרוסי וקרבות נוהלו לפי חוקים לא כתובים אבל נוקשים ומפורטים שפורסמו רק בשנת 1908, על פי כללים אלו נקבע - למשל- כי הצדדים הלוחמים יהיו בעלי אותה דרגה ואסר על דו-קרב בין קצינים בעלי דרגות שונות, על מנת להגן על כבודם "נאלצו" קצינים בכירים לסמוך על נכונותם של פקודיהם להזמין לדו-קרב את הקצין שפגע בכבודם.

בתקופת שלטונה של יקטרינה הגדולה כלומר במהלך המאה ה-18 החל הדו-קרב להכות שורשים של ממש בחברה הרוסית והצארית ניסתה לשרש מנהג זה אותו כנתה "נטע זר" על ידי הטלת קנסות וגלות לסיביר על המשתתפים בדו-קרב אך ללא הצלחה.

במהלך המאה ה-19 התהפכו היוצרות - עריכת דו-קרב הפך להיות נחלת הכלל ובעיקר בקרב קצינים בצבא, החוק הצבאי הרוסי החזיר את תהליך המשפט על ידי דו-קרב' אל ההליכים החוקיים. מהלך הדו-קרב בגרסתו הרוסית קיבלה תפנית קיצונית ואלימה. בעוד הדו-קרב בארצות מערב אירופה (לו קראו הרוסים "אופרטה") איפשר למתמודדים להפסיק את העימות כמעט מיד וללא פגיעה ממשית - מתוך ההכרה כי ההשתתפות בקרב כשלעצמה עונה על הצורך של החזרת הכבוד הפגוע, נערך הדו-קרב הרוסי בטווחים קצרים והדו-קרב הסתיים בדרך כלל במות אחד המשתתפים. במקביל התפתחו סוגים ייחודיים של דו קרבות אקדחים אכזריים במיוחד שהבטיחו את מות אחד המשתתפים:

 • אקדח למצח - המתמודדים עמדו במרחק של 5-8 צעדים אחד מהשני, אחד האקדחים היה טעון והשני ריק מתחמושת, המתמודדים נטלו את כלי הנשק באופן מקרי וירו אחד אל השני על פי אות ממנהל הדו-קרב.
 • קנה לקנה - בגרסה זו שני האקדחים היו טעונים והמתמודדים שעמדו במרחק של מספר צעדים אחד מהשני וירו על פי אות, דו-קרבות מסוג זה הסתיימו בדרך כלל במות שני המתמודדים.
 • דו-קרב אמריקאי - גרסה מיוחדת של הדו-קרב וקרובה יותר למעשה התאבדות על פי הטלת גורל. המתמודדים לא עמדו אחד מול השני, אלא על פי הטלת גורל נקבע מי מהם ימות, והוא היה חייב להתאבד תוך ימים ספורים. שיטה זו ננקטה כאשר מכל סיבה שהיא לא ניתן היה לקיים דו-קרב רגיל כמו למשל בגין הבדלי מעמדות גדולים, מגבלות פיזיות או חוקיות, וכאשר הצדדים לא היו מוכנים לוותר על כבודם או להגיע לפשרה.

מסורת הדו-קרב חלחלה משורות הצבא והאצולה אל חוגי האליטה האזרחית וסופרים, משוררים ופוליטיקאים קידמו והיללו בכתביהם את עריכת דו-קרב כאמצעי לשמירה על הכבוד והוכחת מידות "גבריות". המשורר הרוסי אלכסנדר פושקין חי במערכת ערכים נוקשה שדו-קרב היה חלק בלתי נפרד ממנה, הוא השתתף ב 29 דו-קרבות ומת כתוצאה מפציעה אנושה בדו-קרב האחרון. מסורת הדו-קרב ירדה מגדולתה ברוסיה עם ירידת קרנו של המעמד הגבוה החל מסוף המאה ה-19 ועד למהפכה הרוסית חדלו הדו-קרבות מלהיות חלק מהקוד החברתי-ציבורי.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסגנון האירופאי של הדו-קרב ומקומו החברתי הגיעו גם אל המושבות האירופאיות ובראשן יבשת אמריקה במושבות הבריטיות שעתידות להפוך לארצות הברית היה הדו-קרב לא רק תשובה לעלבון או על כבוד אלא גם דרך להתמודד עם יריבים פוליטיים מגמה שהתחזקה במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית גם לאחר ש 18 ממדינות הברית אסרו עריכת דו-קרב המשיכו בני האליטה וקציני צבא להתמודד ורק בתחילת המאה העשרים הופסקו הקרבות. הדו-קרב שימש ככלי למיתון האלימות בחברה שבבסיסה הייתה אלימה וקידשה אלימות. אלימות זו קרעה את מרקם חי הקהילה והזינה סכסוכים בתוך המשפחה ובין חברים, דו-קרב לעומת זאת היה מהלך טקסי ומובנה במהלכו ה"משנים" או העדים שימשו כשופטים והביטו הגינות בתוך העימות, יתר על כן דחיית ההתפרצות האלימה הביאה לעתים קרובות להרגעה בעוד הצדדים מקבלים פסק זמן על מנת לישר את ההדורים בדרכי שלום. הדו-קרב שימש ככלי להגדרת האלימות שהחברה קיבלה ובכך הוציא אל מחוץ לגבולות ההסכמה החברתית קרבות רחוב ומעשי רצח מתוך להט הרגע הוגדרו כלא מוסריים, בחברה בעלת מבנה חברתי נוקשה היו לגורמים אלו משקל של ממש ובכך הקנה הדו-קרב מקום מסודר מוגדר ומובן לאלימות ועזר להגביל את שפיכות הדמים.

