לב טהור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לב טהור היא קהילה המונה כארבעים משפחות הפועלת כחצר חסידית. מייסדה ומנהיגה הרוחני היה הרב שלמה הלברנץ. עד סוף 2013 שכנה הקהילה בעיירה סנט אגט בפרובינציית קוויבק שבקנדה. המרכז הישראלי לנפגעי כתות[1] ופסק דין של בית המשפט לענייני משפחה[2] מגדירים את הקהילה ככת[3].

ב-2013 עברו אנשי הקהילה לגוואטמלה, ובאמצע 2017 עברו חלקם למקסיקו. ב-8 ביולי 2017 טבע למוות מנהיג הכת ומייסדה שלמה הלברנץ בעת טבילה בנהר במקסיקו.

הקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלמה ארז הלברנץ חזר בתשובה בצעירותו. באמצע שנות ה-80 ייסד את ישיבת 'לב טהור' בשכונת בית ישראל בירושלים. שם הקהילה נגזר מהפסוק "לֵב טָהוֹר בְּרָא-לִי אֱלֹהִים וְרוּחַ נָכוֹן חַדֵּשׁ בְּקִרְבִּי" (ספר תהילים, פרק נ"א, פסוק י"ב). הלברנץ אימץ לעצמו את האידאולוגיה הקנאית של סאטמר בפרשנות המחמירה ביותר. סביב הלברנץ התקבצה קבוצת חסידים ואוהדים, שמספרם נאמד בכמאה משפחות.

להלברנץ הייתה השקפה רדיקלית בנושא "שנאת הרשעים", לפיה נתק בין חרדים לחילונים הוא דבר רצוי, ובכלל זה ניתוק הקשר בין חוזרים בתשובה להוריהם החילונים, דבר שגרם לסכסוכים ולמריבות סביב ישיבתו.

הגירה לארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלברנץ ראה סכנה ודאית מרחפת על קיומה של מדינת ישראל עקב עבירתם על שלוש השבועות ועבירות נוספות. בשנת 1990, ערב מלחמת המפרץ, יישם הלברנץ את משנתו והיגר מישראל יחד עם 40 מתלמידיו. לפי טענה שהועלתה על ידי העיתונאי זאב גלילי, הדבר נעשה בעקבות חקירה שנפתחה נגדו בחשד ליצירת קשר עם ארגונים אסלאמיים עוינים. הלברנץ הכחיש טענה זו ותלה את נסיבות ההגירה במניעים אידאולוגיים בלבד. כמו כן הועלו טענות כי חלק מתלמידיו של הלברנץ הוצאו מהארץ ללא ידיעת הוריהם באמצעות שימוש בדרכונים מזויפים.

הלברנץ השתקע עם תלמידיו בבורו פארק שבניו יורק. לאחר מכן עבר לעיירה מונסי שמצפון לניו יורק. כעבור תקופה קצרה הסתכסך עם קהילת קאשוי (קושיצה). מקהילת קאשוי הושמעו טענות המייחסות להלברנץ פגמים מוסריים, בעיקר על רקע יחסי משפחה בין חברי הקהילה למשפחותיהם שבחוץ.

פרשת שי פימה והישיבה בכלא של הלברנץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1993 הסתבך הלברנץ בפרשת הילד שי פימה, בן להורים חילונים, שנעלם מרשות הוריו לאחר שהוחזר בתשובה על ידי הלברנץ. הלברנץ הואשם בסיוע להיעלמות הילד והורשע בבית משפט בניו יורק. הוא נידון למאסר לתקופה שבין 4 ל-6 שנים. כעבור זמן קיצר בית המשפט לערעורים בניו יורק את תקופת המאסר לשנתיים.

ההגירה לקנדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב ההסתבכויות עם השלטונות בפרשת שי פימה, איבד הלברנץ, יליד ישראל, את מעמדו בארצות הברית, דבר שגרם לגירושו לישראל בשנת 2000. הוא היגר לקנדה תחת בקשה למקלט מדיני. בית המשפט להגירה אישר את הבקשה. ממשלת קנדה ערערה על ההחלטה, אך בית המשפט הפדרלי אישר את החלטת בית המשפט להגירה.