ההיסטוריון האמריקאי ברטרם וויאט-בראון שהתמחה בחקר מדינות דרום ארצות הברית מתאר את המקום המיוחד שתפס הדו-קרב בתרבות והמרקם החברתי של דרום ארצות הברית. הוא טוען כי במקביל להכנסת האורחים ואהבת המשחק וההימורים היה הדו-קרב חלק מהדרך בה מיצב עצמו האדם בחברה הדרומית. לאף על פי שעל פניו היה הדו-קרב כלי להגנה על כבוד-עצמי היה כבודו של האדם לא יותר מהשתקפות מערכת הערכים שעל פי תפיסת החברה "מרכיבה" את המונח "גבר". על פי המחקר שימש לעתים הדו-קרב כדרך בה יכול היה אדם ממעמד נמוך להיכנס (ב"דלת אחורית") אל שורות החברה הגבוהה על ידי רכישת מעמד ויוקרה, וכך בדרך אותה מכנה החוקר "אירונית" היה הדו-קרב כלי דמוקרטי.‏[15]

מארצות הברית יצא המודל המפורסם של דו-קרב בין אקדוחנים (אנגלית: Gunfighter או gunslinger) בתקופת המערב הפרוע, תת-תרבות זו שגיבוריה תפקדו על הקו שבין החוק לפשע, רוממה את מקומו של הדו-קרב לאור היום וברחובה הראשי של העיר. המעמד של אקדוחן התייחס לאדם ששרותיו נשכרו על מנת לייצג את שולחיהם בעימותים אלימים או עבריינים. דמויות כמו בילי הנער מצד הפשע, פאט גארט שסיפר את סיפורו של הנער והרג אותו, וויאט ארפ שניצח את קרב האקדחים באו. קיי. קוראל עיצבו את דמותו של האקדוחן ואת האתוס של הדו-קרב בצהרי היום. דו קרבות אלו ואורח החיים של המערב הפרוע הפכו למיתוס בו קשה להפריד בין האגדה למחקר ההיסטורי. על פי התיאור המקובל והשתקפותו במערבונים הדו-קרב התנהל בין 2 גברים והוכרע על ידי השולף המהיר ביותר. במציאות רוב הקרבות ניצתו ברגע, אחד הצדדים שלף אקדח וירה והצד השני ניסה להגיב, לעתים התפצח קרב יריות פרוע בו ניסו 2 הצדדים לתפוס מחסה ולירות אחד אל עבר השני. הקרבות נערכו לעתים בתנאים לא נוחים הלוחמים היו לעתים שיכורים והחטיאו את מטרתם. אקדוחנים "מקצועיים" שחיו על חרבם והמוניטין שרכשו ניסו להימנע מקרבות מול אקדוחנים בעלי שם אחרים והעדיפו שלא לקחת סיכונים מיותרים ולהלחם מול יריבים אלמונים בעלי סיכויים נמוכים.

דו-קרב באסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיוף סטודנטיאלי ("מנסור")[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטודנטים עורכים דו-קרב במסגרת "מנסור" 1900

עם תום המאה ה-18 התפתח ענף מיוחד של דו-קרב בקרב אגודות סטודנטים (גרמנית:Studentenverbindungen) גרמניות ואוסטריות שזכה לשם "סיוף סטודנטיאל" או "סיוף אקדמי" (גרמנית: Akademisches Fechten) ו"מנסור" (גרמנית: Mensur) הענף זכה לפופולריות בתחילת המאה העשרים וקרבות מנסור נערכים עד היום. סיוף סטודנטיאלי איננו דו-קרב במובן המקובל של המילה- קרב פרטי על כבוד והוא איננו ספורט, קרב זה התפתחת מדרך מסורתית של אימון וככלי לפיתוח משמעת ואופי ולכן בקרב מנסור אין מנצח ומפסיד. בניגוד לספורט הסיוף הלוחמים עומדים במקומות קבועים ונלחמים במרחק קבוע אחד מהשני, בדרך כלל כאורך זרוע תוך ניסיון לפגוע בחלקים הלא מוגנים בגוף היריב - הפנים והראש. למתמודדים אסור להתחמק ממכה או להירתע מהתקפה מתוך מטרה לקבל כל פגיעה בגוף בשלווה. בתחילה נערך הקרב ללא שריון או בגד מגן ולאחר מכן הוכנס לשימוש מגן לזרועות, פלג גוף עליון והגרון, בעת החדשה הורחבה ההגנה לשריון-קשקשים המגן על הגוף הגרון והגפיים ומשקפי מגן מיוחדים הכוללים מגן-אף. בקרבות נוכחים 2 רופאים (אחד לכל מתמודד).

המתמודדים (גרמנית: Paukanten) משתמשים בחרבות מיוחדות (גרמנית: Mensurschläger) ובקצה החרב נמצא מגן המונע חדירת הלהב אל גוף הסייפים (גרמנית: Korbschläger). קרבות מנסור גורמות לצלקות אופייניות בפני המתמודדים (גרמנית: Schmiss) שבדרך כלל הופיעו על צד שמאל של הפנים, ולעתיםעל הלחי והסנטר שהיו נדירות יותר. צלקות אלו נחשבו על ידי המתמודדים כאות של כבוד בעיקר בקרבות שנערכו בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה העשרים. השיפור הניכר בטכנולוגית הרפואית הפחית את כמות הצלקות.

במהלך המאה ה-19 הפך המנסור לחלק בלתי נפרד מחיי הסטודנט הגבר הגרמני, ואגודות סטודנטים חייבו את חבריהן לערוך לפחות קרב אחד במהלך לימודיהם. השיטה הפכה לרשמית יותר עם בניית מערכת שקבעה את זהות המתחרים על בסיס של גודל פיזי ויכולת סיוף שווים. סיוף אקדמי הוצא אל מחוץ לחוק באופן זמני בתקות הרייך השלישי אך לאחר מלחמת העולם השנייה חזרו אגודות הסטודנאים להיות גורם מרכזי בעולם האקדמי הגרמני ובמסגרות אלו יכולים סטודנטים להתמודד בקרבות מנסור.

אירועים ציבוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלדיאטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גלדיאטור
גלדיאטורים בזירת הקרב, בציורו של ז'אן-לאון ז'רום מ-1872

גלדיאטורלטינית: Gladiator, היה לוחם ברומא העתיקה ובמקומות אחרים שעסק במופעי בידור, שכללו דו-קרבות בין גלדיאטורים לבין עצמם או בין גלדיאטורים לבין חיות מסוכנות. לעתים קרובות הסתיימו קרבות אלה במות הגלדיאטור. הקרבות התקיימו בערים רבות של הרפובליקה הרומית והאימפריה הרומית, לרוב במבנים שנבנו במיוחד לכך, כדוגמת זירות או אמפיתיאטורנים כמו הקולוסיאום.

בקרבות הגלדיאטורים מוות נחשב לתוצאה מקובלת וצפויה של הקרב, הקרבות פורסמו לעתים בתור "עד המוות" (לטינית: sine missione), דבר המרמז כי כאשר הביקוש לגלדיאטורים עלה קרבות "עד המוות" נאסרו ובאופן רשמי - ברוב הנסיבות, גלדיאטור שנלחם היטב - חסו על חייו. רוב הגלדיאטורים השתתפו בשניים או שלושה אירועים בשנה. מספר לא ידוע מתו בקרב הראשון שלהם ואחדים נלחמו עד 150 קרבות. קרב בודד נמשך לכל היותר בין 15-10 דקות. הצופים העדיפו הצמדת יריבם עם סגנונות לחימה משלימים אך שילובים אחרים התקיימו, כגון גלדיאטורים הנלחמים ביחד או החלפה של המפסיד בקרב על ידי גלדיאטור חדש, אשר יילחם נגד הזוכה‏[16]

המנצחים קיבלו את כף התמר ופרס מהעורך. לוחם מצטיין היה עשוי לקבל כתר עלי דפנה, וכסף מהקהל כאות הערכה, אך עבור מי שנידון לזירה (ad ludum) הפרס הגדול ביותר היה הענקת חירות (Manumission), המסומלת על ידי הענקת חרב אימון מעץ או מוט (rudis) כמתנה מהעורך. מרטיאליס מתאר קרב בין פריסקוס וורוס שלחמו בגבורה ובאופן זהה לאורך זמן רב, כך שכאשר שניהם הודו בתבוסה באותו הרגע טיטוס העניק ניצחון וחירות לשניהם. לגלדיאטור בשם פלאמה הוענק מוט ארבעה פעמים, אך הוא בחר להישאר גלדיאטור. על מצבתו בסיציליה כתוב: "פלאמה, סקיוטור, חי 30 שנה, נלחם 34 פעמים, ניצח 21 פעמים, נלחם עד תיקו 9 פעמים, הפסיד 4 פעמים, סורי לפי לאום. דליקאטוס עשה זאת עבור חברו לנשק".

משנות ה-60 לספירה, החלו נשים להופיע כלוחמות - גלדיאטורים בתור "סמנים אקזוטיים של מופע מפואר במיוחד". בשנת 66 לספירה, יזם נירון קיסר קרב בין נשים, גברים וילדים אתיופים כדי להרשים את טירידאטס הראשון, מלך ארמניה. בהליקרנסוס נמצא תבליט מהמאה ה-2 לספירה מתאר שתי לוחמות בשם "אמזון" ו"אקיליה"; הקרב שלהן הסתיים בתיקו.‏[17] באותה המאה, אפיגרף מאוסטיה מהלל אדם מהאליטה המקומית בתור הראשון "שחימש נשים" בהיסטוריה של המשחקים שלה. ככל הנראה הגלדיאטריקס עברו את אותה ההכשרה כמו עמיתיהם הגברים.‏[18] הופעת הגלדיאטריקס בזירה נאסרה החל משנת 200 לספירה.

המשחקים הגיעו לשיאם בין המאה ה-1 לפנה"ס ועד המאה ה-2 לספירה, והם דעכו לבסוף במהלך המאה החמישית המוקדמת, לאחר אימוץ הנצרות כדת המדינה, אם כי אירועי "ציד חיות" (venationes) נמשכו אל תוך המאה ה-6.

טורניר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרב רומחים מסוף המאה ה-13 כפי שתועד בקודקס מנס


Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טורניר

טורניר (מצרפתית עתיקה: torneiement או tornei ) הוא שם של אירועים ציבוריים, משחקי מלחמה שנערכו בציבור בתקופת ימי הביניים והרנסאנס (מהמאה ה-12 עד למאה ה-16) כחלק ממסורת רחבה יותר של משחקים שנקראו הסטילוד ( אנגלית וצרפתית: Hastilude). הטורנירים כללו מספר אירועים מיוחדים כאשר הגדול והמרכזי שבהם היה המאליי (אנגלית וצרפתית Melee) במהלכו לחמו קבוצות של אבירים ולוחמים אחרים במשך ימים מספר, אחד כנגד השני ובין היתר גם תחרות הפלה ברומח (אנגלית: ג'אוסט - Joust צרפתית Joute équestre) , בין שני אבירים רכובים על-גבי סוס כאשר מטרת כל אחד מהם היא להפיל את יריבו מהסוס ברומח. הטורנירים וקרבות הרומח התגבשו ממסורת קרבות ותחרויות אימון של הצבא הרומי והפכו לבילוי ציבורי פופולרי. תחילה בצרפת של המאה ה-12 ולאחר מכן התפשט המנהג מצפון -צרפת לאנגליה ולחבל הריין, בשנת 1160 נערכו טורנירים בכל צרפת ובאנגליה ובשנת 1175 כבר נערכו טורנירים בכל אירופה עד לגבולות פולין.

בתחרות הג'אוסט האבירים צוידו לרוב בשלושה כלי נשק - רומח, חרב ורונדל (מעין פגיון). אביר אשר הפיל את יריבו מהסוס הוכרז כמנצח לאותו סיבוב. אם נפלו מסוסם שני האבירים הסיבוב הוכרז כשוויון וההכרעה לגביו התבצעה ב[דו-קרב חרבות. על פי רוב, המוביל לאחר שלושה סיבובים נקבע כמנצח בתחרות. הוריאציות עיקריות של התחרות - או פלייסאנס (au Plaisance - "בעונג", "בעדינות") מתייחס לתחרויות למטרות תענוג של המתחרים והקהל בטורניר, בהן נעשה שימוש ברומחים קהי-קצוות. או אוטראנס (au Outrance - "בהפרזה", "בהגזמה") התרחש לרוב בעיתות מלחמה בשדה הקרב - נעשה בו שימוש ברומחים חדי-קצוות, והוא נמשך עד מות אחד (או שני) הלוחמים. עם זאת, גם בקרבות "מעודנים" נגרמו פציעות קשות ואף מוות.