הלברנץ השתקע בעיירה סנט אגט. הקהילה מכונה "קריית רימנוב". אנשי הקהילה אימצו לעצמם מנהגים קיצוניים, בעיקר בתחום לבוש הנשים. הנשים והבנות לובשות שאל מגיל 3 המכסה את כל גופן מלבד את פניהן. קיימת הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים. כמו כן הקהילה מחמירה בתחום הכשרות ברמה שאינה מקובלת בקרב הציבור החרדי.

בשנת 2012 גברה המודעות לקהילה בקרב הציבור הישראלי לאחר מקרה שבו ביקשו זוג בעלי תשובה להצטרף עם ילדיהם לקהילה והם עוכבו בצו בית משפט שהוצא דרך בני משפחתם המורחבת החילונית.

הסתבכות משפטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 החלו שלטונות הרווחה של קוויבק לחקור טענות בדבר הזנחה, התעללות ונישואי בוסר כלפי ילדים בקהילה. בעקבות זאת הורה בית המשפט בנובמבר אותה שנה להוציא 14 ילדים משתי משפחות בקהילה ולהעבירם למשפחות אומנה[4]. במקביל עזבו בני הקהילה באופן מאורגן את קוויבק ועברו לווינדזור ולצ'אטהם, בפרובינציית אונטריו, בנימוק שהשלטונות בקוויבק אינם מאפשרים להם לחנך את ילדיהם לפי אמונתם[5]. ואולם, בית המשפט באונטריו פסק כי הפסיקה הקודמת חלה גם בפרובינציה זו. במרץ אותה שנה הועברו שמונה מבין אותם ילדים לאחריות שירותי הרווחה. הורים של שישה ילדים אחרים ניסו להבריחם לגואטמלה והם נתפסו בטרינידד[6].

רוב חברי הקהילה עברו באמצע 2014 לעיירה סאן חואן לה לגונה שבגואטמלה. באוגוסט אותה שנה החליטה העירייה לגרש אותם משטחה בטענה שהם מנסים להפיץ את אמונתם הדתית[7][8].

הגירה לגואטמלה ומקסיקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 2016, בעקבות פנייה של גורמים רשמיים בישראל ועדויות בדבר התעללות בילדים ובמבוגרים, פשטה המשטרה בגואטמלה על הבניין שבו מתגוררים אנשי הקהילה כדי לחקור את הטענות[9]. אנשי הקהילה עזבו את גואטמלה סיטי ועברו לאזור מבודד יותר בגואטמלה.

באמצע 2017 עברה חלק מהקהילה למדינת צ'יאפס במקסיקו. זמן קצר לאחר מכן, בערב שבת, 8 ביולי 2017, טבל הלברנץ בסמוך לאנשי קהילתו בנהר, וטבע למוות[10][11].

לאחר מות הרב הלברנץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו של הרב הלברנץ תפס את מקומו בנו הבכור הרב נחמן הלברנץ. על פי פרסומים בתקשורת, תחת הנהגתו הפכה הקהילה לקיצונית אף יותר. הוא אסר על אנשיה לאכול מאכלי בשר, דגים ועופות. ילדים הופרדו מהוריהם ונכפו עליהם נישואי בוסר, ובין היתר מפעילה הקהילה משמעת בעזרת הלקאות פומביות. הבן ממשיך את דרכו של אביו ומחליט על נישואים וגירושים בתוך הקהילה.

בסוף 2018 נמלטה שרה פייגא טלר, בתו של שלמה הלברנץ ואחותו של נחמן, עם חלק מילדיה לגואטמלה סיטי, לאחר שאחיה החרים אותה עקב אי-ציות לתקנון הקהילה. היא סיפרה בתקשורת על המשטר המתואר. בעקבות הבריחה עלו עדויות נוספות מפליטי הקהילה על המתחולל בה.