למרות הפופולריות הרבה היו הרשויות הדתיות והאזרחיות נלהבות פחות, בשנת 1130 קבע האפיפיור אינוקנטיוס השני בוועידת הכנסייה בקלרמונט כי הוא מגנה את הטורנירים ואוסר לקבור את אלו שנהרגו במהלכם בקבורה נוצרית מאחר שמשחקי מלחמה אלו מסיטים את תשומת הלב של האבירים מחובתם לצאת למלחמה ולהגן על הצלב והאינטרסים של הכנסייה. הנרי השני, מלך אנגליה אסר על קיום טורנירים באנגליה בתחילת שלטונו מחשש לפגיעה בסדר הציבורי וריצ'רד הראשון, מלך אנגליה ("לב הארי") אישר מחדש את קיומם ב 6 מקומות מיוחדים שנועדו לכך. בצרפת אסר לואי התשיעי, מלך צרפת על קיום טורנירים החל משנת 1260, איסור שנשמר מאז על ידי יורשיו. לתחרות הג'אוסט היו אוהדים נלהבים והחל משנת 1220 התקיימו תחרויות נפרדות מטורנירים.

הטורניר המשיך להתקיים באנגליה תחת שלטונו של אדוארד הראשון, מלך אנגליה (1272-1307)וזכו לפופולריות מחודשת עד לימי שלטונו של אדוארד השלישי, מלך אנגליה (13271377) , הטורניר האחרון נערך באנגליה בשנת 1342 ובאירופה המערבית בשנת 1379. הג'אוסט המשיך להיות ספורט בחירה של מעמד האצולה באנגליה וגרמניה עד למאה ה-17, בצרפת הופסק הג'אוסט לאחר מותו בתחרות של אנרי השני, מלך צרפת. החל משנות השבעים של המאה העשרים החלה התעניינות מוחדשת אם כי מוגבלת בג'אוסט כספורט.

דו-קרב בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דו-קרב לסוגיו השונים תפס מקום של כבוד ורבים תיאוריו בתרבות האנושית בכלל ובכל דרכי היצירה והביטוי האמנותי, כתיאור אלגורי או כרגע האמת בו נפגשים אחד מול השני הכוחות או הגיבורים המסובבים את היצירה. הדו-קרב הוא ארכיטיפ של מצב בו נפגשים - נלחמים הניגודים הבסיסיים בקיום האנושי: רוע מול טוב, אדם כנגד אויבו או כנגד עצמו ומערכות חברתיות כנגד התוהו ואנרכיה. הדמויות המופיעות כארכיטיפ בדו-קרב הן בדרך כלל מסוג גיבור, האנטי גיבור ואנטגוניסט.

מיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת העתיקה שימש הדו-קרב במיתולוגיה לבניית דמותו של הגיבור ושימשו יסוד לסיפורים עם מוסר השכל. סיפורי עם מיתוסים הרכיבו את הסיפור הארכיטיפי (מונומיתוס) של מסע הגיבור (quest) סיפורים אלו נבנו בדרך כלל ממספר שלבים זהים למרות ההבדלים במקור הסיפור: הפרידה, החניכה שבדרך כלל הייתה הדרך רצופת המבחנים שחלקם כללו דו-קרבות עם אויבים שונים הביאו לתהליך של לימוד העצמי ולבסוף החזרה, המיתוס של מלחמת טרויה ובעיקר סיפורו של אודיסאוס הוא דוגמה לסיפור עתיק מסוג זה, התנ"ך מציע מספר סיפורים דומים ואחד הבולטים שבהם הוא סיפורו של שמשון הגיבור. בעת החדשה נכתבו סאגות בדיוניות המבוססות על מיתולוגיה נורדית ומיתולוגיות אחרות והבולטת שבהן היא שר הטבעות ובו תיאורים רבים של דו-קרב, גם עולם הקולנוע אימץ את סיפור הגיבור במסע לחיפוש - גילוי עצמי ובצד העברה של מיתולוגיות אל התסריט נוצרו "מיתולוגיות" מקוריות השואבות את עולם הדימויים ומתווה העלילה ממיתוסים עתיקים כגון מלחמת העולמות והמטריקס, בסרטים אלו הגיבורים עומדים מספר רב של פעמים במבחן הדו-קרב על מנת להתמודד עם אויבים ולקדם את העלילה לקראת השיא.

הספרות שלוותה את התרבות של האבירות בימי הביניים (אנגלית: Courtly Literature) פרחה באירופה של המאה ה-12 עד למאה ה-14 ויוצריה התרכזו בצרפת וגרמניה ומאוחר יותר נכתבו יצירות ברוח זו גם באנגליה ספרד ואיטליה. הנושאים העיקריים הבאים לידי ביטוי בספרות זו הם של כבוד על בסיס של חלוקה למעמדות, ואומץ. ערכים אלו אינם נובעים מקשרי משפחה או חברה כמו שניתן למצוא במיתוסים עתיקים אלא מתוך רדיפה אחר תהילה בדרך כלל אישית ושיקולי מוסר. בסוגה זו שהבולטים ביצירותיה הן אגדות המלך ארתור, טריסטן ואיזולדה.‏[19] הספרות האבירית מתארת קרבות של צבאות ודו-קרבות ובעיקר מסוג קרבות בודדים, בעוד תיאורי קרבות מאפיינים אפוסים כמו תיאורים של מסעי הצלב קרבות בודדים מאפיינים רומנסות כמו סיפורי המלך ארתור ומתוארים בהם בפירוט רב לעתים על גבי מאות שורות של שירה המתמקדת בפירוט בקרב ככל הנראה מתוך עניין של הכותב והקהל בדו-קרבות ובטכניקות הלחימה.

הדו-קרב בספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רומן היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רומן היסטורי

השינוי מדו-קרב כחלק מאתוס צבאי והמעבר לדו-קרב של כבוד הביא גם לשינוי בתיאורו בספרות, הדו-קרב יצא מהצללים והפך להיות חלק מהחברה ומכללי המשחק של המעמד העליון. מעמד זה גם הוציא מתוכו או היה להשראה לסופרים ומשוררים ואלו כתבו על הדו-קרב תוך האדרה של הקרב ומשתתפיו תוך תיאור בצבעים עזים של הרעיונות הנשגבים הבאים לידי ביטוי בדו-קרב. מעמד האצולה ולאחר מכן הבורגנות היו הצרכנים העיקריים של ספרות, ותיאורים אלו של דו-קרב, שהיו רחוקים מהמציאות מתוך מאמץ להפוך את האופנתי לחלק מסיפורי מיתולוגיה, הנציחו את עצמם ושיוו לדו-קרב על כבד מקום שווה משקל למיתוסים ההומריים או הנורדיים. סיפורים אלו כגון יבגני אונייגין של פושקין ששיאו בדו-קרב, ומזלו של בארי לינדון של ויליאם מייקפיס תאקרי המתאר חיים שנבנו על סדרת דו-קרבות יצרו את התקדימים ואת ההיסטוריה ובסיכומו של דבר את הזיכרון הקולקטיבי שעיגן אל מקומו של הדו-קרב במרקם החברתי-גברי של אירופה. כך שאף על פי שדו-קרב נוהל בניגוד לחוק ובניגוד לצו הכנסייה ולמרות שהרשות האזרחית והדתית קבעו כי דו-קרב הוא רצח קיבעו התקדימים הספרותיים את הדו-קרב כאכיפה ושמירה על קוד כבוד עתיק ימים.

תיאור החורג מתחומי האתוס הגברי מצוי בספר "הדו-קרב" (Поединок) מאת אלכסנדר קופרין שפורסם בשנת 1905, הספר מתאר את שגרת חיי חיילים רוסים המוצבים בעיירת שדה מרוחקת, גיבורי הסיפור מתוארים כקבוצה נלעגת וחסרת ערכים הרואה בזכותם לקיים דו-קרב כדרך לשמור על מושג הכבוד. למעשה התיאור היחיד החסר בספר הוא הדו-קרב עצמו שלא מתואר כלל בסיפור והקורא, כמו הרבה מהצופים מהצד והאזרחים של תחילת המאה ה-20 מודע לקיומו רק כשמועה - הידיעה כי אכן דו-קרב מתרחש אך בשולי החברה ומחוץ לכללים האמיתיים של כבוד. גם הסופר אנטון צ'כוב פרסם בשנת 1891 סיפור קצר בשם "הדו-קרב" המתאר שיגרת חיים של קבוצת גברים ובהם גבר (לָייֶבְסְקִי) המתגורר עם אישה הנשואה לאחר. חיי היום יום שוחקים את החבורה ולבסוף מחליט אחד מהם (פון-קורן), המאמין בדרוויניזם חברתי, כי חיי לייבסקי בזוים וכי תפקידו להחיש את תהליך הברירה הטבעית. הדו-קרב מסתיים בנפיחה - פון קורן מחטיא את המטרה ולייבסקי שחייו ניצלו חוזר לזרועות אהובתו ומאבד את שארית עולמו. בסיפור זה משמש הדו-קרב כנקודת מפנה, שיא הקורע את המסיכות מעל פני הגיבורים ומציג אותם ערום וערייה.

בספרות האנגלית היחס לדו-קרב היה קוטבי, בעוד בספריו של ויליאם תאקרי מופיעים תיאורים רבים של דו-קרב ויש רושם כי אירועים אלו היו חזיון נפרץ במהלך המאה ה-19 בכלל ואנגליה הוויקטוריאנית בפרט. צ'ארלס דיקנס המתאר את אנגליה של אותה תקופה מתאר 3 קרבות בכל ספריו, והסופרת ג'ורג' אליוט אשף היא חייה ותיעדה את חיי המעמד הביניים של אנגליה במאה ה-19 איננה מזכירה דו-קרב כלל בספריה. המשורר הויקטריאני אלפרד טניסון מתאר דו-קרב המתרחש לכאורה במהלך מלחמת קרים ומסכם את מהות הדו-קרב: "הקוד הלא-נוצרי שמחייב לקחת חיים בגין מכה" ("the Christless code that must have life for a blow.") ג'וזף קונרד פרסם את הסיפור הקצר "הדו-קרב" (“The Duel”) בשנת 1908, הסיפור - מבוסס במידה רבה על אירוע אמיתי שפורסם בעיתון מתאר שני גברים - קצינים בצבא הצרפתי המנהלים לאור השנים סדרת דו קרבות ההולכת ומתרחקת מהאירוע והדו-קרב המקורי ו"מתמכרים" לקרב, לפציעה ולמסורת. גם בסיפור זה מוצג הדו-קרב והלוחמים בו כאנשים הדבקים בכבוד וזונחים כל שיקול אחר. הוצאת הדו-קרב ממסגרת ההסכמה וגבולות המקובל חברתית וחוקית העלימה את המנהג מהרחובות אבל הביאה את הדו-קרב אל מרכז הזירה הספרותית, ההופעה הדרמתית ביותר מורגשת בסוגת המערבון.