בדצמבר 2018 פשטו שוטרים על מתחם הכת במקסיקו ועצרו כמה מאנשי הקהילה, בהם נחמן הלברנץ[12]. העצורים הוסגרו לארצות הברית, בחשד שחטפו שניים מילדיה של טלר, שנמצאו בחזקתם[13].

ב-2018 הגישו אנשי הקהילה בקשה למקלט מדיני באיראן, בטענה כי הם נרדפים על רקע אמונתם[14].

ב-2019 הגיע צוות של התוכנית עובדה לגואטמלה כדי לצלם כתבה על הכת שבמוקדה ישראל עמיר, אז בן 19. הוריו של עמיר חזרו בתשובה והצטרפו ל"לב טהור" עם שבעת ילדיהם. ישראל נישא בגיל 17 לנערה בת 15 ונולד להם ילד. הוא יצר קשר מגוואטמלה עם דודו ודודתו בישראל שטסו עם צוות התוכנית והצליחו בסופו של דבר לחלצו ולהביאו לישראל. במסגרת הצילומים חטפו אנשי הקבוצה את דודו של ישראל ואת הצלם, הכניסו אותם לתוך המתחם של הקבוצה ותקפו אותם במכות ובאבנים. הם חולצו כעבור מספר שעות בידי המשטרה המקומית[15].

ב-2020 פורסם באתר כיכר השבת כי אנשי הקבוצה חוששים ממבצע ישראלי לחטיפת הילדים ובעקבות כך הורו מנהיגיה שבמקרה כזה על כל ראש בית אב להרוג את ילדיו ובני משפחתו[16].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ קהילת לב טהור, באתר המרכז הישראלי לנפגעי כתות
 2. ^ גלי גינת‏, בית המשפט קבע: קהילת "לב טהור" - כת פוגענית הגובלת בהתעללות, באתר וואלה! NEWS‏, 25 באפריל 2017
 3. ^ "כשהם עוזבים את הכת, הקרקע נשמטת", ראיון עם מנהלת 'המרכז לנפגעי כתות' על הכת החרדית, אתר בחדרי חרדים
 4. ^ צביקה קליין, ביהמ"ש: ילדי "לב טהור" יועברו למשפחות אמנה, באתר nrg
 5. ^ Radical Jewish group settles in Chatham, Windsor (With Video) | Windsor Star
 6. ^ צביקה קליין, ילדי "לב טהור" הועברו לרשויות הרווחה, באתר nrg‏, 11 במרץ 2014
 7. ^ NATALIE A. SCHACHAR, Residents of small Guatemalan town want Jews to leave, באתר THE TIMES OF ISRAEL, ‏28 במאי 2014 (באנגלית)
 8. ^ AFP, חרדים עזבו כפר בגואטמלה: "איימו בלינץ'", באתר ynet, 29 באוגוסט 2014
 9. ^ יאיר אטינגרהרשויות בגואטמלה פשטו על כפר הקהילה החרדית הקיצונית "לב טהור", באתר הארץ, 14 בספרטמבר 2016
 10. ^ יענקי פרבר, הרב שלמה הלברנץ מנהיג כת 'לב טהור' טבע למוות במקסיקו, באתר בחדרי חרדים, 8 ביולי 2017
 11. ^ קובי נחשוני, עכשיו זה סופי: גופת הרב הלברנץ זוהתה ונקברה, באתר ynet, 14 ביולי 2018
 12. ^ אהרן רוזנר הואשם בחטיפת שני ילדים בשבת, באתר בחדרי חרדים, 24 בדצמבר 2018
 13. ^ מנהיגי הכת "לב טהור" נעצרו במקסיקו, באתר ישראל היום, 20 בדצמבר 2018
  יענקי פרבר, אהרן רוזנר הואשם בחטיפת שני ילדים בשבת, באתר בחדרי חרדים, 24 בדצמבר 2018
 14. ^ דני מולכו, הכת החרדית "לב טהור" ביקשה מקלט מדיני באיראן, באתר חדשות 13, 22 בספטמבר 2019
 15. ^ להציל את ישראל | עובדה, mako, ‏2019-12-20
 16. ^ חשש בכת החרדית; "כל אבא יהרוג את בניו", כיכר השבת (בעברית)