במערבון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מערבון

המערבון הוא ז'אנר (סוגה) ומוטיב מרכזי בתרבות האמריקאית, כחלק מתהליך יצירת "המיתוס של הספר" (Frontier myth), המערבון אימץ ומיצב את הדו-קרב כמרכז הנרטיב, קרב זה מתואר כשיא העלילה ומופיע בדרך כלל בסוף. תהליך יצירת המיתוס הואץ על פרסום קורות חייהם של גיבורים כמו דניאל בון ודיווי קרוקט על ידי ספרי כיס זולים שהחלו להיות מופצים משנת 1860, את המיתוס חיזקו גם הופעות תאטרליות, שיצקו תוכן "חי" לאתוס של המערב הפרוע כמו המופע של באפלו ביל. מיתוס זה מתאר חברה כוחנית ואלימה הנשלטת על ידי קודים גבריים של כבוד וצדק פשטני הנאכף בכוח הזרוע, יסודות ספרות המערבונים מתארים חיים של נוודות למחצה, דומת השואבת את מהותה מדמות האביר הנודד של ימי הביניים המתואר בסאגת אבירי השולחן העגול או דמות הרונין של המיתוס של הסמוראי היפני. הגיבור במערבון הוא בדרך כלל קאובוי (בוקר) או אקדוחן ללא קשרים חברתיים ומודרך על ידי קוד כבוד אישי, הסוגה מתבססת ומכילה סצנות אופייניות וסטריאוטיפיות של דו-קרב אקדחים. הספר שנחשב למערבון הספרותי הראשון איש וירג'יניה (The Virginian) נכתב על ידי אוון וויסטר בשנת 1902 ובו נקבעה חשיבותו העלילתית של הדו-קרב, הקונפליקט המרכזי בין 2 הדמויות הגבריות העיקריות נפתר כאשר הגיבור יורה באויבו בדו-קרב ורוכב מהמקום עם בחירת ליבו על מנת לפתוח בחיים חדשים. בשנת 1912 פורסם המערבון רוכבי המרווה הסגולה (Riders of the Purple Sage) שנכתב על ידי זיין גריי (Zane Grey) הספר שנחשב לאחר הפופולאריים בסוגת המערבונים היה גם אבן הפינה לבניית הנוסחה שעליה הושתתו מערבונים רבים ואת מקומה של הדמות הנשית במערבון כדמות נשלטת וסבילה אך מאידך מרכז הקונפליקט או הציר עליו נסוב הקונפליקט העיקרי מול הדמות הגברית. דמות האקדוחן הגיע לכדי שלמות בספר שיין (Shane) שנכתב על ידי ג'ק שפר ופורסם בשנת 1949 בסרט זה כלל הקרבות מובילים לדו-קרב העיקרי במהלכו מתמודד האקדוחן עם דמות הנבל בעימות נהרגים הנבל ויד ימינו בעוד האקדוחן רוכב מזירת ניצחונו אל הלא-ידוע.

בסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרמה תקופתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דרמה תקופתית

בארי לינדון (באנגלית: Barry Lyndon), סרטו של סטנלי קובריק מ־1975, מבוסס על ספרו של ויליאם מייקפיס תאקרי "מזלו של בארי לינדון" מ-1844. הסרט סוקר את הרפתקאותיו של רדמונד בארי, אירי כפרי מהמאה ה-18, שלאחר חתונת אהובת ליבו עם קצין בריטי, מחליט לעשות מעשה ולטפס בכל דרך אפשרית בסולם אל המעמד העליון ובסופו של דבר נופל מֵאִיגָרָא רָמָא לְבֵירָא עֲמִיקְתָּא. הסרט מתאר באופן ויזואלי עשיר את חיי התקופה על יופיים וכיעורם אך חורג מהעלילה של הספר לא רק על קרע מגבלות העיבוד הקולנועי אלא מציב את הדו-קרב כציר ומוטיב מרכזי בסרט, הסצנה הפותחת היא של דו-קרב במהלכו נהרג אביו של לינדון, וסצנת הדו-קרב האחרונה היא המשמעותית ביותר בסרט ובמהלכה נלחם לינדון בבנו החורג. הדו-קרב שנערך בכנסייה נטושה מתואר כטקס אלים בין 2 דמויות שאיבדו את אביהם ומתנהלות ללא השגחה עליונה.‏[20]

הסרט בארי לינדון, על עלילתו ובעיקר על האסתטיקה שמניעה את מהלך העלילה ששמש השראה לסרט הדואליסטים ("המתמודדים בדו-קרב"), סרט הבכורה של הבמאי רידלי סקוט. הספר שעלילתו מבוססת ועוקבת בדיוק אחר העלילה של הספר של ג'וזף קונרד, בשינוי של הזמנים בהם מתחוללים הקרבות על מנת לתת לסרט משמעות סמלית של מאבק בין 2 הכוחות המרכזיים בהיסטוריה של הקיסרות הראשונה. הסרט נסמך ומתאר את כוח המשיכה ועוצמת האחיזה של הקודים של כבוד ששלטו בתפיסת העולם הגברית-אירופאית. קודים אלו שלא פסו מהעולם אך דרך הביטוי של הדו-קרב ירדה מעל הבמה הציבורית משוחזרים בדקדקנות בסרט. מקומם של הקודים העתיקים שעדיין מכתיבים התנהגות של יחידים וחברות ומונצחים בסרטים ובמשחקי מחשב. שמו המלא של הסרט - "הדואליסטים: עניין של כבוד" (The Point of Honor) משלב דידקטיות עם אירוניה ומצביע על קו- המחשבה והפילוסופיה המכתיבה את העלילה, מרכז הכובד של הסרט נותר זהה למרכז הכובד של הספר - הצגת הקודים של הכבוד כריקים מתוכן מול קודים של הומניות וכוחנות אך נוספת גם הצגת האלימות כאירועים קודרים ומנותקים מכלל מהלך החיים על מורכבותם המוצגים בסדרת סצינות המדמות ציורי טבע דומם וציורים רומנטיים היסטוריים.

הסרט הצרפתי מחר, עם שחר (Demain dès l’aube) משנת 2009 מתאר מערכת שונה לחלוטין הסובבת סביב רעיון הדו-קרב. בעוד שעלילת הסרט מתרחשת בהווה היא חושפת את קיומו הרדום של קוד הכבוד והקסם הקטלני של הדו-קרב בחברה המודרנית. הגיבורים הם 2 אחים העוסקים בעריכת שחזורים של סצינות היסטוריות מימי עברה המפואר של צרפת ובעיקר האימפריה הנפולאונית. החיים המדומים של השחזור ההיסטורי הופכים למציאותיים לאחר שאחד האחים נקרא לדו-קרב ואחיו מעודד ומזרז אותו לקבל את האתגר תחת ההסבר הפשוט: "זו שאלת כבוד, לא צריך לערוך דיון" (“C’est une question d’honneur: ça ne discute pas”) הסרט סובב סביב 2 דו-קרבות בהם משתתפים 2 האחים בנפרד, המשחק הופך למציאות, החיים הם חסרי צבע ללא קשר לעבר ולערכים וההיסטוריה היא הדרך להוסיף עניין להווה, בהקשר זה נראה לפתע רעיון הדו-קרב כקביל.

במערבונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזת הסרט "האיש שירה בליברטי וואלנס"
כרזת הסרט "הבלתי נסלח"

פורמט המערבון כפי שעוצב על ידי ספרי הסוגה עבר בשלמותו על מערכת הקודים והסמלים אל הקולנוע, הדו-קרב שימש לא רק כסמל אלא גם ככלי מהותי לקידום העלילה, פתירת קונפליקטים ועיצוב של רגעי השיא והקטרזיס.

בסרט דו-קרב בשמש (Duel in the Sun) של הבמאי קינג ווידור, הסרט שבעת יציאתו לאקרנים נחשב לנועז על דרך הצגת הקשר בין מיניות לאלימות, הסרט הוא תיאור מלודרמטי של מאבק בין הדמות הנשית לדמות הגבר שמגיעה לשיא בסוף הסרט - אז הגיבורים ניצבים אחד מול השני בדו-קרב ארוך ואלים הנערך על רקע נוף מדברי ובסופו שני הגיבורים מתים אחד בזרועות השני.

המערבון בצהרי היוםאנגלית: High Noon) משנת 1952, נחשב לאחד המערבונים הטובים ביותר שנעשו מעולם. זהו סיפורו של שריף בעיירה במערב ארצות הברית, בשנות השבעים של המאה ה-19, הנלחם בכנופיית פושעים הבאה להורגו, אך ננטש על ידי תושבי עיירתו, ואינו מקבל מהם סיוע. המתח הנבנה לאיטו במהלך הסרט מגיע לשיאו בסצנת דו-קרב מורכבת בסוף הסרט. הגיבור עומד לבדו מול מבקשי נפשו ומצליח לגבור עליהם בעזרת בת-בריתו היחידה - ארוסתו, בסיום הקרב משליך הגיבור את כוכב השריף שלו אל הרצפה. פרשנים ראו בסרט משום אמירה קולנועית עזה הבעה על הדינמיקה החברתית המעמתת גבורה אישית אל מול פחדנות קולקטיבית, על הצורך לעמוד איתן אל מול איום הגובר אף על אידאולוגיה פציפיסטית ועל המחיר האישי והקולקטיבי שיש לשלם עבור החירות.

הסרט האיש שירה בליברטי וואלנס מציב דו-קרב כמרכז העלילה אך למעשה דן במקומו של הדו-קרב כמיתוס וכוחו של הסיפור-אגדה-המערבון בעיצוב המציאות. בעת מסע לוויה של גיבור בסגנון המערב הפרוע נזכר אחד האורחים ומספר לעיתונאי איך בדו-קרב בו הוא הרג - בעיקר בזכות מזלו הטוב ועזרה של הגיבור - את הפושע ליברטי וואלנס ועל תהילת מעשה זה הוא בנה קריירה פוליטית וזוכה ביד הדמות הנשית המרכזית בסרט. הכתב משמיד את הראיון בטענה ש"אם אגדה הפכה לעובדה, מדפיסים את האגדה". ג'ון פורד הבמאי, שאחראי יותר מכל אחד אחר לבניית המיתוס של המערב הפרוע, מראה בסרט זה את המעבר מחברה פרועה לחברה שומרת חוק המוצגת בסרט זה כחברה צבועה הבונה עצמה על מיתוסים של עבר אותם היא פעלה לנפץ.

מקומו של הדו-קרב בסרטי המערבונים עמוקה כל כך שגם העדרו - לכאורה, מותיר מקום מיוחד המעיד על חשיבותו. בסרט ואלדז מגיע (אנגלית: Valdez Is Coming ) משנת 1970 המבוסס על ספר בשם זהה מתואר עימות אלים בין איש חוק ממוצא מקסיקני לבין חוואי עשיר מושחת ואלים, הדו-קרב בין 2 הדמויות מושהה על ידי סדרת קרבות בין הגיבור לדמויות משנה הנשלחות להורגו, ברגע השיא - רגע האמת בו נפגשים האויבים לדו-קרב נרתע החוואי המושחת מהקרב ואיש החוק מסרב להרוג אותו ועוזב את זירת הדו-קרב. במהלך עלילת הספר והסרט מצפה הקורא-צופה לדו-קרב שעל פי כל הסימנים עתיד לבוא, אך השיא שאמור לפתור את הקונפליקט המרכזי בעלילה "מתחמק" והעדרו לא רק מהווה שינוי לא צפוי אלא גם יכול להתפרש כאמירה כנגד תרבות וקודים של המערב הפרוע - קוד של "התחדשות על ידי אלימות".‏[21]

בסוף המאה ה-20 יצאו לאקרנים סרטים מסוגת המערבונים אך במקום לחזק את המיתוס או לעדכנו, הציגו סרטים אלו גרסה מפוקחת, צינית ועדכנית על המיתוס והחיים במערב הפרוע, אחד הבולטים היה בלתי נסלח - הסרט משנת 1992 בביומו וכיכובו של קלינט איסטווד - מסמלי הז'אנר. הסרט יוצר תמונה עירומה ומרתקת ושובר את התבנית הקלאסית של המערבון וגם בו נעדר לחלוטין הדו-קרב ה"קלאסי". מיתוס האקדוחן במערב הפרוע מנותץ לרסיסים, הגיבור הוא רוצח שפל וחסר מעצורים, האקדוחנים מתגלים כפסיכופתים הטויים סיפורי גבורה מיתיים המתבררים לאחר מכן כשקריים ואנשי החוק הם לא יותר מאופורטוניסטים החוצים את הקווים בין החוקי ללא חוקי על פי שיקול דעתם וכיוון הרוח. ומעל לכל מעשי ההרג הם חסרי כל דמיון לדפוס הדו-קרב, הרוצחים יורים ממרחק וממארב או בהפתעה מבלי שיריבם יוכל להתגונן או כאשר היתרון המספרי עומד לצידם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Petrus Cornelis Spierenburg. Men and Violence: Gender, Honor, and Rituals in Modern Europe and America. Ohio State University Press, ISBN 08142075291998
 • Richard Cohen. By the Sword: A History of Gladiators, Musketeers, Samurai, Swashbucklers, and Olympic Champions.Modern Library (2003). ISBN 0812969669

העת העתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Victor Morris Udwin. Between Two Armies: The Place of the Duel in Epic Culture. BRILL, 1999. ISBN 9004110380
 • Michael B. Poliakoff. Combat Sports in the Ancient World: Competition, Violence, and Culture Yale University Press;(1995) ISBN-10: 0300063121

רומא ויון העתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Roland Auguet . Cruelty and Civilization: The Roman Games. Routledge; (1994). ISBN 041510453X
 • John Warry. Warfare in the Classical World: An Illustrated Encyclopedia of Weapons, Warriors and Warfare in the Ancient Civilizations of Greece and Rome. University of Oklahoma Press (1995). ISBN 0806127945

ימי הבניים ואבירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Robert Jones. Knight: The Warrior and World of Chivalry. Osprey Publishing (2011). ISBN 1849083126
 • Richard W. Barber. Tournaments: Jousts, Chivalry and Pageants in the Middle Ages. Wiedenfeld & Nicolson; (1989) ISBN 1555844006
 • Steven Muhlberger. Jousts and Tournaments: Charny and Chivalric Sport in 14th Century France. Chivalry Bookshelf (2003) ISBN-10: 1891448285

משפט על ידי דו-קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Eric Jager. The Last Duel: A True Story of Crime, Scandal, and Trial by Combat in Medieval France. Broadway Books (2005). ISBN 0767914171
 • George Neilson. Trial by Combat. The Lawbook Exchange, Ltd.; Reprint edition (2009). ISBN 1584779853

דו-קרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Stephen Banks. Duels and Duelling . Shire (2012) ISBN 0747811431
 • Barbara Holland. Gentlemen's Blood: A History of Dueling. Bloomsbury USA (2004) ISBN 158234440X
 • Paul Kirchner. Dueling With The Sword And Pistol: 400 Years of One-on-One Combat. Paladin Press (2004) ISBN 1581604580
 • John Norris. Pistols at Dawn: A History of Duelling. The History Press (2009) ISBN 0752447106
 • John Lyde Wilson. The Code of Honor, Or, Rules for the Government of Principals and Seconds in Duelling. Nabu Press (2010). ISBN 1141313448
 • Thomas Fleming. Duel: Alexander Hamilton, Aaron Burr, And The Future Of America. Basic Books (2000). ISBN 0465017371
 • V. G. Kiernan. The Duel in European History: Honour and the Reign of Aristocracy. Oxford University Press (1988). ISBN 0198225660
 • Jennifer A. Low. Manhood and the Duel: Masculinity in Early Modern Drama and Culture. Palgrave Macmillan (2003). ISBN 1403961301

ניתוח תרבותי וספרותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Christopher Vogler. The Writer's Journey: Mythic Structure for Writers. Michael Wiese Productions, 2007 ISBN 193290736X
 • Joseph Campbell. The Hero with a Thousand Faces. New World Library, 2008 . ISBN 1577315936
 • Irina Reyfman. Ritualized Violence Russian Style: The Duel in Russian Culture and Literature .Stanford University Press, 1999. ISBN 0804734127

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Neilson, George; Sereni, Angelo Piero (2009), Trial by Combat (reprint ed.), The Lawbook Exchange, Ltd., p. 326, ISBN 1-58477-985-3
 2. ^ דף הבית של ויקטור אודין באתר אוניברסיטת טולסה
 3. ^ Victor Morris Udwin. Between Two Armies: The Place of the Duel in Epic Culture. BRILL, 1999 page 12
 4. ^ סיפורו של שנהאת
 5. ^ J. E. Lendon. Soldiers & Ghosts: A History of Battle in Classical Antiquity. Yale University Press, 2005 page 312
 6. ^ Catherine McPherson Fact and Fiction: Crassus, Augustus, and the Spolia Opima קובץ PDF נקרא ביום 23.10.13
 7. ^ Ross Cowan. For the Glory of Rome: A History of Warriors and Warfare. MBI Publishing Company, 2007 page 109
 8. ^ מצוטט ב: Ross Cowan. For the Glory of Rome: A History of Warriors and Warfare. MBI Publishing Company, 2007 page 102
 9. ^ Frederick Robertson BrysonThe Sixteenth-century - Italian Duel: A Study in Renaissance Social History. University of Chicago Press, 1938 pp 12-14
 10. ^ Ariel A. Roth. The Dishonor of Dueling מאמר קצר באנגלית משנת 1989 על דו-קרב נקרא ביום 19.10.13
 11. ^ Duelling and Civility in Sixteenth Century Italy David Quint I Tatti Studies in the Italian Renaissance Vol. 7, (1997), pp. 231-278 "דו-קרב באיטליה של המאה ה-16 מאמר באנגלית מאת דויד קווינט מאתר JSTOR
 12. ^ Markku Peltonen. The Duel in Early Modern England: Civility, Politeness and Honour Cambridge University Press, 2003 page 5
 13. ^ Weinstein, Donald, ‘Fighting or flyting? Verbal duelling in mid-sixteenth- century Italy’, in Trevor Dean and K. J. P. Lowe eds., Crime, society and the law in Renaissance Italy, Cambridge, p 215.
 14. ^ Lawrence Stone.The Crisis of the Aristocracy, 1558–1641. Oxford: Clarendon Press, 1965 pp242-50
 15. ^ Wyatt-Brown, Bertram. Southern honor: ethics and behavior in the old South. New York: Oxford University Press. 1982 Pages 350-351.
 16. ^ קייל 2007, עמ' 314-313
 17. ^ זאקובלי 2003, עמ' 18
 18. ^ פוטר 2010, עמ' 408
 19. ^ ספרות אבירית מתוך The Great Soviet Encyclopedia (1979)
 20. ^ "Barry Lyndon Reconsidered" "עיון נוסף בבארי לינדון, מאמר מאת מארק קריספין מילר באתר המוקדש לעבודתו של קובריק.
 21. ^ R. SLOTKIN, Regeneration through Violence: The Mythology of the American Frontier, 1600-1860, Middletown, CT, Wesleyan University Press, 1973